Ano, skutečně jsou to sluchátka, určená primárně jedné specifické skupině zvukových profesionálů. Nicméně i ladění a koncepce, zaměřená na diskžokeje může mít své výhody v běžném domácím poslechu, zvláště pak chceme-li mít dostupná sluchátka, která nás na hlavě nebudou po pár desítkách minut tlačit, a nezačne nás z jejich zvuku třeštit hlava. Profesionální řada sluchátek KOSS tuto charakteristiku dosud zcela splňovala a DJ/200 má dobrou šanci na to navázat.

Pro DJ/200 jsou robustní, zjevně profesionální sluchátka s uzavřenou dynamickou koncepcí. Na první pohled se jedná o luxusně provedená sluchátka, vyrobená z kombinace dobře obrobeného kovu a kvalitního plastu – na danou cenovou úroveň je výrobní zpracování víc než uspokojivé a rozhodně nereflektuje dnešní trend šetření na materiálech i ve vyšších cenových kategoriích.

Celkové provedení je vesměs decentní a praktické, je vidět, že nejde o sluchátka určená pro parádu, ale na práci. Přestože valná většina namáhaných prvků je plastiková, od pohledu ani při dotyku nepřichází pochybnost o dlouhodobé použitelnosti a spolehlivosti. Hlavně kloub, uchycující mušle k masivnímu hlavovému mostu s velmi příjemnou výstelkou a umožňující téměř libovolné otáčení a naklápění mušlí, působí velmi pevně a spolehlivě. Samotné mušle jsou pak i přes svou relativní kompaktnost díky kovové skořápce bytelné a co víc, téměř perfektně pasivně izolují od okolního prostředí (od KOSS se dozvíme, že jde o útlum cca 12 – 18 dB). Na tom mají svůj podíl i měkké koženkové náušníky, díky nimž sluchátka perfektně přilnou k uším a to bez nadměrného tlaku. Bohužel, zvuková nepropustnost s sebou nese i tu vzduchovou, takže běžná „poslechová“ teplota po pár minutách uvnitř mušle nemá daleko k tomu, co známe z tropického pavilonu v zoo.

O specifikacích Pro DJ/200 se toho mnoho nedozvíme, ať pátráme sebevíce. Základní hodnoty ale dohledáme. Například impedanci s lehce netypickou hodnotou 38 Ohmů, která ovšem zaručuje použitelnost s jakoukoliv technikou, hlavně pak dává svobodu v tom, zda dedikovaný sluchátkový zesilovač použít či nikoliv. Impedanční křivka je pak rovná jako pravítko. Naproti uživatelsky příznivé impedanci je tu ale relativně nízká citlivost 99dB. V praxi ale hrají tato sluchátka dostatečně nahlas a pod dostatečnou kontrolou i z mobilních přehrávačů. Sluchátka pracují v rozsahu 10 – 25 000 Hz, což pak doplní vše, co k základní představě o Pro DJ/200 potřebujeme.

Protože tato sluchátka míří primárně k profesionálům, nabízí i některé zajímavé a praktické prvky. Odnímatelný kabel není žádným překvapením, v balení jsou k dispozici dva – jeden kroucený a druhý rovný s mikrofonem a ovládacími prvky pro Apple přístroje. Kabel je z běžné mědi a vždy zakončený 3,5mm konektorem, k dispozici je samozřejmě redukce. Pravá mušle pak na svém spodku nabízí přepínač Mono / Stereo, primárně určený pro odposlech jedním uchem.

KOSS Pro DJ/200 hrály se sluchátkovým zesilovačem Xindak H1, dopovaným buď notebookem s Windows 7 / Foobar / WASAPI nebo Pioneerem BDP-LX71. Sluchátka jsme zkoušeli samozřejmě též přes samotný audio výstup noteboku, mobilního přehrávače Philips GoGear Vibe a telefonu HTC Explorer s přehrávačem FLAC souborů. Dále se mihly též sluchátkové výstupy Denon AVR3313, Arcam AVR360 nebo NAD C370. Konkurenty jim byly Goldring DR 150, Sennheiser IE8 a KOSS GT-5.

Z poslechových zkušeností vyplývá, že i použití dedikovaného, ne již zcela levného sluchátkového zesilovače (Xindak H1) nepřináší žádné horentní zlepšení zvukové kvality. Zvuk se zpevní hlavně v oblasti nižších a středních basů, ovšem díky snadné „ovladatelnosti“ Pro DJ/200 je rozdíl minimální.

Dobrým testem schopností sluchátek je skladba Petera Gabriela z alba „Up“ s názvem „Darkness“. Množství zvukových vrstev, myriády detailů, nároky na dokonalou kontrolu reprodukce – to vše prověří schopnosti měničů přenést hudbu k posluchači. KOSS se svého úkolu zhostily s grácií, nicméně přestože ve zvuku dohledáme všechny informace, profesionální zaměření se projevuje v tendenci dát všem vrstvám a informacím stejný prostor pro vyniknutí a dbát hlavně na celkové vyznění zvuku. Reprodukce je tak hutným celkem, v němž má každé pásmo své plnohodnotné zastoupení, žádného není víc či méně na úkor jiného. Důkladné podání informací je také tak trochu v protikladu k muzikálnosti a snadné přístupnosti pro posluchače – cílem je tu zjevně přehled o nahrávce a o tom, co je v ní technicky obsaženo.

Eva Cassidy předvádí v „True Color“ z výběru „Best Audiophile Voices“ něžný, emotivní projev a skvělou práci s hlasivkami. KOSS její projev, pravda, trochu emocionálně ochladí, ale nabídnou jako „výkupné“ opravdu perfektní přehled o vibracích hlasivek, vznikajících tónech a hlavně o jejich barvě. Informačně je tedy reprodukce bohatá a přehledná, je to tak trochu ale školometským způsobem; tak trochu jako kdyby sluchátka předčítala notový zápis a nepřednášela hudbu. To je samozřejmě přehnané, ale je prostě znát, že v první řadě se KOSS snaží přenést všechny informace a až po nich atmosféru.

Protože Pro DJ/200 patří (už podle názvu) hlavně na pole diskžokejů, mohlo by se zdát, že budou mít tendenci zdůrazňovat basové pásmo pro zdůraznění beatů. Není tomu tak, málem je to vlastně přesně naopak. Bas je velmi kultivovaný a v podstatě decentní, přesto dobře konturovaný a kontrolovaný. Velmi nabasovaná skladba „No Sanctuary“ od Chrise Jonese dává pocítit energii nejtlustších strun jeho kytary, ale velmi klidným, rozvážným způsobem, stejně tak kontrabas Michaela Arnopola na „Gotcha“ z „Fortnight in France“ je spíše pečlivě a uvážlivě dávkovaným souborem informací, než divokým přívalem basové energie.

Vzato kolem a kolem, KOSS Pro DJ/200 nabízí ve střední sluchátkové kategorii solidní výkon, odpovídající dosavadnímu standardu a charakteru profesionální řady sluchátek KOSS. Ti, kteří tíhli ke starším modelům, najdou známý pocit z reprodukce i zde, obohacení trochu hutnějším, homogennějším zvukem a snad i subjektivně o něco vyrovnanější frekvenční charakteristikou. Základním rysem reprodukce je rozvážné a dospělé podání, sázející na přednes a dobré vykreslení všech dostupných informací, ovšem lehce za cenu potlačení atmosféry a emocionálního obsahu nahrávky. Vekou výhodou je také skutečně „armádní“ kvalita zpracování a evidentní zaměření na dlouhodobou odolnost v náročném prostředí, bonusem oproti konkurenci je pak i doživotní záruka. Jsou-li tedy vaše uši naladěny hlavně na upřímný, ničím nepřibarvený zvuk a hodí-li se vám možnost použít sluchátka se širokou škálou přístrojů, od těch nejlevnějších přenosných přehrávačů až po skutečné high fidelity se sluchátkovým výstuem, jsou Pro DJ/200 zajímavou variantou, byť primárně určenou do profi sféry a jen s lehkým přesahem do světa domácího poslechu.

Kč 3 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vyrovnané frekvenční pásmo

+ neagresivní, klidný zvuk

+ výborný komfort nošení a používání

+ doživotní záruka je skvělý bonus

ZÁPORY

- zvuková linearita je ve finále maličko nudná a strohá

- trochu menší uvolněnost zvuku

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Aquarius
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio