800 150 voix

derek gilligan

Derek Gilligan je šéfkonstruktérem a vlastníkem značky Kudos. Přestože se v hi-fi průmyslu pohybuje už více než dvacet let, teprve nedávno si splnil sen a pořídil si vlastní značku. Jeho hodnoty se mírně liší od těch moderních a běžných, ale díky tomu nabízí jiný pohled na konstrukci reprosoustav a velmi přátelsky a příjemně působí nejen on, ale i jeho reprosoustavy.

HFV: Jak se vám líbí na show v Praze, Dereku?
DG: Je to super, jsem překvapený, kolik je tu lidí.

HFV: Co tak slýcháte od lidí, kteří sem přijdou a poslouchají?
DG: Popravdě, moc jich zatím se mnou nemluvilo. (smích) Ale ne, vážně. Lidem se líbí, jak to tu hraje. Alespoň nikdo neříkal nic o opaku.

HFV: Pojďme si popovídat o konstrukci Vašich reprosoustav. Třeba Titan T-88 – jsou mnohem menší, než jsem si původně z fotek představoval. Proč jste v nich navíc vlastně použili isobarický basák?
DG: Jsou malé? No, snažíme se mít na reprosoustavách jen to, co je k reprodukci skutečně potřeba. Proč dělat obří skříně, když i naše Titany vyplní celou takhle velkou místnost? (ukazuje na nějakých 50 metrů čtverečních kolem sebe) Navíc jsem vždycky byl fanoušek isobarického systému, který poskytuje lineárnější a čistší basovou odezvu. Byl bych ho použil i u nižších modelů, ale tam se to finančně nevyplatí. Navíc třeba u Titanů máme i jiné zajímavé řešení a to bassreflexy jdoucí proti sobě z obou půlek ozvučnice a vytlačující vzduch do úzké mezery – tím se téměř vyruší všechny negativní projevy bassrefeflexu a určitě ho nemůžete slyšet uchem tak jako u jiných klasických koncepcí.

HFV: Vaše produkty hodně často hrají s elektronikou Naim. Je to jen náhoda nebo to má svůj důvod?
DG: Samozřejmě, že nevyvíjíme reprosoustavy jen s elektronikou Naim. Ale já osobně je mám hrozně rád, protože vyznávají stejné hodnoty jako já – obyčejný, muzikální zvuk a radost z poslechu. Jinak ale při vývoji samozřejmě střídáme tolik elektroniky, kolik můžeme, Kudos fungují dobře téměř s čímkoliv – vysoká citlivost a hlavně důraz ne dobrý průběh impedance to umožňují.

HFV: V Anglii i po celém světě jste se stali téměř zázrakem – během čtyř let jste se z ničeho dostali mezi známé výrobce reprosoustav.
DG: Nevím co je na tom pravdy, ale nějací analytici mi říkali, že jsme nejrychleji rostoucí výrobce high fidelity v Anglii. Snažíme se hlavně pořád něco zlepšovat a vymýšlet – přestože jsem v oboru už přes dvacet let, teprve ty čtyři roky mám vlastní značku a investuji do ní hodně energie a času.

HFV: Plánujete nějaké nové reprosoustavy?
DG: Určitě ano :). Ale nemůžu říct kdy... Jsem fanoušek dvoupásmových konstrukcí, podle mého to hraje nejlépe ze všeho. Proč vlastně dělat víc pásem a víc reproduktorů, pokud nemusíte. Jak už jsem říkal, snažíme se mít v každém modelu, v každé výhybce i na každé ozvučnici jen to, co je bezpodmínečně nutné. Možná zkusíme sáhnout ještě výš, než je nyní Titan.

HFV: A co třeba produkce nějakých dalších zařízení jako jsou zesilovače nebo jiná elektronika?
DG: Určitě ne... Neplánujeme vyrábět ani aktivní reprosoustavy, ani subwoofery, takže elektroniku nepotřebujeme a vyhovuje nám, že se snažíme o co nejuniverzálnější použitelnost Kudos reprosoustav. Pokud už budeme dělat třeba subwoofer, určitě to bude ve spolupráci s mou oblíbenou značkou REL – lépe než oni bychom to stejně neudělali a naše produkty k sobě navíc sednou. Veškerou svou energii i finance investujeme do vývoje a výzkumu.

HFV: Máte stále ještě rád hudbu nebo už je hi-fi pro Vás jenom zaměstnání?
DG: Mám doma tisíce nahrávek a zbožňuju ty chvíle, kdy si můžu jen tak sednout a poslouchat. Určitě se mi hudba nestihla zprotivit a vlastně tohle všechno dělám právě kvůli ní.

HFV: Díky moc!
DG: Není vůbec zač...

Další informace o značce Kudos najdete na www.kasaudio.cz  a www.highendpardubice.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio