Métronome referenční streamer

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 1

Američtí Cary Audio už možná nesídlí v severokarolínském Cary, jako při založení roku 1989, ale asi o 13 km dál v městečku Raleigh. Zůstávají ovšem věrní svému původnímu stylu, jemuž dominuje elektronka. Tedy s jistými výjimkami – tu tvoří především digitální zdroje signálu, postavené čistě na polovodičích. To je případ také streameru / D/A převodníku DMS-650 z prostředka firemní nabídky.

Esteticky je DMS-650 klasickou „Amerikou“ – jde o mohutný přístroj s velkým čelním panelem, který však působí hlavně industriálně. Centrální displej je zavřený ve výrazném rámečku, spínací tlačítko na levém konci a otvory pro paměťovou kartu (mírně neobvyklé rozhraní) a USB paměti spojuje vyfrézovaný pruh. Zpracování je každopádně odpovídající.

VIDEO

Zbytek šasi pokrývá nicméně jednodušší plechový kryt s mnohými větracími otvory, přesně podle zaoceánských měřítek, kdy se dává důraz na jiné věci, než obal. Vzadu je zasazeno dostatek konektorů, všechny v prémiové kvalitě.

Analogový výstup dostanete klasicky v podobě XLR i RCA, také vstupy mají relativně běžné složení. Dominují rozhodně tři pádla mohutných antén pro bezdrátová spojení přes Wi-Fi a Bluetooth (umí i zpětné vysílání do sluchátek), alternativou je samozřejmě ethernetová zásuvka. Digitální vstupy jsou zde ve složení dvou koaxů, jedné optiky a jednoho AES/EBU, optika a koax slouží také jako digitální výstup. Připojit můžete dva nezávislé USB disky, spínat lze DMS-650 přes 3,5 mm napěťovou zásuvku a počítá se i s možností do stejně velkého konektoru hned vedle přivést externí čidlo dálkového ovládání.

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 2

Vnitřní uspořádání je řešeno „na třetiny“ za pomoci dvou vcelku tlustých stínících přepážek. Vlevo je bytelně stavěný napájecí zdroj s EI jádrem, uprostřed digitální sekce se zapouzdřenými citlivými bloky a úplně vpravo úhledná deska s analogovými výstupy.

Digitálně-analogová firemní platforma DMS staví na použití stereofonního čipu AKM AK4497EQ v každém kanálu, zároveň umí streamovat přes integrované služby TIDAL, Qobuz, Spotify (vč. Connect), má vTuner a plnou certifikaci MQA, stejně jako „štempl“ Roon Ready. Streamovat lze samozřejmě i z lokálních zdrojů či přes AirPlay.

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 6

Rozhraní staví na upraveném systému Android, přičemž k dispozici je také ovládací aplikace pro chytrá zařízení. Je stejně „americká“ jako vzhled přístroje, nicméně funguje dobře a rychle.

Ze zajímavých vlastností DMS zmiňme hlavně možnost volitelného upsamplingu ve firemním sedmistupňovém systému TruBit. PCM signál umí vyšponovat až na 768 kHz, zvládá ale i převod PCM do DSD až na 11,2 MHz. To je však funkce volitelná – nativně probíhá přečasování firemním řešením OSO Reclocking.

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 24

Netypickou úroveň má analogový výstup – jde o 3 Volty, ovšem systém má digitální regulaci hlasitosti a s ní možnost připojení napřímo ke koncovým stupňům či aktivním reprosoustavám. Funkce je jemná, solidní a pokud máte ambice sáhnout po malém systému, určitě je použitelná, jakkoliv eleganci a čistotu, kterou přináší samostatný předzesilovač prostě nemá – ale to je naprosto obvyklé.

Výrobce udává u analogové části frekvenční rozsah 2 – 22 000 Hz, linearitu v audio pásmu 0,1 dB nebo dynamický rozsah 121 dB, přičemž odstup signálu a šumu je 115 dB. Celkové harmonické zkreslení nepřesahuje při referenčním 1 kHz 0,0004%.

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 35

Cary Audio DMS-650 patří mezi větší stroje – má šířku 43,8 cm, výšku 9,5 cm a hloubku 41,3 cm. Váží bezmála 13 kg.

DMS-650 jsme poslouchali jako protiváhu Métronome DSC v kombinaci s Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR, na KEF Blade One Meta a filtru IsoTek V5 Sigmas. Kabely KrautWire Super Symetric Gold, Nordost Heimdall 2 a Valhalla 2 doplňuje spousta příslušenství, o kterém se dozvíte v pravém sloupci -->.

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 17

Gentlemen“ od ohijských divochů The Afghan Whigs („Gentlemen“ | 1993 | Elektra | 0075596150125) má razantní kopák, správně rockovou basu a vůbec hlubokotónový základ intenzivně a razantně dusá, s dostatečnou hloubkou a je takový štědrý, americky šťavnatý a rozmáchlý. Přitom však rozhodně nemá špatnou definici, je to správně high-endově čitelné a zřetelné, byť hlavně fyzické, hutné a výrazné, s kýženě dravým rytmem, žádná nesmělost či upejpavost.

Mimořádně jasný a pronikavý hlas Grace Potter je v „Love is Love“ („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) zaznamenaný s trochou zvukařské snahy o živost i na kuchyňském rádiu nebo ve sluchátkách v telefonu a tak snadno na velkých sestavách zazní s břitkostí ne úplně příjemnou. DMS-650 si zachovává manýry, hraje ho hladce, s trochou vřelosti a spíše lehounce jemněji, bez prvoplánově rozjasněného rozlišení. Srozumitelnost je však bezproblémová a v uhlazeném zvuku je dost čistoty i detailů pro náročné ucho audiofilovo. Střední pásmo není nijak protlačované, naopak lehounce zřetelnější bas mu dodává na plnosti.

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 32

Ghost Song“ z alba „Moon Song“ Cécile McLorin Salvant (2022 | Nonesuch | 0075597914672), oceněného nálepkou „Album roku“, je technicky výtečná moderní nahrávka se vším tím rozlišením, které moderní technika a processing dovolují. Činely tu znějí realisticky, v podání Cary Audio s decentním ševelením, dobrou strukturou a čistotou, která nedává důvod ke stížnostem. Přednes je pevný, ovšem netlačí vám nic do ucha na sílu, naopak kovu dává prostor bez skřípání či písčitosti zazvonit, ale s jistou klidností a samozřejmým uspořádáním. Je to svým způsobem poměrně civilní, ale hezky rozpracovaný zvuk.

Dynamika velkého Beyreuth Festival Orchestra, podporujícího výkon Leonie Rysanek ve Wagnerově opeře „Die Walküre“ (1997 | Classic CD | 81) se nesla ve znamení poklidné kontroly, na přístroji musíte ocenit slušnou jistotu, stejně jako disciplínu napříč úrovněmi hlasitosti. Vše graduje bez pocitu, že by vás zvuk měl zavalit a přesto je ho dost, jakmile se do hudby začnou promítat hluboké tóny, zvuk má vskutku poctivou dávku váhy a energie, přes jistou žoviálnost vespod ale kontrolovanou a soustředěnou.

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 10

Eclipse“ francouzských klavíristek sester Labéqueových („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) potvrdila kvality DMS-650 – nahrávka je úpravná a vlastně neokázalá, s čistou tonalitou nástrojů. Právě tady jsme si mimochodem povšimli, že je třeba dát přístroji nějaký čas na rozehřátí – maličko delší, než je obvyklé. Dejme tomu dvacet minut pod signálem a zvuk se celkem signifikantně vyčistí a otevře, získá tělo i jakousi vnitřní jiskru. Přehlednost nahrávky je moc hezká, Cary Audio do ní nijak zvlášť nepromítá sám sebe, snad jen v tom, že nikde není žádná tvrdost, je to spíše poklidně jemnější a velmi kultivovaný přednes, umožňující tak i bez obav hrát nahlas a přesto si vychutnat dospělé, „drahé“ rozlišení bez agrese či únavnosti.

„You Can’t Hurry Love“ může být klasická popovka od Phila Collince („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263), přesto občas bez zjevných příčin zní na některých systémech jaksi stísněně a ploše, na jiných zase bombasticky vzdušně a „rozsáhle“. A ne nutně souvisí s cenovkou daných sestav, mnohem spíš s jejich sladěním a harmonií. Jestliže systém nemá chybu, dočkáte se velké, široké scény včetně jisté hloubky. Cary Audio DMS-650 umí udržet pořádek. Ona hloubka je tu maličko menší, ale přeci jen už tu je, stereofonní báze však netrpí onou plochostí nebo stísněností, čitelnost je snadná a zvuk neokázalý – prostě je před vámi, rozvinutý bez efektů a příkras.

2023 11 30 Cary Audio DMS 650 23

„Help Yourself Out“ niceských Hyphen Hyphen („C’est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043) je oproti výše zmíněné skladbě zase příkladem moderní hudební produkce, podstatně nasycenější a efektnější. Její intenzitu udržuje DMS-650 v pevných mezích, pod kontrolou a s jistotou hodnou drahého streameru, všechno probíhá v klidu a v pohodě. Energie je dost, přesto nemáte pocit žádného tlaku nebo uspěchanosti. Tady jsme si také dosytosti vyhráli s upsamplingem a jeho funkcí – rozdíly jsou slyšitelné, byť ne drastické. Přepočet do DSD dodá zvuk zajímavou vrstvu hladkosti, aniž by jej připravil o informace, převod do vyšších pater PCM zase lehce doostřuje, vcelku si tak můžete přidat pocit dle vlastní chuti. Škoda, že tu nejsou třeba ještě další možná přizpůsobení.

Americký streamer + převodník + digitální předzesilovač Cary Audio DMS-650 je vrcholně americký komponent – trochu neevropsky vypadá, nestojí tolik, co elegantnější místní konkurenti, ale zato funguje bez potíží přesně tak, jak má drahý streamer fungovat. Přizpůsobený Android se nezadrhává a dává komfort rychlých reakcí, systém sám pak nabízí zajímavou funkci převzorkování pro hraní za dlouhých zimních večerů a pro někoho může být fajn i komfort regulace hlasitosti. Jednoduchá aplikace je spíše náhrada za fyzickou dálku, ale svůj úkol plní. No a co se týká zvukového projevu, klidná, dospělá civilnost s lehoučkým líznutím basu navíc má disciplínu, nemá naopak potřebu žádného patosu a efektu, takže můžete rozkrývání své hudební sbírky věnovat po dlouhý čas bez únavy ucha, ale naopak s potěchou ducha. Jako alternativa high-endového mainstremu v mírně svébytném balení je ale Cary Audio DMS-650 fajnový přístroj.

Kč 184 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ široká podpora formátů a rozlišení

+ možnost volitelného upsamplingu

+ rychlost reakcí

+ smysluplně rozložená konektivita

+ čistý a soustředěný projev bez efektů

ZÁPORY

- nativní aplikace není v úplně evropském stylu

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies