O soulution jsme si již povídali – konkrétně u jejich fantastického, byť zatraceně drahého integrovaného zesilovače 530. O jejich švýcarské preciznosti, o puristickém, dokonale dotaženém pojetí, o čistotě vzhledu i zvuku, o nenápadnosti a o tom, že když Ten zvuk poprvé uslyšíte, vlastně vás nijak neohromí a nebudete k němu vlastně mít co říct, ale jakmile si pustíte cokoliv, myšleno COKOLIV jiného, jasně a okamžitě uslyšíte charakteristickou stopu, kterou soulution ve svém zvuku stahuje na naprosto minimální míru. To je tedy soulution – čistota, transparentnost, nestrannost.

Čistý zvukový charakter ale nutně musí začínat u zdroje – pomineme-li nahrávku a napájení (což v praxi nemůžeme, ale pro náš účel je to postačující zjednodušení), začíná cesta čistého signálu u přehrávače. Lhostejno, zda máme na mysli gramofon, nějaký digitální diskový přehrávač, nebo třeba z nejmodernějších D/A převodník či streamer. Švýcaři, zjevně vědomi si této potřeby, pojali nekompromisně i zdroj signálu levnější pětkové řady; levnější je tato série v tom smyslu, že za přehrávač nezaplatíte téměř milion a čtvrt jako u sedmičky, ale „pouze" půl milionu.

V elegantním šasi s čistými, organickými a nadčasovými tvary (a samozřejmě perfektním zpracováním hliníkového povrchu) se nachází nejen CD přehrávač s možností čtení SACD, ale také D/A převodník a externí USB zvukové zařízení – proto také výrobce modelu 540 říká pouze „digitální přehrávače", což je vše shrnující pojmenování. Co ale ani v této širší definici nezazní, to je skutečnost, že soulution 540 má také základní výbavu pro regulaci hlasitosti a vyvážení kanálů, může tak v případě zájmu řídit i firemní (nebo samozřejmě i jiné) monoaurální koncové stupně bez vloženého předzesilovače, jakkoliv je taková konfigurace krajně nepravděpodobná.

Přehrávač 540 drží bez sebemenšího škobrtnutí designovou linii řady 5, v levé polovině tedy najdeme rozměrný dvouřádkový displej s červenými, dokonale čitelnými znaky, hned vedle trojici tlačítek (ovládání mechaniky, přístup do nabídky nastavení a spínání) a centrální masivní knob, kterým se jednak pohybujete v nabídkách, jednak přepínáte mezi skladbami a také stiskem volby potvrzujete. Ovládání je intuitivní a pohodlné, byť dodávané dálkové ovládání je samozřejmě univerzálnějším řešením (ale k dokonalosti má poměrně daleko).

Na čelní stěně najdeme dále ještě uzoučká dvířka, skrývající nepřekvapivou a vlastně až nesmírně obyčejně působící mechaniku. Ta nicméně načítá disky rychle a tiše, po prvním zasvištění a roztočení kotouče už o ní nevíte ani s uchem přitisknutým přímo k přístroji. Jde o pravý opak přístupu mnoho značek, které i levnější modely vybavují robustními, kovovými mechanikami. Jak se ale zdá, vědí u soulution co a jak a ani tenoučký šuplík zvuk nekazí.

Zadní panel je stejně čistě a precizně organizovaný jako ten vpředu. V pravé polovině najdeme analogové výstupní konektory, jak symetrická XLR, tak nesymetrické RCA. V levé pak krom napájecí zásuvky s mohutným kolébkovým spínačem i digitální vstupy a výstupy. Jak dovnitř, tak ven můžete signál vést stejnou sadou tří konektorů – koaxiálním, optickým i AES/EBU. Perfektní výbavu dotváří jednak firemní „Link", jednak RS-232 pro zapojení do systémů inteligentního bydlení, jednak USB, které promění soulution 540 na externí zvukové zařízení.

Na pohled nemá 18 kg vážící soulution 540 nijak obří rozměry – s rozměry 44,2 x 14,3 x 44,8 (š x v x h) pěkně sedí na svého „bratříčka" soulution 530.

V jedné z knih Asimovovy série „Nadace" vědci ovlivňující proudy historie hodnotí kvalitu vzorců a matematických výpočtů pomocí krásy, tedy toho, jak se jim líbí a opravdu to funguje. Podíváte-li se na vnitřní uspořádání a obvody soulution 540, máte také pocit krásna, perfektní organizace a toho, že vše má svůj cíl, účel a od své cesty se tu návrháři nemuseli odchylovat ani o píď.

Základem napájecí sekce je stíněný toroidní transformátor, v přístroji je také zabudovaný jednoduchý, ale účinný síťový filtr – u soulution jsou prostě rozhodnuti omezit maximálně vliv vstupních i výstupních faktorů (kabely, proud,...). Samozřejmostí je oddělení napájení pro mechaniku a zbytek obvodů.

Jako mechanický transport byla zvolena mechanika TEAC UMK-5, kterou najdete i pod značkou Esoteric a kterou si ještě pánové ve Švýcarsku modifikují k obrazu svému. Viditelně je pak transport zatížen závažími a uložen v rigidním „postroji", aby se minimalizoval vliv vibrací na kvalitu čtení. Z mechaniky pak signál proudí důsledně symetrickými a pro pravý a levý kanál důsledně oddělnými cestami. Zpracovává jej pak digitální procesor, upsamplující veškerá vstupní data na pracovní rozlišení 24 bitů / 384 kHz. Právě použití DSP umožňuje také regulaci výstupní úrovně (takže soulution 540 je možné do jisté míry využít i jako předzesilovač). Zajímavou cestu volil výrobce při načítání signálu z SACD vrstev disků – konvertuje jej taktéž do PCM s výše uvedeným rozlišením. Digitálně-analogový převod zajišťuje čip Burr Brown PCM-1792, výstupní část pak pracuje v čisté třídě A, je schopna dodat proud až o výši 1 A.

Přehrávač pracuje ve frekvenčním rozsahu 0 – 100 000 Hz (-3dB), maximální celkové harmonické zkreslení tu nepřekročí 0,002% a odstup signálu a šumu je vyšší než 125 dB. Parametry, díky nimž hravě zvládne i ty nejmodernější dnešní formáty.

Z uživatelských zkušeností takhle hezky dopředu jmenujme pár lehce netypických vlastností – jako první je tu nemožnost přepnout SACD disk na CD vrstvu, respektive – nepřišli jsme na to, kudy a jak. Na druhou stranu to nijak nevadí, SACD totiž hraje skutečně skvěle. USB přijme pouze a jen signály do rozlišení 24 / 96, což je škoda, protože tudy „neprocpete" třeba formát DSD128, který by této kategorii přehrávače rozhodně slušel. Ale to nevadí.

soulution 540 jsme poslouchali hlavně ve společnosti integrovaného zesilovače 530, prohazovali jsme ho ale i v sestavách Burmester 101 / 102, přišel do styku také s děleným zesilovačem Musical Fidelity M8 (M8 PRE a M8 700m). Převodníky v přehrávači jsme bohužel mohli porovnat pouze s Rotel RDD 1580, Block DAC 100 a ASUS Xonar Essence One MUSES. Jako signálové kabely jsme použili Nordost Tyr 2, stejně jako pro přenos signálu do reprosoustav, napájení pak řešily Nordost Valhalla. Poslouchali jsme primárně na nádherných Vivid Audio GIYA G3, ale ke slovu přišly i reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Bowers&Wilkins CM10, Quadral Ascent 90 LE či Klipsch Palladium P-17B.

Hodnotit zvukový charakter soulution 540 je tak trochu problém. Hlavně proto, že stopy nějakého osobitého zabarvení či zkreslení, nebo jakékoliv artefakty, které nejsou přítomny již na nahrávce, jednoduše nenajdete. Tak třeba v „Concorde" ze stejnojmenného alba The Modern Jazz Quartet (2008 | Prestige | 0888072306530) ukazuje skutečně perfektní činely – velké, jasné, zřetelně kovové a skálopevné. Přehrávač umí extrahovat také i ten nejposlednější detail, zanalyzuje nahrávku téměř dokonale (a ono „téměř" je zde jen proto, že minimálně u soulution najdeme ještě vyšší model) a nechává doznívat každý úder až neuvěřitelně dlouho, do zvukové masy vplývá až za velmi, velmi dlouhou dobu. Navzdory tomuto analytickému, chirurgicky preciznímu charakteru je přednes ale naprosto nekonfliktní, neútočný – přesně jako u živých nástrojů.

Zajímavé je, jak zní v podání soulution 540 SACD vrstva disků (byť nebylo možné přímé porovnání s CD vrstvou stejného disku a museli jsme sáhnout po jiné placce se stejnou skladbou, ale dosti pravděpodobně jiným masteringem). Ano, je tu všechna ta rafinovanost, dokonalé rozlišení, jemnost... Jenže jaksi tu je méně zátahu, méně tahu na branku, než u CD vrstvy. Je to zvláštní, ačkoliv po formální stránce by se zdálo, že vše je o kousek lepší, synergický efekt tu poněkud schází, stejně jako vnitřní život. Pravdou je, že něha Cohenovy „By the rivers dark" („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) je obrovská, vše je krásně jemné a klidné, naprosto kontrolované, ale subjektivně popsáno až příliš uhlazené, jednoduše nestrhující. Cohenův vokál je na druhou stranu úžasně přirozený a basa pevná, objemem nepřehnaná.

Lidské hlasy jsou ale fenomenální i na klasickém kompaktním disku. Možná dokonce zábavnější, hlavně proto, že právě na CD je v hlasech ta důležitá naléhavost a jiskrnost. McFerrin ve své nejslavnější „Don´t Worry, Be Happy" („The Story of Jazz" | 2000 | EMI | 724357607223) je až fyzicky přítomný, hlas je lokalizovaný přesně mezi reprosoustavy a dokonce máte pocit i věrohodné výšky, z níž k vám přichází. Všechno je také úžasně bohaté na detaily, skvostně spořádané a civilizované, přitom ale neustává v tahu směrem k vám, perfektní je i srozumitelnost. Fantastická je samozřejmost zvukového podání – vše tu bez efektů a zjevné snahy je, prostě a jednoduše vnímáte přirozený celek, do kterého nemáte potřebu rýpat, analyzovat ho. Dokud si na porovnání nepustíte jiný stroj z nižší kategorie, dost možná si i řeknete, že zvuk je fajn, přirozený, ale vlastně nijak zvláštní (ještě aby byl zvláštní – s přirozeným zvukem se přeci setkáváme 24 hodin denně v reálním světě). Teprve když na sebe později pustíte nějaký jiný přehrávač, zjistíte jak blízko ke skutečnosti se návrháři v soulution dostali. Pravdou je, že vyrovnaný, až „nijaký" charakter přehrávače dává smysl téměř výhradně se zesilovači též značky a téže série. Pak dostanete ultimativně transparentní zvukové podání. V jiných sestavách můžete získat tak trochu pocit, že soulution 540 je až příliš strohý, příliš analytický.

Stejně jako u SACD vs. CD je rozhodně zajímavé i srovnání USB vs. disk. Pravdou je, že z celkového pohledu je soulution 540 jako USB D/A převodník opravdu skvělý. Stejnou pravdou je i to, že CD vás (snad kupodivu) strhne ještě více, ještě intenzivněji, než dostupné soubory ve vysokém rozlišení. Ve všech parametrech jako kdyby kompaktní disk o kousek vedl, byl o kousek příjemnější, přítomnější i dynamičtější, také jaksi souvislejší, propojenější.

Dynamika přehrávače je jednoznačně prvoligová. Basa v tracku „Flim Bob Diddley", otevírajícím výběrovou desku „Vintage BB´s" kapely Flim and the BB´s, je plná energie, živoucí, pulsující a konkrétní. I rychlé, tvrdé údery do blan bubnů jsou naprosto samozřejmé, úplně fyzicky cítíte tu rezonanci nástroje – vlastně všech akustických nástrojů. Jejich charakteristika je naprosto uvěřitelná po všech stránkách.

I lehce sušším, analytickým podáním občas probleskne závan atmosféry a barevnosti, jako třeba u „´s Wonderful" od Diany Krall („The very best of" | 2007 | Verve | 0602517399686). Zvukovým mistrem poněkud zploštělá skladba budí překvapivě v podání soulution 540 i dojem rozumně dynamické záležitosti. Tím nejdůležitějším je ale talent, s nímž 540 prezentuje i velice drobné nuance v práci s hlasem Diany Krall. Celkově ze skladby dýchá příjemná atmosféra, radost a pohoda, velice živý duch a jednoduše – přirozenost.

Přehrávač soulution 540 je skutečně skvělý. Není nádherný, okouzlující, nebo muzikální, cestu k vám si získává zcela jinak – svou absolutní nestranností a precizností. Pomiňme velmi současný design a jednoduše prvotřídní zpracování, to by ve vodách kolem půl milionu měla být naprostá samozřejmost. Velmi zajímavé a nadstandardní je vybavení přehrávače – kromě CD a SACD (kdy si troufáme tvrdit, že zůstanete právě u CD, neb právě to je jednoduše fascinující) nabízí i možnost použít přehrávač jako velmi dobrý převodník včetně USB vstupu. Tím důvodem, proč byste si ho měli pořídit je ale to, že patří do ligy těch zvukově výjimečných. Jeho přednes dokonale odhaluje nahrávku ve všech jejích detailech, s nekompromisní vyrovnaností, neomezenou dynamikou a rychlostí, maximální transparanetností s absolutní jistotou. Jednoduše – soulution 540 je z těch zdrojů signálu, které do výsledného zvuku v podstatě vůbec nevstupují, plní dokonale svou úlohu, tedy data načíst a přeposlat dále. A dělá to tak dobře, že si to vlastně neuvědomíte až do chvíle, kdy jej vrátíte a ucítíte ten obrovský, obrovský propad a budete ho chtít zase zpátky.

Kč 487 500,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduše nádherné zpracování

+ téměř „bezcharakterní" reprodukce

+ dokáže rozebrat a projasnit i méně dobré nahrávky

+ dostatečná konektivita

+ dynamika, rozlišení, integrace,...

ZÁPORY

- USB je tu spíše jako doplněk k výjimečnému CD

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio