Jméno Koss není audiofilské ani laické veřejnosti třeba představovat, však patří mezi jedny z prvních audio značek, které se v devadesátých letech objevily na českém trhu a zvláště model Porta Pro, po několika nadšených recenzích tehdejších audio časopisů, pro tuto značku vydobyl kultovní pozici. Již mnohem méně lidí pak zná produtky značky Koss, které nejsou určeny pro přenosné přehrávače - a nejméně jich bude znát současnou vlajkovou loď celého katalogu, velká profesionální sluchátka MV1.

Em vé jedničky patří do skupiny nepřenosných circumaurálních uzavřených sluchátek, přesto je jejich konstrukce velmi skladná. Tak trochu připomíná způsob, kterým se dokáží do „kuličky" sbalit legendární Koss Porta Pro. Poměrně výrazné zlato-černé provedení hlavového mostu a mušlí, celý exteriér vyvedený v pevném plastu, pružný a pevný spirálovitě složený signálový kabel i jeho zakončení dvojitým zlatým jackem (ve „velkém" je po odšroubování schován „malý") plně odpovídají své cenové kategorii i pozici modelu na vrcholu nabídky výrobce. Navíc je 2,4 metru dlouhý kabel přiváděn jen k jedné mušli, což příjemně usnadňuje soužití, trochu problém pak vidím v možnostech nastavení délky hlavového mostu - na mou, pravda trochu větší, hlavu byl i nejvíce vytažený přeci jen pořád tak o centimetr krátší, než by pro opravdu komfortní dlouhodobé nošení i dobrý poslech měl být. Plastové náušníky z firemního - prý téměř nezničitelného - materiálu Pneumalite jsou totiž poměrně rozměrově skromné a je tak třeba poměrně dost pozici reproduktoru vůči uchu hlídat. Jinak Kossy na hlavě sedí perfektně - jedinou opravdu vážnou výhradu mám k tomu, že po necelé čtvrthodině se posluchači v uších vytvoří mikroklima deštného pralesa, protože totální odříznutí od okolního hluku s sebou nese i totální odříznutí od čerstvého vzduchu.

Zvuk generuje mylarová membrána s titanovým pokovením v každé mušli, pohání ji ferritový magnet a jednopalcová cívka z bezkyslíkaté mědi. Tím pádem Kossy nabízí frekvenční rozsah 10 Hz až 25 kHz a pocitově velmi vyrovnané frekvenční pásmo. Výrobce udává citlivost sluchátek 98 dB, což možná bude vyžadovat trochu silnější sluchátkový zesilovač - například AKG K-701 mají o sedm decibelů vyšší citlivost. Nominální impedance jasně míří mimo obor přenosných sluchátek, s 250ti Ohmy (bez možnosti výběru jako např. u beyerdynamic nebo Sennheiser) se řadí někam doprostřed skupiny high-endových modelů.

Kvality Koss MV1 jsem posuzoval hlavně na sluchátkových výstupech zesilovače Marantz KI Pearl a SACD přehrávače téhož názvu, chvíli jsem zkoušel též na Benchmark DAC1 USB a beyerdynamic A1, což jsou oba vynikající sluchátkové zesilovače, ovšem z poněkud vyšší cenové ligy. Je pravda, že přes veškerou možnou kvalitu KI Pearl jsou jejich sluchátkové výstupy slyšitelně méně dobré než ty u Benchmarku a A1, zvláště druhý jmenovaný si s Koss sednul díky svému razantnímu a mírně silovému přístupu, na MV1 je prostě třeba maličko přitlačit.

Poměrně výrazným problémem je u těchto Kossů rozehrávání, dostal jsem je hezky čerstvé a nepolíbené, takže jsem je pro jistotu nechal rozehrát nějakých 120 hodin, tedy od nedělního večera někdy do pátku pěkně non-stop a to na docela vysokou hlasitost (kouzlo plastových náušníků - „srazíte" sluchátka k sobě a ven se ani v noci nedostane zvuk, který by vás mohl rušit). Jaké bylo mé překvapení, když se zvuk změnil jen poměrně málo - chvíli jsem si myslel, že za svých šest tisíc dostane majitel poměrně málo, ale nedalo mi to (protože znám Koss) a prolezl jsem nejrůznější sluchátková a „kossácká" fóra, abych zde zjistil zkazky o tom, že není dobré dělat závěry dříve než po 300 hodinovém zahoření, což byla doba téměř pokrývající celou původně domluvenou zápůjčku. Nakonec se povedlo a Koss skutečně nahrály nějakých 260 hodin před těmi několika večery, kdy jsem si je nasazoval - a skutečně po extra porci rozcvičování zvuk začal připomínat sluchátka, která nepokazí reputaci svému stvořiteli a s každou další hodinou už bylo znát jejich ustálení na „svém".

Určení Kossů do profesionální studiové oblasti přináší analytický, přesný a nezabarvený zvuk v míře takové, že v něm spousta uživatelů bude možná i postrádat barvu, zato však chcete-li pitvat zvuk, hledat detaily a vychutnávat přesnost podání, MV1 si zamilujete. Záleží ale také hodně na tom, jaký sluchátkový zesilovač použijete - zcela určitě bych se vyvaroval elektronky, naopak nejlépe zní Koss MV1 právě s „testovacím nástrojem" beyerdynamic A1, který je náležitě rozhýbe. Trochu škoda, že tento zesilovač stojí 26 900,-, tedy čtyřapůlnásobek ceny samotných sluchátek.

Housle v Allegru z Vivaldiho „Concerto op 4 no 3" (naleznete na audiofilském výběru Crystal Cable Arabesque) zní velmi dynamicky, ani při vyšších hlasitostech nemají sluchátka tendenci zkreslovat, i když velmi prezentní a detailní sound trochu odvádí pozornost od hudebního celku, protože najednou vnímáte drobná vrznutí, velmi jednoduše vnímáte oddělení jednotlivých tónů, čeho se však nedočkáte je iluze hloubky prostoru - to ze současných sluchátek umí snad díky své konstrukci jen náznakem Sennheiser HD800.

Nesmírně precizní zvuk dodává na atraktivitě rockovým nahrávkám, i když je pravda, že ty špatně nahrané, agresivní v podání Kossů občas překračují mez příjemného drivu a spádu. Rammstein na své poslední desce „Liebe ist für alle da" jsou sejmuti s poměrně dobrým výsledkem, takže ostrost je udržena v přijatelných mezích, zato dynamika je skutečně skvělá, celé frekvenční pásmo je zastoupeno pěkně příkladně stejnou měrou, ačkoliv subjektivně se zdá, že nejnižších basů je málo - způsobuje to fakt, že je nevnímáte vibrujícím tělem, ale pouze ušima. Skladba „Haifish" ale i tak zůstává pěkně tvrdou jízdou, údery do bicích jsou skutečně pořádné údery, cinkání činelů je jasné, čisté a působí velmi přesně, elektrifikované nástroje se nepřekrývají, jsou pěkně oddělené a skutečně brilantní, kontrastní.

Velký orchestr u velmi dynamických skladeb typu Mussorgského „Velké brány Kyjevské" (opět z kompilace Crystal Cable Arabesque) pak je pěkně separovaný, není problém se zaměřit na jednotlivé nástrojové sekce, každý instrument zní velmi přirozeně a nezabarveně, celkově je projev Kossů velmi neutrální, opět můžete slyšet přesně definované a ohraničené tóny, problémem je ale opět sice úderný zvuk velkých bubnů, které mají ale subjektivně nereálně malý objem, čímž je do jisté míry také omezena jejich působivost a s ní i efekt celé skladby. Neexistuje tu ale žádné slévání tónů nebo pocit „deky".

„Time" od Pink Floyd je klasikou všech klasik, zvláště úvodní zvonění je náročné na kontrolu nad zvukem. Spousta hodin je v podání Koss MV1 přesně vykreslená, jasně slyšíte i ty nejposlednější vzadu, vše je čisté a jasné, kupodivu sice řezající do uší, ale asi tak, jak se zařezává klasický budík při ranním zvonění. Následující sólo na sadu malých bubínků je velmi živé, bušení srdečního rytmu pak lze velmi dobře vnímat nejen jako jakýsi brum v pozadí, ale jako konkrétní, jasně vykreslené tóny.

Kyrie z Palestrinovy vícehlasé mše „Tu es Petrus", určené pro produkci a cappella smíšeným sborem v chrámovém prostředí. Na nahrávce z katalogu Deccy je také přesně takto interpretována, ve sluchátkách lze dobře vnímat dozvuky chrámového prostředí, slyšíme nádechy zpěváků jednotlivých hlasů, naslouchat můžeme detailům, které prostě u reproduktorových soustav nemáme šanci uslyšet v celkové zvukové mase. Přesto - inu, sluchátka - není zvuk „velký", skutečně chrámový. Nicméně lidské hlasy jako celek zní skutečně jako hlasy, žádné nádechy syntetiky, žádné nepřirozené zbarvení, nic co by odpoutávalo pozornost posluchače od samotné hudební produkce.

Koss MV1 jsou se svou cenou zcela určitě atraktivní nabídkou, pokud hodláte mít ve své domácnosti dospělá sluchátka, pokud je „tím vaším" zvukem analytický, přesný a otevřený projev, budou se vám tato sluchátka líbit. Nejsou luxusní v pravém slova smyslu, ale tam nemíří ani svou cenou. Nejsou dokonalá, ale v podstatně nemají žádný problém. Nejsou krásná, ale „vejdou" se pravděpodobně do vizuálního vkusu všech potenciálních uživatelů. K tomu všemu navíc přidávají promyšlené a komfortní soužití, schopnost odstínit veškerý okolní ruch, i kdyby to měl být dálniční obchvat pod vašimi okny a doživotní záruku. Za necelých šest tisíc tak dostáváte překvapivě velký díl z kvality těch skutečně nejlepších současných sluchátek a nebojím se říct, že Koss MV1 jsou prvním krůčkem ve sluchátkovém high-endu a to není málo.

Kč 5 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ praktické provedení - lehké, pevné, skladné a pohodlné

+ perfektní odstínění od okolního hluku

+ precizně přesný, jasný a čistý, frekvenčně vyrovnaný zvuk

+ vzhledem k výkonu dobrá cena (navíc s doživotní zárukou)

ZÁPORY

- v uzavřených náušnících se velmi potí uši

- velmi dlouhá zahořovací doba - klidně i 300 hodin

- možná trochu příliš „profesionální", suše chladný a přesný projev

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista