2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 1

Základní série Principia italských Sonus faber jako kdyby kopírovala tvary a postupy vyšší série Chameleon a balila je do jednoduššího, ale zato finančně dostupnějšího vizuálního hávu. Snad jen model Principia 5, menší z obou v sérii přítomných sloupků, nemá svou obdobu jako designový Chameleon - jedná se o dvoupásmovou, relativně kompaktní podlahovou reprosoustavu.

Model 5 stojí v lehkém záklonu na bytelné MDF platformě, skříň je i přes lehká zaoblení některých hran a lehce zkosenou spodní a horní hranu v podstatě klasicky pravoúhlá, reproduktory jsou vpředu vsazené do tenké desky, středy a výšky jsou blízko u sebe, druhý středobasový měnič je o kousek níže. Téměř u paty reprosoustav se pak otevírá robustní plastikový nátrubek bassreflexu.

Pohled zezadu pak odhalí pouze vaničku s dvěma schůdky a dvěma páry férově provedených reproterminálů.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 6

Měniče s výraznými hliníkovými obrubami pochází z vývojového oddělení Sonus faber, moc dalších detailů se o nich ovšem nedočtete. Snad jen to, že o výšky se stará impregnovaná měkká kopulka o průměru 2,9 cm a dvojitý středobas používá 15 cm polypropylenové membrány.

Sloupky, jak už bylo řečeno, patří spíše k těm menším, byť výška rovných 100 cm, šířka 25 cm a hloubka 28 cm je řadí v kontextu konkurence zhruba doprostřed, stejně jako hmotnost 13,2 kg.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 5

Měničům dělí výhybka práci na úrovni 2 500 Hz, pracují pak v pásmu 40 - 25 000 Hz. Citlivost dosahuje poměrně vysokých 90 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci udává výrobce na úrovni 4 ohm.

Řadu Principia jsme zkoušeli také v rámci setu domácího kina (modely 5 a 3 se subwooferem Sumiko S.9) včetně modelu Principia C. Centrální reproduktor je kompaktní, ozvučnice má tvar položeného A s uříznutou špičkou. MDF skříň se zužuje směrem dozadu, takže při položení před zobrazovač jsou reproduktory natočené ideálně směrem k uším posluchače.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 10

Design odpovídá duchu celé řady, povrch v tmavě šedém vinylu má strukturu a je pěkně zpracovaný, reproduktory na čelní stěně mají silné hliníkové rámečky a jsou vsazeny v tenké desce. Uprostřed je identická vysokotónová kopulka jako u všech modelů v této kolekci, identický je i středobas - jde o 15 cm membránu z polypropylenu jako v modelu 5. Druhý, také 15 cm reproduktor je pasivní, protože centr má jako jediný uzavřenou skříň.

Reprosoustava je to skladná, s šířkou 52 cm, výškou 19 cm a hloubkou 23 cm se hravě vejde na jakoukoliv skříňku pod televizí či plátnem a s hmotností 6,6 kg ji nijak nezatíží. Výhybka dělí práci měničům na 2 000 Hz, centr hraje od 50 do 25 000 Hz a s impedancí 4 ohmy a citlivostí 87 dB / 2,83 V / m není nijak papírově složitou zátěží.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 3

Poslouchali jsme zejména Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP250 / OPPO BDP-105D / VPI Scout, ale i na Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Měli jsme možnost napojit je i v setu domácího kina s Pioneer VSX-1131 spolu s Principia 3 a Principia C. Ve stereu jsme používali kabely ZenSati Authentica a některé další komponenty z naší redakční výbavy ->.

Sonus faber Principia 5 vzbuzuje (snad díky mohutnému bassreflexu) očekávání velkých basů, jejich objem v Hadenově "Stairway to heaven" ("When the heart dances" | 2008 | Naim Audio | naimcd112) je ale spíše právě tak akorát, od sloupku byste možná čekali i víc, ale vynahradí to férovou definicí a jakousi hebkou nadýchaností, jemností a kultivovanou kulatostí. Principia 5 nabízí takové intimní brouknutí kontrabasu, které neroztlačí v místnosti masy vzduchu, ale které vás pohladí a obejme.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 19

Vokál Diany Krall ve "Walk on by" z "Quiet Nights" (2009 | Verve | 0602517981256) byl krásně lehounký a vstřícný, dobře podtrhující sametovost nahrávky. Pravda, místo úplně autenticity je tu cítit lehké zaoblení sykavek a lehký úkrok do světa "hezkosti", ale to nevadí, poslouchá se to nenásilně, pokud máte rádi jemnost a barevnost. Objemově je hlas opět tak akorát, není vysazený vpředu, spíše působí jako integrální součást hudby, jako součást celku.

Podobně umírněné a klidné jsou i frekvence nejvyšší - cinkot činelů v "La Ronde Suite" od The Modern Jazz Quartet ("Django" | 2006 | Prestige | 0025218811026) byl výrazný a hodně znělý, trochu jako křupající čerstvě zmrzlý sníh a působil i objemněji, pravděpodobně to je i umírněným podáním frekvencí středního pásma. Dočkáte se nicméně opět spíše jemného, nekonfliktního charakteru, velmi odlišeného od vyšší série Chamaleon. I tak byl vibrafon také znělý a jasný, byť neagresivní.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 12

Dynamicky jsou na tom v rámci své třídy Principia 5 rozumně - nejsou to hřmící obři, kteří vás zatlačí do sedačky, ale určitě jim nechybí plnost a energie. Objemu v Mahlerově "5. symfonii" v podání České filharmonie bylo akorát, byla cítit spíše snaha kontrolovat a zorganizovat reprodukci, než sáhnout po efektní výbušnosti a byť by možná Principia 5 mohly napumpovat do prostoru o něco dravější šťávu, dokud udržíte v hlavě, že ačkoliv tak nějak uhrají i větší prostor, někde kolem 30 m2 (a méně) jim bude nejlépe.

Detaily z reproduktorů Principia 5 efektně nesrší, reprosoustavy v Oldfieldově "Amaroku" (1990 | Virgin | 0777 7 86941 2 0) ale udržely poklidný pořádek, se svou cenovkou nabízí férové rozvrstvení a ačkoliv necítíte železnou pěst analytického přístupu, i v uvolněném přednesu byly linky už dobře zřetelné a ani divočejší pasáže nepůsobí, že by Principia 5 zahltily. Ze zvuku nejsou vypíchnuté žádné jednotlivosti, vše je spíše relaxovaně poskládané. A ačkoliv se Principia 5 nerozehrávají nijak složitě, přesto je potřeba zvolit pečlivě dobře kontrolující zesilovač, s měkkým by se zvuk mohl tak trochu zaobalit.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 17

Scéna v Ishamově "Trapeze" byla už dobře vyvedená z reprosoustav směrem za jejich ozvučnice a ty už se ze scény začínají přesvědčivě ztrácet. Prostor nečekejte holograficky zaplňující celou místnost, ale očekávat můžete dobře poskládané a slušně lokalizované nástroje, zejména pak v pravolevém směru. Scéna je pěkně homogenní a přehledná, v rámci třídy bezproblémová.

A pokud rádi jen tak sedíte a posloucháte, umí Principia 5 nabídnout spořádanost a jemný, decentní klid, kterým proteče příjemně jakýkoliv zvukový materiál včetně těch méně kvalitních bez stresu - i rocková "Amused to Death" Rogera Waterse (1992 | Columbia | 468761 2) proplouvá čistě, bezkonfliktně a hladce, byť třeba po přidání subwooferu Sumiko S.9 získala teprve ty správné rytmické "koule".

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 7

A co centrální reproduktor? Ten je, upřímně, za dané peníze vysloveně vynikající - působí ve vokálním pásmu transparentněji, jasněji, konkrétněji a dospěleji než ostatní modely Principia a zvuk je čistý a snadno srozumitelný, vysloveně umí "rozsvítit" filmy a lehce a suverénně vám podsune dialogy, aniž byste se museli jakkoliv namáhat - velmi dobré.

Řada Principia je zjednodušením standardů italských umělců ze Sonus faber na "běžnou" úroveň - pravda, přeci jen ubylo trochu elegance a krásy a to jak na obalu, tak ve zvuku, ale za dané peníze jsou i sloupky Principia 5 férové. Neroztancují vám nábytek ve velkých prostorách a i když se ani v 50 m2 neztratí, je to poloviční a menší prostor, kde se u nich nadechnou i basy a vy si užijete jejich přímý, ale přitom nekonfliktně hladký a relaxovaný. Je třeba vybrat dobrý zesilovač (nesednou si úplně s čímkoliv) a pokud chcete opravdový efekt v aplikaci domácího kina, asi bude fajn přidat subwoofer - třeba koncernové Sumiko si s nimi notovalo pěkně. Hebká nekonfliktnost sloupku bude dobrým univerzálním domácím společníkem...

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 C 16

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem (u centru v ose tweeteru) a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí kvůli potlačení odrazů (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Principia 5

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 m1

Sloupky Principia 5 mají poměrně vyrovnanou charakteristiku, začínají hrát plně na cca 50 Hz a mají patrný nestandardní úbytek v pásmu 1 000 - 8 000 Hz, zato vokální pásmo je férově vyrovnané. Nejde o studiově vyrovnané hodnoty, spíše o soustředění na vokální pásmo a výraznější výšky.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia 5 m2

Impedance (červená) dle slibů výrobce neklesá pod 4 Ohmy a můžeme vidět naladění bassreflexu na hodnotu cca 40 Hz, elektrická fáze pak nijak dramaticky nevybočuje z rozumných hodnot a snad jen kolem 80 Hz mohou být Principia 5 trochu náročnější na kvalitu připojeného zesilovače.

Principia C

2017 02 28 TST Sonus faber Principia C m1

Říká se, že svým způsobem je centr v domácím kině nejdůležitější, protože přitahuje pozornost k vokálům - a právě vokálním pásmu je Principia C vzorně vyrovnaná reprosoustava. Dokonce začíná hrát od nějakých 60 Hz, lze spatřit i výrazně zdůraznění pásma nad úrovní 5 000 Hz. Pro účely reprodukce vokálů ale nelze za dané peníze Principii C nic moc vytýkat.

2017 02 28 TST Sonus faber Principia C m2

Impedance (červená) neklesá pod 4 Ohmy a je prostá těžkých přechodů. Spolu s průběhem elektrické fáze od 50 Hz dále (protože do centru stejně spíše nepůjdou frekvence pod touto hodnotou) nebude Principia C žádnou složitou zátěží ani pro obyčejnější A/V receivery.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 32 240,- - Principia 5

Kč 9 390,- - Principia C

FOTOGALERIE--- --- --- --- ---

KLADY

+ hebký, hezký, vzdušný a jemný přednes

+ klidná reprodukce

+ celkem snadno se rozehrávají

ZÁPORY

- není to úplně typicky Sonus faber krásný design

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika