Streamery se pomalu ale jistě etablují za nedílnou součást každé „opravdové" high endové sestavy a není se čemu divit. Však ty nejkvalitnější formáty jsou dnes dostupné právě ve formě počítačových souborů a to, čemu se ortodoxní audiofilové dodnes zuby nehty brání, se pomalu mění z pravděpodobné budoucnosti na nevyhnutelnou současnost. Ostatně jen těžko najdete dnes některého z důležitých výrobců elektroniky, kteří by neměli ve svém portfoliu streamer (nebo alespoň specializovaný USB D/A převodník, což je ale vlastně také jedna z forem datového streamování).

Svou šanci si v tomto ohledu nenechal vzít ani Marantz, který se pustil do high endových vod a to svým modelem NA-11S1, patřícím do nejvyšší firemní série Reference. Od toho se odvíjí také vnější vzhled a stavba přístroje. Tento streamer je pěkný cvalík a se svými 14,6 kg čisté váhy, uložených na čtveřici masivních noh, při jen mírně nadstandardních rozměrech 44 x 12,7 x 41,7 cm (š x v x h) rozhodně umí zapůsobit. Má na to vliv také charakteristicky tvarované čelo přístroje, jednoduše nezaměnitelné a „marantzovské". Vše důležité je opticky soustředěno doprostřed, kde vládne dvěma prohlubněmi oddělený „ostrůvek", na jehož bocích je řada sytě modrých LED, oddělujících trojici maličkých ovládacích tlačítek v každé z prohlubní. Určitě si také všimnete masivního plechu na horní straně přístroje – má nadprůměrnou tloušťku 5 mm, takže spolu se zdvojeným spodním plátem účinně redukuje vibrace. Mechanická stabilita přístroje je vskutku jedinečná.

Na centrálním ostrůvku jsou opět prvky vizuálně centrované – jak logo výrobce, tak pod ním uložený černý obdélník, za jehož sklem je jednoduchý, dobře čitelný displej (byť s nikterak gigantickými znaky). V levé části tohoto obdélníku je ještě několik indikátorů provozního stavu, vpravo zase typický firemní kruhový ovladač, kterým se zde můžete pohybovat a v nabídkách. Nejblíže paty čelní stěny je pak opět uprostřed spínací tlačítko, vpravo od něj sluchátkový výstup o průměru 6,3 mm se samostatnou regulací maličkým potenciometrem, vlevo tlačítko pro výběr vstupu a USB port (s nabíjením pro Apple produkty).

Obejdete-li přístroj kolem dokola, narazíte vzadu na zlatavě zbarvený panel plný konektorů. V levé části je dvojice analogových výstupů s fantasticky precizními konektory – zvuk je vyváděn paralelně jak přes nesymetrické RCA konektory, tak přes symetrické XLR. Zhruba od středu směrem vpravo pak najdeme všechnu potřebnou vstupně-výstupní výbavu. Jsou tu jednak digitální výstupy (1x koaxiální a 1x optický), jednak ale také vstupy – opět koaxiální, opět optický, oba doplněné o USB. NA-11S1 tak umí fungovat jako D/A převodník. Jediným připojením do sítě je LAN konektor, tedy žádný potenciálně nespolehlivý bezdrát. Nakonec tu je ještě několik „praktických" konektorů – jednak 3,5 mm vstup pro externí spouštění, jednak RS 232, díky kterému můžete Marantz plně integrovat do systémů domácí automatizace a nakonec vstup a výstup pro externí dálkové ovládání.

Rigidita a maximalistické pojetí exteriéru pokračuje také uvnitř NA-11S1. Jde hlavně o masivní a zapouzdřený toroidní transformátor, tvořící stabilní základ věrné reprodukce. Druhou zásadní částí je obvodová část, patřící D/A převodníku. Má vyhrazenu vlastní PCB desku, pracuje s vysokými proudy a zpracovaný signál předává k převodu proudu na napětí proprietárnímu firemnímu řešení HDAM-SA2 (Hyper Dynamic Amplifier Module), které je koncipováno plně diskrétně. Další HDAM moduly najdete u výstupních obvodů.

V signálové cestě najdete také firemní DSP, fungující také jako digitální filtr. Variabilní digitální filtr – jsou tu dvě nastavení pro digitální vstupy a několik dalších možností filtrování. Můžete si tak poměrně výrazně vyhrát s přednesem tohoto streameru. Mozkem přístroje je čip DSD-1792 od Texas Instruments. Jak z názvu vyplývá, můžete se díky němu těšit na podporu DSD stop. Celé obvodové řešení je tak plně symetrické, takže zapojit streamer pomocí symetrických XLR konektorů má smysl.

Marantz NA-11S1 pracuje s frekvenčním rozsahem 2 – 96 000 Hz, v toleranci +/- 3dB pak klesne horní hranice na 50 000 Hz. Po síti protokolem DLNA 1.5 i z fyzicky připojených médií můžete přehrát všechny běžné formáty souborů od MP3 a WMA, přes AAC až po FLAC a WAV s rozlišením až 24 / 192. Podpora DSD je k dispozici výhradně na USB portu (DSD přes PCM).

Vše pak můžete řídit buď dodávaným elegantním dálkovým ovládáním, nebo moderněji za pomoci aplikace pro zařízení s iOS či Andorid. Aplikace vůbec není špatná, byť pro pružnou reakci budete potřebovat výkonnější zařízení.

Streamer Marantz NA-11S1 jsme poslouchali hlavně v kombinaci s vynikajícím Perreaux eloquence 250i, kdy oběma přístrojům zajišťovala čisté napájení lišta s kabely Atlas EOS. Samozřejmě jsme využili také Naim Nait XS. Alternativním zdrojem byl Naim CD5si a ASUS Xonar Essence One MUSES. Zvuk vyzařovaly reprosoustavy Harbeth Monitor 30, ale také Xavian Bonbonus.

Značka Marantz má v téměř celém katalogu poměrně jasně čitelný zvukový nádech, který inklinuje k lehké „příjemnosti", avšak v řadě Reference je to spíše nádherná muzikálnost. Právě ta sálá z přednesu NA-11S1 ve velkém. Je opravdu velmi příjemné poslouchat třeba „High Hopes" z alba „Division Bell" od Pink Floyd. Zvláště basa je tu skutečně okouzlující, bas má pěkně pevné tělo a sílu, zůstává „marantzovsky" měkčí, hebký a velmi bohatý, NA-11S1 však jeden každý tón drží pod dokonalou kontrolou. Je to nejen velmi muzikální, ale také velice přesvědčivé naladění – basové tóny dopadají s autoritou Thorova kladiva a posouvají hudbu kupředu s nebývalou samozřejmostí.

Když spustí sbor San Francisco Choral Artists něžnou Rutterovu „Nativity Carol" (rip CD „Reference Classics First Sampling", až vás zamrazí z toho nádherného souladu hlasů. Parádně rozlišených a velice věrně znějících hlasů, nutno říci. Zaznívají lehce, klidně, ale přitom z nich cítíte naprostou jistotu, sbor je skutečně sestavou mnoha a mnoha jednotlivých vokálů, snadno vnímáte jejich oddělení a množství vzduchu, v němž se vznáší. Naprosto jednoduše také přichází poznání rozdílů mezi jednotlivými hlasy, bezproblémově poznáte, že tenhle zní takhle a tenhle trochu jinak. Nejvíc ale rozhodně oceníte tu nenásilnost a radostnou pohodu, s jakou tohle vše nastává. Dokonce tu velmi dobře vynikne i celková chrámová atmosféra, slyšíte všechny ty odrazy, a když zavřete oči, jste díky tomu téměř „tam". Marantz NA-11S1 je zcela cizí také jakýkoliv náznak tvrdosti či přísnosti, může tak občas působit přeci jen o něco měkčeji, ale nijak nepříjemně – v kterékoli chvíli za tím cítíte dostatečnou rezervu a jistotu.

I když si Marantz výborně poradí i s „obyčejnou" nahrávkou, patří NA-11S1 k těm přístrojům, u kterých rozhodně doceníte dobře provedenou nahrávku s vysokým rozlišením. Nejnápadnější je posun v oblasti výšek – najednou jsou jaksi bohatší, jasnější, jistější a přitom (trochu paradoxně) klidnější. Jemňoučké kovové perkuse v úvodu „Wichita Lineman" Barb Jungr (FLAC 24 / 96) jsou úchvatně znělé, jasné a čisté. I když i zde je cítit velká jemnost a klid, trochu uklidňující pronikavost kovových tónů, jejich jas a jasně znělá kovovost jsou i tak vynikající.

Haydnův „Smyčcový kvartet op. 76 #5" (FLAC 24 / 192) v podání Engegardkvartetten prověřil dynamické schopnosti a autoritu streameru. I zde se Marantz NA-11S1 projevil jako zcela „dospělý" high endový přístroj. Je tu cítit vynikající, živá dynamika celková, tak i velmi dobře vystižená vnitřní dynamika jednotlivých instrumentů. Velmi tomu pomáhá nenápadná rychlost zvuku, kterou často spojujeme s určitou tenkostí a lehkostí přednesu, tady je ale zvuk plný a přesto velmi rychlý, když tak všichni hráči pěkně naplno zaberou a rozezní své nástroje, je to jako výbuch hudby a vy cítíte, že NA-11S1 to zvládá s naprostou samozřejmostí.

„Lucia", jedna z krásně nahraných „audiofilských" skladeb v podání Marty Gomez (FLAC 24 / 96 | HD Tracks Ultimate Download Experience), ukázala vynikající umění Marantz NA-11S1 rozebrat hudební signál a vylovit z něj i nepatrné detaily, respektive hrát tak čistě a přehledně, že detaily vystupují lehce a jednoduše a samozřejmě. Některé přístroje vám drobné detaily servírují snad až pod tlakem, u jiných se musíte naopak velice uvolnit a trochu hledat. Marantz je někde uprostřed, vše probíhá bez tlaku, rozlišení je vynikající a naprosto samozřejmé, nemáte však pocit, že by na vás Marantz jakkoliv tlačil. Kdepak, informací předává NA-11S1 opravdu hodně, ale tak bezproblémově a přirozeně, jak se na high end sluší a patří.

Titulní skladba alba „Chase" od Trichotomy (FLAC 24 / 96 | Naim Label) nás přesvědčila o tom, že ona poklidná samozřejmost, ta základní charakteristika přednesu tohoto streameru, se týká i rekonstrukce prostorových informací. Marantz nabízí vynikající oddělení kanálů a parádní, velice přehlednou scénu. Nástroje jsou od sebe naprosto precizně oddělené, velmi přirozeně vykreslené a snad jen fakt, že pocitově je vše trochu stažené doprostřed, přeci jen ne tak široké a hluboké, by někdo mohl považovat za problém. Nicméně je tu velmi dobrá organizace a přehlednost, takže to v praxi nijak netrápí.

Marantz NA-11S1 nabízí bohatý zvuk, což rozhodně pomáhá budovat atmosféru a vtáhnout vás do hudebního dění. „Misery" od Dave´s True Story působí „velkým" dojmem, všeho je příjemně dost, zvuk ale není přebujelý či zkreslený, pouze objemově bohatý a celkově pocitově intenzivní. Je radost hudbu poslouchat, nechat se unášet rytmem a vnímat to, jak vše plyne, jak přichází čistě a jednoduše, až začínáte zapomínat na zvuk jako takový a věnujete se jen a jen hudbě. Marantz ještě nepatří do úplné ligy výjimečných, kde se elektronika a reprosoustavy ztrácí a vy se zavřenýma očima jistojistě víte, že hudebníci jsou s vámi v místnosti, ale již patří tam, kde vás v přednesu nic neruší a reprodukovaná hudba je už jen radostí.

Ostatně, když jsme zmínili rytmus a barevnost, Marantz se prostě povedl a i zde uspěl – třeba Springsteenova „Born to Run" se prostě valí kupředu jako rozvodněná řeka, s tím pravým rockovým zátahem rozjeté lokomotivy. Pomáhá tomu vynikající timing. Velmi solidní podání barev nástrojů zase najdete v Cohenově skladbě „Continuo" ze stejnojmenného disku. I zde vládne ona samozřejmost a nenásilná jistota s uvolněnou přesností a věrností. Je to působivá kombinace a musíte se vysloveně snažit zkoncentrovat, abyste vše mohli hodnotit, protože jinak vyhrává pohodová muzikálnost, která vás pohltí.

Streamer Marantz NA-11S1 se povedl. I když gro produkce Marantz leží ve více či méně mainstreamových vodách, referenční série si své označení rozhodně zaslouží. Nese některé základní fyzické i zvukové charakteristiky, kterými se řadí k rodině Marantz, ale vše dotahuje do zcela high endových úrovní. Už jen robustní, fantasticky zpracované tělo NA-11S1 je radost pozorovat a dotýkat se ho. Přesně tak by měl vypadat přístroj za „sto a něco". Potěší pak rychlá reakce, byť komfortu by třeba alespoň pro internetová rádia pomohlo bezdrátové připojení. Nutnost vést k přístroji LAN kabel je samozřejmě naprosto logická z důvodu zachování maximální kvality, ale přiznejme si, že ne každý tomu může bez problémů dostát. Nicméně dobře to ukazuje, pro koho tento Marantz je – pro ty, kteří to s poslechem myslí skutečně vážně. Právě takoví posluchači se dočkají vynikajících výsledků – Marantz nabízí hudbu živou, vřelou, muzikální a bohatou. Nabízí detaily i dynamiku, nabízí drama a emoce, nabízí klid a věrnost. Svým charakterem, pravda, občas lehoučce zvuk zjemní a zklidní, není to nekompromisní, přísný studiový technik, je to emotivní muzikant, který vás svým zápalem pro věc strhne. A tak je to moc dobře...

Kč 115 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantastická stavba

+ podpora DSD přes USB

+ nestojí málo, ale v dnešním světě je vlastně dostupný

+ vynikající dynamika a rozlišení

+ podmanivá muzikálnost

ZÁPORY

- mohl by aspoň pro „nouzové" řešení mít WiFi

- oproti dokonalé studiové věrnosti je zvuk přeci jen lehoučce měkčí

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika