Ano, skutečně jsou to sluchátka, určená primárně jedné specifické skupině zvukových profesionálů. Nicméně i ladění a koncepce, zaměřená na diskžokeje může mít své výhody v běžném domácím poslechu, zvláště pak chceme-li mít dostupná sluchátka, která nás na hlavě nebudou po pár desítkách minut tlačit, a nezačne nás z jejich zvuku třeštit hlava. Profesionální řada sluchátek KOSS tuto charakteristiku dosud zcela splňovala a DJ/200 má dobrou šanci na to navázat.

Pro DJ/200 jsou robustní, zjevně profesionální sluchátka s uzavřenou dynamickou koncepcí. Na první pohled se jedná o luxusně provedená sluchátka, vyrobená z kombinace dobře obrobeného kovu a kvalitního plastu – na danou cenovou úroveň je výrobní zpracování víc než uspokojivé a rozhodně nereflektuje dnešní trend šetření na materiálech i ve vyšších cenových kategoriích.

Celkové provedení je vesměs decentní a praktické, je vidět, že nejde o sluchátka určená pro parádu, ale na práci. Přestože valná většina namáhaných prvků je plastiková, od pohledu ani při dotyku nepřichází pochybnost o dlouhodobé použitelnosti a spolehlivosti. Hlavně kloub, uchycující mušle k masivnímu hlavovému mostu s velmi příjemnou výstelkou a umožňující téměř libovolné otáčení a naklápění mušlí, působí velmi pevně a spolehlivě. Samotné mušle jsou pak i přes svou relativní kompaktnost díky kovové skořápce bytelné a co víc, téměř perfektně pasivně izolují od okolního prostředí (od KOSS se dozvíme, že jde o útlum cca 12 – 18 dB). Na tom mají svůj podíl i měkké koženkové náušníky, díky nimž sluchátka perfektně přilnou k uším a to bez nadměrného tlaku. Bohužel, zvuková nepropustnost s sebou nese i tu vzduchovou, takže běžná „poslechová“ teplota po pár minutách uvnitř mušle nemá daleko k tomu, co známe z tropického pavilonu v zoo.

O specifikacích Pro DJ/200 se toho mnoho nedozvíme, ať pátráme sebevíce. Základní hodnoty ale dohledáme. Například impedanci s lehce netypickou hodnotou 38 Ohmů, která ovšem zaručuje použitelnost s jakoukoliv technikou, hlavně pak dává svobodu v tom, zda dedikovaný sluchátkový zesilovač použít či nikoliv. Impedanční křivka je pak rovná jako pravítko. Naproti uživatelsky příznivé impedanci je tu ale relativně nízká citlivost 99dB. V praxi ale hrají tato sluchátka dostatečně nahlas a pod dostatečnou kontrolou i z mobilních přehrávačů. Sluchátka pracují v rozsahu 10 – 25 000 Hz, což pak doplní vše, co k základní představě o Pro DJ/200 potřebujeme.

Protože tato sluchátka míří primárně k profesionálům, nabízí i některé zajímavé a praktické prvky. Odnímatelný kabel není žádným překvapením, v balení jsou k dispozici dva – jeden kroucený a druhý rovný s mikrofonem a ovládacími prvky pro Apple přístroje. Kabel je z běžné mědi a vždy zakončený 3,5mm konektorem, k dispozici je samozřejmě redukce. Pravá mušle pak na svém spodku nabízí přepínač Mono / Stereo, primárně určený pro odposlech jedním uchem.

KOSS Pro DJ/200 hrály se sluchátkovým zesilovačem Xindak H1, dopovaným buď notebookem s Windows 7 / Foobar / WASAPI nebo Pioneerem BDP-LX71. Sluchátka jsme zkoušeli samozřejmě též přes samotný audio výstup noteboku, mobilního přehrávače Philips GoGear Vibe a telefonu HTC Explorer s přehrávačem FLAC souborů. Dále se mihly též sluchátkové výstupy Denon AVR3313, Arcam AVR360 nebo NAD C370. Konkurenty jim byly Goldring DR 150, Sennheiser IE8 a KOSS GT-5.

Z poslechových zkušeností vyplývá, že i použití dedikovaného, ne již zcela levného sluchátkového zesilovače (Xindak H1) nepřináší žádné horentní zlepšení zvukové kvality. Zvuk se zpevní hlavně v oblasti nižších a středních basů, ovšem díky snadné „ovladatelnosti“ Pro DJ/200 je rozdíl minimální.

Dobrým testem schopností sluchátek je skladba Petera Gabriela z alba „Up“ s názvem „Darkness“. Množství zvukových vrstev, myriády detailů, nároky na dokonalou kontrolu reprodukce – to vše prověří schopnosti měničů přenést hudbu k posluchači. KOSS se svého úkolu zhostily s grácií, nicméně přestože ve zvuku dohledáme všechny informace, profesionální zaměření se projevuje v tendenci dát všem vrstvám a informacím stejný prostor pro vyniknutí a dbát hlavně na celkové vyznění zvuku. Reprodukce je tak hutným celkem, v němž má každé pásmo své plnohodnotné zastoupení, žádného není víc či méně na úkor jiného. Důkladné podání informací je také tak trochu v protikladu k muzikálnosti a snadné přístupnosti pro posluchače – cílem je tu zjevně přehled o nahrávce a o tom, co je v ní technicky obsaženo.

Eva Cassidy předvádí v „True Color“ z výběru „Best Audiophile Voices“ něžný, emotivní projev a skvělou práci s hlasivkami. KOSS její projev, pravda, trochu emocionálně ochladí, ale nabídnou jako „výkupné“ opravdu perfektní přehled o vibracích hlasivek, vznikajících tónech a hlavně o jejich barvě. Informačně je tedy reprodukce bohatá a přehledná, je to tak trochu ale školometským způsobem; tak trochu jako kdyby sluchátka předčítala notový zápis a nepřednášela hudbu. To je samozřejmě přehnané, ale je prostě znát, že v první řadě se KOSS snaží přenést všechny informace a až po nich atmosféru.

Protože Pro DJ/200 patří (už podle názvu) hlavně na pole diskžokejů, mohlo by se zdát, že budou mít tendenci zdůrazňovat basové pásmo pro zdůraznění beatů. Není tomu tak, málem je to vlastně přesně naopak. Bas je velmi kultivovaný a v podstatě decentní, přesto dobře konturovaný a kontrolovaný. Velmi nabasovaná skladba „No Sanctuary“ od Chrise Jonese dává pocítit energii nejtlustších strun jeho kytary, ale velmi klidným, rozvážným způsobem, stejně tak kontrabas Michaela Arnopola na „Gotcha“ z „Fortnight in France“ je spíše pečlivě a uvážlivě dávkovaným souborem informací, než divokým přívalem basové energie.

Vzato kolem a kolem, KOSS Pro DJ/200 nabízí ve střední sluchátkové kategorii solidní výkon, odpovídající dosavadnímu standardu a charakteru profesionální řady sluchátek KOSS. Ti, kteří tíhli ke starším modelům, najdou známý pocit z reprodukce i zde, obohacení trochu hutnějším, homogennějším zvukem a snad i subjektivně o něco vyrovnanější frekvenční charakteristikou. Základním rysem reprodukce je rozvážné a dospělé podání, sázející na přednes a dobré vykreslení všech dostupných informací, ovšem lehce za cenu potlačení atmosféry a emocionálního obsahu nahrávky. Vekou výhodou je také skutečně „armádní“ kvalita zpracování a evidentní zaměření na dlouhodobou odolnost v náročném prostředí, bonusem oproti konkurenci je pak i doživotní záruka. Jsou-li tedy vaše uši naladěny hlavně na upřímný, ničím nepřibarvený zvuk a hodí-li se vám možnost použít sluchátka se širokou škálou přístrojů, od těch nejlevnějších přenosných přehrávačů až po skutečné high fidelity se sluchátkovým výstuem, jsou Pro DJ/200 zajímavou variantou, byť primárně určenou do profi sféry a jen s lehkým přesahem do světa domácího poslechu.

Kč 3 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyrovnané frekvenční pásmo

+ neagresivní, klidný zvuk

+ výborný komfort nošení a používání

+ doživotní záruka je skvělý bonus

ZÁPORY

- zvuková linearita je ve finále maličko nudná a strohá

- trochu menší uvolněnost zvuku

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

06 200 200 hifiguide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

10b 200 150 hifi home art

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 23 200 200 voix 24 200 200 hifistyl 25 200 200 grandinote 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 28 200 200 440audio 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio