Kdo už to někdy neřešil? Jen tak si při snídani, čtení novin nebo jiné krátké volné chvíli pustit podkresovou hudbu, třeba zrovna ten mix, který zpracuje DJ v rádiu nebo jej máte ve svém iPodu připravený na dlouhé cesty. Ale komu by se kvůli tomu chtělo pouštět „velký“ hi-fi systém? Snad párkrát, ale časem zákonitě začne být zajímavá alternativa jediného ovladače a jediného spouštěcího tlačítka právě ve chvílích, kdy hudba nemá hrát zrovna hlavní roli. Od toho jsou pak all-in-one systémy dostupné cenové kategorie. Něco jako král takový strojů v katalogu Pioneer je model X-HM70.

V jednom malém, kovovém šasi s rozměry 215 x 111 x 320 mm nabízí funkci iPod doku, CD přehrávače, DLNA streameru, USB mediálního přehrávače souborů MP3, WAV a FLAC (stejné formáty umí i streamovat přes síť) a AM / FM tuneru v kombinaci s internetovým rádiem. Za dané peníze poměrně imponující soupis schopností. X-HM70 přichází ve dvou variantách – buď jako samostatná jednotka, nebo s reprososutavami. Malé dvoupásmovky s bassreflexem vypadají jako by byly vyrobeny z kartonu, bez nejmenší pochyby degradují celkový dojem z přístroje o několik tříd. Lépe pořídit variantu bez nich, ušetřit tisíc korun a zakoupit cokoliv jiného. Třeba nějaké malé plnohodnotné regálovky Pioneer, toto spojení bude fungovat dobře.

Odhlédneme-li tedy od reprosoustav, vybavení X-HM70 je skutečně příjemné. Jak co se funkcí týká, tak co se týká konektorů a dalších faktorů uživatelského komfortu. Výbava přípojných míst je dosti rozsáhlá – krom konektoru pro přístroje od nakousnutého jablka tu je USB vstup na čelním panelu (zadní USB je pouze pro připojení wi-fi modulu), jeden pár RCA analogových vstupů, jeden malý 3,5 mm jack pro sluchátka, plnohodnotný analogový pre-out RCA výstup, výstup kompozitního videa pro Apple produkty a samozřejmě nezbytný konektor pro tunerové antény a LAN konektor.

Reproduktorové terminály jsou samozřejmě jen klasické plastové, ale plně odpovídající dané cenové kategorii. Navíc mají dostatek místa, aby do nich šel relativně komfortně zasunout jakýkoliv kabel bez audiofilně masivních koncovek. Pochválit je třeba také displej s výborně čitelnými znaky a ideálně trefeným jasem – ve dne je bez problémů vidět a v noci nepálí do očí.

Uvnitř přístroje najdeme až nečekaně velké trafo, na poměry přístroje poskytující dosti pevné a jisté napájení. Žádné konstrukční finesy tu ale určitě nejsou, na to je v malém obalu příliš mnoho obvodů. Z toho plyne také poměrně dost skromný výkon 50 Wattů na kanál do zátěže 4 Ohmy, do „standardní“ osmiohmové výrobce výkon neuvádí, ale dle odhadu to bude tak 30 Wattů maximálně. I proto je potřeba vybrat pokud možno citlivé reprosoustavy s korektní impedanční křivkou, aby je X-HM70 zvládl. To je ale v zásadě jediná složitější stránka soužití s tímto malým přístrojem. Pokud se vše sladí jak má, na přehledném dálkovém ovládání už je budete volit zdroj své aktuální zábavy.

X-HM70 hrál jak s dodanými reprosoustavami, tak s Harbeth Monitor 30 a Xavian Piccola. Nutno říci, že i s posledními dvěma jmenovanými si docela dobře poradil, a to přes svůj nízký výkon. Náročný kritický poslech by jistě odhalil, že to není ideální spárování přístroje a reprososutav, ale X-HM70 se také nemá stát srdcem high endového systému. Sloužil též jako zdroj signálu pro NAD C370 a Denon PMA-720AE. Sám pak zesiloval zdroj z Pioneer LX-71.

Jako samotný transport, ať už CD nebo digitálních souborů funguje X-HM70 příjemně a bezpochyby se může měřit se základními modely značek jako je Marantz nebo Denon či obdobnými stoji jiných mainstreamových výrobců. Charakter zvuku není typicky „pioneerský“, nemá onen temnější a hutnější charakter. Zůstává mu však přesto alespoň jeho náznak, zvuk je sladší, pevný a poměrně úderný, jak dokazuje třeba velký kopák v „My Mini and Me“ Gwyneth Herberth.

X-HM70 nemá na poslech žádné výrazné propady ve frekvenční charakteristice, snad jen spodních frekvencí je objemově trochu víc – ale ostatně celý zvuk je prodchnut snahou vytvořit jej větší a zábavnější. Samozřejmě nelze od integrovaného CD přehrávače této cenové kategorie (rozpočítáme-li náklady, může být jeho samostatná pořizovací cena na úrovni tří tisíc?) čekat žádné zázraky, ovšem výkon podává uspokojivý a neurážlivý. Separace nástrojů i detailnost opět odpovídá ceně pořízení. Na „Quiet Nights“ Diany Krall je dostatek informací pro příjemný poslech bez pocitu, že přístroj posluchače šidí či nedokáže zabavit, přesto je tu spíš jeden velký zvukový celek, v němž jednotlivé party musí posluchač hledat.

Jestliže kvalita CD přehrávače je vůči pořizovací ceně „v pohodě“, pak streamer je víc než slušný. Rozumně kvalitní D/A převodník zajišťuje příjemně jemný charakter reprodukce – samozřejmě za předpokladu, že uživatel dodá kvalitní materiál. Během testů přístroj nepřekonal ani u FLAC ani u WAV bariéru 16 / 44,1, soubory s vysokým rozlišením prostě vynechal. I „pouhý“ Red Book standard ale zněl o něco málo lépe než ta samá skladba z CD přehrávače. Důkazem může být opět Diana Krall a její „Quiet Nights“, kdy přibylo informací a atmosféra nahrávky už se relativně blížila výkonu klasického základního děleného systému cd + integrovaný zesilovač. To rozhodně není špatný výkon na „hi-fi věž“.

Pioneer X-HM70 je velmi dobrou alternativou pro ty, kteří chtějí občas poslouchat hudbu jednoduše, kulisově a nenáročně. Nabízí příjemný charakter a vlastně krom mírného nedostatku výkonu není za danou pořizovací cenu vůbec co řešit. Jako systém do pracovny, ložnice nebo kamkoliv, kde je vyžadováno zabrání malého prostoru a poskytnutí široké palety funkcí poslouží víc než dobře. Vlastně za deset tisíc nabízí víceméně totéž, co by mohly nabídnout dělené komponenty za řádově pět tisíc – a když si spočítáme, že uvnitř sedmdesátky je vlastně cd přehrávač, zesilovač, streamer a tuner, nemluvě o iPod doku, tak se cena deset tisíc jeví víc než dobrá. Důležité ovšem je nezapomenout nekoupit reprosoustavy a vybrat si jiné, dostatečně citlivé. Pak už bude uživatele čekat jen každodenní spokojenost při ranní kávě nebo celodenní práci.

Kč 9 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ CD přehrávač, tuner, USB přehrávač, streamer a iPod dok v dostupném balení

+ v dané cenové kategorii dobrá kvalita CD i přehrávání digitálních médií

+ konektorová výbava

+ podpora FLAC přes USB a DLNA

ZÁPORY

- za přibalené reprosoustavy je lépe 1000,- Kč ušetřit

- tuner není ani nejrychlejší, ani nejcitlivější

- je třeba dobře volit alternativní reprosoustavy, výkon není nejvyšší

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio