2017 11 17 tst riva 1

Značku RIVA založil Angličan Thomas Farr - pokud vám to jméno nic neříká, zkuste místo Thomas jeho přezdívku Rikki. Pořád nic? No dobrá - tento muž po krátké epizodce divadelního herce zakotvil v hudební branži a to jako pořadatel koncertů pro Johna Lennona a jeho tehdejší Silver Beatles. Po rozjezdu Beatles Farr přesedlal do role majitele a ředitele několika prestižních anglických klubů, kde svou kariéru rozjížděli mimo jiné i Rolling Stones nebo The Who na svých prvních turné. 70. léta strávil řízením celosvětových šňůr (chlubí se více než 4 700 koncerty) mimo jiné pro Pink Floyd, Hendrixe nebo Led Zeppelin.

Životopis zakladatele RIVA je tedy velmi působivý, před nějakým časem se přesunul do kalifornské oblasti Orange County a plně se s týmem návrhářů a designérů věnuje značce, která má kombinovat lifestyle funkce a solidní zvuk v rozumných cenových hladinách. Jinými slovy, vytvořit konkurenty pro populární systémy typu SONOS, HEOS nebo Bluesound, ale přitom dbát na méně efektní a tedy přirozenější zvukové podání.

Aktuální nabídky firmy sestává z dvou "samohrajek" - aktivních reproduktorů s primárně bezdrátovou konektivitou.

2017 11 17 tst riva 2

RIVA Festival

Model Festival je větším z obou dostupných modelů. Jde o pravidelný kvádrovitě tvarovaný box se zaoblenými hranami, horní deska je lesklá, boky téměř kolem dokola zakryté průzvučnou mřížkou. Estetika je decentní a provedení solidní. Vzadu je mřížka rozdělena jen žebry chladiče a dole panelem s konektivitou - napájecí zásuvka, 3,5 mm analogový jack, USB a optika.

Ozvučnice je vyrobena z dřevovláknitého materiálu, ze tří stran téměř dokonale zaplněná reproduktory. Na obou bocích je kombinace vysokotónového a středotónového, vepředu k této vertikálně uspořádané dvojici najdete ještě dva pasivní basové zářiče; další dva zářiče jsou i vzadu. Všechny reproduktory pochází přímo od RIVA.

2017 11 17 tst riva 5

Toto nebývalé "zahuštění" měniči patří do technologie Trillium, které simuluje stereo reprodukci z jediného bodu.

Když Festival připojíte ke své Wi-Fi, signál je stabilní a reprodukce funguje po AirPlay, DLNA nebo Bluetooth, jak chcete. Díky vestavěné Chromecast podpoře jsou možnosti přehrávání ještě širší. 200 Wattů energie dodává šestikanálový modul zesilovače, pochopitelně digitálního a vybaveného DSP.

2017 11 17 tst riva 4

Festival při šířce 36,5 cm, výšce 18 cm a hloubce 20 cm váží zhruba 6,5 kg.

RIVA Arena

Kompaktní model Arena je koncepcí i designem velmi podobný svému většímu sourozenci - rozdíl je pochopitelně ve velikosti (1,3 kg při výšce 18 cm a šířce i hloubce cca 12,5 cm) rozdíl je, že vzadu najdete závit třeba pro přimontování na zeď a rozdíl je třeba i v tom, že chybí optický vstup.

Osazení reproduktory má pak pochopitelně jiné složení - na každé ze tří stran krom zadní jsou dva reproduktory, nahoře širokopásmový aktivní a pod ním pasivní woofer. Tříkanálový modul zesilovače je o něco slabší, dává souhrnný výkon 50 Wattů.

2017 11 17 tst riva 3

K RIVA Arena lze přikoupit bateriový modul, který se zacvakne zespodu a dává až 20 hodin hudby v pohybu. Reproduktor v tu chvíli ztěžkne o pár deka, ale při pohledu ani nepoznáte, že podstava s baterií k reproduktoru nepatří.

Oba modely jsme - dle doporučení výrobce - přimkli ke stěně a pokud možno i do rohu. Výrobce doporučuje cca 10 cm a využít odrazivé povrchy (takže knihovna možná není úplně optimální).

2017 11 17 tst riva 6

Nastavení reproduktorů proběhlo bez zádrhelů a nejlepší je se k němu postavit pomocí aplikace Google Home - ta možná není tak samozřejmá a tak intuitivní jako třeba řešení od Bluesound, SONOS nebo HEOS, ale funguje dobře, jakmile jednou objevíte kudy kam. Ovládací aplikace RIVA Wand je pak v pohodě - neobjevuje Ameriku, ani nijak nehází klacky pod nohy. Pro každodenní použití je dostatečně přehledná a komfortní, navíc se každým okamžikem dočkáte češtiny. A co víc, přehrávání vysokého rozlišení až do 24 / 192 je bez potíží.

Basovou linku ve "Spiritual" Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) zvládl dobře zejména větší model Festival, který nabízí oproti Areně hromadu objemu navíc, ale také je to trochu rozmáchlý přednes, velký a se snahou o hutnost - byť stále oproti konkurenci zachovává Festival až lehce audiofilský nádech zvuku se snahou u kulatost a klid spíše než efekt. Menší Arena pak sice kontrabas jen naznačí, protože z výše zmíněných důvodů do hlubokého basu prostě netlačí, ale zato tam kde jsou tóny cítit, tam je kontrola pěkná a dokonce je cítit soustředění a snaha o kontury, spíše než efekt.

2017 11 17 tst riva 7

Totéž se dá určitě říct i o středním pásmu - v podání hlasu Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" byly oba reproduktory poměrně podobné, opět hlavně poklidné, hladké a hebké, s celkem slušným citem pro barvu. Zvuk nikam nespěchal, menší Arena má limity v hlasitosti; neměli byste hrát úplně nahlas, neb tam se celkem začíná ztrácet delikátnost a jemnost, u většího modelu to nehrozí. Čitelnost obou je slušná, snaží se nabídnout proporčně velké zastoupení středů, aby třeba právě vokál vystoupil do popředí - a vlastně to funguje a je to hezké, je to dostatečně šťavnaté a vůbec to netahá za uši; na kategorii "samohrajek" je to vlastně opravdu pěkné.

Jako přes kopírák se pak chovaly i tóny nejvyšší v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | 0888072306530). Jejich poměrně solidní kultivovanost s přiměřeným objemem vám dovolí hrát i hlasitěji beze strachu z nepříjemné útočnosti, znělejší a jasnější podání kovu pak působí na poslech zajímavě a reprodukci to oživuje.

Menší RIVA Arena pochopitelně má limity v dynamičnosti - třeba "Thieves and Poets" od Johna McLaughlina (2003 | Glenray | 0602498010754) byla spíše poklidná, plynulá a tam, kde drtivá většina konkurentů sází na napruženou nadupanost RIVA sahá právě po kultiovanosti. Areny se hodí spíše na blízký poslech při nižší hlasitosti, kde je vše v pohodě, hodně nahlas se necítí úplně komfortně. Velký model Festival do toho nicméně šlápnout umí a ač přidá trochu pompéznosti, ani zde nedominuje nějaký efekt a tlak, hudba se spíš v klidu vylévá do prostoru.

2017 11 17 tst riva 8

Hodně zajímavá je schopnost obou modelů hrát "odkudkoliv", tedy vlastně jen malá směrovost - Stingova "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 257) se rozlila do prostoru i za malých Arena celkem v klidu a i když samozřejmě vnímáte, že jde o jeden zdroj zvuku a ne o klasickou stereo bázi, můžete chodit téměř kolem dokola a zvuk zůstává slušně přehledný a čitelný. Velký Festival pak je směrovější, ale zase umí zaplnit i velký pokoj - přímo tak svádí k tomu postavit ho někam do rohu a nechat se jeho zvukem zaplavit; jeho funkční pokrytí je spíše z přední strany a relativně dost do boků, takže rohová pozice s "výhledem" na celý prostor je ideální. A opět - zvuk má schopnost zalít celou plochu bez potíží a působí dobře.

RIVA pak férově, v kontextu svého určení pak velmi dobře, zvládla i Lisztova "Mefistofela" z "Faustovské symfonie" v podání RSO Berlin pod taktovkou Eliahu Inbala (1995 | Denon | CO-78826). Ač orchestrální hudba není takovýmto reproduktorům moc vlastní, ani malý model Arena nezklamal - zvuk byl slušný, snad právě díky absenci efektnosti netahal za uši a i když samozřejmě postrádal kýženou dynamiku a hutnost odspodu, pro kulisové poslouchání to bylo vlastně moc příjemné. Velký model pak sice zase nejde poslouchat zblízka, ale dodá to chybějící - hlubší tóny a jakýsi přídech razance.

2017 11 17 tst riva 9

Značka RIVA je možná jednou velkou neznámou, jisté však po poslechu je, že je jiná a její produkty jsou jiné, než byste od kompaktních solitérních lifestyle reproduktorů čekali. Desingové pojetí ať si každý zhodnotí sám, provedení je solidní, komfort ovládání (až na maličko neintuitivní fázi prvotního nastavení) je v pohodě a zvuk? Zvuk nabízí "velmi hi-fi" pojetí - netlačí na pilu tam, kde by to musel přespříliš dohánět korekcemi, je umírněný, kultivovaný a vlastně pěkný, snadno poslouchatelný a zjevně cílený nikoliv na pubescentní až čerstvě dospělé publikum, které chce basů a výšek v porcích z nichž by se měl repráček z pohledu fyzicky prostě roztrhnout, ale cílem zvuku RIVA jsou posluchači, kteří již něco slyšeli a váží si hudby tak, jak opravdu zní. Je to přístup atypický, ale rozhodně hodný podporování - kdyby děti a mládež znali svou hudbu v takovémto pojetí, jejich další krok směrem do dospělého hi-fi by byl mnohem pravděpodobnější.

Kč 13 999,- - RIVA Festival

Kč 6 999,- - RIVA Arena

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný vzhled

+ snadné ovládání, splňuje vše, co v každodenní provozu chcete

+ až audiofilský nádech reprodukce na rozdíl od konkurentů

ZÁPORY

- vlastně nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: iWant | www.iwant.cz/kontakt 

PRODÁVÁ: Ertea Store | www.ertea.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio