Kanaďan Sidney Harman se objevil na světě v roce 1918 v Montrealu, ale jeho osobnost formoval New York. Snad i proto byl již od útlého věku dobrým obchodníkem. Jak se však ukázalo, stejně dobře mu šla i věda, takže na newyorské univerzitě vystudoval fyziku. V roce 1939 následovalo první zaměstnání, u výrobce veřejných zvukových systémů David Bogen Company, kde se rychle spřátelil s nadřízeným – tím nebyl nikdo jiný, než Bernard Kardon. V té oba vydrželi až do roku 1953; když už společnost, kterou tehdy již Harman řídil, nechtěla tak úplně spolupracovat na experimentech s domácími zvukovými zařízeními, oba muži se rozhodli založit vlastní společnost.

O 60 let později tu společnost Harman/Kardon (tedy spíše HARMAN) stále ještě je, navíc stále patří k nejsilnějším skupinám v audio průmyslu (kromě H/K v ní najdeme ještě 16 dalších značek – z nejznámějších AKG, Infinity, JBL, Lexicon, Mark Levinson, Revel nebo Studer). Přesto dvoukanálové systémy jsou v katalogu Harman/Kardon v současnosti trochu na ústupu, několik pozoruhodných čistě stereo produktů bychom ještě našli. Mezi jinými jsou to i stylová sluchátka pro náročné, skrývající se pod jednoduchým označeným CL.

Stylová přenosná on-ear sluchátka H/K CL odpovídají nejmodernějším trendům a estetickým nárokům – jejich vzhled se tedy nese v duchu přísné jednoduchosti, hran s mírným zaoblením. Vizuální čistota a zjevná hodnotnost již od prvního pohledu jsou silnými devizami těchto sluchátek, podobně jako třeba u P5 od Bowers&Wilkins. Neméně příjemná je fyzická hodnotnost provedení na dotek – kombinace kůže, kovu a příjemných plastů je vynikající. Temenní most, který příjemně přilne k hlavě a pruží, je doplněn pevným nosným obloukem; ten lze v případě potřeba nebo touhy vyměnit bez nutnosti servisu – k dispozici jsou dokonce dvě velikosti. Kovové provedení nosné konstrukce spojuje lehkost a pevnost s nebývalou modernou a elegancí. Velmi pěkně vypadá plynulý přechod oblouku do rámečků kolem obdélníkových uzavřených mušlí.

Ty jsou zkrášleny jen logem výrobce a drží na dvouosém kloubu, dovolujícím sklopení o 90° pro snazší převoz. Stejně jako u již zmiňovaných P5 jsou mušle „půlitelné", vnitřní polovina s paměťovou pěnou pod příjemnou kůži je odnímatelná. Právě tato část skvěle přilne k uchu, zajišťuje pak velmi slušný, byť samozřejmě ne dokonalý útlum okolního hluku a díky měkkosti i dlouhodobé pohodlí, i když na větší hlavě může být tlak konstrukce přeci jen po hodině dvou už citelný.

Přívodní signálový kabel o slušné délce 1,4 m s ovládacími prvky pro Apple a 3,5 mm koncovkami je veden pouze do jedné mušle, přes hlavový most pak dále vede do druhé. Vlastně celý design je přiznaným způsobem „dost do Apple", silné zaměření na komunitu majitelů „Jablíček" je cítit v každém detailu – ale to je vlastně jen dobře, protože právě Apple ví, jak udělat pěkný a nadčasový produkt.

Uvnitř mušlí se skrývá to důležité – celopásmový dynamický měnič s průměrem membrány 40 mm, schopný dodat signál v pásmu 16 – 20 000 Hz. Nic dalšího se o sluchátkách z technického hlediska nedočtete, při troše pátrání ale narazíte ještě na dodatečné zásadní údaje: o pohon se starají neodymiové magnety, impedance je „mobilní", tj. 32 Ohm, citlivost pak slušných 119 dB.

Krásná sluchátka Harman/Kardon CL jsme měli možnost poslouchat s rozličným portfoliem přístrojů, snažili jsme se ale soustředit na ty pravděpodobné (tj. ne úplně high-end). Jmenujme iPhone 5, Vodafone Smart III z oblasti telefonů, z MP3 přehrávačů pak Philips GoGear Vibe a ze (sluchátkových) zesilovačů ASUS Xonar Essence One MUSES, NAD C370 nebo Denon PMA-2020AE. Zvláštní poslechový den jsme věnovali i Sennheiser HDVD800. Primárním zdrojem signálu pak byly hi-res FLAC soubory, ale i Pioneer BDP-LX71 či Denon DCD-2020AE. Pro srovnání nám hrála sluchátka Sennheiser IE 8, Sennheiser Momentum On-Ear, Bowers&Wilkins C5 či krátce i sluchátková extraliga v podobě HD 700 a HD 800 od Sennheiser. V redakčním prostředí pak přístrojům dodával šťávu Xindak XF-2000B.

Zvuk H/K CL je stejně nenápadný a poklidně luxusní jako jejich vzhled. Dalo by se říct, že hrají maximálně audiofilským způsobem, bez excesů a nepatřičností. Třeba „Tin Pan Alley" Stevie Ray Vaughana ze sampleru „Cabasse La Collection" vyznívá velmi decentně hlavně díky akurátnímu objemu elektrické basy a celkově měkčímu, pohodovějšímu ladění; zvuk má blíže k plynoucímu sirupu než dravé horské říčce, pokud odpustíte to kapalinné přirovnání. Realistický charakter reprodukce bez přehánění v jakémkoliv směru dává výborně vyniknout barvám a texturám kovových strun na kytaře hlavního protagonisty, působí velmi živě a přítomně.

Mrazení v zádech umí svým hlasem vyvolat Leonard Cohen kdykoliv, když jeho hlasu přidají CL trochu hutnosti a temnoty, je to opravdu okouzlující, byť ne úplně pravdomluvné. Přesto, podobně jako u „ne-úplně-pravdomluvných" elektronkových aparátů, i zde máte pocit, že vokál je úchvatně živý, přirozený. Zde za to může mírně vyšší objem basů, „dofukující" subjektivně všechny tóny. Jde ale spíše o nuance v jinak příkladně věrném podání. V této skladbě si také uvědomíte transparentnost, s jakou vám Harman/Kardon CL hudbu servírují – orientace v nahrávce je naprosto samozřejmá, tak čitý zvuk je.

Je pravdou, že s oním „nepřehnaným" charakterem jde u těchto sluchátek ruku v ruce i nutnost trochu otočit ovládáním hlasitosti. I díky dobré izolaci (tedy nejen směrem z vnějšku dovnitř, ale i opačně – nebudete tedy rušit své okolí) není problém užít si hudbu pěkně nahlas, alespoň střední hlasitost je tu však téměř podmínkou – teprve tam se CL plně otevřou a objeví se všechny detaily a informace v plné síle. Potichu vás samozřejmě nečeká žádný výrazný problém, jen je tu více než jinde znát rozdíl poslechových hladin – Harman/Kardon prostě potřebují dostatečně vybudit. Přesvědčilo nás o tom album „Privateering" Marka Knopflera ve vysokém rozlišení 24 / 96, kde bylo možné sledovat právě přírůstek subtilních mikroinformací s narůstající hlasitostí.

Když hovoříme o tomto albu, Harman/Kardon CL na něm ukázala také svůj pro střední pásmo a vokály obzvláště, stejně jako se potvrdila jejich rytmická preciznost. Tato sluchátka prostě umí být zároveň audiofilsky přesná, i muzikálně příjemná. Ta druhá charakteristika je pak provází přes celý rozsah snesitelné hlasitosti, nenarazili jsme na skladbu, která by přes ně byla nepříjemně ostrá či chladně nudná – CL umí svým maličko sametovým nádechem ohladit i nepříjemné hrany. Právě lehce sametový, příjemně barevný podtext v titulní skladbě alba činil kytaru tak pozitivně působící a muzikálně nebývale zábavnou, přitom však bezkonkurenčně uvěřitelnou a bohatou na detaily.

Aby se nezdálo, že H/K CL jsou přebarvená, uměle příjemně hrající sluchátka – dejte jim ne úplně povedenou nahrávku a dostane se vám zpět velmi jasná definice toho, co posloucháte. Třeba první vydání „modrého a červeného výběru" The Beatles na kompaktních discích z dnešního pohledu žádným zvukovým pokladem není, v takové „Let it Be" je zahuhlané piano opravdu zahuhlané, byť jasně vnímáte, že přesně takhle ho zvukař na disku zpracoval, že nahrávka sama o sobě je přenesena kompletně věrohodně.

Mírně do basu nakloněná frekvenční křivka nijak neomezuje dynamické schopnosti těchto relativně kompaktních sluchátek. Bez problémů zvládla Haydnův „Smyčcový kvartet č. 4, Op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten. Jiskřivé tóny houslí je radost poslouchat, CL jsou ve výsledku velice muzikální, dobrému dojmu vypomáhá i pocit dynamiky jako z výrazně větších sluchátek. Přestože v určitých chvílích cítíte, že objem zvuku jednotlivých nástrojů by mohl být větší, že CL nejdou svým důrazem až do úplné dokonalosti (kterou však upřímně řečeno najdete spíše v hladinách Sennheiser HD 700 a výše, nikoliv u přenosných sluchátek), kompenzují to zdravou dravostí a solidním rozlišením, které vás sice nenadchne, ale o důležité informace rozhodně nepřijdete.

Přestože jsou Harman/Kardon CL primárně patrně určena estétům spíše vizuálním, nabízí v dané cenové hladině plně uspokojivou, dokonce velmi dobrou kvalitu reprodukce. Přes kompaktní rozměry umí sáhnout i do basových hloubek, kde se sice občas trochu zapomenou (tedy přesněji řečeno, jsou lehoučce temnějšího ladění), ale snad i díky tomu je jejich projev podmanivý jako pohled opálené Francouzky. CL se napříč celým pásmem drží zásady věrnosti a poklidného nepřehánění barev, nejsou tu od toho, aby zvuk pitvala jako zvuková lupa, ale aby vám přinesla celistvý muzikální zážitek. Stejně jako potěší vaše ucho, polaskají Harman/Kardon CL i vaše ostatní smysly – jsou krásná, dobře vyrobená a ještě vcelku zaplatitelná. Svých pěti tisícovek nebudete litovat, pokud styl a pohodlí (i akustické) jsou vašimi prioritami...

Kč 5 090,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherné výrobní provedení

+ stylový design

+ velmi dobré odrušení okolního zvuku

+ uživatelsky příjemné – ovládání pro Apple, vyměnitelné mosty, skladnost...

+ poklidný, podmanivý zvuk

ZÁPORY

- nejde o hyperrozlišující sluchátka

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

DSI Czech

www.dsicz.cz  – www.vzdy.cz 

+420 225 386 130

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika