2021 06 30 TST REL T Zero MKIII 1

Co je malé, to je hezké, jen co je pravda. Jenže může být malý i subwoofer? Přeci jen základní poučkou, která je i v souladu s fyzikálními principy, je to, že čím nižší frekvence, tím větší ozvučnice a průměr membrány. Není-li tomu tak, je třeba to „obcházet“ a tlačit se přes fyzikální zákony. Jenže co když i jeden z nejslovutnějších výrobců sub-basových jednotek na světě – anglický REL – říká, že dobrý bas můžete mít i ze skutečně miniaturních ozvučnic a měničů?

Právě tím směrem totiž kráčí základní model firemního katalogu, velmi kompaktní REL Tzero MKIII. Drobounká kostička váží jen 6,8 kg, má půdorys 21,6 x 26 cm a na čtyřech elegantních nožičkách se tyčí do pyšné výše 24,1 cm. To jsou mnohem spíše proporce, které očekáváte u kostky másla než u subwooferu. Faktem ale je, že i díky tomu, že drží firemní designovou linii, tak je Tzero MKIII okouzlující drobeček.

Zpracování je pěkné, bílý i černý klavírní lak vypadá dobře, naprostá jednoduchost dovoluje snadnou integraci v jakémkoliv prostoru. Měnič míří dolů, takže nepřitahuje zbytečně pohledy, nemusíte řešit ani mřížku. Jediným estetickým prvkem je tak destička s logem na horní desce.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII 2

Zadní panel v modrém odstínu je typický pro všechny modely REL – je tu samozřejmě napájecí zásuvka s kolébkovým spínačem, je tu ale i překvapivě široká konektivita.

Pro běžné systémy je tu dvojice cinchů, jeden označený jako „low level“ (pro stereo) a druhý jako „.1 / LFE“, který patří do systémů domácího kina. Tam je primárně určený i SpeakOn, sloužící pro vysokonapěťové připojení, tedy pro snímání signálu ze svorek zesilovače, alternativně ale třeba i z reprosoustav (což bude složitější, protože potřebujete připojit oba kanály).

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII 3

Samozřejmostí jsou tři otočné prvky – dva nastavují hlasitost pro cinchové vstupy, třetí upravuje přechodovou frekvenci. Pak už je tu jen páčka pro nastavení napájecího režimu – buď je subwoofer neustále aktivní nebo se spíná automaticky s příchozím signálem, respektive asi vteřinu až dvě poté, co signál dorazí na vstup.

Na spodní straně najdete černou vypouklou membránu dynamického měniče s firemním logem. Membrána je vyrobená z hliníku a má pevný, ale poddajný velký gumový závěs. Průměr wooferu je slušných 6,5 palce. O „pohon“ se stará zesilovač NextGen, který dodává ve třídě D poctivých 100 Wattů.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII 4

REL říká, že na metě -6 dB dokáže maličký Tzero MKIII dodat do prostoru 37 Hz. Na subwoofer se to nemusí zdá nějak moc, ale na druhou stranu většina hudebního materiálu takové frekvence ani neobsahuje a rozšíření rozsahu reprosoustav třeba z 50 Hz právě o dalších zhruba 15 Hz v malých prostorách reálně stačí.

Malé REL Tzero MKIII jsme dostali dva, takže fungovaly jako stereofonní pár. Chvíli jsme je zkoušeli i ve velké místnosti, ale už kvůli její velikosti nebo přítomnosti Quarta Evoluzione prostě nebylo jejich vliv slyšet ani při maximální hlasitosti. Zato v malém prostoru, tam šlo o jinou pohádku – spojili jsme se s Fischer&Fischer SN-70, Cambridge CXA81, Cambridge CXC a Teac NT-503, vše na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Porovnávat jsme mohli případně také s GoldenEar SuperSub X.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII 5

Hluboké tóny v „Ptáci jsou hloupí“ od Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) získaly s dvojicí subwooferů podstatně lepší definici i pocit přítomnosti. Narostl zejména důraz kopáku, který byl dominantnější, aniž by bas jakkoliv dominoval – i nejmenší REL je stále ten nenápadný a snadno integrovatelný REL jak má být.

V „Subcity“ od Tracy Chapman („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) vyplnila dvojice subwooferů tělo kytary, ale také podpořila velmi zřetelně (i když sále nenápadně a nedominantně) rytmus a timing celé skladby. Hudba s nimi byla důraznější, zejména díky přítomnějším basovým strunám, které jsou plnější a lépe definované.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII 12

U „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) jsme docenili, jak subwoofery dokreslily s lehkostí a solidní jistotou tělo klavíru vůbec jsou hluboké tóny podstatnější. Zejména ve vypjatých momentech je cítit, že kontury drží pevněji a bas je soustředěnější.

Rázné údery a všeobecně dynamika „Sea Nature“ od Stevea Hillage („Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) byla párem subwooferů mile podpořená, hudba zněla rozhodně šťavnatěji, zároveň ale byly jednotlivé tóny také lépe ukotvené.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII 10

Snad až trochu překvapující bylo, že maličké subwoofery „stíhaly“ také hlasitější reprodukci „Sly“ od Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) – i v takové situaci (byť tu subwoofery už byly relativně blízko svým možnostem) bylo cítit, že basová linka je čitelnější a barevnější, zvuk Tzero MKIII i tak stále zůstává spojený s charakterem reprosoustav, není to odtžené basové dunění.

Tzero MKIII má evidentně slušně rychlý bas, slušně pevný, takže i pro Hollandovu „Ario“ („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) nosný kontrabas subwoofery „utáhly“ – jednotlivá brnknutí měla větší soustředěnost a lepší ohraničení.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII 6

I pro rockovou hudbu, jako je „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63), představovalo zapojení subwooferů benefit – cítíte, že hudba lépe šlape, je to sytější a důraznější zážitek.

Jak se zdá, tak skutečně i malý subwoofer může plnit svůj účel – v malé, estetické ozvučnici se ukrývá spousta možností nastavení a připojení, takže Tzero MKIII snadno spojit s prakticky libovolným systémem. Subwoofer pak má ale i dost síly a rychlosti, aby doplnil menší regálovky v menších místnostech, byť ve větších prostorách a nebo s reprosoustavami s plnějším rozsahem už mu mohou dojít síly. Dvojice subwooferů pak nejen, že má synergický efekt co do síly, ale může také pomoci lépe vykompenzovat případné akustické nedostatky místnosti. Tak či tak, za rozumnou cenu nabízí REL velmi dobře fungující základní subwoofer, které jsou tak dobré, že od teď budou doplňovat redakční Fischer&Fischer SN-70 trvale.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, sedačka, mnoho nábytku, nepravidelný tvar místnosti).

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII m1

Frekvenční odezva

Základní frekvenční odezva (v poslechovém nastavení) ukazuje dosti „subwooferový“ bas, relativně „úzký“ tvar křivky ukazuje na relativně limitované možnosti malé ozvučnice a malého měniče. Tvar je nicméně čistý, nejsou tu patrné nějaké problémy.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII m2

Detail basového spektra – 2x subwoofer (červená) a samotné Fischer&Fischer SN-70 (zelená)

Toto je v podstatě nejdůležitější graf – ukazuje, nakolik i maličké subwoofery umí doplnit už samostatně plnohodnotné SN-70. V pásmu pod 100 Hz a hlavně v úvodních oktávách dodává dvojice subwooferů hudbě náležitou plnost, vyrovnává se také mód místnosti v oblasti kolem 100 Hz.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII m3

Detail přechodových frekvenční – minimum / poslechové nastavení / maximum

Je vidět, že čím výše budete malý REL tlačit, tím víc „subwooferový“ bas bude mít, stojí tak za to ho nechat „bublat“ spíše někde v oblasti do 70 Hz.

2021 06 30 TST REL T Zero MKIII m4

Rozdíl vstupu Low Level (červená) a LFE (černá)

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 12 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mimořádná skladnost

+ fajnová cena

+ možnosti nastavení / připojení

+ dobře a s klidem zapadají k reprosoustavám

ZÁPORY

- vhodnost jen pro malé prostory

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies