V loňském roce jsme vám přinesli test nečekaně dobrých reprosoustav, patřících k sestavě Pioneer G-Clef - text si můžete přečíst ZDE.

Dnešní recenze bude poněkud odlišná od běžných testů či profilů novinek přístrojů právě přicházejících na trh. Jedná se o dlouhodobý test sestavy Pioneer G-Clef. Po roce a půl lze s jistotou posoudit nejen zvukové a uživatelské kvality, ale také spolehlivost a vhodné doplňující komponenty. Rovněž lze vyloučit chvilkové nadšení pro nový komponent, či zatracení pro jeho nerozehranost.

Začněme tím nejjednodušším – spolehlivostí. Za celé testované období přístroje fungovaly bez zaváhání – vše je jak má být. Takže spolehlivost je na jedničku.

Druhou věcí je design výrobku. Znáte to – přijde na trh novinka, ze které jste nadšeni, leč po určité době se okouká a zevšední. U Pioneera tomu tak není. Střídmost v úvodu přechází v nadčasovou eleganci a spolu s precizním zpracováním, za které by se nemusely stydět mnohanásobně dražší komponenty, vám G-Clef přináší trvalé uspokojení. Praktická je i barva přístrojů – jakoby nešpinivá. Znáte přece ty ťapky na černých lesklých přístrojích, či zažloutlé skvrny v okolí ovladačů na stříbrných. A to byl systém povětšinou provozován v prašnějším prostředí.

Diskutovatelnou věcí je ovládání přístrojů. Pro ty, kteří pro obsluhu svých zařízení používají dálková ovládání je Pioneer G-Clef tím pravým ideálem – vlastně se komponentu ani nemusíte dotknout, tedy vyjma prvotního zapojení a zapnutí. Navíc lze dokoupit sdružené dálkové ovládání a je vymalováno. Pro ty, kteří rádi obsluhují přístroje přímo, je situace složitější. G-Clef umožňuje jen to nejzákladnější. Osobně mi například chybí přeskok skladeb na SACD přehrávači. Jistě – z úvodu lze navolit kteroukoliv skladbu při použití obou tlačítek současně (k tomuto poznatku jsem dospěl až po roce, protože, znáte to, návod čteme až úplně nakonec, ne-li vůbec), ale v průběhu přehrávání přeskok není možný, už je nutné sáhnout po dálkovém ovládání. Jsme-li u SACD přehrávače, tak dalším „ústrkem“ je určitá prodleva, než přístroj posoudí, co jsme vložili – zda CD, SACD nebo jiný nosič – to je však zpravidla obecný jev všech SACD přehrávačů.

Na druhou stranu Pioneer D9 přehraje téměř vše, např. i DVD disky s nahranými MP3 (což v návodu ani nenaleznete). Pak takovýto disk pustíte v pátek odpoledne a v neděli večer disk dokončí přehrávání. Pro kulisový poslech je to báječné. Korekční obvody přehrávače jsou výborné, protože i zdevastované disky (např. při používání v autě) načte D9 bez problémů. Rovněž oceňuji kvalitní přípojné cinch u D9. Ani po roce „testování“ různých kabelů, na což jsem přehrávač s oblibou používal, nejeví známky opotřebení, navíc mají příjemnou rozteč, takže se kabely snadno zapojují. Když už jsme u tématu kabelů, lze konstatovat, že systém Pioneer je na ně dosti citlivý. Klidně lze nevhodným modelem komponenty „zatlouci“. Při použití kvalitního je pak zvuk adekvátně lepší. Pro mne jako výrobce kabelů mi systém pomáhal při vývoji, na druhou stranu, pro běžného uživatele bude tento aspekt citlivosti patrně na obtíž, protože znamená další větší investici pro dosažení maxima. Systém je citlivý nejen na cinch kabely, ale i na síťové přívody, o repro kabelech nemluvě – tam se to dá předpokládat. Půjdeme-li k přípojným místům zesilovače, lze konstatovat obdobnou kvalitu jako u SACD, ovšem s tím, že místa je už méně. Pochválil bych i bytelné reprosvorky. Po odoperování nesmyslných záslepek lze použít jak oblíbené banánky, tak lopatky rozteče 8 mm. V případě nouze i holý vodič – takže vše.

S novou dobou přichází i nový vstup – tím je USB. V první polovině roku testování jsem jej nevyužíval, možná proto, že jsem měl k tomuto typu připojení značný despekt. Ještě, že test probíhá tak dlouho. Nyní mohu konstatovat, že tento vstup je opravdu excelentní – obsahuje totiž 24/96 převodníky, takže když v PC zvolíte upsampling na tuto hodnotu (není podmínkou), je toto propojení znatelně lepší, nežli vedení analogového signálu dlouhými cinch kabely. Jde tedy o velmi kvalitní zvukovou kartu. Určitě stojí za to při pořizování zesilovače zvolit vyšší model A9, disponující tímto vstupem, nežli A6, který jej nemá. Nikdy nemůžete vědět, co budoucnost přinese a nepředpokládám, že by si posluchač pořizoval systém G-Clef pouze dočasně. Jsou to komponenty na delší dobu soužití.

Výhodný je i výstup pre-out u A9, využitelný např. pro subwoofer nebo pro separátní sluchátkový zesilovač. Absolutní dojem trochu kazí konstrukce páskové smyčky. Nelze ji využít pro tříhlavé magnetofony – chybí odposlech. Tím pádem ji rovněž nevyužijete pro zařazení korekčních jednotek. (Typu ekvalizéru apod.) Nicméně se s ní nahrávat dá, takže je funkční, i když omezeně. Když už brázdíme ve vodách zesilovače, tak musím velmi pochválit jeho otevřenost do třídy A. Jinými slovy, nejen že značně hřeje, leč dobře hraje – viz dále. Z uživatelského hlediska to ovšem znamená, že pakliže máte ve zvyku stavět přístroje na sebe (což nedoporučuji), tak SACD přehrávač patří dolů. Na zesilovači byste jej „uvařili“. Než jsem na toto přišel, trvalo to několik dnů. Nejen, že byl druhý přístroj horký, ale snad právě proto jsem měl dojem, že i hůře hrál.

Omlouvám se, ale ani po roce a půl se mi nepodařilo zjistit, do kolika wattů A9 pracuje v A třídě. Firemní prospekty jsou dosti skoupé a nikde jsem informaci nenalezl. Japonským konstruktérům jsem nevolal – neumím japonsky. Celkový výkon 55 W do 8 Ohm (70 W do 4 Ohm) je pro běžné domácí použití, tj. v místnosti zhruba do 30 m^2 zcela postačující. Zde bude více záviset na citlivosti připojených reprosoustav a zatlumenosti poslechové prostory. S hlasitostí jsem problém za celou dobu neměl. Spíše mé testování nelibě nesli sousedé. Však to znáte, chvíli si „zaburácíte“, ale po většinu času posloucháte v normální hlasitosti nebo v noci velmi potichu. A tu oceníte práci A9 ve třídě A oproti mnohakilowattovým monstrům, které vlastně potichu hrát neumějí.

Kapitolou samu pro sebe jsou displeje na obou přístrojích. Z úvodu se jimi kocháte, zkoušíte, který jas je nejlepší, oceňujete jejich informativnost a pak stejně skončíte v direct modu, kdy jsou zhasnuté. Při každé operace či změně se na chvíli rozsvítí. Chcete-li mít přehled, je dobré mít po ruce dálkové ovládání. Trochu nepohodlné – leč stejně systém slouží k poslechu hudby, takže jde o věc nepodstatnou. Daleko podstatnější záležitostí je možnost vypnutí Legato Link u CD přehrávače (logicky funguje pouze v modu CD). Zde si můžete podle nahrávky a vkusu funkci dálkově zapnout nebo vypnout. Dále lze laborovat s funkcí „Direct“ u zesilovače a „Pure Audio“ u SACD. Každý krůček je znát, při použití obou naráz je posun k lepšímu dostatečně zřejmý, takže tam všichni skončíme. Snad pouze při poslechu MP3 je dobré občas využít funkci „Sound Retriever“ (obdoba Loudness), která rozšíří kmitočtové pásmo a zpříjemní poslech informačně chudých nahrávek.

Nyní se už konečně dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu a tím je zvuk systému A9/D9. Ponejvíce byl systém poslouchám s firemními reprosoustavami Pure Malt, testovanými loni. Doplněn byl o subwoofer Thomessen, kazetový magnetofon Nakamichi Dragon a tuner jak firemní (F-F3-J), tak Magnum Dynalab. Porovnání proběhlo s celou řadou komponentů od Naim Audio počínaje po Pass Labs a Nagru konče. Rovněž byl nějaký čas zesilovač A9 s úspěchem využíván pouze jako předzesilovač ve spojení s Pass Labs výkonovým zesilovačem. Z reprosoustav pak stojí za zmínku ještě B&W 801 Matrix. K propojení sloužily kabely KrautWire. O čistotu sítě se staral filtr Belkin nebo pračka Accuphase. Porovnávány byly i nižší firemní modely šestkové řady (viz úvod). Na tomto místě bych ještě odbočil a pochválil firemní tuner. Není pouze designovým doplňkem, leč plnohodnotným komponentem s výborným zvukem, jaký vůbec lze v současnosti z éteru vydolovat.

Po roce a půl lze hrdě konstatovat, že systém Pioneer je k trvalému žití. Poskytuje velmi příjemný, čistý, kmitočtově vyrovnaný a zároveň dostatečně přesný zvuk, který vás neunaví a neomrzí ani po dlouhodobém poslechu. Neoplývá sice výbušnou dynamikou jako např. Pass INT 150 – Naim CD5, leč za cenu tohoto zmíněného systému máte „Pionýrů“ pět. Ani není účelem G-Clef směřovat do těchto teritorií. V ostatních aspektech zvuku však už podobným systémům zvesela konkuruje. Hlavně aspekt přirozenosti je tím, čím vás upoutá. Umělohmotný nádech levných zařízení se u Pioneera prostě nekoná. Stejně tak ono známé zdrsnění kompromisních zařízení zde nenaleznete, ani zapatlání, kdy se výrobce snaží zamaskovat ono zdrsnění a ostatní nedokonalosti v konstrukci přístroje. (Výsledkem bývá zpravidla hučící stejnozvuk jako z kamen piliňáků.)

Pioneer prostě podává zvuk nad rámec své kategorie. Velmi odměňující je tichý noční poslech, kde pravděpodobně zesilovač pracuje v čisté třídě A. Zde se svou ambientností a sametovostí zvuku blíží plnohodnotným High-End zařízením. Nechce se věřit, že vlastně posloucháte „komerční“ systém. Na druhou stranu o zcela komerční systém vlastně nejde. Svou cenou v základu, tj. zhruba padesát tisíc, nenáleží do ranku spotřební elektroniky. Navíc když systém opatříte adekvátními propojovacími kabely, síťovým kondicionérem apod., můžete se klidně dostat na dvojnásobek, a to už jsme v kategorii zcela regulérního, vážně míněného Hi-Fi. Jedním z aspektů, který vás o tomto přesvědčuje, je například fakt, že u SACD přehrávače zcela jasně pocítíte zlepšení, použijete-li nosič SACD oproti CD vrstvě. U nižšího modelu D6 či jiných přístrojů jsem přílišné vylepšení nezaznamenal, dokonce mnohdy nastávaly situace, kdy přehrávání CD z vyšší kategorie zařízení přinášelo lepší výsledky (viz např. test Nagra CDP).

Shrnu-li jeden a půlleté soužití se systémem Pioneer G-Clef A9/D9/F3, mohu konstatovat, že se jedná o nadčasové zařízení, přinášející nové technologie do dostupné Hi-Fi kategorie s vynikajícím provedením, spolehlivostí a se zvukem, který vás bude dlouhá léta uspokojovat.

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika