2019 07 30 TST AKG N700NC 1

Sluchátkoví (a mikrofonoví) specialisté z rakouské značky AKG mají z sebou požehnaně dlouhou profesní historii, táhnoucí se až do roku 1947. Od poloviny 90. let jsou součástí velké korporace Harman International a ta zase od roku 2007 patří pod křídla ještě většího koncernu Samsung. Nejnovějším výsledkem tohoto spojení jsou bezdrátová sluchátka N700NC, vybavená aktivním potlačením okolního hluku.

Vizuálně jsou to velmi čistě pojatá moderní sluchátka, vzhledem k ceně mají solidní (ač ne vysloveně luxusní - není to kov, ale pěkně zpracovaný plast) úroveň použitých materiálů. Základ optického dojmu tvoří poměrně robustní uzavřené mušle obdélníkového tvaru. Na ty navazuje záměrně neméně robustně pojatý most, který je v místě styku s hlavou polstrovaný nepříliš výraznou, ale pohodlnou vrstvou středně poddajného materiálu. Nosné prvky mušlí lze složit a otočit do snadno přenosného tvaru.

Ovládací prvky sluchátek jsou soustředěny do kulatých vnějších částí ozvučnic - na jedné se nachází základní spouštěcí a párovací tlačítka plus USB konektor pro dobíjení, na mušli druhé jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti, přepnutí režimu aktivního potlačení hluku (technologie Ambient Aware vám dokáže odhlučnění dočasně nenásilně zmírnit a dobře tak uslyšíte třeba přijíždějící dopravu apod.) a také malý jack pro provoz ve chvíli, kdy bude baterie vybitá (ale protože výrobce udává při bezdrátovém provozu až 20 hodin a reálně skutečně dva plné pracovní dny bez nabití vyšly, tak to nebude tak častý příklad). Na obou kanálech pak je maličký otvor, který ukrývá snímací mikrofony.

2019 07 30 TST AKG N700NC 2

Circumaurální mušle pohodlně "zaklapnou" kolem ucha a už samy o sobě poměrně solidně odruší běžné hlukové pozadí díky měkkým a vysokým náušníkům z koženky. Výrobce se příliš nerozepisuje o použitých technologiích, materiálech a vůbec, nicméně dočtete se alespoň to, že v čistě pasivním režimu mají sluchátka impedanci 16 ohm a citlivost 110 dB / mW, takže jsou bezproblémově vhodná pro spojení s mobilními zařízeními. Ale nejčastěji samozřejmě budete stejně poslouchat přes Bluetooth verze 4.2.

Za zmínku pak stojí zajímavá aplikace pro mobilní zařízení, která nastavuje tři klíčové vlastnosti - můžete si tu zvolit intenzitu propouštění ambientních zvuků, můžete si nastavit dobu, po které se sluchátka vypnou bez přítomnosti signálu a hlavně je tu ekvalizér. Můžete si dle libosti hýbat s frekvenční charakteristikou a vlastně tak projev sluchátek poměrně dost vyladit k vlastní spokojenosti.

2019 07 30 TST AKG N700NC 3

AKG N700NC jsme poslouchali jak na cestách z telefonu a streamovacích služeb, tak v domácím prostředí i přes Apogee Groove nebo Chord Mojo či Teac NT-503. Srovnávali jsme se Silvercrest ANC, Denon AH-GC30 nebo AudioQuest NightOwl Carbon či Koss Porta Pro CZ.

Až se nechce věřit, jak (i v této vyšší cenové třídě) čistý a hlavně precizně artikulovaný bas na svět bezdrátových sluchátek nabízí AKG při reprodukci robustních spodních frekvencí ve "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2). Basové tóny byly krásně konkrétní, dobře konturované, s dobře naznačenou váhou a přes jistou lehkou dominantnost nijak vtíravou samozřejmostí. Zvuk je díky basové nebojácnosti plný a nebojácný, přitom ale cítíte, že elektronika udrží měnič pod kontrolou, takže je živý, ale nezdivočelý, bas je strukturovaný a bylo by třeba dobře vybraného pasivního systému s pětimístnou cenovkou, aby fungoval stejně suverénně.

2019 07 30 TST AKG N700NC 4

V "Leaves Me Wondering" od Eleanor McEvoy ("System Solution" | 2019 | Nordost) pak zase začínal být cítit takový ten příjemně dospělý nadhled opravdu dobrého hi-fi, hlas měl kolem sebe prostor, byl čitelný a jasný a to vše aniž by ukročil od realistické civilnosti, od přirozeného vyznění. Srozumitelnost je bezproblémová, dokonce i druhý vokál je velmi důstojně čitelný, aniž by byl vytržený z pozadí. Ale je to právě neokázalá komplexnost a realističnost, které dělají v pěkně transparentním zvuku ten zásadní dobrý dojem.

Ani při vyšších hlasitostech pak AKG nehrály vibrafon v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) nijak agresivně či jedovatě. I tady je zvuk vlastně až nečekaně v klidu, s více než dobrou detailností a patrným, dlouhým dozvukem jednotlivých tónů. Vyniknout jemnosti detailů pomáhá i opravdu skvělé ticho pozadí, kde je "černo". Sluchátka netlačí výšky nijak okázale kupředu, ale ani nejde o sjednocený ševel v pozadí. Tóny už jsou vlastně výtečně separované a máte i pocit, že činel a vibrafon mají tělo.

2019 07 30 TST AKG N700NC 5

Elektronika pak dokáže řídit měniče opravdu přesvědčivě, takže i dynamicky jsou AKG N700NC na výši - výbušné elektronické pasáže Guettovy "Love is gone" ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) dokázaly gradovat a sluchátka nepůsobí nijak blízko svých limitů, naopak je u nich cítit dynamická rezerva. Sluchátka navíc nijak netlačí na efekt, nepřidávají, ale nechávají s velmi důstojnou nestranností vyniknout nahrávku jako takovou.

To platí i z jakéhokoliv jiného pohledu - třeba bohatství detailů v "A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) bylo už opravdu skvělé, analytická reprodukce ale není suše technicistní - je to právě tak akorát vyvážený zvuk, transparentní a s jen malým podílem vlastního charakteru. Hudba má takříkajíc hlavu a patu, aniž by některá složka frekvenčního pásma čněla nad ostatní. Stejně tak zvuk strunných nástrojů má už opravdu dobře vystiženou strukturu, ale přesto nejste až přehlceni jednotlivostmi, N700NC se drží uměřenosti a nepřehání.

2019 07 30 TST AKG N700NC 6

V "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) zase dokázala N700NC předat pocit velké porce vzduchu v okolí nástrojů a i vnímání odrazů nahrávacího prostoru pomohlo vzbudit dojem prostorovosti nahrávky, skutečného místa v okolí instrumentů a podpořilo to také nenásilnou lokalizaci jednotlivých nástrojů. Není to monitorovací hologram, ale přehlednosti je s ohledem na cenu rozhodně ideální porce.

Hlavní ovšem je stejně to, že N700NC vám vytvoří pohodové poslechové prostředí za každých okolností a jsou přes svou zjevnou neutrálnost poměrně tolerantní, takže ač limity "That Man" od Caro Emerald ("Deleted scenes from the cutting room floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) slyšíte, vlastně vás nijak neodrazují od poslechu nebo nenutí minimálně snížit hlasitost. Reprodukce je transparentní, energická, má rytmus i drajv a prostě funguje bez nějakých patrných nectností.

2019 07 30 TST AKG N700NC 11

Na to, že jsou AKG N700NC sluchátka bezdrátová a ještě k tomu cenově spíše ve střední než opravdu drahé kategorii, tak mají vlastně jen samé pozitivní stránky - jejich zpracování je velmi solidní, ač ne luxusní, jejich komfort vám dovolí nosit je celý den, pokud chcete a hlavně, jejich zvuk splňuje nároky opravdového hi-fi světa a přitom přináší lifestylový komfort bezdrátového používání. Jistěže to nejsou analytická monitorovací sluchátka, jistěže špičkové pasivní modely mají lepší dynamiku nebo dokážou vykreslit větší a bohatší hudební scénu, ale na to, že jsou to vlastně spíše stylová sluchátka na cesty, tak mají AKG až překvapivě puristicky neutrální charakter, mají velmi solidní čitelnost a slouží k vyrovnané, dospělé a kultivované reprodukci, tak jak si třída skutečně seriózního hi-fi žádá. Pokud tak hledáte "bezdrát pro dospělé", tak N700NC jsou na cestách skvělými společníky i pro rozmlsané uši.

Kč 8 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vysoký komfort nošení

+ možnosti přizpůsobení v aplikaci

+ čistý a přehledný zvuk

+ pěkné zpracování

ZÁPORY

- s ohledem na typ a cenu sluchátek nic podstatného

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Samsung | www.samsung.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio