2018 06 15 TST VPI Prime Scout 1

V americkém New Jersey v oblasti Cliffwood sídlí rodinný podnik na výrobu gramofonů VPI Industries, který téměř před 40 lety rozjel Harry Weisfeld se svou ženou Sheilou a posledních pár let jej vede druhá generace - jejich syn Mat se svou manželkou Jane. Ti do firmy přináší moderní pohled na věc, ať už je to gramofon s integrovaným phonem a sluchátkovým zesilovačem, nebo třeba technologie 3D tisku pro raménka.

Prvním kompletním gramofonem, který mladý pan Weisfeld sám navrhl zcela od začátku je model Prime Scout, první ve firemní hierarchii, který má pro VPI typické tvary. Jde vlastně o evoluci původního jednoduššího modelu Scout, který získal některá řešení z naopak výše postaveného Prime.

Hlavní změnou je nové šasi, tělo z MDF má prohnuté tvary, po levé straně je výkroj větší a dělá tak místo na věž separátního motoru na antivibračních podložkách. Povrch MDF desky je pokrytý strukturovaným vinylem a pro zpevnění je tu ocelová deska.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 2

Gramofon pak stojí na výrazných nohách tvaru (plus mínus) komolého kuželu z polymeru Delrin, které spolu s celkovou hmotností gramofonu zhruba 14 kg zajišťují nenáchylnost k přenosu nežádoucích otřesů do těla Prime Scout s šířkou 48,3 cm, hloubkou 38,1 cm a výškou 22 cm.

Přímo vprostřed těla pak sedí pěkný hliníkový talíř s 4 cm tloušťkou. Ten sedí v šachtě s olejovou lázní. Šachta je tvrzená, ložisko pak je vyrobené z mědi s grafitovou úpravou. Přes řemínek (s ručním přehazováním rychlostí) ho roztáčí 300 otáčkový motor - tomu minutku trvá, než se dostane do tempa a usadí se do tichého chodu, ale pak drží otáčky s maximální odchylkou do 0,08%.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 3

Jedním z nejnovějších dostupných upgradů pro Prime Scout je ADS, neboli Analog Drive System. Jde prakticky o napájecí zdroj, který reguluje frekvenci přicházející do motoru, respektive zcela od začátku zesilovačem ve třídě A/B generuje sinusoidu dle zadaných parametrů. Je tu nezávislá regulace pro 33 a 45 otáček. V továrně zkalibrují každý kus na 60, respektive 81 Hz a jemné doladění pak pomáhá frekvenci doladit v rozsahu +/- 3 Hz - pomocí stroboskopického disku si jednoduše sladíte otáčky právě tak, jak to odpovídá vašemu domácímu napájení.

Jen pro doplnění - zkoušeli jsme ADS i v redakčních podmínkách s původním modelem Scout a jeho efekt je tak neuvěřitelně obrovský co do zpevnění, zkonkrétnění zvuku a jeho rytmičnosti, že už tak nějak v redakci zůstal... Tolik k tomu, jak moc korektní napájení pomůže vašim gramofonovým miláčkům a k tomu, jak skvělý a funkční upgrade ADS představuje.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 4

Poslouchaný kus byl osazený 9" raménkem JMW 9, jde o klasické rovné raménko s váhou 10,2 gramu a přesahem 17,7 gramu, které má průměrné zkreslení 0,36% a jednobodové usazení. Signál z přenosky je veden mírně atypicky z horní strany do "domečku" s výstupními cinch konektory.

Na poslouchaném gramofonu byla osazena špičková přenoska Transfiguration Axia, jeden z posledních kusů, které v Japonsku před svým nedávným skonem vyrobil pan Yoshioka. Přenoska má hliníkové tělo zajímavě syté fialovo-červené barvy, frekvence snímá bórová chvějka zakončená hrotem z pravého diamantu. Cívky této MC přenosky jsou navinuté stříbrem čistoty 4N na slitinovém jádře. Přední magnet je ze slitiny samaria a kobaltu, zadní je neodymový.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 5

Přenoska pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 20 000 Hz (+/- 1,5 dB), má výstupní proud 0,4 mV a separaci kanálů 27 dB.

VPI Prime Scout s raménkem JMW 9 Scout, přenoskou Transfiguration Axia a řízením otáček Analog Drive System jsme poslouchali v místnosti dovozce, kde jim společnost dělal Naim Uniti Nova, ale také třeba phono VPI Voyager, gramofonové kabely VPI či signálové a reproduktorové kabely Studio Connections. Poslouchalo se přes Spendor D9 a Harbeth Compact 7ES-3. V daných podmínkách jsme slyšeli dřív i gramofon Brinkmann Bardo, redakční VPI Scout a několik dalších různých strojů.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 6

Zvuk basy v titulní skladbě vinylu "Skala" od Mathiase Eicka (2011 | ECM | 276 3107) byl krásně kultivovaný, tak akorát velký, ale nádherně kulatý, bohatý co do barev, jemností a hlavně velmi přirozený, takže tuhé, razantní kovové brnknutí následuje dlouhý a zjemněný dřevitý nádech, celé basové pásmo je pak doslova tekuté a syté, aniž by ale bylo měkké. Tóny drží pevně a jistě, oddělené a pečlivě definované, přirozeně, nenásilně integrované do hudebního celku, podtrhující a držící rytmus skladby jako vlnobití.

Ve středním pásmu nabízí gramofon s excelentní přenoskou krásné podání vokálů. I místy lehce řízněji zaznamenaný hlas Cassandry Wilson v "Run the voodoo down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) působil velmi přiměřeně, přesvědčivě realisticky vykreslený, proporcemi i barvou. Je tu i velmi pěkné prokreslení, realistická detailnost, prostě takový poctivě nepřibarvený a přesto vstřícně hebký, velmi chce se říct "lidský" vokál s křehkostí a jemností, které vás vtáhnou do intimní atmosféry skladby.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 7

VPI Prime Scout s přenoskou Transfiguration pak ale hrají také nejen velmi čistě a uměřeně, přirozeně, ale také přímočaře, což u dobré nahrávky znamená velmi dobrý zvukový zážitek, u dosti kompromisní skladby jako třeba "Got My Mind set on You" George Harrisona ("Cloud Nine" | 1987 | Dark Horse Records | 9 W1 25643) to ale znamená spíše nepříjemné pocity. Ačkoliv činelových výšek bylo tak akorát a jeho leckdy zapadlou linku gramofon vytáhl do popředí, zvukové podání bez servítku ukázalo na plechové zabarvení nástroje, na ostré hrany a zdůrazněnou cinkavost. I tak vám ale Prime Scout a hlavně přenoska Axia naservírují co jen mohou, byť zrovna v takových případech byste možná doufali v trochu toho "analogového efektu", kterým se vyznačuje lecjaký levnější gramofon a který umí mnohé skrýt.

Hudba se ale v podání Prime Scout v této konfiguraci dokázala také moc pěkně nadechnout, bylo-li v nahrávce dost života. Třeba velký buben v úvodu "Lion in Winter" od Bee Gees ("Trafalgar" | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) byl tak skutečně velký, měl tělo, které rezonovalo a dynamiku, která se rozhodně nemá za co stydět. Razantní úder paličky vzedme vlnu zvuku, reprodukce má nadhled, cítíte pevné kontury a přitom ten razancí výbuch, který se od rány šíří, zůstává pod kontrolou, v klidu. Opět - na dobrých nahrávkách si užijete skutečně působivou, tučnou dynamiku.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 8

Na Caveově "People Ain´t No Good" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) se ukázalo, že celková spořádanost takto poskládaného gramofonu funguje skvěle - vnímáte nejen hudbu samotnou, ale všechny ty droboučké pódiové ruchy, echo koncertního sálu, šum publika, to vše leze do popředí, snadno a čitelně, zároveň to ale nenarušuje přirozené rozvrstvení celku. Krátce řečeno, tento gramofon a tato přenoska nic neskrývají, dokážou společnými silami nahrávku opravdu pěkně vytěžit a prokreslit s přirozeností, bez zdůrazňování a s čistotou, kterou běžně s poslechem vinylu nespojujete.

Mnohý gramofon umí nabídnout v Gaucherově "Heavy Duty Judy" ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) podobně širokou a proporčně velkou hudební scénu jako právě Prime Scout, ale už mnohem méně jich umí v té scéně udělat takový sebejistý pořádek, jako právě VPI. Oddělení kanálů je, zdá se, velmi dobré a prostor je zaplněný nejen nástroji, ale vnímáte i vzduch mezi nimi, lokalizace je snadná, samozřejmá a hudba je přístupná bez překážek.

2018 06 15 TST VPI Prime Scout 18

Velkou silou kombinace VPI / Transfiguration je to, jak snadno navazuje tón za tónem, jak se všechno řetězí, napojuje a prostě šlape. Díky tomu je i jednoduchý popový popěvek typu "You Win Again" od Bee Gees ("E.S.P." | 1987 | Warner Bros. | 925-541-1) snadno poslouchatelný, snadno srozumitelný a vlastně od velmi nízkých hlasitostí do sebe vše zapadá, má solidní rytmus a šmrnc a je to prostě fajn.

Nová inkarnace historicky nejprodávanějšího a nejoceňovanějšího gramofonu newjerseyských VPI - model Prime Scout - se povedla. Oproti původnímu modelu působí robustněji, dospěleji, lépe odolává vibracím a zdá se, že i raménko funguje velmi důstojně. Je to prostě kus gramofonu se vším všudy. Naprosto famózně pak funguje japonská přenoska Axia a je to nádherný pomník nedávno zesnulému výrobci - přesná, čistá, jemně detailní a dynamicky živá přenoska má ve velmi funkčním šasi s přesným raménkem, zdá se, vhodného partnera. A co do systému vnáší dokonalé zpřesnění otáčení talíře pomocí napájení Analog Drive System, to nejlépe vystihuje fakt, že už jsme ho nevrátili a roztáčí tak už nějaký ten týden motorek našeho redakčního modelu Scout. Tak či tak, tohle je skutečně high-endová kombinace na roztáčení černých kotoučů a s ohledem na svou konstrukci je tu dobrá šance, že když se pro ni jednou rozhodnete, bude vás provázat velkou část vašeho života...

Kč 79 000,- - VPI Prime Scout + VPI JMW 9 Scout

Kč 39 000,- - VPI Analog Drive System

Kč 56 990,- - Transfiguration Axia

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fortelná konstrukce

+ výtečná dynamika

+ celková přirozenost a čistota reprodukce

+ systém ADS katapultuje zvuk neuvěřitelným způsobem kupředu

+ čistý, jasný a konkrétní přednes s analogovou muzikálností

ZÁPORY

- existují rozhodně i elegantnější gramofony

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio