Mikro CD receiver je ideálním strojkem tam, kde potřebujete na minimu místa maximum funkcí. Denon má v této kategorii dlouhou tradici úspěšných modelů. Hledáte-li pak patrně nejlevnější kombinaci zvukově přijatelného, značkového mini přístroje se všemi funkcemi pro běžný „kulisový“ a občasný plnohodnotný poslech, máte velkou šanci, že právě v katalogu Denonu si vyberete. Ať už jde o inovované New CEOL a CEOL Piccolo, tak třeba jejich znatelně dostupnějšího sourozence RCD-M39.

Tento mikro receiver jsme měli k dispozici s doporučovanými reprosoustavami SC-M39, které jsou ale takovým rozumně základním řešením. RCD-M39 umí ovládnout i dospělejší, větší reprosoustavy. Přesto jsou RCD-M39 a SC-M39 sladěny, tudíž v adekvátní cenové třídě nenajdete pro RCD-M39 lepší reprosoustavy a pro SC-M39 vhodnější elektroniku.

Na „kuchyňský“, „ložnicový“ či prostě jakýkoliv „obyčejný“ poslech je kombinace RCD-M39 a SC-M39 dostatečná. Maličké dvoupásmové reprosoustavy se zadním bassreflexem nezaberou na šířku víc než zhruba 15, na výšku 24 a do hloubky také 24 cm a jejich váha 3,5 kg vypovídá o jednoduché konstrukci. Nezaměňovat slovo jednoduchý a nevyhovující – SC-M39 jsou sice z obyčejných MDF a potažné obyčejnou folií, ale nevypadají zle. Zvláště pak v imitaci třešňové dýhy vypadají skutečně slušně. Stejně jako vše ostatní, i reproterminály v plastové vaničce plně odpovídají cenové kategorii a drží naprosto pevně i těžký odhalený vodič.

Výrobce deklaruje u SC-M39 poměrně hodně nízkou citlivost 83 dB a impedanci 6 Ohm. Bez bližších údajů jsou naopak měniče – textilní kalota výškového reproduktoru má nicméně průměr 2,5 cm a polymerový středobas docela slušných 12 cm. Mají deklarovaný frekvenční rozsah 45 – 40 000 Hz, dovolili bychom si ale poznamenat, že to bude naměřeno v hodně velké toleranci a hodně blízko zadní zdi, kdy basové frekvence získávají na objemu i razanci.

Samotný receiver je pak z trochu jiného těsta – na danou cenu vůbec nepůsobí špatně. Celokovové kompaktní tělo zabere skutečně minimum místa, 21 x 15 cm z čelního pohledu řadí RCD-M39 k drobečkům, snad jen hloubka téměř 31 cm se vymyká očekávané drobnosti. Čtyři kilogramy hmotnosti pak bez problémů udrží i na zdi zavěšená obyčejná polička.

Design nese jasný rukopis výrobce, „stažený“ však do mikro rozměrů. Dominantní dvouřádkový displej nabízí stejně místa, jako „plnorozměrné“ přístroje. Pod ním najdeme dvířka dostatečně robustní mechaniky, ještě níže vedle spínacího tlačítka USB konektor, určený přehrávání z rozličných pamětí i pro digitální transfer z Apple zařízení. Pravou třetinu přístroje pak zabírají základní ovládací tlačítka a plynule jdoucí ovládání hlasitosti. Nechybí ani výstup na sluchátka s jackem o průměru 3,5 mm.

Zadní panel pak nabízí vše, co od kompaktního všeuměla chceme – výstup na jeden pár reprosoustav pomocí terminálů „receiverové“ kvality (pravdou je, že by mezi nimi mohl být aspoň centimetr navíc, jakkoliv je prostor v těchto rozměrech cennou komoditou), vedle najdeme mono výstup pro připojení subwooferu, ještě o kousek dál pak optický digitální vstup. Levý horní roh pak patří anténnímu konektoru pro FM pásma jednomu páru cinchů linkového vstupu pro libovolné externí zařízení.

Mikro receiver v sobě spojuje funkce CD přehrávače, integrovaného zesilovače, FM tuneru, jednoduchého převodníku (pravda, s jediným vstupem) a svým způsobem i digitálního doku pro Apple produkty. O tom, že nejde o zařízení pro ozvučování koncertních sálů a hal svědčí výkon 30 Wattů na kanál. Na druhou stranu uvnitř najdeme solidní převodník, schopný „překousat“ hloubku až 24 bitů a 192 kHz vzorkovací frekvence. Je jen škoda, že tuto nadstandardní hodnotu nevyužijeme ani při přehrávání CD, ani přes datové paměti, z nichž si Denon vezme jen MP3 či WMA soubory v Red Book formátu. Samozřejmostí tu jsou tónové korekce, vypínatelné pomocí režimu „Source Direct“. Energii do basového pásma dodává technologie S.D.B., neboli Super Dynamic Bas. Jde vlastně o moderní inkarnaci „Loudness“, která při nízkých hlasitostech dopřává příjemnější poslech.

Denon RCD-M39 hrála kromě firemních reprosoustav ještě s high endovými Guru QM10TWO a osvědčenými Harbeth Monitor 30. Bylo ale jasně znát světelné rozdíly tříd, byť čistě co do výkonu a energie byl RCD-M39 překvapivě agilním partnerem. Složitější reprosoustavy ale už uřídit neumí, ani nemá. Reprosoustavy jsme naopak pořádně „narkmili“ NAD C370, který z nich sice dostal maximum, ale tím jen potvrdil, že jsou rozumné právě jen ve spojení s RCD-M39 a na svou cenovou třídu.

Přesto se nemusíte bát pustit si na tomto drobečkovi svá oblíbená CD – jemnou živost a barevnost totiž zdědil po svých plnohodnotných sourozencích a i když se jí do toho malého rozměru vejde méně, než jí nalezneme u dělených komponentů, pořád tam je. To je patrně nejzásadnější rozdíl oproti „supermarketovým“ věžičkám za pár korun, jejichž plochý zvuk je citlivému uchu zakrátko nepříjemný a důvod, proč investovat i pro kancelářský či kuchyňský poslech právě do kategorie Denonu RCD-M39.

Klidný a jemněji nastavený zvuk bychom pak zařadili někam lehce pod výkon řady 510AE (tedy kombinace PMA-510AE a DCD-510AE), ostatně přesně podle rozdílu v ceně. Nesmíme očekávat absolutní detailnost, ale celkové podání je slušné – rozlišení „Spanish Harlem“ od Rebeccy Pidgeon („Best Audiophile Voices“) nám ukazuje dobře artikulovaný a neuměle působící vokál, stejně jako housle ve Vivaldiho „La Stravaganza“ („Crystal Cable Arabesque“) nezní jako tření plastu o plast, ale už má nádech věrné reprodukce, byť samozřejmě hloubka i množství informací je omezené.

Nejméně kompromisní je pak reprodukce moderní hudby – masivní zvukové vlny v „Undisclosed Desires“ od Muse („The Resistance“) zvládá RCD-M39 slušně kontrolovat, pro zajímavost stojí za to říct, že ani bedničky SC-M39 se velkým basem nezadusí, ale filtrují ho skutečně masivně, takže působivost písně je téměř ta tam. Na velkých reprosoustavách už ale je zvuku dostatečně, s rozumnou mírou kontroly a přehlednosti.

Denon RCD-M39 tvoří s SC-M39 velmi základní kombinaci, byť dokáže neurazit při kulisovém celodenním poslechu i uši zhýčkané slušnou hi-fi aparaturou. S plnohodnějšími reprosoustavami (nabízí se třeba kategorie Dali Zensor 1, Xavian Bonbonus, Bowers&Wilkins M1 nebo Wharfedale Diamond 122) pak bude zvuk už dokonce i na úrovni entry level sestavy pro občasné soustředěnější poslouchání. Otázkou pak zůstává už jen to, zda se nevyplatí udělat relativně malý krůček směrem k Denon New CEOL…

Kč 7 490,- - RCD-M39

Kč 3 190,- - SC-M39

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduché a pro běžný provoz plně dostačující „vše v jednom“

+ citlivý (byť ne úplně nejrychlejší) tuner, rychlá mechanika a vůbec komfort soužití

+ velmi dobrá výrobní kvalita

+ rozumná zvuková kvalita, v níž je cítit původ ladění

ZÁPORY

- jde o hodně jednoduché a základní řešení – za poměrně rozumný příplatek můžete mít třeba New CEOL s o kus dotaženějšími funkcemi

- nezáří zrovna v podpoře přehrávání digitálních souborů

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio