Zhruba před deseti lety jsme byli okouzleni konstrukcí zesilovačů Pass Aleph, která přinesla do tranzistorového světa nevídanou novinku – a to zapojení v jednočinné třídě A, které dříve bylo doménou lampových triodových zesilovačů. Jak čas ukázal, byl to krok správným směrem – ostatně legendární Aleph 3 se stal zesilovačem desetiletí. I když se zdálo, že jsme dosáhli vrcholu, což v případě Aleph serie v té době určitě platilo – Nelson Pass neustrnul a vyvíjel nová zapojení dále a po nějakém čase překvapil dalším revolučním zapojením a tím byla supersymetrie.

Na tomto místě bych odbočil a konstatoval obecně, že výrobce zesilovačů lze zhruba rozdělit na tři skupiny. Jedni aplikují dříve vymyšlená zapojení – těch je ve spotřební elektronice naprostá většina a jaksi se ztrácejí v šedi různých názvů firem více či méně známých. Druhou kategorií jsou firmy, které se snaží obecná zapojení modifikovat, různě vylepšit s výsledkem, který může být lepší, než osvědčené konvenční zapojení, mnohdy se ale může přihodit i opak. Těchto firem je už méně. Třetí skupinu představují tvůrci zapojení. Ti vymýšlejí nová pojetí a zapojení zesilovačů. Tyto tvůrce spočítáme na prstech jedné ruky. A právě mezi ně Nelson Pass náleží. Co však supersymetrie a jednočinná třída vlastně je?

Supersymetrie řeší odvěký problém, a tím je použití globální negativní zpětné vazby při konstrukci tranzistorovýh zesilovačů. Při poslechových testech byl celosvětově vypozorován fakt, že použití zpětné vazby zhoršuje zvuk zesilovače v přímém protikladu s měřením parametrů, kde se výsledky zlepšují. Na druhou stranu nepoužitím této vazby vzrůstá u konvenčního zapojení celkové zkreslení zesilovače. A právě supersymetrie Nelsona Passe dává recept, jak se zkreslení zbavit při nepoužití zpětné vazby. Funguje na principu kombinace výhod diferenciálního zapojení se souhlasným výskytem rušivých signálů v obou symetrických polovinách obvodu, a tím jejich vzájemném vyrušení na výstupu (standardní diferenciální zesilovače zesilují pouze rozdílové signály a potlačují signály souhlasné). Výsledkem je pak stonásobné snížení zkreslení. V praxi je možné účinnost supersymetrie ověřit například u starších verzí předzesilovače X2, který má dva režimy provozu – Low a High gain. V Low gainu supersymetrie je zapojena, u High gainu zesilovače pracují pro vyšší zesílení za sebou (pro dlouhá vedení nebo pro necitlivé výkonové zesilovače). Po přepnutí do režimu supersymetrie je jasně slyšitelné zklidnění a vyčištění signálu a zcela zmizí šumy a ruchy, které doprovází High gain zapojený konvenčně. Navíc se supersymetrickým zapojením otevírá cesta k velkým výstupním výkonům, při zachování unikátního zvukového charakteru poměrně jednoduchých zapojení (pouze je jich více - konkrétně v jednom stereobloku je vlastně osm zesilovačů).

Nyní se dostáváme k druhému základnímu kameni XA serie a tím je použití jednočinné třídy A. Toto obecně nejméně kompromisní řešení pracuje tak, že klidový proud je nastaven jako maximální a zároveň celou sinusoidu „tvoří“ pouze jeden tranzistor a to jak kladnou, tak i zápornou část a druhý tranzistor je pak jen proudovým zdrojem, otevřeným vždy naplno – to je ona jednočinnost. Nemůže proto ani teoreticky vznikat přechodové zkreslení, které doprovází průchod signálu z kladné do záporné půlvlny při push-pullovém zapojení. Nevýhodou jednočinnosti je ale nízká účinnost (teoreticky okolo 4%). U XA 30.5 je tento problém vyřešen kombinací s výše zmíněnou supersymetrií, kdy je udávaná účinnost celku přes 30%, což je u čisté A třídy parametr úctyhodný. Opakování, že při konstrukci je použit předimenzovaný zdroj stejně jako filtrační kapacity spolu s celkově nekompromisním provedením celého zesilovače by bylo nošení dříví do lesa – to už je u Pass Labs jaksi samozřejmý standard.

Praktické soužití

Z uživatelského pohledu má výkonový zesilovač XA30.5 vše, co má mít – dostatečně dimenzované přípojné terminály pro reprokabely, kde lze použít i exotické „tlusťochy“, navíc jsou izolované. Připojit k předzesilovači se můžeme jak XLR symetrickými, tak RCA cinch kabely. (Použití cinch bych ale moc nedoporučoval díky principu konstrukce – jsou zde spíše do počtu pro ty, kdo ještě nemají firemní nebo jiný symetrický předzesilovač nebo zdroj signálu.) Výhodný je také stand-by – ten šetří kapsu spotřebitele (A třida) při neposlouchání a zároveň výrazně zkracuje dobu, potřebnou k uvedení přístroje do optimálního zahřátí (pod proudem zůstávají vstupní obvody a filtrační kapaticy- odpojeny jsou koncové zesilovače). Modré „magické oko“ vás pak informuje o klidovém proudu a když se rozhodnete „burácet“ a ozvučovat širší okolí při večírku, tak vám oznámí, že jste v limitaci, i když ta je zvládnuta tak, že se zdá, že ani nepřichází – spíše odcházíte Vy a pavouci i z garáže.

Zvuk

Protože jsem měl možnost soužít delší dobu (oněch deset let) jak s Aleph 3, resp. Aleph 5, tak i s X 150 a X 350, mohu klidně potvrdit, že fúze se zdařila. XA 30.5 si z obou koncepcí bere klady a kloubí je do úžasného celku – dokonce se mi zdá, že zvuk je ještě více Alephštější a zároveň Xtější. V praxi to pak znamená, že zvuk je jednoduše přirozený, kmitočtově vyvážený a zároveň dynamický. Z Aleph série si bere jemnost, malebnost a sytost zvuku. U mnoha nahrávek jsem měl pocit, že podání prostoru bylo znatelně lepší a více zaostřené – máte lepší orientaci, kde se co nachází a to jak ve vertikální, tak i v horizontální rovině- a hlavně do hloubky prostoru. Z X serie si zase bere úžasnou přesnost a čistotu spolu s fenomenální dynamikou. Z obou koncepcí si zachovává pověstný detail – věškeré nuance jsou přeneseny a zesíleny. V detailech se lze přímo koupat. Tu závisí pouze na vašem zdroji signálu a na reprosoustavách, zdali dokáží využít potenciál XA 30.5. Pravidlem testování bývá princip nejslabšího článku řetězce -> tím by měl být onen testovaný komponent. Nejsem si jist, zda v případě XA 30.5 bylo toto pravidlo dodrženo. Ne, že by zdroj signálu byl kompromisní. Pass Labs XA 30.5 dal kvalitnímu gramofonu jednoznačně vyniknout. Na druhou stranu odhalil již starší koncepci „historického“ CD přehrávače. Také mám dojem, že vývojově novější reprosoustavy, než jsou Matrix 801 by mohly být ještě důstojnějším partnerem k XA 30.5. To jsou ovšem pouze domněnky, pravdou ovšem zůstává, že testovaný zesilovač dostal z okolních komponentů maximum. A to tak, že poslech se stává návykovým, stáváte se nekomunikativním, nevycházíte ven a posloucháte doma „Hudbu“. Hudbu s nádherně prokreslenými hlubokými a důraznými basy, čisťounkými detailními a jemnými středy a křišťálovými výškami, dodávajícími pocit aristokratické ušlechtilosti a zároveň pravdivé ambientnosti. Je lahůdkou mít vše takto pohromadě a vychutnávat si jednotlivé hudební barvy spolu s dynamikou živého vystoupení. Prostě Pass Labs XA 30.5.

Technické parametry, udané výrobcem:

Gain
26dB
Freq. Response
-3 dB at 1.5 Hz, -2 dB at 100 kHz
Power Output
30 watts @ 8 ohms
60 watts @ 4 ohms
Distortion
0.01% @ 10 W, .11% @ 100 W @ 1 KHz approx.
Output Voltage +/- 30 volts
Output Current +/- 20 amps
Input Impedance 30 kohm balanced,
15 kohm unbalanced
Damping factor 150 ref 8 ohms nominal
Slew rate +/- 50 V/uS
Output Noise 150 uV unweighted 20-20 kHz
Random noise floor approximately 1 uV
Dynamic range 150 dB (random noise floor to peak
output)
Balanced CMRR -60 dB @ 1 kHz
DC offset < 50 mv
Power Consumption approx. 200 watts
Dimensions 19"W x 7.5"H x 20"D
Weight 68 LBS

Testovací aparatura:

Gramofon: SME 20/2 A, Lyra Argo i
CD přehrávač: Accuphase DP 65
SACD přehrávač: Pioneer D6
Reprosoustavy: B&W Matrix 801 Mk III
Reprokabely: KrautWire Fractal a MiniORG
Signálové kabely: KrautWire Passion, Reference Gold
Síťové kabely: KrautWire The Power Plus,Silver Ghost, Orbit, Orbit PA
Ostatní: Pračka LP VPI, pračka proudu Accuphase PS 1200, AudioQuest CD feet, CD
clarifier Bedini, RF stopper AudioQuest, Vibraphod, Stojan Naim a Standfon, Demagnetizační LP
Cardas, PAD, desky Technistone, M-Block, a další...

Kč 119.990,-

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika