Zatoužíte-li po CD přehrávači v ceně kolem 40ti tisíc, výběr je poměrně široký a dříve či později narazíte na „ten svůj". Pokud ovšem vašim sluchovým preferencím bude vyhovovat spíše reprodukce z SACD nosičů, situace se nám podstatně ztíží. Je tu nějaký ten Denon, ovšem v poněkud nižší a vyšší cenové kategorii, sem tam Marantz, ovšem s přesně stejnou nižší či vyšší cenovkou a za čtyřicet tisíc vlastně kolem dokola nový přístroj tohoto zaměření aby jeden pohledal. Tedy - pokud se nezaměříte třeba právě na Arcam FMJ CD37.

Produkty jediné současné „hifistické" řady Faithful Musical Joy (čti FMJ) sdílí obecně zajímavý, jednoduchý a přesto elegantní design, odpovídající měřítkům modernosti. Ani CD37 není výjimkou se svým stříbnrým, čistým čelním panelem, který vlastně kromě nejnutnějších ovládacích tlačítek ozvláštňuje jen masivní čelo mechaniky a na něj navazující displej se zelenými diodami, které se oproti ostatním běžně používaným odstínům (tím mám na mysli hlavně „hifistickou modrou") dobře a jednoduše čte. Z „tváře" tohoto přehrávače se pak už dočtete pouze o jméně výrobce, schopnosti zpracovat SACD i CD disky a o aktuálním stavu informuje titěrná dioda v pravém horním rohu. I zbytek přístroje pak ctí chladnou strohost téměř severského druhu. Zadní strana také neskrývá žádná překvapení, digitální výstup ve formě optiky i koaxiálního rca konektoru jsou standardem od velmi levných po velmi drahé přehrávače, co se ale běžnému průměru vychyluje je druhý pár výstupních analogových rca konektorů. Bonusem pak bude rozměrová i vzhledová shoda s odpovídajícím integrovaným zesilovačem FMJ A38.

Protože o dodávaném dálkovém ovladači z velkosériové OEM produkce Philips nelze říct vůbec nic špatného, dovolím si citovat z textu o A38: „V balení s Arcamem se nachází také dálkové ovládání, které sice - stejně jako zesilovač sám - ničím zvláštním na první pohled nechytí, ale oproti mnoha buď rádoby designovým a děsivě nepřehledným nebo naopak ergonomicky nezvládnutým ovladačům, které se u přístrojů této cenové kategorie nezřídka vyskytují, nemá vyloženou slabinu. Rozdílné velikosti tlačítek i jasné nakupení důležitých funkcí doprostřed „dálky" pak přispívá ke snadnému soužití s tímto zesilovačem." - vyměníte-li potom poslední slovo za „přehrávačem", budete mít dobrou představu o tom, jaký je.

V šestikilovém šasi vlajkového přehrávače Arcamu se skrývá masivní duální toroidní transformátor a několik napájecích zdrojů - zvlášť tu je jeden pro mechaniku, jeden pro analogovou a jeden pro digitální část. Spolu s „hvězdicovým" uzeměním (star ground) tvoří základ čistého napájení, které zase samo vytváří základ pro čistý signál. Potud dobré. Signál, putující z pevné, avšak stále ještě plastové mechaniky putuje přes nejnovější verzi D/A převodníků Wolfson 8741, pracujících v diferenciálním módu (i díky tomu bych v této kategorii už čekal symetrické XLR výstupy), až k operačním zesilovačům Burr-Brown OPA2134. Do sekce „technologie" asi také patří kontstrukce šasi, zaměřená hlavně na rozptýlení elektromagnetického rušení pomocí Stealth Mat, patentované povrchové úpravy vnitřních stěn.

Arcam po většinu doby hrál s „rodinným" integrovaným zesilovačem Arcam FMJ A38, občas se ukázali i Naim Nait XS a Denon PMA-2010AE. Jako srovnávací zdroje signálu prošly sestavou Roksan Kandy K2 pro CD vrstvu a Denon-DCD2010AE pro SACD disky. Signál mezi přístroji vedly interconnecty KrautWire Guru S, do reprosoustav, kterými nejčastěji byly Harbeth Monitor 30, Bowers & Wilkins 685 a Kudos X-2, pak hudba putovala po drátech KrautWire Awakening a Eagle Cable Condor Blue LS 5.1.

První zazněly nástroje Karajanem vedených Berlínských filharmoniků na SACD vrstvě s jejich verzí Beethovenovy „Deváté". Krom faktu, že schroupnutí CD trvá docela dlouho a SACD ještě déle, porovnáme-li to třeba s výše zmíněným Denonem, jsem nenašel výraznější problémy. Ba naopak, Arcam nechává vyniknout jemným a prokresleným nejvyšším frekvencím, jaké dokáže přenést jen dobře udělaný SACD disk, orchestr zní plnokrevně, rozlišení smyčců je vynikající a barevnost tónů je také bez připomínek. V porovnání s DCD-2010AE zní Arcam prezentněji, jde více do detailu, k životu, ale postrádá jemnost a nadhled jmenovaného.

V „Tichých nocích" (Quiet Nights) Diany Krall jde už po prvních tónech poznat, zda systém „má" nebo „nemá". Křehká, tichá a intimní atmosféra se snadno zhroutí jakýmkoliv nesouladem mezi komponenty či jakýmkoliv větším problémem v přístroji jednotlivém. Duo Arcamů k sobě sedí - slovy klasika - jak prdel na hrnec, zde problém není a v úvodní „Where or When" nacházíme jemné a čisté činely, pevné piano s živými dozvuky a i když je zde dostatek barev, vše se zdá být poněkud méně strhujícím, ne tak „plynulým". Přesto umístění nástrojů mezi reprosoustavami nemá chybu, každý instrument je ohraničen v předo-zadním i levo-pravém směru, celkově je podání kompaktní a úderné. Za vše uvedené bych zařadil Arcam do škatulky „má" - atmosféru nepřenesl úplně dokonale (snad by tu prospělo maličko více vřelosti), ale rozhodně ji nepokazil.

Zreprodukovat lidský hlas tak, aby působil živě, to je jeden z cílů hi-fi a high-endu. Zreprodukovat pak realisticky velký smíšený sbor, to je - možná ještě s velkými varhany - něco jako svatý grál. CD37 se činí co může a na Palestrinových skladbách na kompilaci „Masses" z katalogu Decca udržuje ve velkém davu sboristů přehled, ukazuje odkud který hlas k našim uším doléhá a neomezuje nuance v barvách. Tato nahrávka má trochu specifické problémy se sykavkami, které ani na té nejlepší aparatuře nejsou úplně bez chybičky, CD37 je ovšem i přes své zaměření na detail a prezentnost nijak přehnaně nezdůrazňuje a v celém zvuku je cítit ona „chrámová" vzdušnost, která dodává atmosféru a působivost.

U komornějších, tišších skladeb, kterých je plné třeba jazzem naťuknuté, melancholické Stingovo album „Mercury Fallling", umí Arcam udržet kontrolu nad skladbou, vytáhne jednotlivé nástroje z hudebního celku v jejich přirozeném umístění v prostoru, se vším tím vzduchem kolem a plností barevných tónů jednotlivých instrumentů. Živý Stingův hlas tu je skvěle integrovaný do celku, i když jasně cítíme, že vládne celému přednesu. Vyrovnaný zvuk od Stingovy basy, přes jeho hlas až k Millerovým kytarám a hi-hatkám Vinnieho Colaiuta se nese v duchu poklidu, relaxace a plynoucí volnosti.

I na ostatních skladbách od nu-metalových Cocotte Minute, pohodových Dave´s True Story, rockově dospělých Dave Matthews Band až po jazzového Milese Davise z let nejklasičtějších (Kind of Blue) i nejlepších (Tutu a Amandla) či Pat Barber se Arcam drží živé, přesné a barevné reprodukce, drží se tendence vyzdvihovat detaily i když není vždy a všude příkladně neutrálním přehrávačem (není prostě tím strojem, který nekompromisně odhalí problematické nahrávky - ač to je vlastně možná i ve finále bod k dobru), nemá problém s udržením rytmiky a v obzvlášť v kombinaci s A38 tvoří úderný, agilní a dobře se doplňující tandem relativně dostupných přístrojů, které sice nejsou láskou na první poslech, ale zkušenému posluchači, který ví co chce a který se nebojí trpělivě si najít vztah k této dvojici, mohou poskytnou dlouhodobé a plné uspokojení z věrně reprodukované muziky, tím spíš, pokud se budete soustředit na SACD formát - pak litovat investice stoprocentně nebudete. Pokud Super Audio CD bude mimo váš dosah, lze dle mého ušetřit nějakou tu tisícikorunu za „obyčejný" CD přehrávač typu Naim CD5i nebo Cambridge Audio Azur 840C.

Kč 38 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ moderní vzhled

+ vyrovnaná, velmi dobrá reprodukce jak SACD, tak CD formátu

ZÁPORY

- Arcam nejde za každou cenu po neutrální reprodukci, což nemusí vyhovovat každému

- pokud budete chtít tyto kvality bez možnosti přehrát SACD, můžete ušetřit

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio