2017 11 17 tst riva 1

Značku RIVA založil Angličan Thomas Farr - pokud vám to jméno nic neříká, zkuste místo Thomas jeho přezdívku Rikki. Pořád nic? No dobrá - tento muž po krátké epizodce divadelního herce zakotvil v hudební branži a to jako pořadatel koncertů pro Johna Lennona a jeho tehdejší Silver Beatles. Po rozjezdu Beatles Farr přesedlal do role majitele a ředitele několika prestižních anglických klubů, kde svou kariéru rozjížděli mimo jiné i Rolling Stones nebo The Who na svých prvních turné. 70. léta strávil řízením celosvětových šňůr (chlubí se více než 4 700 koncerty) mimo jiné pro Pink Floyd, Hendrixe nebo Led Zeppelin.

Životopis zakladatele RIVA je tedy velmi působivý, před nějakým časem se přesunul do kalifornské oblasti Orange County a plně se s týmem návrhářů a designérů věnuje značce, která má kombinovat lifestyle funkce a solidní zvuk v rozumných cenových hladinách. Jinými slovy, vytvořit konkurenty pro populární systémy typu SONOS, HEOS nebo Bluesound, ale přitom dbát na méně efektní a tedy přirozenější zvukové podání.

Aktuální nabídky firmy sestává z dvou "samohrajek" - aktivních reproduktorů s primárně bezdrátovou konektivitou.

2017 11 17 tst riva 2

RIVA Festival

Model Festival je větším z obou dostupných modelů. Jde o pravidelný kvádrovitě tvarovaný box se zaoblenými hranami, horní deska je lesklá, boky téměř kolem dokola zakryté průzvučnou mřížkou. Estetika je decentní a provedení solidní. Vzadu je mřížka rozdělena jen žebry chladiče a dole panelem s konektivitou - napájecí zásuvka, 3,5 mm analogový jack, USB a optika.

Ozvučnice je vyrobena z dřevovláknitého materiálu, ze tří stran téměř dokonale zaplněná reproduktory. Na obou bocích je kombinace vysokotónového a středotónového, vepředu k této vertikálně uspořádané dvojici najdete ještě dva pasivní basové zářiče; další dva zářiče jsou i vzadu. Všechny reproduktory pochází přímo od RIVA.

2017 11 17 tst riva 5

Toto nebývalé "zahuštění" měniči patří do technologie Trillium, které simuluje stereo reprodukci z jediného bodu.

Když Festival připojíte ke své Wi-Fi, signál je stabilní a reprodukce funguje po AirPlay, DLNA nebo Bluetooth, jak chcete. Díky vestavěné Chromecast podpoře jsou možnosti přehrávání ještě širší. 200 Wattů energie dodává šestikanálový modul zesilovače, pochopitelně digitálního a vybaveného DSP.

2017 11 17 tst riva 4

Festival při šířce 36,5 cm, výšce 18 cm a hloubce 20 cm váží zhruba 6,5 kg.

RIVA Arena

Kompaktní model Arena je koncepcí i designem velmi podobný svému většímu sourozenci - rozdíl je pochopitelně ve velikosti (1,3 kg při výšce 18 cm a šířce i hloubce cca 12,5 cm) rozdíl je, že vzadu najdete závit třeba pro přimontování na zeď a rozdíl je třeba i v tom, že chybí optický vstup.

Osazení reproduktory má pak pochopitelně jiné složení - na každé ze tří stran krom zadní jsou dva reproduktory, nahoře širokopásmový aktivní a pod ním pasivní woofer. Tříkanálový modul zesilovače je o něco slabší, dává souhrnný výkon 50 Wattů.

2017 11 17 tst riva 3

K RIVA Arena lze přikoupit bateriový modul, který se zacvakne zespodu a dává až 20 hodin hudby v pohybu. Reproduktor v tu chvíli ztěžkne o pár deka, ale při pohledu ani nepoznáte, že podstava s baterií k reproduktoru nepatří.

Oba modely jsme - dle doporučení výrobce - přimkli ke stěně a pokud možno i do rohu. Výrobce doporučuje cca 10 cm a využít odrazivé povrchy (takže knihovna možná není úplně optimální).

2017 11 17 tst riva 6

Nastavení reproduktorů proběhlo bez zádrhelů a nejlepší je se k němu postavit pomocí aplikace Google Home - ta možná není tak samozřejmá a tak intuitivní jako třeba řešení od Bluesound, SONOS nebo HEOS, ale funguje dobře, jakmile jednou objevíte kudy kam. Ovládací aplikace RIVA Wand je pak v pohodě - neobjevuje Ameriku, ani nijak nehází klacky pod nohy. Pro každodenní použití je dostatečně přehledná a komfortní, navíc se každým okamžikem dočkáte češtiny. A co víc, přehrávání vysokého rozlišení až do 24 / 192 je bez potíží.

Basovou linku ve "Spiritual" Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) zvládl dobře zejména větší model Festival, který nabízí oproti Areně hromadu objemu navíc, ale také je to trochu rozmáchlý přednes, velký a se snahou o hutnost - byť stále oproti konkurenci zachovává Festival až lehce audiofilský nádech zvuku se snahou u kulatost a klid spíše než efekt. Menší Arena pak sice kontrabas jen naznačí, protože z výše zmíněných důvodů do hlubokého basu prostě netlačí, ale zato tam kde jsou tóny cítit, tam je kontrola pěkná a dokonce je cítit soustředění a snaha o kontury, spíše než efekt.

2017 11 17 tst riva 7

Totéž se dá určitě říct i o středním pásmu - v podání hlasu Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" byly oba reproduktory poměrně podobné, opět hlavně poklidné, hladké a hebké, s celkem slušným citem pro barvu. Zvuk nikam nespěchal, menší Arena má limity v hlasitosti; neměli byste hrát úplně nahlas, neb tam se celkem začíná ztrácet delikátnost a jemnost, u většího modelu to nehrozí. Čitelnost obou je slušná, snaží se nabídnout proporčně velké zastoupení středů, aby třeba právě vokál vystoupil do popředí - a vlastně to funguje a je to hezké, je to dostatečně šťavnaté a vůbec to netahá za uši; na kategorii "samohrajek" je to vlastně opravdu pěkné.

Jako přes kopírák se pak chovaly i tóny nejvyšší v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | 0888072306530). Jejich poměrně solidní kultivovanost s přiměřeným objemem vám dovolí hrát i hlasitěji beze strachu z nepříjemné útočnosti, znělejší a jasnější podání kovu pak působí na poslech zajímavě a reprodukci to oživuje.

Menší RIVA Arena pochopitelně má limity v dynamičnosti - třeba "Thieves and Poets" od Johna McLaughlina (2003 | Glenray | 0602498010754) byla spíše poklidná, plynulá a tam, kde drtivá většina konkurentů sází na napruženou nadupanost RIVA sahá právě po kultiovanosti. Areny se hodí spíše na blízký poslech při nižší hlasitosti, kde je vše v pohodě, hodně nahlas se necítí úplně komfortně. Velký model Festival do toho nicméně šlápnout umí a ač přidá trochu pompéznosti, ani zde nedominuje nějaký efekt a tlak, hudba se spíš v klidu vylévá do prostoru.

2017 11 17 tst riva 8

Hodně zajímavá je schopnost obou modelů hrát "odkudkoliv", tedy vlastně jen malá směrovost - Stingova "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 257) se rozlila do prostoru i za malých Arena celkem v klidu a i když samozřejmě vnímáte, že jde o jeden zdroj zvuku a ne o klasickou stereo bázi, můžete chodit téměř kolem dokola a zvuk zůstává slušně přehledný a čitelný. Velký Festival pak je směrovější, ale zase umí zaplnit i velký pokoj - přímo tak svádí k tomu postavit ho někam do rohu a nechat se jeho zvukem zaplavit; jeho funkční pokrytí je spíše z přední strany a relativně dost do boků, takže rohová pozice s "výhledem" na celý prostor je ideální. A opět - zvuk má schopnost zalít celou plochu bez potíží a působí dobře.

RIVA pak férově, v kontextu svého určení pak velmi dobře, zvládla i Lisztova "Mefistofela" z "Faustovské symfonie" v podání RSO Berlin pod taktovkou Eliahu Inbala (1995 | Denon | CO-78826). Ač orchestrální hudba není takovýmto reproduktorům moc vlastní, ani malý model Arena nezklamal - zvuk byl slušný, snad právě díky absenci efektnosti netahal za uši a i když samozřejmě postrádal kýženou dynamiku a hutnost odspodu, pro kulisové poslouchání to bylo vlastně moc příjemné. Velký model pak sice zase nejde poslouchat zblízka, ale dodá to chybějící - hlubší tóny a jakýsi přídech razance.

2017 11 17 tst riva 9

Značka RIVA je možná jednou velkou neznámou, jisté však po poslechu je, že je jiná a její produkty jsou jiné, než byste od kompaktních solitérních lifestyle reproduktorů čekali. Desingové pojetí ať si každý zhodnotí sám, provedení je solidní, komfort ovládání (až na maličko neintuitivní fázi prvotního nastavení) je v pohodě a zvuk? Zvuk nabízí "velmi hi-fi" pojetí - netlačí na pilu tam, kde by to musel přespříliš dohánět korekcemi, je umírněný, kultivovaný a vlastně pěkný, snadno poslouchatelný a zjevně cílený nikoliv na pubescentní až čerstvě dospělé publikum, které chce basů a výšek v porcích z nichž by se měl repráček z pohledu fyzicky prostě roztrhnout, ale cílem zvuku RIVA jsou posluchači, kteří již něco slyšeli a váží si hudby tak, jak opravdu zní. Je to přístup atypický, ale rozhodně hodný podporování - kdyby děti a mládež znali svou hudbu v takovémto pojetí, jejich další krok směrem do dospělého hi-fi by byl mnohem pravděpodobnější.

Kč 13 999,- - RIVA Festival

Kč 6 999,- - RIVA Arena

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný vzhled

+ snadné ovládání, splňuje vše, co v každodenní provozu chcete

+ až audiofilský nádech reprodukce na rozdíl od konkurentů

ZÁPORY

- vlastně nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: iWant | www.iwant.cz/kontakt 

PRODÁVÁ: Ertea Store | www.ertea.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika