ELAC hi-fi reprosoustavy

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100

Značka Onkyo patří mezi velmi zasloužilé výrobce elektroniky, svůj věhlas si kdysi získala i výtečnými stereofonními komponenty, jakkoliv momentální těžiště nabídky leží nezpochybnitelně mezi A/V receivery pro multikanálové systémy domácích kin. Po mírně turbulentním vývoji posledních let se zdá, že firma našla bezpečný přístav pod křídly Voxx International vedle značek jako Klipsch, Jamo a dalších a znovu rozjíždí vývoj i dodávky svých zařízení – první vlaštovkou moderní generace receiverů je TX-NR6100.

V oblasti AVR je prostor jen pro relativně málo překvapení, proto není divu, že TX-NR6100 vypadá právě tak, jak máme všichni u této kategorie pevně vžito. Jde o nijak překvapivě tvarované pravoúhlé šasi se spíše účelným, nežli elegantním pojetím. Střízlivé linie čelního panelu oživuje hlavně velký ovladač hlasitosti, zbytek prvků je konvenční a rozložený tak, že navzdory jisté generičnosti vytváří „Onkyo-vzhled“.

Uprostřed je nevelký, ale dobře čitelný displej, pod ním řádka tlačítek pro přímou volbu vstupu, ještě o kousek níž ovládání tónových korekcí. Svižný přístup tlačítkem máte i při přepínání poslechových režimů (Hudba / Filmy / Hry) nebo zapnutí Pure Audio funkce, která vynechává vše „zbytné“ pro minimalizaci rušení.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 18

K přístroji připojíte vpředu i sluchátka s velkým jackem, stejně tak je tu vstup měřícího mikrofonu a USB port pro datové paměti, z něhož si snadno přehrajete hudbu.

Ani zadní rozložení konektorů nijak nepřekvapí, pokud jste již někdy dříve viděli A/V receiver. U horní hrany, pod dvojicí antének určených bezdrátové komunikaci (je samozřejmě možnost spojení do sítě kabelem, anténky jinak slouží pro Wi-Fi i obousměrný Bluetooth), je vyskládáno osm HDMI portů. Dva výstupní (jeden s podporou eARC), šest vstupních. Všechny podporují HDCP 2.3, po třech z nich umí HDMI standard 2.1, zbylé tři 2.0.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 3

Relativně skromná je digitální konektivita. Je tu další USB pro datové paměti, je tu ale jen jeden koaxiální a jeden optický vstup. Na druhou stranu, dominantní je v běžné domácnosti HDMI připojení, takže to není výtka. Potěší dnes už ne úplně standardní DAB / FM konektor, fajn je také phono vstup, naopak čtyři páry cinchových analogových linkových vstupů už dnes asi využije málokdo. Jeden pár cinchů funguje jako smíšený linkový výstup pro druhou zónu nebo pre-out, připojit přes vyhrazené výstupy jde dokonce dva subwoofery. Sedm párů nijak překvapujících základních reproterminálů potvrzuje koncept 7.2.

Onkyo se pyšní u tohoto přístroje certifikací THX Certified Select, která má zajistit stejnou hlasitost a kvalitu zvuku jako v běžném kině, pokud sedíte zhruba 3,5 metru od reprosoustav – alespoň tak to výrobce prezentuje. Samozřejmostí u nové generace receiverů je podpora 8K/60p přenosu obrazu, stejně jako všechny ty magické kontrastní formulky jako HDR10+, HLG nebo Dolby Vision. Je tu i funkce Quick Media Switching (takže nebudete při přepínání vstupů čekat s pohledem na černou obrazovku). Hráčům moderních her jsou určeny Variable Refresh Rate a Auto Low Latency Mode, případně i Quick Frame Transport, vše zajišťující plynulý obraz s rychlou odezvou.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 4

Platforma SMART AV Receiver zajišťuje kompatibilitu s multiroom řešeními, podporuje Amazon Music HD, Spotify, TIDAL nebo třeba TuneIn a pracuje i s hlasovými asistenty, zvládá ovšem i Sonos, AirPlay 2, DTS Play-Fi nebo Google Chromecast. Opět vše, co vyžadují nejnovější standardy.

Vzhledem k počtu zesilovačů a výstupů je samozřejmá podpora Dolby Atmos a DTS:X včetně všech předcházejících formátů prostorového zvuku. Vnitřní platforma umí také přepočítávat starší a „méněkanálové“ stopy na ty aktuální, abyste mohli plně využít všech vám dostupných kanálů. Přepočítávání zajišťuje také funkce Vocal Enhancer, už podle názvu jasně akcentující hlasový rozsah tak, aby se mluva lépe „vyloupla“ z košatých zvukových stop. Poslední přepočítávací funkcí je Stereo Assign Mode – do všech prostorových kanálů pustí stereofonní signál, ovšem optimalizovaný tak, aby nevznikl „guláš“.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 15

Za zmínku asi stojí také fakt, že jako první ochutnávka spolupráce s vývojovým týmem Klipch je tu možnost automatické optimalizace podle konkrétního modelu této značky – konkrétně jsou v nabídce nastavení pro řady Premiere a Reference Premiere. Dané nastavení optimalizuje přechodové frekvence a další parametry.

A/V receiver se neobejde bez kalibračního řešení – optimalizaci akustiky místnosti zajišťuje pro Onkyo systém AccuEQ. Ten pracuje na bázi detekce vzdálenosti, přechodové frekvence jednotlivých pásem a „oťukání“ velikosti ozvučnic, načež podle toho přizpůsobí akustický tlak daného kanálu. Modul AccuReflex následně poupraví fázové posuny, aby zajistil homogenní zvukové pole ve standardu Dolby Atmos.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 9

Integrované zesilovače mají deklarovaný výkon 175 Wattů na každý kanál do zátěže 6 ohm, pracují prý ve frekvenčním rozsahu 10 – 100 000 Hz a mají odstup signálu a šumu 106 dB, aniž by ani při plném výkonu překročily celkové harmonické zkreslení na úrovni 1%.

TX-NR6100 jsme zkoušeli v rámci naší hlavní redakční sestavy, tedy ve společnosti OPPO UDP-205 a Zidoo Z9x, primárně jako stroj sám o sobě, ale také ve spojení s Métronome DSC1. Připojeno bylo vždy na Xavian Quarta Evoluzione, GMG Power Harmonic Hammer 3000P a to kabely Nordost Heimdall 2. O dalších detailech sestav se můžete dočíst v pravém sloupci -->.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 2

Nejdříve jsme začali zkoušením streamované hudby – z lokálních i internetových zdrojů všechno načítá rychle a bez problémů, celkově je ovládání TX-NR6100 bezproblémové. Zdálo se, že i po kalibraci má Onkyo lehký akcent na bohatost a objem, jinými slovy jde o mírně basovější zvuk, jak ukázala basa v „Remember Hymn“ od Robert Balzar Trio a Johna Abercrombieho.

Přestože je cítit, že spodní oktávy jsou ráznější, hlas Barryho Gibba ve „While I Play“ nebyl upozaděný a naopak zněl dobře zafixovaný veprostřed hudební scény. Přesto bylo cítit, že třeba výšek v divokém cinkotu činelů z „Meeting of the Spirits“ od Mahavishnu Orchestra je zase o kousek víc. Jsou v kvalitě a rozlišení zcela odpovídající cenové úrovni a připomíná to dobře skutečnost, že adekvátní „vstupní“ receiver před 10 – 15 lety rozhodně nezněl takhle sebevědomě.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 17

Když přijde na dynamiku filmových scén, jako je ikonický příchod T-Rexe v „Jurském Parku“, kde temné a nijak hlasité dunění rozechvívá vodu v kaluži, Onkyo udrží slušnou autoritu a i z neproporčně dražších reprosoustav vykouzlí férově ohraničený bas. Díky jeho proporcím a hutnosti, které má zesilovač v genech, zní hlubokooktávové dunění důrazně a mohutně.

Nebo když přijde na doslova výbušný útěk z podzemních pokladnic v „Harry Potter a Relikvie Smrti“, kde všemožně prskají kouzla, tříští se věci a nakonec i zdi a skla, spousta těch ostrých, jasných zvuků zní přes Onkyo dobře. Nejsou nijak ultra pronikavé, zní vcelku v klidu a reprodukce je organizovaná s ohledem na kategorii přístroje velmi slušně – rachot, cinkot a břink má mnoho různých odstínů.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 6

Všeobecně je zvuková stránka spíše lehce akčnější, mírně efektní, ale vlastně v souladu s požadavky sytého filmového zážitku. Je zajímavé, že tu Onkyo působí dynamičtěji, odvážněji a intenzivněji než při reprodukci hudby.

Co se týká průchodu obrazu, nezaznamenali jsme žádný výrazný processing, který by obraz dramaticky ovlivňoval, použitý čipset odvádí bezproblémovou práci a definice obrazu tak bude mnohem spíš na vašem zdrojovém zařízení a zobrazovači.

2022 10 31 TST Onkyo TX NR6100 12

Onyko TX-NR6100 je po delší (lehce turbulentní) době první nový model této značky a zdá se, že vcelku bez výkyvů navazuje na firemní tradici a navíc – logicky přesně dle požadavků tohoto segmentu – plní to, co má, tedy přináší podporu současných standardů. Jinak je to klasické Onkyo, o kousek výbušnější u filmů, než u hudby. Jinak ale za férovou cenu nabízí férovou konektivitu, podporu moderních standardů a celkově dobrý výkon, který vás provede vaší filmovou sbírkou a na okraj toho všeho bez problémů zprostředkuje také hudební složku. To vše s mírným, ale vlastně zábavným efektem.

Kč 22 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ férová cena

+ snadné nastavení včetně AirPlay / Wi-Fi

+ příjemný počet HDMI rozhraní

+ pohodlné ovládání, nepříliš komplikované a zároveň intuitivní

+ férový zvuk dané třídy

ZÁPORY

- někdy bylo překvapivě slyšet větráček

- relativně nižší množství digitálních vstupů mimo HDMI

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies