2017 02 07 TST OPPO HA 2 SE 1

Kompaktní přenosný přehrávač s profilem iPhone představilo OPPO pod názvem HA-2 už před nějakou dobou. V kůži zašitý elegán s dlouhou výdrží a rychlým nabíjením měl páru, drajv a autoritativní, hodně konkrétní zvuk a vlastně celkem úspěšně trefil díru na trhu - byl stolním i přenosným převodníkem, byl mobilním zesilovačem a uměl v případě potřeby fungovat na cestách i jako powerbanka a to za nepřemrštěnou cenu.

Trošku bez pompy pak ne zase tak dávno představil výrobce nástupnický model s nenápadným přídomkem SE, který byste od první generace v podstatě nepoznali. Na první pohled je jediným rozdílem oproti OPPO HA-2 skutečně jen typové označení u horní hrany přístroje.

2017 02 07 TST OPPO HA 2 SE 2

Co zůstává je tedy štíhlý profil s rozměry mobilního telefonu a hliníkové šasi zašité v obalu z pravé kůže. Přístroj váží jen 175 gramů a to při mírách 13,7 x 1,2 x 6,8 cm (v x h x š), je naprosto identický jako generace předchozí.

Vlastně i uvnitř je vše téměř identické, s jedním velkým ALE - centrem už není ESS Sabre32 ES9018K2M, ale Sabre32 Reference ES9028Q2M. I tak jsou ale parametrově oba modely k nerozeznání - podpora PCM až 32 / 384 a až DSD256, výkon až 300 mW (do 16 Ohm), kapacita vestavěné lithium polymerové baterie 3 000 mAh... Všechno stejné.

2017 02 07 TST OPPO HA 2 SE 3

I konektivita je identická, 3,5 mm sluchátkový výstup, doplněný 3,5 mm sdruženým konektorem (linkový vstup nebo linkový výstup), regulátor hlasitosti s plynulým chodem, který po prvním kousku otáčky přístroj i zapíná, na spodní straně je malé a velké USB a třípolohový přepínač, který řeší, který vstup je aktivní.

Na jedné straně najdete stavové diody, indikující stav nabití přístroje, možnost zapnout Bass+ pro dunivější spodní oktávy zejména na cestách a dvoupolohový přepínač zisku, kterým můžete zkrotit nebo naopak probudit zvuk v závislosti na připojených sluchátkách.

2017 02 07 TST OPPO HA 2 SE 4

Měli jsme možnost obě generace vyzkoušet souběžně a to se sluchátky Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE8 nebo Koss Porta Pro CZ. Nutno říci, že rozdíl v charakteru je tak velký, že byl slyšet na libovolných připojených sluchátkách.

Basový základ v Holstově "Jupiteru, op. 32" ("English Town Hall Organ" | FLAC | 24 - 192) byl v podání starší generace pevný, chvílemi až trošku tvrdší, zato ale důrazný, energický a je tu cítit kontrola. Nová verze SE pak přidala porci mohutnosti, lépe vystihující velikost nástroje, je tu také větší autorita, byť ne dramaticky - celkově ale basy působí měkčím, objemnějším, samozřejmějším dojmem, jsou však stále dobře definované, byť výrazně méně technické.

2017 02 07 TST OPPO HA 2 SE 5

Vokál Norah Jones v "Don´t Know Why" z "Come Away With Me" (FLAC | 24 - 192) byl v podání první generace zřetelně analytický, možná v některých kombinacích až tvrdší, zato však parádně detailní a jasný, hodně expresivní zejména na sykavkách a tím v určitých okamžicích až trochu syrový - pro milovníky studiového nebo až koncertně autentického podání skvělé. Model SE jako kdyby ustoupil do pozadí, při stejně nastavené hlasitosti byla hudba tišší, podstatně klidnější, hladší a hebčí, prostá techničnosti a naopak velmi organická. Snad nebyla reprodukce tak transparentní jako v podání první generace, rozhodně tu je ale cítit obrovský nárůst muzikálnosti a větší nadhled, takže hlas vychází přirozeněji.

I výšky v sobě nesou podobný rozdíl charakterů - tak jak jsou činely v "Take Five" Dave Brubeck Quartet ("Time Out" | FLAC | 16 - 44,1) jasné a briskní, hodně jisté a parádně prokreslené, byť s menším objemem, takové hodně tenké a přímé, tak v podání verze SE jako kdyby se zklidnily a strojová přesnost trochu změkla, aniž by ale zmizela čitelnost. Navíc se v klidném zvuku jaksi lépe vnímá průběh tónů a textura nástroje. Už se tu lehce objevují i subtilní rozdíly v intenzitě mezi jednotlivými údery, které v našlapeném, energickém podání původní verze cítit nebyly.

2017 02 07 TST OPPO HA 2 SE 7

Dynamika nástrojů v "Use Me" Patricie Barber ("Companion" | FLAC | 16 - 44,1) byl na danou cenovou kategorii velmi slušná u obou strojů, ten starší sázel hudbu s energická a dravostí až přepnuté pružiny, bylo cítit rychlost, dravost a údernost, ale také snad až lehký nedostatek klidu a přílišné tlačení na pilu - výhodou je strhující energie, nevýhodou může být v některých kombinacích únavnost. SE sice nenabízí tak dravý, tak ostentativně energický a úderný zvuk, ale dynamické špičky jsou stejně dobře zvládnuté, byť zvuk celkově je takový audiofilštěji utaženější, spořádanější a klidnější, třeba struny kontrabasu také působí pružněji a bohatěji.

U rozlišení pak na první poslech jasně vítězí původní varianta, byť při dlouhodobém poslouchání zjistíte, že spousta rozdílů je spíše o efektnějším zaostření a vytažení detailů do popředí a to i v poměrně jednoduché "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48). Původní verze umí kytaru prokreslit opravdu nádherně, ale přeci jen se špetkou tvrdosti, velká porce zdůrazněných detailů je efektní a vlastně nemáte pocit, že by něco scházelo. Verze SE, když se do její reprodukce zaposloucháte, ale umí nakonec vytáhnou jemnější detaily, reprodukce je strukturovanější, pozadí skladby je tišší a struny lépe přenáší takový ten "vibrující a kovový" pocit. Přestože je zvuk celkově měkčí a hladší, celek je ale o krok komplexnější, dospělejší.

2017 02 07 TST OPPO HA 2 SE 8

V podání prostoru v "Like Minds" Garyho Burtona ("Like Minds" | FLAC | 24 - 88,2) o chloupek zvítězila původní generace, zejména díky konkrétnější, autoritativnější lokalizaci nástrojů - šířka prostoru a už i trochu přítomná hloubka působí u obou verzí v zásadě identicky, novější SE pak nabízela o ždibíček vzdušnější pocit, ale zase méně konkrétní lokalizaci.

Pokud ale šlo o emotivnost, vítězí rozhodně nová generace, výrazně muzikálnější a pozitivnější - třeba v "J´Y Suis Jamais Alle" ze soundtracku k "Amelii z Montmartru" od Yanna Tiersena (FLAC | 16 - 44,1) byl sice původní model jasný, přesný a velmi čistý, ale zřetelně analyticky založený a vlastně až strohý. Nový model SE pak ale jde zřetelně více do hloubky, jaksi hudbu více, ač méně nápadně otevře a provede vás melodií, zvuk po ní doslova tančí a je to neuvěřitelně příjemné, až se vám chce tančit.

2017 02 07 TST OPPO HA 2 SE 11

Jakkoliv je starší verze HA-2 stále velice dobrá a je to parádní analytický nástroj, který ve správné kombinaci se sluchátky dokáže rozpitvat jakoukoliv nahrávku, všechno vám ukázat a všechno s dokonalou precizností zaostřit, byť za cenu techničtějšího, v některých kombinacích až příliš tvrdého zvuku. Vlastně "jen" výměna několika součástek v nové generaci HA-2 SE přinesla dramatickou změnu zvukového charakteru, výrazné zklidnění, uvolnění a podstatně komplexnější a dospělejší reprodukci, která je výrazně muzikálnější, výrazně poetičtější a emotivnější a přitom neztrácí ani detail, ani dynamiku. A bonus? Pár ušetřených stovek... OPPO HA-2 SE získalo audiofilský punc a pokud řešíte sluchátkový poslech, zařaďte ho do fronty - je prostě skvělé.

Kč 10 490,- - HA-2 SE

Kč 11 190,- - HA-2

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ levnější než první generace

+ podstatně audiofilštější zvuk

+ stále stejně pohodlné a snadno přenosné

+ dlouhá výdrž

ZÁPORY

- vlastně nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.oppodigital.cz | www.avhifi.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika