2019 07 04 TST Emotiva PA 1 1

Pověst, která provází komponenty americké značky Emotiva, by se patrně dala dobře shrnout do věty "hodně muziky za málo peněz" a třeba jen z naší zkušenosti to není u většiny produktů jen pověst, ale příjemný fakt. Krom klasicky koncipovaných přístrojů má ale tato značka - která mimochodem šla skvělým příkladem a výrobu svých věcí stáhla z Východní Asie zpět do USA, aniž by to znamenalo nárůst cenovek - v nabídce i trochu jinou elektroniku řady Stealth, která na první pohled vypadá vhodnější do studia než do domácnosti. Ale podle PA-1 se zdá, že by byla chyba ji opomínat, jakkoliv je to model, který je v současné nabídce jediným, který zároveň je i není Emotivou.

Pod jednoduchým názvem PA-1 se ukrývá mimořádně kompaktní koncový jednokanálový zesilovač z kategorie "za pár Korun". Rozhodně to není přístroj, který byste chtěli mít doma na první pohled - šasi je pojaté hodně spartánsky a účelně, čelní stěna jako kdyby se černou průsvitnou plochou s jedinou v prostředku svítící modrou diodou mračila a nakonec ani stříbřitě našedlá barva nesedí ke zbytku nabídky. Je to ale skutečně tím, že PA-1 není komponent na výstavku, ale na práci - existuje k němu řešení na připevnění na zadní stranu ozvučnic nebo třeba do racku. Tam se hodí nejvíce, protože díky šířce 21,6 cm, hloubce 22,9 cm a výšce jen něco pod 5 cm vměstnáte stereo pár těchto monobloků do jednoho rackového patra. A s váhou jen 1,4 kg se nemusíte bát připevnit monobloky kamkoliv.

Na zadní ploše je pak také patrný mimořádně jednoduchý a účelný styl - malou plochu nicméně téměř úplně okupuje velká napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, vprostřed je analogový symetrický XLR konektor kombinovaný se zásuvkou pro velký jack (tady je nejvíc patrný vliv profi světa) a napravo je pár naopak reproduktorových terminálů naopak hodných lepšího hi-fi světa. Zajímavý je dvoupolohový přepínač, jímž nastavíte chování spínání - zesilovač se může automaticky sepnout při detekci signálu, nebo zůstává trvale zapnutý.

2019 07 04 TST Emotiva PA 1 2

Co je na PA-1 nicméně pro katalog Emotivy atypické, to je vnitřní konstrukce. Celé řešení totiž nemá s Emotivou nic společného - je tu použit modul ICEpower ASC300 od Bang & Olufsen, jeden z nejlepších dostupných. Ten kombinuje na jedné kompaktní desce plošných spojů jak spínaný napájecí zdroj, tak výkonový zesilovač, dodávající výkon ve třídě D. Konkrétně jde o 135 Wattů do 8 ohm, respektive 270 Wattů do 4 ohm a stabilní zesilovač zůstává až do 2,7 ohm, kde dodává úctyhodných 450 Wattů - to vše při celkovém harmonickém zkreslení pod úrovní 0,1%. Výstupní výkon jde ještě o pár Wattů dál, nicméně tam už razantně stoupá zkreslení (byť i tak prý zůstává pod 1%).

Nejen výkon je ale na PA-1 zajímavý a to nejen v kontextu velmi přátelské cenovky - odstup signálu a šumu při plném výkonu je 112 dB, frekvenční odezva 20 - 20 000 Hz se vejde do tolerance +/- 1 dB a tlumící faktor je vyšší než 500. Seriózně udaná hodnota THD+N při 1 Wattu do 4 ohm na 1 kHz nepřesahuje 0,005%.

2019 07 04 TST Emotiva PA 1 3

PA-1 jsme poslouchali jako stereo pár v rámci všech tří základních redakčních sestav - hrál pak primárně s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII jakožto zdrojem signálu i ovladačem hlasitosti; kvůli komfortu i cenové přiměřenosti. Nicméně jsme zkoušeli i spojení s regulovaným výstupem OPPO UDP-205 v kombinaci s Harbeth Monitor 30, zkoušeli jsme kombinaci s Cambridge CXC a Fischer&Fischer SN-70 nebo třeba zapojení s Teac NT-503 a KEF LS50. Více detailů o jednotlivých sestavách najdete v pravém sloupci -->

Velký a šťavnatý basový základ "By the Rivers Dark" Leonarda Cohena ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) zesilovače dokázaly "udržet" mnohem lépe, pevněji a konkrétněji, než je tomu běžné v kategorii integrovaných strojů kolem 20 - 30 000,- Kč. I přesto je nicméně bas spíše bujarý, velký a trochu vřelý, měkčí a hebčí - nemusíte se tak bát, že by třída D a zjevně účelné provedení znamenaly suchost a strohost. Mrouknutí basu je pak velmi pěkné, má váhu a sílu, má sytost a bohatost, vše v míře velmi nadstandardní pro tuto cenovou třídu. A není to jen o poměrně efektním objemu, ale i o solidní kontrole, kdy jsou jednotlivé tóny dobře konturované a velmi dobře oddělené - opět rozhodně dospěleji, než je běžné v kategorii pod 30 000,- Kč.

2019 07 04 TST Emotiva PA 1 5

Podobně i transparentnost ve "Full Moon in Paris" od Amber Rubarth ("Burmester Selection Vol. 1" | 2017 | InAkustik | INAK 7804) byla působivá díky celkové pevnosti a konkrétnosti zvuku v této oblasti. Díky nim mimo jiné ještě dobře vyniknou i detaily a kombinace těchto faktorů posouvá zvuk výrazně nad svět standardního hi-fi, kam by ho měla pasovat cenovka. Zejména jasný vokál s důstojnou čitelností a energií zní velmi atraktivně - jinak to popsat nelze, protože od malých a v zásadě levných strojů toho zase tolik nečekáte a dostanete plnokrevné dospělé hi-fi.

Cvakání a cinkání činelu v "Shiny Stockings" od Boba Larka a DePaul University Jazz Ensemble ("XLO Test and Burn-in CD" | 1999 | Reference Recordings | RX-1000) bylo cítit, že výšky mají maličko menší zastoupení, jsou trošku tenčí, ale o to zase nabízí v rámci kategorie lepší rozlišení a čistotu. Zvuk je rychlý, dobře zaostřený a možná na kraji pásma vnímáte trochu cinkavější, zvonivější charakter, které ale dobře svou výrazností kompenzují onu menší objemnost. V kombinaci s tvrdšími reprosoustavami by se nicméně mohlo stát, že by zvuk mohl být ostřejší - je to ale spíše znamení toho, že PA-1 se nesnaží být za každou cenu příjemné.

2019 07 04 TST Emotiva PA 1 7

Velký výkon a rychlost vlastní dobrým spínaným zesilovačům třídy D sluší také dynamice všemožných bubínků v "Percussion Du Africa" ("AUDIO Digital Masters III" | 2010 | STS Digital | 11-10). Cítíte sílu a rychlost, vedle nichž působí většina elektroniky v obdobné cenové třídě trošku opatrně. V tak kompaktním balení je množství energie nevídané, navíc to není laciná silová exhibice, ale vkusně vyladěná kombinace dravosti, síly a důraznosti, oproštěná od surovosti. Je to prostě živý a velmi solidně dynamický zvuk, který rozhodně v dané třídě není standardem.

Variaci na slovanský sborový zpěv v podání holandských Cantus ex Corde ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) jsme si užili s opět nečekanou dávkou transparentnosti, která jako kdyby nebránila hlasům v rozletu. Už je znát, že sbor tvoří množství jednotlivců a i když to není hyper analytická reprodukce, vládne pevnou rukou a je to natolik detailní a plastický přednes, že vám dokáže vyloudit husí kůži.

2019 07 04 TST Emotiva PA 1 8

Mimořádně vysoký hi-fi standard nabízí monobloky také z pohledu podání prostoru hudební scény - v "The Dance" Edwarda a Alice Elgarových ("Räumlichkeit und Transparentz" | 2015 | stereoplay) se projevuje oddělení obvodů obou kanálů a nulové přeslechy, takže scéna je široká, dobře definovaná a nástroje pak výtečně lokalizované. Celé dění je pevné a organizované a nenese stopy oné jisté ostýchavosti, která je často patrná v podobně vstřícných cenových třídách.

Na notoricky známém úvodu "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) je pak naprosto zřetelné, že PA-1 má výkonu na rozdávání a "podržet" i velké údery zjevně není problém. Navíc je zvuk rychlý, rytmický a přes jistou měkkost pevný. S rostoucí frekvencí tónu se zdá být tím pevnější. Celkově je ale v podání PA-1 v místnosti mnohem více hudby, než byste od zařízení za dvacet tisíc mohli očekávat.

2019 07 04 TST Emotiva PA 1 11

Monobloky PA-1 od americké Emotivy nejsou mainstreamovou záležitostí - primárně proto jak vypadají a jak úzkou konektivitu (navíc netypickou pro takhle nízkou cenovou třídu) nabízí. Ale je to škoda, protože v poměru cena / výkon, v tom, kolik muziky, jak plně, dynamicky a šťavnatě umí nabídnout, v tom nemají v mainstreamovém světě dostupné elektroniky mnoho konkurence. Paradoxně je tak nejslabším článkem absence adekvátního předzesilovače v portfoliu Emotiva. Pokud vám tak jde čistě o zvuk a ne o pozlátko pěkného šasi a jste schopni najít vhodný předzesilovač nebo D/A převodník s regulovaným výstupem (a že PA-1 sednou i k mírně neproporčně dražším přístrojům), pak jsou Emotiva PA-1 tajný tip pro ty, kteří se nebojí předsudků spojených se zesilovači třídy D. Protože zvuk PA-1 je prostě zábava se vším všudy.

Kč 10 490,- / kus

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kontrola a autorita

+ energie

+ cena

ZÁPORY

- limitovaná konektivita

- příliš jednoduchý vzhled

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio