Kdo už to někdy neřešil? Jen tak si při snídani, čtení novin nebo jiné krátké volné chvíli pustit podkresovou hudbu, třeba zrovna ten mix, který zpracuje DJ v rádiu nebo jej máte ve svém iPodu připravený na dlouhé cesty. Ale komu by se kvůli tomu chtělo pouštět „velký“ hi-fi systém? Snad párkrát, ale časem zákonitě začne být zajímavá alternativa jediného ovladače a jediného spouštěcího tlačítka právě ve chvílích, kdy hudba nemá hrát zrovna hlavní roli. Od toho jsou pak all-in-one systémy dostupné cenové kategorie. Něco jako král takový strojů v katalogu Pioneer je model X-HM70.

V jednom malém, kovovém šasi s rozměry 215 x 111 x 320 mm nabízí funkci iPod doku, CD přehrávače, DLNA streameru, USB mediálního přehrávače souborů MP3, WAV a FLAC (stejné formáty umí i streamovat přes síť) a AM / FM tuneru v kombinaci s internetovým rádiem. Za dané peníze poměrně imponující soupis schopností. X-HM70 přichází ve dvou variantách – buď jako samostatná jednotka, nebo s reprososutavami. Malé dvoupásmovky s bassreflexem vypadají jako by byly vyrobeny z kartonu, bez nejmenší pochyby degradují celkový dojem z přístroje o několik tříd. Lépe pořídit variantu bez nich, ušetřit tisíc korun a zakoupit cokoliv jiného. Třeba nějaké malé plnohodnotné regálovky Pioneer, toto spojení bude fungovat dobře.

Odhlédneme-li tedy od reprosoustav, vybavení X-HM70 je skutečně příjemné. Jak co se funkcí týká, tak co se týká konektorů a dalších faktorů uživatelského komfortu. Výbava přípojných míst je dosti rozsáhlá – krom konektoru pro přístroje od nakousnutého jablka tu je USB vstup na čelním panelu (zadní USB je pouze pro připojení wi-fi modulu), jeden pár RCA analogových vstupů, jeden malý 3,5 mm jack pro sluchátka, plnohodnotný analogový pre-out RCA výstup, výstup kompozitního videa pro Apple produkty a samozřejmě nezbytný konektor pro tunerové antény a LAN konektor.

Reproduktorové terminály jsou samozřejmě jen klasické plastové, ale plně odpovídající dané cenové kategorii. Navíc mají dostatek místa, aby do nich šel relativně komfortně zasunout jakýkoliv kabel bez audiofilně masivních koncovek. Pochválit je třeba také displej s výborně čitelnými znaky a ideálně trefeným jasem – ve dne je bez problémů vidět a v noci nepálí do očí.

Uvnitř přístroje najdeme až nečekaně velké trafo, na poměry přístroje poskytující dosti pevné a jisté napájení. Žádné konstrukční finesy tu ale určitě nejsou, na to je v malém obalu příliš mnoho obvodů. Z toho plyne také poměrně dost skromný výkon 50 Wattů na kanál do zátěže 4 Ohmy, do „standardní“ osmiohmové výrobce výkon neuvádí, ale dle odhadu to bude tak 30 Wattů maximálně. I proto je potřeba vybrat pokud možno citlivé reprosoustavy s korektní impedanční křivkou, aby je X-HM70 zvládl. To je ale v zásadě jediná složitější stránka soužití s tímto malým přístrojem. Pokud se vše sladí jak má, na přehledném dálkovém ovládání už je budete volit zdroj své aktuální zábavy.

X-HM70 hrál jak s dodanými reprosoustavami, tak s Harbeth Monitor 30 a Xavian Piccola. Nutno říci, že i s posledními dvěma jmenovanými si docela dobře poradil, a to přes svůj nízký výkon. Náročný kritický poslech by jistě odhalil, že to není ideální spárování přístroje a reprososutav, ale X-HM70 se také nemá stát srdcem high endového systému. Sloužil též jako zdroj signálu pro NAD C370 a Denon PMA-720AE. Sám pak zesiloval zdroj z Pioneer LX-71.

Jako samotný transport, ať už CD nebo digitálních souborů funguje X-HM70 příjemně a bezpochyby se může měřit se základními modely značek jako je Marantz nebo Denon či obdobnými stoji jiných mainstreamových výrobců. Charakter zvuku není typicky „pioneerský“, nemá onen temnější a hutnější charakter. Zůstává mu však přesto alespoň jeho náznak, zvuk je sladší, pevný a poměrně úderný, jak dokazuje třeba velký kopák v „My Mini and Me“ Gwyneth Herberth.

X-HM70 nemá na poslech žádné výrazné propady ve frekvenční charakteristice, snad jen spodních frekvencí je objemově trochu víc – ale ostatně celý zvuk je prodchnut snahou vytvořit jej větší a zábavnější. Samozřejmě nelze od integrovaného CD přehrávače této cenové kategorie (rozpočítáme-li náklady, může být jeho samostatná pořizovací cena na úrovni tří tisíc?) čekat žádné zázraky, ovšem výkon podává uspokojivý a neurážlivý. Separace nástrojů i detailnost opět odpovídá ceně pořízení. Na „Quiet Nights“ Diany Krall je dostatek informací pro příjemný poslech bez pocitu, že přístroj posluchače šidí či nedokáže zabavit, přesto je tu spíš jeden velký zvukový celek, v němž jednotlivé party musí posluchač hledat.

Jestliže kvalita CD přehrávače je vůči pořizovací ceně „v pohodě“, pak streamer je víc než slušný. Rozumně kvalitní D/A převodník zajišťuje příjemně jemný charakter reprodukce – samozřejmě za předpokladu, že uživatel dodá kvalitní materiál. Během testů přístroj nepřekonal ani u FLAC ani u WAV bariéru 16 / 44,1, soubory s vysokým rozlišením prostě vynechal. I „pouhý“ Red Book standard ale zněl o něco málo lépe než ta samá skladba z CD přehrávače. Důkazem může být opět Diana Krall a její „Quiet Nights“, kdy přibylo informací a atmosféra nahrávky už se relativně blížila výkonu klasického základního děleného systému cd + integrovaný zesilovač. To rozhodně není špatný výkon na „hi-fi věž“.

Pioneer X-HM70 je velmi dobrou alternativou pro ty, kteří chtějí občas poslouchat hudbu jednoduše, kulisově a nenáročně. Nabízí příjemný charakter a vlastně krom mírného nedostatku výkonu není za danou pořizovací cenu vůbec co řešit. Jako systém do pracovny, ložnice nebo kamkoliv, kde je vyžadováno zabrání malého prostoru a poskytnutí široké palety funkcí poslouží víc než dobře. Vlastně za deset tisíc nabízí víceméně totéž, co by mohly nabídnout dělené komponenty za řádově pět tisíc – a když si spočítáme, že uvnitř sedmdesátky je vlastně cd přehrávač, zesilovač, streamer a tuner, nemluvě o iPod doku, tak se cena deset tisíc jeví víc než dobrá. Důležité ovšem je nezapomenout nekoupit reprosoustavy a vybrat si jiné, dostatečně citlivé. Pak už bude uživatele čekat jen každodenní spokojenost při ranní kávě nebo celodenní práci.

Kč 9 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ CD přehrávač, tuner, USB přehrávač, streamer a iPod dok v dostupném balení

+ v dané cenové kategorii dobrá kvalita CD i přehrávání digitálních médií

+ konektorová výbava

+ podpora FLAC přes USB a DLNA

ZÁPORY

- za přibalené reprosoustavy je lépe 1000,- Kč ušetřit

- tuner není ani nejrychlejší, ani nejcitlivější

- je třeba dobře volit alternativní reprosoustavy, výkon není nejvyšší

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika