2018 06 15 TST VPI Prime Scout 1

V americkém New Jersey v oblasti Cliffwood sídlí rodinný podnik na výrobu gramofonů VPI Industries, který téměř před 40 lety rozjel Harry Weisfeld se svou ženou Sheilou a posledních pár let jej vede druhá generace - jejich syn Mat se svou manželkou Jane. Ti do firmy přináší moderní pohled na věc, ať už je to gramofon s integrovaným phonem a sluchátkovým zesilovačem, nebo třeba technologie 3D tisku pro raménka.

Prvním kompletním gramofonem, který mladý pan Weisfeld sám navrhl zcela od začátku je model Prime Scout, první ve firemní hierarchii, který má pro VPI typické tvary. Jde vlastně o evoluci původního jednoduššího modelu Scout, který získal některá řešení z naopak výše postaveného Prime.

Hlavní změnou je nové šasi, tělo z MDF má prohnuté tvary, po levé straně je výkroj větší a dělá tak místo na věž separátního motoru na antivibračních podložkách. Povrch MDF desky je pokrytý strukturovaným vinylem a pro zpevnění je tu ocelová deska.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 2

Gramofon pak stojí na výrazných nohách tvaru (plus mínus) komolého kuželu z polymeru Delrin, které spolu s celkovou hmotností gramofonu zhruba 14 kg zajišťují nenáchylnost k přenosu nežádoucích otřesů do těla Prime Scout s šířkou 48,3 cm, hloubkou 38,1 cm a výškou 22 cm.

Přímo vprostřed těla pak sedí pěkný hliníkový talíř s 4 cm tloušťkou. Ten sedí v šachtě s olejovou lázní. Šachta je tvrzená, ložisko pak je vyrobené z mědi s grafitovou úpravou. Přes řemínek (s ručním přehazováním rychlostí) ho roztáčí 300 otáčkový motor - tomu minutku trvá, než se dostane do tempa a usadí se do tichého chodu, ale pak drží otáčky s maximální odchylkou do 0,08%.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 3

Jedním z nejnovějších dostupných upgradů pro Prime Scout je ADS, neboli Analog Drive System. Jde prakticky o napájecí zdroj, který reguluje frekvenci přicházející do motoru, respektive zcela od začátku zesilovačem ve třídě A/B generuje sinusoidu dle zadaných parametrů. Je tu nezávislá regulace pro 33 a 45 otáček. V továrně zkalibrují každý kus na 60, respektive 81 Hz a jemné doladění pak pomáhá frekvenci doladit v rozsahu +/- 3 Hz - pomocí stroboskopického disku si jednoduše sladíte otáčky právě tak, jak to odpovídá vašemu domácímu napájení.

Jen pro doplnění - zkoušeli jsme ADS i v redakčních podmínkách s původním modelem Scout a jeho efekt je tak neuvěřitelně obrovský co do zpevnění, zkonkrétnění zvuku a jeho rytmičnosti, že už tak nějak v redakci zůstal... Tolik k tomu, jak moc korektní napájení pomůže vašim gramofonovým miláčkům a k tomu, jak skvělý a funkční upgrade ADS představuje.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 4

Poslouchaný kus byl osazený 9" raménkem JMW 9, jde o klasické rovné raménko s váhou 10,2 gramu a přesahem 17,7 gramu, které má průměrné zkreslení 0,36% a jednobodové usazení. Signál z přenosky je veden mírně atypicky z horní strany do "domečku" s výstupními cinch konektory.

Na poslouchaném gramofonu byla osazena špičková přenoska Transfiguration Axia, jeden z posledních kusů, které v Japonsku před svým nedávným skonem vyrobil pan Yoshioka. Přenoska má hliníkové tělo zajímavě syté fialovo-červené barvy, frekvence snímá bórová chvějka zakončená hrotem z pravého diamantu. Cívky této MC přenosky jsou navinuté stříbrem čistoty 4N na slitinovém jádře. Přední magnet je ze slitiny samaria a kobaltu, zadní je neodymový.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 5

Přenoska pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 20 000 Hz (+/- 1,5 dB), má výstupní proud 0,4 mV a separaci kanálů 27 dB.

VPI Prime Scout s raménkem JMW 9 Scout, přenoskou Transfiguration Axia a řízením otáček Analog Drive System jsme poslouchali v místnosti dovozce, kde jim společnost dělal Naim Uniti Nova, ale také třeba phono VPI Voyager, gramofonové kabely VPI či signálové a reproduktorové kabely Studio Connections. Poslouchalo se přes Spendor D9 a Harbeth Compact 7ES-3. V daných podmínkách jsme slyšeli dřív i gramofon Brinkmann Bardo, redakční VPI Scout a několik dalších různých strojů.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 6

Zvuk basy v titulní skladbě vinylu "Skala" od Mathiase Eicka (2011 | ECM | 276 3107) byl krásně kultivovaný, tak akorát velký, ale nádherně kulatý, bohatý co do barev, jemností a hlavně velmi přirozený, takže tuhé, razantní kovové brnknutí následuje dlouhý a zjemněný dřevitý nádech, celé basové pásmo je pak doslova tekuté a syté, aniž by ale bylo měkké. Tóny drží pevně a jistě, oddělené a pečlivě definované, přirozeně, nenásilně integrované do hudebního celku, podtrhující a držící rytmus skladby jako vlnobití.

Ve středním pásmu nabízí gramofon s excelentní přenoskou krásné podání vokálů. I místy lehce řízněji zaznamenaný hlas Cassandry Wilson v "Run the voodoo down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) působil velmi přiměřeně, přesvědčivě realisticky vykreslený, proporcemi i barvou. Je tu i velmi pěkné prokreslení, realistická detailnost, prostě takový poctivě nepřibarvený a přesto vstřícně hebký, velmi chce se říct "lidský" vokál s křehkostí a jemností, které vás vtáhnou do intimní atmosféry skladby.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 7

VPI Prime Scout s přenoskou Transfiguration pak ale hrají také nejen velmi čistě a uměřeně, přirozeně, ale také přímočaře, což u dobré nahrávky znamená velmi dobrý zvukový zážitek, u dosti kompromisní skladby jako třeba "Got My Mind set on You" George Harrisona ("Cloud Nine" | 1987 | Dark Horse Records | 9 W1 25643) to ale znamená spíše nepříjemné pocity. Ačkoliv činelových výšek bylo tak akorát a jeho leckdy zapadlou linku gramofon vytáhl do popředí, zvukové podání bez servítku ukázalo na plechové zabarvení nástroje, na ostré hrany a zdůrazněnou cinkavost. I tak vám ale Prime Scout a hlavně přenoska Axia naservírují co jen mohou, byť zrovna v takových případech byste možná doufali v trochu toho "analogového efektu", kterým se vyznačuje lecjaký levnější gramofon a který umí mnohé skrýt.

Hudba se ale v podání Prime Scout v této konfiguraci dokázala také moc pěkně nadechnout, bylo-li v nahrávce dost života. Třeba velký buben v úvodu "Lion in Winter" od Bee Gees ("Trafalgar" | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) byl tak skutečně velký, měl tělo, které rezonovalo a dynamiku, která se rozhodně nemá za co stydět. Razantní úder paličky vzedme vlnu zvuku, reprodukce má nadhled, cítíte pevné kontury a přitom ten razancí výbuch, který se od rány šíří, zůstává pod kontrolou, v klidu. Opět - na dobrých nahrávkách si užijete skutečně působivou, tučnou dynamiku.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 8

Na Caveově "People Ain´t No Good" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) se ukázalo, že celková spořádanost takto poskládaného gramofonu funguje skvěle - vnímáte nejen hudbu samotnou, ale všechny ty droboučké pódiové ruchy, echo koncertního sálu, šum publika, to vše leze do popředí, snadno a čitelně, zároveň to ale nenarušuje přirozené rozvrstvení celku. Krátce řečeno, tento gramofon a tato přenoska nic neskrývají, dokážou společnými silami nahrávku opravdu pěkně vytěžit a prokreslit s přirozeností, bez zdůrazňování a s čistotou, kterou běžně s poslechem vinylu nespojujete.

Mnohý gramofon umí nabídnout v Gaucherově "Heavy Duty Judy" ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) podobně širokou a proporčně velkou hudební scénu jako právě Prime Scout, ale už mnohem méně jich umí v té scéně udělat takový sebejistý pořádek, jako právě VPI. Oddělení kanálů je, zdá se, velmi dobré a prostor je zaplněný nejen nástroji, ale vnímáte i vzduch mezi nimi, lokalizace je snadná, samozřejmá a hudba je přístupná bez překážek.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 18

Velkou silou kombinace VPI / Transfiguration je to, jak snadno navazuje tón za tónem, jak se všechno řetězí, napojuje a prostě šlape. Díky tomu je i jednoduchý popový popěvek typu "You Win Again" od Bee Gees ("E.S.P." | 1987 | Warner Bros. | 925-541-1) snadno poslouchatelný, snadno srozumitelný a vlastně od velmi nízkých hlasitostí do sebe vše zapadá, má solidní rytmus a šmrnc a je to prostě fajn.

Nová inkarnace historicky nejprodávanějšího a nejoceňovanějšího gramofonu newjerseyských VPI - model Prime Scout - se povedla. Oproti původnímu modelu působí robustněji, dospěleji, lépe odolává vibracím a zdá se, že i raménko funguje velmi důstojně. Je to prostě kus gramofonu se vším všudy. Naprosto famózně pak funguje japonská přenoska Axia a je to nádherný pomník nedávno zesnulému výrobci - přesná, čistá, jemně detailní a dynamicky živá přenoska má ve velmi funkčním šasi s přesným raménkem, zdá se, vhodného partnera. A co do systému vnáší dokonalé zpřesnění otáčení talíře pomocí napájení Analog Drive System, to nejlépe vystihuje fakt, že už jsme ho nevrátili a roztáčí tak už nějaký ten týden motorek našeho redakčního modelu Scout. Tak či tak, tohle je skutečně high-endová kombinace na roztáčení černých kotoučů a s ohledem na svou konstrukci je tu dobrá šance, že když se pro ni jednou rozhodnete, bude vás provázat velkou část vašeho života...

Kč 79 000,- - VPI Prime Scout + VPI JMW 9 Scout

Kč 39 000,- - VPI Analog Drive System

Kč 56 990,- - Transfiguration Axia

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fortelná konstrukce

+ výtečná dynamika

+ celková přirozenost a čistota reprodukce

+ systém ADS katapultuje zvuk neuvěřitelným způsobem kupředu

+ čistý, jasný a konkrétní přednes s analogovou muzikálností

ZÁPORY

- existují rozhodně i elegantnější gramofony

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio