Značku Samsung je vidět skoro všude – sbírá vavříny za své zobrazovače, patří mezi pionýry komerčního rozšíření multiroom audia a od začátku roku 2014 má také ve výrobním programu sérii Level. To je řada produktů primárně pro stylový mobilní poslech a nejvyšším produktem je tu model Level Over, tedy sluchátka – jak už název napovídá – určená pro nošení přes uši.

Nutno říci, že Samsung umí vzbudit věru prémiový dojem, exteriér těchto sluchátek je skutečně stylový a krásně zpracovaný, takže vám ani nebude vadit, že i přes značnou pořizovací cenu tu není použita pravá kůže, ale jen koženka. Sluchátka jsou k dispozici v hodně konzervativní černé, ale také námi testované krémově bílé variantě s hnědou koženkou, která díky svému odstínu a výrazným švům připomíná britské sportovní vozy. Snad za to může hlavně křížové prošívání polstrování týlního mostu.

Sluchátka jsou také nesmírně hladká – tvarově (ani jedna hrana) i materiálově. Jsou sice docela mohutná, ale ještě ne humpolácká, takže nebudete ani venku vypadat nevkusně. Snad jen trochu divně – pravá mušle totiž skrývá neviditelné dotykové ovládání, které při používání působí, jako že si divoce poklepáváte na hlavu. Robustní, byť jen 350 g vážící sluchátka dobře sedí na každé hlavě, na té větší snad ucítíte přeci jen trochu větší přítlak, ale i tak je díky bohatému polstrování nošení pohodlné. Primárně budou také Level Over sloužit jako bezdrátová sluchátka, takže vás nebude omezovat ani kabel.

Pravá mušle, jak už bylo řečeno, obsahuje aktivní elektroniku a ovládací prvky – Level Over můžete v pasivním režimu používat s kabelem jako klasická pasivní dynamická sluchátka, ale jakmile přepnete nenápadný dvoupolohový přepínač, aktivuje se potlačení okolního šumu. Vedle spínacího tlačítka je ještě párovací tlačítko pro Bluetooth (protokoly A2DP, AVRCP, HCP, HFP a SPP, ale také apex, ač ve specifikacích to není k dohledání), tedy primární zdroj zvuku. Pokud byste snad nechtěli používat párovací tlačítko, je k dispozici i moderní NFC, stačí jediný dotek a vše je nastaveno.

Ještě zajímavější jsou ale dotyková gesta, která evokují ta, která známe třeba z tabletů nebo telefonů (což u největšího světového výrobce těchto komodit dává smysl). Pokud na pravé mušli prstem potáhnete nahoru či dolů, regulujete hlasitost, tah doleva a doprava zase přeskakuje skladby kýženým směrem, dvojité poklepání pak spouští a pozastavuje přehrávání na vašem mobilním zařízení.

Uvnitř sluchátek se skrývají měniče Samsung o průměru nadstandardních 50 mm, membrána je vyrobena z papíru, získaného bio cestou. Zabudovaná Li-Ion baterie umožní po plném nabití přes microUSB konektor až 15 hodin reprodukce s potlačením hluku, případně 2x tolik bez něj. Při provozu po kabelu vás bude zajímat také „přátelská" impedance 41 Ohm.

My jsme Samsung Level Over poslouchali jednak s Apple iPhone 5, jednak po drátech s ASUS Xonar Essence One MUSES, ale i v sestavě Marantz NA8005 / PA8005. Nejlépe vyhovoval jako přehrávač buď foobar2000, nebo standardní hudební přehrávač v iOS (nebylo vůbec třeba řešit provoz přes doporučenou aplikaci Samsung).

„Knowledge of good and evil" (Esperanza Spalding | „Chamber Music Society" | FLAC | 24 – 96) nabízí slušnou reprodukci basu – ten sice nemá tolik síly, aby zabručel a rozvibroval celý přednes, definice ale není špatná a na mainstreamová sluchátka je to výkon velmi dobrý. Ne zase o tolik dražší B&W P7 nebo třeba studiově laděná a levnější Sennheiser HD 26 Pro jsou ale citelně dále, ať už do energie, nebo do přesnosti. Objem je ale velmi korektní – bez efektních snah o zahlcení basem, proporčně velmi dobře odpovídající zbytku pásma.

Divoké akustické kytary v „Mediterranean Sundance", asi nejznámější skladbě alba „Friday Night in San Francisco" (hrají DeLucia a DiMeola | FLAC | 24 – 96), jsou trochu upozaděné, ne tak bezprostřední, barva strun je ale podána vkusně a věrně pro danou cenovou třídu. Celkově je tu cítit slušná kontrola a líbilo se nám, že vliv ekvalizéru, který se automaticky spouští spolu s redukcí šumu, není nijak dramatický. Zvuk sice pocitově trochu změkne, ale nijak dramaticky. Slušná je také rychlost měničů, aktivní pohon je donutí reagovat přesně.

„Question and answer", kterou najdete na živém koncertu „Like Minds" jazzmanů Burtona, Corey, Methenyho, Hollanda a Haynese (FLAC | 24 – 96), je plná vysokých tónů – výšek, ať už činelů nebo vibrafonu, je rozhodně dost. Dokonce víc než dost, jsou dosti výrazné a mají snad o něco větší objem, než ostatní frekvence. Jsou příjemně prokreslné, bohaté, čisté a i když nesou náznaky nacinkanosti a při vyšších hlasitostech se dostávají povážlivě blízko ostrosti, celkově jsou prostě moc příjemné – výrazné a živé, ale přitom dostatečně přesné a čisté.

Dynamika sluchátek je ucházející, i když v cenové třídě jsou i lepší – hodně jim pomůže sluchátkový zesilovač, v „samostatném" režimu je třeba u Bachových „Brandenburských koncertů BWV 1046" (FLAC | 24 – 96) cítit mírná dynamická komprese, což vede k pocitu trochu „zasunutého" basu. U běžného rocku a popu omezení určitě nepocítíte.

„Moonlight Shadow" z desky „Crises" (remaster 2013) od Mika Oldfielda (FLAC | 24 – 96) zahrála velmi přímo, pocitově tak čistý a jasný zvuk působí velice detailně, ale informací je spíše akorát, než že byste se v nich mohli topit. Nebudete na druhou stranu mít pocit, že by vám sluchátka něco tajila – to by ostatně za osm tisíc již rozhodně neměla. Detaily nejsou samozřejmé, musíte se na ně soustředit a tehdy vyplavou.

K čemu jsou ale Samsung Level Over jako stvořená, to je hudba typu Daft Punk a jejich „Get Lucky" z desky „Random Access Memories" (FLAC | 24 – 88,2). Bohatství v objemu, celkový důraz a pocit pevnosti a jistoty spolu s tichým zvukovým pozadím (což je práce aktivního zpracování signálu pomocí DSP) umožňují zůstat s hlasitostí na poměrně nízkých hodnotách a už tam hrají sluchátka co umí – trochu problém je, že jakmile budete hrát více nahlas, všechen zvuk jde ven a vy tak budete poměrně intenzivně rušit své okolí. To na druhou stranu rozhodně nebude rušit vás, potlačení hluku funguje době.

Pokud hledáte opravdu pěkná a opravdu pěkně zpracovaná, množstvím zajímavostí vybavená sluchátka se zvukem, který výborně sedí populární a rockové hudbě, pokud vám nevadí, že jen za minimální příplatek (a vlastně i bez něj) si lze pořídit zvukově purističtější sluchátka a pokud si trochu sobecky rádi užíváte klidného poslechu a chcete se o zvuk podělit i s okolím (protože prosakování zvuku směrem ven je poměrně výrazné), pak nabízí díky živému, pevnému a „aktivnímu" zvuku spolu s gesty na základní ovládání reprodukce zajímavý, byť rozhodně luxusně naceněný soulad skvělého stylu a dobrého zvuku.

Kč 7 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bohatá výbava

+ velmi vysoký komfort nošení

+ pěkně vypadají

+ dobré aktivní potlačení hluku

+ zajímavá možnost ovládání gesty

ZÁPORY

- cena už je rozhodně docela vysoká

- na uzavřenou konstrukci malá izolace zevnitř ven (rušíte okolí)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Samsung | www.samsung.cz 

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Struny podzimu

Začal sychravý podzim, večery začínají brzo a ven se člověku nechce, takže by se dost možná dalo říct, že je nejlepší část roku pro ty, kteří rádi poslouchají hudbu - už si nemusíme vymýšlet důvody, proč nikam nejít a proč zůstat v teple domova s oblíbenou hudbu na oblíbeném médiu.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 grandinote 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 hifihomeart 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha