ROTEL Michi zesilovače

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 1

Dánští Gato Audio mají sice ve svém portfoliu i reprosoustavy, ale to zásadní je rozhodně jejich elektronika. Zatímco reprosoustavy lze popsat jako klasické a v zásadě nepřekvapivé, elektronika má do standardů daleko - neobvyklý, moderní a elegantní design, krásné materiály a výtečné zpracování, to vše je dobře charakterizuje.

Ačkoliv nejpřitažlivější jsou původní analogové modely s působivými ručičkovými "budíky", má firma ve svém charakteristickém designu i dostupnější zesilovače, základ jejího katalogu tvoří "digitál" DIA-250S.

Exteriér tohoto přístroje je jednoduchý a přitom jasně poplatný firemním standardům Gato Audio. Při pohledu přímo zepředu zaujme profil ležaté osmičky, na rozdíl od zmíněného analogového AMP-150 nemá dvojici masivních ovladačů po stranách, ale jeden centrální, obklopený zleva i zprava černými pruhy, v nichž se skrývají dobře čitelné dvou a tříznakové displeje s bílým podsvícením. Pomocí bodů vykreslené číslice a znaky dávají zesilovači mnohem modernější a jaksi už od pohledu "digitálnější" vzhled. Čelní stěnu s dominantním regulátorem hlasitosti doplňují ještě dvě kovová tlačítka- tím vlevo přístroj zapnete, tím vpravo přehazujete cyklicky vstupy. Rozhodně ale stojí za to dokoupit ještě velmi pěkné kovové dálkové ovládání, které firma nabízí.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 2

Zakulacené boční stěny tvoří množství hliníkových profilů, které krom optické funkce slouží i jako chladiče - DIA-250S se nicméně při provozu na rozdíl od svých analogových sourozenců zahřívá jen minimálně.

Provedení horní strany je pak volitelné, k dispozici je vysoce lesklá černá, vysoce lesklá bílá nebo pravá ořechová dýha, jak jinak než pod hlubokým lakem. K černobílým displejům se dobře hodí spíše barva, než dřevo.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 3

Zadní strana je doslova přeplněná výbavou, byť - což je ale s ohledem na rozměry zesilovače pochopitelné - je tu poněkud těsno. Napájecí zásuvka je vlevo trošičku stranou i se svým kolébkovým vypínačem, horní řadu okupují dva páry pěkných reproterminálů, v místě mezi nimi je anténa Bluetooth připojení a dioda, informující o provozním stavu spojení.

V levé části najdete USB port, optický a koaxiální digitální vstup, analogovu podobu mají dva páry linkových cinchů a jeden pár symetrických XLR. Zajímavé je, že signál ze zesilovače můžete i vyvést a to pomocí cinchů i XLR - třeba kvůli připojení monobloků PWR-222 nebo vícekanálových digitálních konců.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 4

Nakonec je tu drobounké tlačítko Dim, kterým ztmavíte dispej a je tu 3,5 mm zásuvka Link, což je klasická 12 V spoušť, pokud chcete, aby se vám celý systém zapnul najednou.

"S" v názvu zesilovače značí, že jde o aktualizovanou verzi původního modelu ("S" jako Super), přesto jde stále o "déčko". Koncové stupně pracují ve třídě D a jsou napájené vysokofrekvenčním spínaným zdrojem. Technologii pro koncovou část dodala firma International Rectifier a to včetně oscilátorů nebo pulsně-šířkových modulátorů. Výkon dodává jediný pár MOS-FET tranzistorů. Výstupní filtry stojí na polypropylenových kondenzátorech a cívkách s velmi nízkým odporem.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 7

Digitální vstupy využívají osvědčeného čipu Burr Brown PCM1794 v symetrickém zapojení a s dedikovaným napájecím zdrojem. Všechen digitální signál je před zpracováním nejprve převeden do 24 bit / 192 kHz. USB port pak má certifikaci pro Apple produkty a tak zvládne napájet iPhone, iPod či iPad dle libosti.

DIA-250S nabízí vysoký výstupní výkon 250 Wattů na kanál do 8 ohm (a 500 Watt do 4 ohm), pracuje v rozsahu 20 - 20 000 Hz (-0,5 dB), respektive až do 70 000 Hz (-3 dB). Celkové harmonické zkreslení při plném výkonu nepřekročí 0,01% a odstup signálu a šumu je solidních 110 dB.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 5

Mimochodem, na to, že Gato Audio DIA-250S měří 32,5 x 10,5 x 42 cm, má i přes svou solidní stavbu díky použitému spínanému zdroji jen 10 kg.

Zesilovač jsme poslouchali v ostravském Studiu Špalíček s reprosoustavami GoldenEar Triton One, na nichž tento digitálek alternoval McIntosh C52 + McIntosh MC601, kdy oběma zvuk servíroval SACD přehrávač McIntosh MCD550, podporovaný geniálním filtrem IsoTek EVO3 Genesis. Skvělým zdrojem signálu se - poplatně lifestyle koncepci zesilovače - ukázal iPad s aplikací TIDAL v nejvyšší kvalitě streamu po USB kabelu Cardas; navíc zvukově to byla kombinace prakticky srovnatelná s roztáčením kotoučků. Ostatně kabely Cardas Parsec sloužily pro signálové propojení a do reprosoutav pak vedl kabel Audio Art SC-5 SE(R). K dispozici byly také reprosoutavy Bowers&Wilkins 803 D3 a 802 D3.

Basové lince ve "Spiritual" Charlieho Hadena a Pata Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) načrtl zesilovač opravdu pevné, precizní kontury, tóny jsou jako vysoustružené, utažené a opravdu svižné. DIA-250 udržel kontrolu i na velkých bednách, byť je jasně cítit, že zvuk je lehce techničtější, tenčí a mohl by trochu víc "zahřmít". Je to trochu suchý, zato však řádně úderný bas, přičemž nejpůsobivější je rozhodně schopnost udržet skálopevné kontury.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 14

Podobně i vokál Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) byl spořádaný, prokreslený k až nečekaně jemnému detailu, byl vysoustružený a velmi pevný, nicméně i tady s jakými nádechem technicistnosti. Není to rozhodně "digitální", tvrdý a chladný zvuk, ale tu bohatou vstřícnost a barevnost vyšších analogových modelů firmy také nemá. Dalo by se asi říct, že charakterem je to civilní, nepřibarvený a v zásadě věcně realisticky vykreslený hlas.

Velmi energický a velmi rychle působící zvuk pokračoval až do nejvyšších frekvenčních sfér - vibrafon (ale i činely) v "Ralph´s New Blue" The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) byl zřetelný, až lehce dominantní, měl jiskru, avšak prostoru té vysloveně tvrdé digitálnosti. Velmi rychlé reakce zesilovače dokázaly pěkně přehledně rozlišit ševel činelů, každý úder měl jasný průběh, jsou tu dobře podané textury - líbilo se nám, že to nebyl agresivní, nějak příliš řízný tón.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 13

V "Thieves and Poets (Part 2)" Johna McLaughlina ("Thieves and Poets" | 2003 | Glenray | 0602498010754) zvládl Gato Audio DIA-250 velmi dobře reagovat na dynamické změny, čitelná a jistá, velmi pevná zůstává prezentace při velkých hudebních "přílivech" i v jemných, tichoučkých pasážích - není to muskulaturní, silný zvuk, spíše by si zasloužil klidně i trochu objemu, trochu plnosti a trochu mohutnosti navrch. Je tu cítit utaženost a organizovanost, zvuk DIA-250 vám nerozklepe okenní tabulky, ale jistou rukou vládne.

Pokud už DIA-250 má nějaký typický aspekt povedených digitálních zesilovačů, je to zaostřenost detailů a jistá akcentace nuancí. "Min Módir" od Eivor ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) tak byla čirá jako studánka, precizně čitelná a pevně vykreslená od basů po výšky. Je to snad mírně tenčí a techničtější, ale ne vysloveně chladné, nebo snad prezentované s odstupem. Obecná detailnost ve světě stotisícovém světě funguje velmi dobře.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 11

Proporce hudební scény v "Roxanne" od Stinga ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) byly trochu menší, zesilovač není ani v tomto ohledu nijak mohutný, sází více na vzdušnost a zaostřenost, stejně jako na precizní lokalizaci; taková ta "tělesnost" a holografičnost tu sice nejsou tak vyvinuté, ač přehlednost reprodukce je velice dobrá.

A atmosféra, nebo chcete-li "hezký" zvuk? I to DIA-250 docela jde - Lisztova "Faustovská symfonie" v podání RSO Berlin a Eliahu Inbala (1995 | Denon | CO-78826) byla dobře zorganizovaná, čistá a komplexní signál nevyvedl zesilovač z konceptu. Není to příval hutného zvuku, není to obrovské, ale je to příjemné a o nic "digitálnější", než běžné tvrději a pevněji hrající zesilovače třídy A/B v podobné cenové hladině. Navíc rychlost a švih posouvají hudbu neúnavně kupředu a tak se to dobře poslouchá.

2017 09 13 TST Gato Audio DIA 250 10

Gato Audio DIA-250 je přesný, rychlý a kultivovaný zesilovač třídy D, v jehož zvuku byste "digitál" v podstatě téměř nepoznali. Krásný design, výtečné zpracování, bohatá a moderně vybraná konektivita a dost síly, pevná kontrola a svižný, pěkně zaříznutý zvuk zvládnou zahrát cokoliv je třeba a ani velké a složité bedny kontrolu nerozhází. Možná by snad přednes mohl být plnější a muzikálnější, barevnější, tak jak to zvládají krásně hrající vyšší modely, na druhou stranu celková spořádanost prostě dobře funguje a jistý sušší dotek přesto nepůsobí "digitálně". Pokud tak hledáte vysloveně designový skvost s dobrým, univerzálním zvukem, může to být DIA-250 od Gato Audio.

Kč 124 190,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ krásný design a zpracování

+ moderní konektivita

+ energický a důrazný zvuk

+ dobrý převodník s ohledem na kategorii

ZÁPORY

- zvuk je trochu sušší a techničtější (na Gato Audio)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 

DISTRIBUCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio