Výkonový zesilovač na celý život

Pro japonskou firmu Accuphase je typické excelentní provedení jejích výrobků a to jak z vnější pohledové části - precizní čelní panely, tlakové výlisky, vše masivní a dokonale opracované s velmi nadčasovým designem a konstrukcí předurčenou k používání pro více generací, tak i uvnitř přístrojů, kde je topologie uspořádání provedena až s posedlostí k úhlednosti, i když naprostá většina uživatelů tuto nádheru díky spolehlivosti produkce firmy nikdy živě neuvidí (maximálně tak z fotografií prospektu). Nejinak je tomu u A-45.

V principu se jedná o symetrický zesilovač pracující ve třídě A s push-pullovým zapojením. Udávaný výkon 45 W do 8 Ohm (90 do 4, 180 do 2 a 360 do 1 Ohm) je věcí firemního prospektu. Skutečnost je mírně jiná. Už do 8 Ohm poskytuje A-45 trvalý výkon 2x 100 W. Jmenované hodnoty spíše specifikují do jakého výkonu pracuje zesilovač v čisté třídě A. Hodnoty to jsou úctyhodné. Vzali-li bychom totiž klasický AB zesilovač o výkonu 100 W do 8 a nastavili klidový proud na 45 W ve třídě A, pak do 4 Ohm by poskytoval 22,5 W v této třídě a 11,25 W do 2 Ohm, pokud by tuto zátěž vůbec „přežil“. Stoupající křivka celého výkonu by samozřejmě neposkytovala dvojnásobky jako u A-45. Z uvedené směsice čísel plyne pouze jedno - že samotný Accuphase A-45 má výkon více než dostatečný. Komu by však i toto bylo málo, může si pořídit dva kusy a zapojit je v můstkovém zapojení, kdy se výkon ve třídě A zčtyřnásobí a může tak vesele ozvučovat nějaký hangár či stadion. Druhým aspektem těchto údajů je fakt, že máme co dočinění s extrémně stabilním zesilovačem. To ocení hlavně majitelé „problematičtějších“ reprosoustav s méně ukázněnou impedanční křivkou. Z udávaného kmitočtového rozsahu (0,5 Hz až 160 kHz) pak lze usoudit, že zesilovač bude i dostatečně rychlý, i když rychlost přeběhu výrobce neuvádí.

A jak se povedlo tak fantastické hodnoty docílit? No samozřejmě konstrukčním řešením „nadoraz“.

Vše začíná u obřího napájecího zdroje - 600 VA toroidu s filtrací 2x 47000 microF. Odtud mohutnými pásovými sběrnicemi putuje proud do dalších obvodů. Výkonová část je osazena šesti kompementárními mosfetovými páry tranzistorů na kanál a chlazena je mohutnými tlakově odlitými chladiči. Budiče jsou důsledně symetrické a jsou osazeny bipolárními tranzistory. Vstupní část je řešena rychlými operačními zesilovači v zapojení MCS+ (firemní označení Multiple Circuit Summing). Vícenásobné paralelní spojení přesně vybraných obvodů zaručí minimální šum a zkreslení při zachování vysoké přebuditelnosti. Zavedení proudové zpětné vazby ve výkonové části pak zaručuje vyrovnanou fázovou charakteristiku v širokém kmitočtovém pásmu.

A-45 můžeme připojit ke zdroji signálu jak symetrickými XLR tak RCA cinch kabely a to nezávisle - tj. odděleně, takže jeden vstup neovlivňuje druhý. To má význam především při kombinaci s domácím kinem. Výhodná je rovněž regulace vstupní citlivosti v rozmezí 12 dB. Tu využijeme, pakliže budeme A-45 používat také v systémech domácího kina, nebo při bi-ampingu s dalším zesilovačem o jiné citlivosti, třeba A-30 na výšky apod. Použijeme-li druhou A-45, usnadní nám tuto operaci mód dual mono na zadním panelu. Pro ozvučení opravdu velkých prostor pak lze využít přepnutí do výše zmíněného můstkového zapojení. Třešničkou na dortu jsou pak ručkové indikátory na čelním panelu s možností nastavení jejich citlivosti, popřípadě jejich úplného vypnutí.

Zvuk byl testován ve dvou sestavách a dvou rozdílných poslechových místnostech. U první byl zdroj signálu Nagra CDP, předzesilovači ATC alternoval EAR Yoshino. Reprosoustavy Quad 2905 byly propojeny kabelem KrautWire Ultima II. Ve druhém systému byl zdrojem signálu gramofon SME 20/2A osazený přenoskou Lyra Argo i, phono předzesilovač Nagra BPS, předzesilovač Pass XP 20. Reprosoustavy B&W Matrix 801 MKIII FM byly propojeny kombinací KrautWire Fractal-ORG. Tento systém navíc podporovala síťová pračka Accuphase PS 1200. Linkovými kabely v obou systémech byly KrautWire Passion a Passion Gold.

Zvuk ve srovnání s firemní (viz dále) a jinou konkurencí není ani ztenčený jako u AB konstrukcí, ani těžkopádný jako u „mastodontních“ přesložitých zesilovačů, netrpí přesládlostí lampových řešení (při delším poslechu), neuráží jedovatostí kompromisních řešení, ani nepřináší líbivá zkreslení obskurních výrobců zesilovačů. Zesiluje prostě a jednoduše to co má. Zvuk je přirozený, s mohutným basovým základem, jak už u čisté A třídy bývá pravidlem, ovšem s excelentním prokreslením a důrazem výše zmíněných „monster“. Tento region až naráží na samu podstatu toho jak chceme basy vnímat - ono brunivé v klasické hudbě nebo boření stavebních prvků v obydlí při večírku a poslechu nahrávek, které tento region poskytují. Basy má A-45 fenomenální. Je to až těžké popisovat, protože právě tento region je zčásti věcí spíše bránice, než uší. Mohlo by se zdát, že jsem posedlý basy. Nejsem. Mám je pouze při reprodukci rád kvalitně zastoupeny. A dostat tuto „šťávu“ do vašich oblíbených reprosoustav - to A-45 umí jako máloco. Na tomto krásném základu je radost stavět dále.

Hodnocení středů a výšek bych díky jejich kompaktnosti sloučil v jeden celek. Jsou stejně fenomenální jako basy - jemné, prokreslené, živé, neagresivní, přirozené. Tak přirozené, jak může být domácí poslech přirozený. Má to svou logiku - A třída totiž ani z principu nedisponuje přechodovým zkreslením a zdá se, že je to při poslechu dobře patrné. Jestli čekáte, že přestanu být po každé další přeposlechnuté nahrávce nadšený, tak to se nedočkáte. Vše je dávkováno akorát, jako v živé realitě - má to drajv a zároveň to neobtěžuje - vivat A-45!

Shrneme-li vše dohromady, pak lze charakterizovat Accuphase A-45 jako zesilovač s extrémně stabilním, sytým, mimořádně detailním a velmi příjemným zvukem, který evokuje až jakousi ušlechtilost při poslechu hudby. Je jasné, že se jedná o plnohodnotný a zcela nekompromisní High-End. Bude určen pro ty, kteří si chtějí pořídit zesilovač jednou provždy a už tuto kapitolu nikdy dále neřešit.

Závěrem ještě malý dovětek. Protože jsem měl možnost delší dobu pobývat s firemními kolegy, nebylo by na škodu uvést i toto porovnání. Vím, že budu mírně směšovat jablka s hruškami, leč jedná se pouze o základní zhodnocení charakteru zvuku v rámci firmy Accuphase. Od mírně zastřeného integrovaného zesilovače E 210-A a jeho až protipólu E 406, který byl možná až příliš světlý svým charakterem, je situace u výkonových zesilovačů odlišná. Vyšší firemní A-50 měl zvuk „temnější“. Dnes testovaná A-45 je výslednicí ideální neutrality. Má jiskru a lehkost při zachování autority a sytosti A-50, příjemnosti E 210 a svěžesti E 406. Zdá se, že v Accuphase nalezli recept na dokonalost v podobě A-45. Ano - je to fantastická konečná!

Kč 209 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ stabilní přesvědčivý zvuk

+ excelentní zpracování

+ nadčasový design

+ bohaté možnosti zapojení do systému

+ nekompromisní koncepce

ZÁPORY

- nic, opravdu nic - snad jen nutnost odoperování CE záslepek, chceme-li použít u reprokabelů banánky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Jiří Píša

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 608 420 005

--- --- --- --- ---

TECHNICKÉ PARAMETRY

Typ přístroje - výkonový zesilovač

Výstupní výkon - 360W / 1 Ohm - 180W / 2 Ohm - 90W / 4 Ohm - 45W / 8 Ohm

Můstkové zapojení - 720W / 2 Ohm - 360W / 4 Ohm - 180W / 8 Ohm

Činitel harmonického zkreslení - nižší než 0,03%

Vstupní citlivost - 0,76V

Odstup rušivých napětí - 115 dB

Rozměry - 465 x 211 x 464 mm

Hmotnost - 31 kg

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio