Úvod

Když jsem si slavnostně zhruba v roce 1990 přivezl z Anglie zesilovač Pioneer A400, tušil jsem, že se ve světě hifi něco událo. Nevěděl jsem ovšem tehdy, co vlastně. S odstupem času lze říci, že tento komponent byl první vlaštovkou Pioneera do tehdejšího světa highendu i když 240 liber tomu moc nenasvědčovalo. Znali jsme přece ty velikány typu SA608 apod. z dřívějšího Tuzexu (dnes krásné staré stroje, ostatně hrající mnohde dodnes). Po úspěšné A400 přichází už plnokrevný highend v podobě CD přehrávače PD77 resp. PD95 a zesilovače A09. Na americkém trhu dominuje PD65 Elite. Dokonce bylo úsměvné sledovat zápolení kazetového magnetofonu CT95 s renomovaným specialistou Nakamichi. Ovšem po určité době nastala jakási „doba temna“ v podobě změny loga a odklonu od highendu.

Multimediální doba přinesla ty různé VSA, VSX a já vlastně ani neznám ta jména různých receiverů, laserdisků a kombajnů na vše, co právě bylo vynalézáno. V oblasti reprosoustav minulost též nebyla z nejhighendovějších. Píše se rok 2007 a světe div se nastává zlom a na svět přichází opět vlaštovka v podobě hifi pro pravověrné posluchače „Hudby“. Nejprve je to SACD přehrávač PD-D6-J, který okamžitě dostává cenu EISA za výrobek roku. A opět se nemohu zbavit dojmu, že se ve světě hifi něco událo. Dnes už ale víme co; už tím, že jsme snad poučenější a možná i o zhruba sedmnáct let starší. Přichází řada G-Clef. Testovaná aparatura Původním záměrem dnešního testu mělo být porovnání dvou modelů SACD přehrávačů PD-D6-J a PD-D9-J, dvou modelů reprosoustav Single Malt – Single Malt Vintage a představení tuneru F-F3-J a zesilovače A-A9-J. Po pětiměsíčním testování jsem dospěl k závěru, že vyšší modely jsou prostě lepší než modely nižší a nemělo by valného významu sáhodlouze rozpitvávat maličkosti. Začněme třeba reprosoustavami, jež bývaly pro velkofirmy spotřební elektroniky spíše doplňkovým programem.

Reprosoustavy Pioneer S-A4SPT-VP

Při pročítání prosincového (2007) čísla amerického Stereophile mne zaujala recenze na repsosoustavy Pioneer „Pure Malt“ (S-A4SPT-PM – krkolomný název, inu Japonci), kde byla historce o vzniku těchto soustav věnována převážná část textu (150 let staré sudy, 15letá japonská whisky, 125 galonů velké atd., sloužící jako surovina k výrobě ozvučnic). Mírně jsem zpozorněl – že by se renomovaný HighEnd časopis věnoval designu a masové spotřební elektronice? A navíc s úsměvným doporučením, že tyto soustavičky by byly vhodným dárkem pro přítele či přítelkyni (vlastně šlo o vánoční číslo).

Leč vážně. Reprosoustavy Pioneer S-A4SPT-VP jsou opravdu designově ekluzivní s excelentní povrchovou úpravou známou z dálněvýchodních starožitností (známé to lakování dřevěných skříněk na loďkách na moři kvůli absenci prachu) a výběr kvalitního vyzrálého tvrdého dřeva pro stavbu ozvučnice má nepochybně svůj konstrukční význam. Ta je velmi rigidní a výborně zatlumená, takže nevznikají parazitní zvuky ani při vyšších hlasitostech poslechu.

Osazena je velmi kvalitními reproduktory. Pro basostřed je použit reproduktor z aramidových vláken – tj. z šedého kevlaru. Zajímavostí je to, že i takto malý reproduktor je zpevněn soustřednými vlnkami, známými spíše z obřích profesionálních reproduktorů. Výhodou je také použití uchycovacích vlnek po okraji, oproti běžnému gumovému závěsu, který může zanášet do reprodukce cizorodá zabarvení. Ze stejného materiálu je i vrchlík membrány reproduktoru, takže celá vyzařovací plocha je materiálově jednolitá. „Pohonný“ magnet tohoto reproduktoru má stejný průměr jako membrána a navíc je magneticky stíněn pro použití např. v blízkosti obrazovek a jiných citlivých zařízení. Nedovedu si představit, kdyby se totéž zopakovalo u dvanácti, či patnácti palcového reproduktoru – to bychom jej asi stěhovali jeřábem.Výškový reproduktor má rovněž obří stíněný magnet, ferofluidové chlazení a hedvábnou kalotu včetně hedvábné uchycovací vlnky.

Výhybka obsahuje kvalitní součástky, možná by mohla být koncipována bi-wiringově – to je však otázkou návrhu – i velmi drahé reprosoustavy, např. Dynaudio nebo JM Lab a další jsou konstruovány pro jednoduché vedení. Věřme tedy, že jde o záměr (lepší sfázování...). Basreflex je vyústěn dozadu a má vzorně zaoblený náběh. Materiál nátrubku je ze stejného dřeva jako ozvučnice, což už tak obvyklé nebývá – zpravidla je použit plast.

Exkluzivitu a prestiž zvyšují i volitelné ochranné mřížky – zde máme na výběr buď retro vínový potah, nebo klasickou černou s nádechem do temně zelené. Správný hifista ale mřížky zanechá v krabici. Přípojné zlacené terminály mají rozumnou rozteč a tím umožňují i připojení exotických tlustých kabelů a to buď natvrdo (velký otvor ve svorce), použitím spades a po odoperování záslepek i praktických banánků. Prostě highend standard.

Proměřením třetinooktávovými šumy z poslechového místa (z 1 m přece nikdo neposlouchá) byla zjištěna data až šokující. Vím, že se fyzika ošidit nedá, ale výsledky měření také ne. Reálný nástup basů v místnosti (-6 dB) nastal při 31,5 Hz a na 50 Hz byl už v 0 dB oproti 1 kHz referenci při zvoleném standardu hlasitosti 80 dB. Poté následoval ještě mírný zdvih o 3 dB v ploché charakteristice až do 500 Hz, kdy sestoupil na referenční úroveň a do konce měření zůstal konstantní s odchylkou +/- 0.3 dB. Nad 20 kHz měření nebylo provedeno, protože nebyly k dispozici měřící přístroje toho schopné, takže udávanému maximu 40 kHz můžeme pouze věřit bez důkazu. Tyto kmitočty jsou ostatně podstatné pouze pro přehrávání SACD, DVD-audio či analogu. U CD a komprimovaných formátů signálu stejně nehrozí. Můžeme ale odvodit z opačné části spektra, že Pioneer S-A4SPT-VP je přenáší s rezervou.

K posouzení zvukových kvalit byly použity jak dnes testovaný systém Pioneer, který je s největší pravděpodobností firmou k těmto soustavám koncipován, tak i další dva nekompromisní systémy pro zjištění maxima reprosoustav. První byl ve stejné 25 m2 středně zatlumené místnosti složen z CD přehrávače Naim CD5i a zesilovače Pass INT 150 propojený signálově KrautWire Passion Gold a reprokabelem Fractal nebo MiniORG stejné značky. Druhým maximem byla místnost 30 m2 se zesilovacím kombem Pass XP10 – XA 30.5 se zdrojem signálu v podobě gramofonu SME 20/V/Lyra Argo i s propojením KrautWire Reference Gold a ORG.

Ve všech systémech byly překvapením basy. Jejich podání na tak malý minimonotor je vpravdě výjimečné. Nečekejme sice varhanní subbas, ale při běžné hudbě je podání i množství dostatečné – zde však přeci jen nastává několik „ale“. Prvním je citlivost reprosoustav. Psaných 84 dB je hodnota dosti nízká. V praxi to znamená, že nějaký kompromisní „šeptající“ zesilovač nebude mít valného uplatnění. Rovněž zazdění méně průchodným reprokabelem je faktorem značně limitujícím. My ovšem tyto problémy nemáme, leč má to jiný důsledek a tím je rozsah hlasitosti, který chceme používat. Zde se jednotlivé systémy lišily. Firemní se jevil jako přesvědčivý. Regulace je plynulá až do „klepnutí“ membrán při hlasitosti, kdy se soused ptá, zda nastaly demoliční práce v bytě, kde posloucháte. Toto „klepnutí“ je patrné hlavně u nerozehraných nových reprosoustav. Po zhruba tříměsíčním provozu mizí – poté nastává limit spíše ve zkreslení systému při extrémech.

Paradoxem je, že daleko lepší je situace u VP verze (viz dále), takže se nelekejte ihned po pořízení soustav, je to jev dočasný. Na obranu reprosoustav musím však uvést, že v druhém systému (tj. INT 150…) tento jev vlastně nenastával, takže je možné, že nové Pure Malt mohly nějak dovádět A9 k limitaci. A naopak v „největším“ systému byla situace zase v úvodu „klepavá“. Zde však šel signál velmi agresivní a opravdu limitní, nehledě na větší místnost. Zajímavé bylo rovněž přímé srovnání s firemními Pure Malt ve světlém provedení se stejným označením, ale s koncovkou PT (zde je použit žlutý kevlarový basový reproduktor, psaný dolní mezní kmitočet je posazen o 10 Hz výše a je použita jiná dělicí frekvence). Zde jsem měl dojem, že se nejedná o verze téhož, ale o zcela různé modely, ne-li o výrobky různých firem. Námi testovaná VP verze poskytovala v přímém srovnání basy nádherně prokreslené a zároveň syté, nehledě na vyšší čistotu celku při vlastně zanedbatelném cenovém rozdílu obou verzí. (A to, jak bylo zmíněno v úvodu, byl ve Stereophile pochválen levnější model.) Basy jsou jednoduše u Pure Malt VP výborné a oproti ostatním pásmům vyrovnané. I ve větší místnosti máte dojem objemového dostatku s přesným dávkováním. Ani v malé místnosti není zaduněno, prostě akorát. A při zavřených očích se dostaví představa neskonale větších reprosoustav.

Dalším milým překvapením byla skutečnost, že soustavičky nejsou příliš citlivé na umístění v prostoru. Jak cca 25 cm od zadní zdi, tak téměř ve volném prostoru (tj. více jak 2 m od zdi) znějí v podstatě stejně. Rovněž rozteč není kritická – báze se netrhá ani při třímetrové vzdálenosti.

A nyní se konečně dostáváme k tomu, v čem reprosoustavy zákonitě excelují nejvíce, a tím je podání středu, výšek a prostorové scény. V těchto regionech reprodukují signál tak, že je to ten pravý důvod, proč po nich toužit. Přehršle barevných odstínů a nuancí hudebních detailů jsou jednoduše až návykové. Navíc výšky nikterak netrčí a jsou integrální součástí celého spektra – takže odpadá obava ze známé usyčenosti minimonitorů. Přenášená kvalita přesně zobrazuje zdroj signálu, tj. v systému 2 a 3 se zvuk adekvátně zkvalitnil. Chcete-li docílit pompézního zvuku, např. pro poslech art- rocku, není nic jednoduššího, než přidat pro mírné podkreslení ještě vhodný subwoofer a je vymalováno.

Závěr

Reprosoustavičky Pure Malt Vintage jsou prostě bedýnky ke každodennímu soužití. Příjemně se poslouchají a do místností, kde nechceme instalovat rozměrné reprosoustavy, jsou plnohodnotnou alternativou s aspirací do highendového světa. A to nejen prestižním vzhledem, ale hlavně zvukem, který dle mého názoru do tohoto světa plně náleží.

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika