Anglický Audiolab patří mezi známé firmy, stejně jako jeho původní zakladatelé – Derek Scotland a Philip Swift (známý též jako šéf značky Spendor). Značka uspěla v 80. letech s osmitisícovou sérií, pak chvíli působila pod „nóbl názvem“ TAG McLaren Audio, aby se po zařazení pod křídla konglomerátu International Audio Group (IAG = Wharfedale, QUAD, Mission, LEAK, Castle či Luxman a samozřejmě právě Audiolab) stala opět Audiolabem a vrátila se k ideji dostupného hi-fi.
To ztělesňuje i (v zásadě) „prostřední“ sedmitisícovková řada, sestávající z integrovaného zesilovače s digitálními rozhraními 7000A, digitálního transportu pro kompaktní disky 7000CDT a streameru 7000N Play.
Audiolab 7000A
Středobodem série je rozhodně zesilovač, protože pro toho, kdo nutně nepotřebuje roztáčet stříbrná kolečka nebo mít přístup k síťovým službám má vlastně kompletní výbavu. Esteticky je to typický Audiolab – kombinuje čisté hrany šasi s jemnými kulatinami ovládacích prvků. Na čelním panelu jsou tři velká otočná kolečka pro výběr vstupu, úpravu provozního režimu a regulaci hlasitosti, obdélníkový displej, designově zjemněný půlkruhy po stranách (a ukazující různé volitelné podoby VU měřáků, například), spínací tlačítko, 6,3 mm výstup na sluchátka (zvládá impedanci 20 až 600 ohm) a očko, sledující signály dálkového ovládání.
Onu širokou výbavu spatříte pečlivě vyskládanou na zadním panelu. Je tu napájecí zásuvka včetně vypínací kolébky, hned vedle dva sloupečky reproterminálů pro klasický single-wire stereofonní provoz, dále vstup a výstup 12 V spouště pro zřetězené spouštění komponentů a nakonec dva bloky konektorů.
Jeden je digitální – dva koaxiální, dva optické a USB vstup pro počítače doplňuje HDMI s ARC pro pohodlné ozvučení televize. Analogové vstupy v druhém bloku jsou čtyři – tři linkové a jeden pro phono signály s MM úrovní. Poslední dvě dvojice cinchů jsou regulovaný pre-out a přímý vstup do koncového stupně. Proto je zde volič provozního režimu, tedy předzesilovač, koncák nebo integráč. Ještě je tu jeden konektor a jedna anténka – ta je pro Bluetooth spojení, port čte z flash disků aktualizační data pro softwarové vybavení.
Středně velký 250 VA toroidní transformátor, doplněný čtveřicí větších kondenzátorů s celkovou kapacitou 60 000 uF pomáhá udržet slušný výstupní výkon 70 Wattů do 8 ohm, respektive až 9 ampér, což je víc, než si běžný domácí poslech žádá. Diskrétní zesilovač pracuje ve třídě A/B a je navržen s firemní topologií komplementární zpětné vazby, což má prý mít blahodárný vliv na linearitu a tepelnou stabilitu.
Digitální jádro obhospodařuje čip ES9038Q2M, dovolující plné dekódování MQA signálu, zpracování v 32 bitové hloubce a maximální rozlišení 32 bit / 768 kHz či DSD512. Bluetooth je vybaven aptX LL kodekem.
Předzesilovač pracuje v audio pásmu 20 – 20 000 Hz s tolerancí +/- 0,1 dB, celkovým harmonickým zkreslením pod 0,0005% (1 kHz / 2 V) a ziskem 6 dB. Koncový stupeň zvládá audio rozsah s tolerancí +/- 0,3 dB, má zisk 29 dB a THD 0,003% (1 kHz / 8 ohm / 40 W). Odstup signálu a šumu je lepší než 110 dB.
Komponent má šířku 44,4 cm, výšku 7,8 cm a hloubku 34 cm. Váží 8,4 kg.
Audiolab 7000CDT
V obdobné estetice a rozměrech (44,4 x 7,8 x 32,2 cm + váha 5,5 kg) je k dispozici 7000CDT, čistý digitální CD transport, spoléhající na to, že využijete D/A převodník v zesilovači. Hlavním vzhledovým prvkem je jistě centrální displej, barevný, přehledný a po bocích zakulacený, sjednocující styl sedmitisícové řady ještě spolu s vpravo uloženým spínacím knoflíkem.
Vlevo jsou k nalezení uzoulinká dvířka čtecí mechaniky, vpravo šestice nutných základních ovládacích prvků a snímač signálů dálkového ovládání.
Zadní panel je z titulu koncepce přístroje velmi jednoduše osazený – vlevo je zásuvka a vypínací kolébka, vpravo optický a koaxiální digitální výstup. I tady je logicky 3,5 mm jack vstupu a výstupu 12 V napětí pro synchronizované spínání. Bonusem je USB port, který čte hudební soubory ze zapojeného flash disku – konkrétně formáty MP3, WMA, AAC a WAV.
Šuplík z hliníku zasune váš kompaktní disk do mechaniky na taktéž hliníkové základně, podporující čistě Red Book formát disků, odkud načtená data putují do vyrovnávací paměti, zajišťující stabilitu reprodukce. Mimo jiné to umožňuje pohodlněji načíst poškrábaná CD, protože to není třeba stíhat v reálném čase. Celý snímací blok je uložen ve stíněné schránce a napájený dedikovaným napájecím zdrojem.
7000CDT nabízí frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz (-0,01 dB), celkové harmonické zkreslení pod 0,002% a výstupní impedanci 75 ohm u koaxiálního rozhraní.
Audiolab 7000N Play
Do třetice je v nabídce 7000N Play, neboli streamovací komponent, postavený na platformě DTS Play-Fi. Vzhledově, materiálově i stylově je logicky obdobou výše popsaných komponentů – opět je tu centrální barevný displej s buclatými boky, zcela vpravo spínací tlačítko a oko čekající na ovládací impuls. Mezi tyto dva pojící prvky se vtěsnalo šest tlačítek pro ovládání a nastavování přístroje (i když to dominantně probíhá přes aplikaci DTS).
Zadní panel krom napájecí zásuvky a kolébky pro trvalé vypnutí nese i dvě Wi-Fi anténky, doplněné o ethernetové rozhraní. Malým tlačítkem se spouští režim nastavování. Jsou tu i dvě USB – jedno v podobě A, druhé ve formě B, slouží pro ovládání nebo aktualizaci softwarového vybavení. Taktéž streamer lze sepnout po 12 V napětí, případně jej nechat spínat další komponent.
Signálový výstup je k dispozici digitální (koax a optika) i analogový (cinche s možností regulace výstupní úrovně v digitální doméně).
Dominantní část uživatelského zážitku samozřejmě stojí na platformě DTS Play-Fi, která umožňuje teoreticky snadné nastavení i provozování nebo třeba spojení do multiroom, klidně i s komponenty jiných značek - lze ovládat cokoliv se systémem DTS. Aplikace zvládá lokální i internetové streamování a to včetně služeb jako TIDAL, Spotify, HDTracks nebo plejády internetových rádií. Využít můžete i AirPlay 2 (čili i Apple Music).
Uvnitř tepe čip ES9038Q2M, limitovaný v této aplikaci na rozlišení 24 bit / 192 kHz. Digitální sekce má frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz (+/- 0,5 dB), THD pod 0,0005% (1 kHz / 2,1 Vrms) a odstup signálu a šumu přes 115 dB.
Fyzicky je 7000N Play stejný, jako jeho sourozenci – šířka 44,4 cm, výška 7,8 cm a hloubka 34 cm, váha je tentokrát rovných 5 kg.
Všechny komponenty jsme měli možnost zkoušet v redakčních podmínkách a přestože hrály i v hlavní sestavě, primárně byly spojeny s reprosoustavami Fischer & Fischer SN-70 a srovnávány s Cambridge CXA81 a Cambridge CXC na kabeláži Dynamique Audio Horizon 2. Hrálo se jak přes jednotlivé dostupné zdroje, tak třeba přes USB z Roon, aby bylo možné ohodnotit sám zesilovač. Všechny součásti poslechových sestav najdete vypsané přehledně v pravém sloupci -->.
„Ne quelque part“ německé zpěvačky s pěkně spletitými kořeny Ayo („Royal“ | 2020 | Wagram | 3596973757829) má podařený moderní zvuk s výrazným, kultivovaně popovým basovým základem, kterého rozhodně není málo. Zesilovač 7000A sází na mírně hutnější, basovější ladění, umí nabídnout ve své třídě opravdu hezký pocit hloubky i sytosti spodních oktáv a hraje co do informativnosti vlastně překvapivě dobře – bas není jen jedna velká hmota, má už své odstíny a pocit různorodosti.
Zvuk CD transportu 7000CDT v porovnání s CXC byl strukturovanější, ale i trochu techničtější, bas utaženější, tužší, ale také prostě o něco sušší. Zároveň CD přes stejný digitální vstup na zesilovači hraje podstatně sytěji, nežli streamer.
7000N Play má pak v sobě jakousi hebkost a načechranost, větší proporci basového základu, ale zároveň také trošku menší intenzitu a důraznost, než 7000CDT.
Mocný basbaryton obří velšské hvězdy operního zpěvu Bryna Terfela v „Non Piu Andrai, Farfallone“ (James Levine / The Metropolitan Opera Orchestra | „Opernarien“ | 1996 | Deutsche Grammophon | 445 866-2) byl přes zesilovač 7000A srozumitelný už vlastně s lehkostí, sám přístroj velmi snadno ukazoval rozdíly mezi zkoušenými CD transporty i mezi streamerem. Mimo jiné ale máte pocit čistoty a jistoty nad rámec kategorie. Hraje to moc hezky, bez technicistní analytiky a přesto s dobrým detailem, lepším, než byste hledali za 30 – takový spíše možná klidně za 40 tisíc. 7000A pak vlastně nehraje nějak netypicky otevřeně nebo neukazuje mnohem víc, než jiné zesilovače, ale všechno se to krásně propojuje, harmonizuje to a je to zábava poslouchat.
7000CDT má tendenci dodat zvuku spíše trochu plnosti a tučnosti, což nakonec působí vlastně pohodovým dojmem, tak nějak příjemně a přitom rozlišení prostě není špatné (což je možná stejnou vahou ale zásluha i solidně fungujícího D/A převodníku v zesilovači).
Stream téhož záznamu přes 7000N Play pak byl také cítit spíše po snaze o jistou jemnost, nepouští se do hloubkové analýzy záznamu a exponování detailů pro efektní oslnění posluchače. Zvuk je anglicky decentní, spíše organický a bezkonfliktně příjemný.
Acid jazzovou říznost výšek v „South to Perpignon“ James Taylor Quartet („Room at the Top“ | 2002 | Sanctuary | SANCD117) ukočíroval 7000A docela decentně, nebyla to kyselinka, ale ostřejší, leč dobře poslouchatelná energie a opět až překvapivě dobrý výkon stran separace jednotlivých tónů, jejich nenásilného zaostření a vůbec celkové kultivovanosti. Jako kdyby Audiolab udělal zesilovač „o třídu výš“ a nějakým nedopatřením jej prodával za tyhle peníze. Třeba pro SN-70 to byl naprosto plnohodnotný partner a to není jen tak.
7000CDT jako zdroj mírně maskuje na rozdíl od víceméně neutrálního zesilovače ostrou příchuť strun a jistou záměrnou křiklavost hudby i záznamu, přesto do jisté míry jemnější styl vlastně nevadí. Je cítit, že je tu preference spíše harmonie a organičnosti.
Také 7000N Play inklinuje spíše k jemnějšímu podání výšek, má však o něco méně nuancí, nežli CD transport, zvuk je možná o špetku hebčí a křehčí.
Jedna z interpretačně nejnáročnějších jazzových skladeb „Springsville“ na atraktivním záznamu Milese Davise a Gila Evanse („The Complete Columbia Recordings“ (1996 | nahráno 1957 | Columbia | 0827969092323) měla v podání zesilovače sílu na správných místech, samozřejmost podání dynamických výkyvů jej řadí na vrchol střední třídy zejména díky panujícímu pocitu nadhledu a nenásilné kontroly. Zesilovač hraje plynule, ne obzvláště mohutně, ale přesto s důstojně přirozenou živostí. Netlačí se kupředu, ale to proto, že ani není třeba.
CD transport má o něco mírnější, ale hutnější zvukové podání, ve finále však dynamika spíše odpovídá kategorii a určení přístroje. Také u 7000CDT je nicméně znát, že nechce hrát uspěchaně nebo příliš tlačit kupředu, jde na to tak nějak tradičně po anglicku.
To 7000N Play možná záměrně jako kdyby byl živější, odhodlanější a snaživější, takový více položený do dynamického důrazu, nicméně ani tento Audiolab není vyloženě intenzivní, spíše stále příjemně kultivovaný.
Palestrinovo „Kyrie“ z jeho nejznámější mše „Missa Papae Marcelli“ (1992 | nahráno 1991 | Amadis | 21) je zdánlivě jednoduchým vokálním dílem, leč právě souzvuk hlasů, na něž je naše ucho z vývojových důvodů tak citlivé, vyžaduje pro plný dopad skladby dobré rozlišení a čistotu, aby nevznikl dojem silného, jediného hlasu, do něhož se nebozí sboristé slijí. Zdá se, že zesilovač i jeho D/A převodník jsou navrženy velmi solidně, prostě odpovídají kvalitou, čistotou, čitelností a organizovaností metám středního hi-fi, ovšem za cenu „trochu lepšího základního řešení“ a to vůbec není špatné. Vnímáte mimo jiné právě to, že to není jeden zpěvák, ale celý sbor, plný ženských i mužských hlasů v krásné polyfonii.
Také CD transport umí již ukázat vícehlas, byť chvílemi vokalisté lehce splynou, ale není to nic, co by v této kategorii nebylo přijatelné nebo nedělal jakýkoliv jiný obdobný CD transport. Zajímavé je, že to nebude D/A převodníkem v zesilovači, protože ten přes Roon poskytuje o něco hlubší vjem do nahrávky.
To 7000N Play nenabízí tolik detailů, tolik precizní artikulaci a podobně, nicméně zase má v sobě jakousi lehkost a snadnost. U výše zmíněných komponentů, zejména pak zesilovače, už můžete začít objevovat ve skupině i signatury jednotlivců, zatímco zde se dělí spíše na obecné mužské a ženské hlasy, ale přesto férově srozumitelné.
Braniborský „Koncert č. 1 v f dur, BWV 1046“ Johanna Sebastiana Bacha, zaznamenaný Nevillem Marrinerem a Academy of St. Martin in the Fields (2001 | nahráno 1980 | Philips | 468 549-2) byl Audiolabem oproti zvuku Cambridge Audio posunutý překvapivě dost hluboko za reprosoustavy, ne snad přímo velký, avšak prezentovaný s počínající hloubkou a to je opět prostě něco, co vás za dané peníze překvapí. 7000A nabízí víc, než byste čekali a jeho stereofonní scéna je zkrátka hezká, byť také anglicky netechnická.
7000CDT má stereofonní bázi větší, ale spíše roztaženější, nežli proporčně větší. Nicméně už je tu také cítit jakási porce vzduchu a orchestr nesedí na jednom místě, ale jednotlivé sekce jsou po pravolevé ose rozsazené a zřetelně můžete říci, kdo hraje vlevo, kdo uprostřed a kdo vpravo.
Streamer nabízí spíše kompaktnější, decentnější velikost scény s primární orientací na pravolevou osu a trochu volnější prezentaci, v níž nicméně zase třeba lze cítit jistou porci vzduchu, nejsou to jen holé tóny kdesi v prostoru před vámi. Je to výkon adekvátní dané kategorii.
Zvučný chraplák italského bonvivána Paola Conteho v „Coup de Théâtre“ („Psiche“ | 2008 | Platinum | 3000140) se někdy poslouchá moc hezky, někde zní podivně a někde ploše a nudně, je to věru zvláštní záznam. Audiolab 7000A skladbě udělil slušný, velmi netechnický pořádek, tonálně v zásadě neutrální ladění a celkovou milou atmosféru, nepřehánějící zde přehnaně nahraný bas, dávající prostor vokálu v míře dostatečné, ale přitom nedominantní a vůbec je to takový civilizovaně muzikální zvuk, opět mající příjemnost v míře nad rámec kategorie.
Při přehrávání přes CD transport Audiolab 7000CDT hudba trochu „dosedla“ a změkla díky většímu subjektivnímu podílu basu a špetce barevnosti a objemnosti – zejména vespod – navrch.
No a konečně po síti skrze streamer 7000N Play byl Conteho potenciálně někdy ne úplně příjemný hlas lehce zakulacen a zjemněn, stejně jako nejvyšší frekvence. Hudba se line primárně „v pohodě“, možná by mohla být o něco aktivnější, živější.
Audiolab pod křídly IAG, zdá se, rozkvétá a své dědictví zúročuje velmi solidními výrobky dál a dál. Hvězdou prostřední sedmitisícové série je bezpochyby integrovaný zesilovač 7000A, který kombinuje čistý design s dobrou výbavou a hlavně zvukem, který patří spíše o třídu výše, nežli na třicetitisícovou úroveň. Je tu distingovaná kontrola, solidní čistota, fajnová informativnost a vůbec povšechná civilizovanost, která se dobře, neúnavně a hlavně radostně poslouchá napříč žánry. Takhle nějak by mělo fungovat a hrát „normální hi-fi“ se vším všudy. Svého druhu doplňkový CD transport 7000CDT má tendenci do toho zvukového profilu přinést něco hutnosti navrch, streamer 7000N Play zase trochu jiné ladění. Nejsme úplně fanoušky platformy od DTS, ale v rámci snadnosti a finanční dostupnosti asi své místo má a jako doplněk klasického systému zesilovač + CD transport tento přístroj poslouží bez problémů – navíc za danou cenu. Každopádně řada 7000 od Audiolab je dobrým standardem toho, jak by mělo vypadat zaplatitelné hi-fi (a rozhodně ne vždy tak vypadá) a zejména zesilovač si zaslouží v této kategorii veškerou pozornost.
Kč 31 590,- - 7000A
Kč 15 900,- - 7000CDT
Kč 15 900,- - 7000N Play
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/4678-audiolab-7000a-7000cdt-7000n-play#sigProIdf65687cd11
--- --- --- --- ---
KLADY
+ široká konektivita zesilovače
+ na danou třídu solidní D/A převodník
+ možnost nastavení různých provozních režimů
+ příjemné zvukové ladění všech tří komponentů
+ atraktivní cenová relace
+ variabilní výstup streameru
+ možnost nastavení slyšitelně jiných filtrů u streameru
ZÁPORY
- streamovací platforma od DTS má své (nejen) komfortní limity
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: RP Audio | www.rpaudio.cz