2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 1

Když přijde na německé hi-fi a jeho špičkové reprezentanty, buďte si jisti, že mezi jmény jako je MBL nebo Burmester zazní bezesporu vždy ještě jedno - Audionet. Berlínská značka má za sebou mnohé úspěchy a historii tak dlouhou, že ji již není třeba dalekosáhle představovat. Zejména poté, co v době relativně nedávné rozvířila vody svými ultra drahými über komponenty Stern a Heisenberg. Trochu méně pompézní oslavou dvacátého výročí firmy je uvedení integrovaného zesilovače SAM v limitované edici 20 SE.

Stereo zesilovač SAM je na trhu aktuálně ve druhé generaci G2 a jen nápis pod displejem na čelním panelu odlišuje tuto limitovanou verzi od té standardní - alespoň tedy na první pohled.

SAM 20 SE je co do stylu klasický minimalistický Audionet - čelní hliníkový panel krom obdélníku již zmíněného třířádkového displeje zdobí jen čtveřice tlačítek, kterou vizuálně sjednocuje vertikální linka. Levými tlačítky se přístroj zapíná a vstupuje se do menu, pravými se pohybujete nahoru a dolů. Zbytek je na dálkovém ovládání, byť na kompletní nastavení a ovládání stroje stačí právě i tato čtyři tlačítka a to přesto, že třeba nabídka nastavení a přizpůsobení je poměrně košatá.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 2

Stroj samotný vlastně není nijak dramaticky velký - se svou šířkou 43 cm, hloubkou 36 cm a výškou 11 cm nijak nevybočuje ze standardů. A to vlastně ani svou vahou 15 kg, byť při pohledu na věru perfekcionistické zpracování a i při jeho poponášení máte pocit, že zesilovač takhle lehký být nemůže.

Horní panel je bohatě perforovaný a je to dobře - zesilovač po čase relativně hřeje a aspoň pár centimetrů k "dýchání" skutečně potřebuje.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 3

Zadní panel je pak výstavně organizovaný a každý jeden kousek opět dýchá hodnotou. V levé části se nachází vstupy a výstupy - jeden pár XLR konektorů doplňuje pětice klasických cinchů (což je u Audionet díky nesymetrickému obvodovému návrhu vždy lepší řešení). Poslední z pěti je určen vstupu do přenoskového předzesilovače s možnostmi poměrně širokého přizpůsobení, byť je třeba sejmout kryt a volit správné piny. Jeden další pár RCA konektorů pak patří regulovanému pre-out výstupu, ještě jeden další pak linkovému výstupu, zesilovač má tak z analogového pohledu dostatečnou výbavu.

Uprostřed zadní stěny trůní čtveřice reproterminálů Furutech, spolehlivých, dostatečně bytelných, ale přitom stále relativně malých. Snad jen jejich relativní blízkost by mohla trochu zkomplikovat soužití s nějakými masivními "audiofilskými kabely".

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 4

Pod terminály se nachází 6,3 mm výstup na sluchátka (který je samozřejmě díky své poloze poněkud nepraktický, ale zato nenarušuje čistotu estetiky předního panelu), o kousek vedle je ještě zemnící kolík. Nad ním decentní mosazný štítek naznačuje, který kus z 200 v limitované sérii máte v ruce.

Poblíž napájecí zásuvky s kolébkovým vypínačem je ještě optický konektor systému Audionet Link, skrze který můžete propojit a synchronizovat komponenty této značky.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 5

Nadšení musí přijít po sejmutí horního krytu - pod masivním stínícím krytem tu sídlí masivní 700 VA toroid, kousek od něj najdete baterii filtračních kondenzátorů s celkovou kapacitou 120 000 uF, která je o 25% vyšší, než u "obyčejného" modelu SAM. Výrobce se chlubí, že právě kondenzátorům a to zejména těm maličkým věnoval nebývalou pozornost - všude jsou nové a mají prý extrémně pozitivní vliv na zvuk.

Nové jsou ale třeba i vnitřní kabely s pevným jádrem, které jsou nyní z čistého stříbra s kapičkou zlata. Co je však nejdůležitější, to budou nové výkonové tranzistory - nové MOSFETy mají nízký odpor a to prý pomáhá znatelně v oblasti signálových špiček a rychlých přechodů.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 6

SAM 20 SE jinak zůstává pravověrným Audionetem - je to dvoukanálový, mikroprocesorem řízený stroj s technologií ultra lineárního zesilovače. Ač jsou kondenzátory nové a "poladěné", nenajdete žádné v signálových cestách, navíc je zesilovač zabezpečen proti vniknutí stejnosměrné složky ze sítě. Hlasitost reguluje japonský potenciometr Alps s "motorovým" pohonem.

Zesilovač dává na výstupu pěkných 110 Wattů do 8 ohm, respektive 200 Wattů do 4 ohm, pracuje s tlumícím faktorem přes 1 000 (na 100 Hz) a hodnota THD+N při 25 Wattech do 4 ohm je pod -100 dB, což je prostě velmi solidní.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 7

Integrovaný zesilovač Audionet SAM 20 SE jsme poslouchali v rámci všech běžných redakčních sestav - hrál tak místo Norma Revo IPA-140 s OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30, hrál s Teac NT-503 místo koncového stupně Emotiva XPA-DR2 nebo také spolu s Cambridge CXC (přes převodník NT-503) spolu s Fischer&Fischer SN-70 na místě Cambridge CXA80. O použité kabeláži, filtrech a dalších doplňcích se více dozvíte v pravém sloupci -->.

Přestože SAM 20 SE rozhodně není levný přístroj, jeho decentní rozměry tak trochu svádí k podcenění očekávání - pak vás, třeba jako nás, až zaskočí, s jakou autoritou donutí houpavou basovou linku v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) vykročit i z malých beden - ta hloubka, napnutá pevnost a pružnost tětivy ukrajují basy v perfektně soustředěných pulsech, máte pocit, že bas je jak velmi technicky precizní, tak v dostatečném objemu, navíc je už snadné vychutnat si všechny polohy kontrabasu, není to suchý "studiový" zvuk s odstupem.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 8

Brilance je vlastní zvukovému projevu v jeho celistvosti, celý přednes je výtečně transparentní a zpěv Julie Stone v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) je takříkajíc na dosah. Zesilovač jako kdyby vnášel do zvuku jakési usazení, všechno se rozprostře a je tu rázem požehnané množství malých nuancí, je to nikoliv suché, ale přesto velmi analytické, poskládané čitelně a jasně až po ty nejjemnější nádechy zpěvačky, všechno je tu precizně artikulované a z každého taktu září kázeň a kontrola - aniž by to ale činilo zvuk chladným či technicky odtažitým.

S danou precizností a konkrétností pak jistě nepřekvapí, že seberychlejší chřestění a cinkání v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) zůstává jasně a přesně "zaříznuté", jednotlivé tóny mají nesmírně svižný nástup, výraznou znělost a dlouhý dozvuk. Navíc je Audionet natolik přesný, že si užijete celou tu myriádu odstínů, objevíte rozdílnost jednotlivých chřestítek i texturu činelů. Je tu spousta energie a i tady zvuk jako kdyby vám všechno servíroval na stříbrném podnose, se správnou dávkou lesklosti i energičnosti.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 9

Na poměry integrovaných zesilovačů si pak SAM 20 SE díky své kontrole a spořádanosti bez zaváhání poradí i s dynamičtějšími pasážemi - rázy v "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) dokázala elektronika v klidu "podržet", svým napjatým a autoritativním způsobem je doslova protlačit jakýmikoliv reprosoustavami, protože zesilovač zjevně nemá problém kmitnout jakoukoliv membránou tak rychle a tak přesně, jak je potřeba. Je tu důraz a jistota, je tu zřetelná velká energie, je tu ale i rychlost a nejen muskulatura. Proto si dynamicky dýchající hudbu užijete i při tichých hlasitostech.

Již zmíněnou analytičnost a schopnost zaostřit pozornost až na úroveň skutečných mikrodetailíků projevil Audionet v "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143). Jakkoliv precizně ale dokázal udržet v popředí i lehoulinké cinkání činelu, jakkoliv zvládl pevně a jasně vést tvrdé basové pulsy a vůbec udržet precizní organizaci, nikdy neuklouzl směrem k techničnosti, ale bylo cítit, že je to živá hudba, která v sobě skrývá šťavnatost.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 10

Celková přesnost měla zajisté pozitivní vliv i na prostorovost hudební scény v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164). Máte jednoduše pocit, že všechno je zařazené na své místo, je tu vzduch, lokalizace je zcela bezproblémová, protože jsou tu patrné skálopevné kontury nástrojů a vůbec celková organizace je excelentní.

SAM 20 SE má takový ten trochu "WOW efekt", kdy z kompaktního těla zvládne napnout svaly a ze vší té spořádanosti nechat probublat dynamiku a energii v množství, které se vám prostě nebude chtít zdát reálné. Třeba v temné "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) jsou všechny ty mohutné zvuky skvěl řízené, mocné a zadutí do dechových nástrojů provází i jasně slyšitelný tok vzduchu. Navíc se nám rozhodně líbila i rytmika a ochota zesilovač tlačit zvuk kupředu na jakékoliv hlasitosti s jistotou a konkrétností.

2018 11 07 TST Audionet SAM 20SE 11

Integrovaný zesilovač Audionet SAM 20 SE je dobře provedenou oslavou dvacátého výročí - je to typický Audionet tak, jak si ho všichni zvykli za ta léta znát, je ale dotažený a schopný kontrolovat prakticky jakýkoliv systém při prakticky jakékoliv hlasitosti s prakticky jakoukoliv hudbou. Technická brilance tu ale nepřináší stopy techničnosti ve zvuku. Někomu snad může scházet čím dál více vyžadovaná digitální konektivita, ale to je tak všechno. Jinak je SAM 20 SE příkladně spořádaným strojem, vybalancovaným po všech stránkách, s velkou dávkou energie a autority, která jednoduše funguje a vy máte pocit, že zesilovač dělá přesně to co má - nekomplikovaně zesílí zvuk právě tak, jak ho dostane. A to všechno navíc za cenu, která v high-endu dnešních dnů působí až podivně "normálně".

Kč 181 740,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ parádní kontrola v dané třídě

+ výtečné zpracování

+ hudba je energická a úderná

+ dynamičnost

ZÁPORY

- někomu může scházet stále častěji chtěná digitální konektivita

- taktéž pro někoho může být méně intuitivní ovládání přes menu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika