Americká společnost Shure se má čím chlubit, však jí S.N. Shure v Chicagu založil už v roce 1925. Během té doby se dopracovala až k dnešnímu sebevědomému heslu „Evoluce zvukové revoluce“. Přestože nejvíc ceněna je Shure pro své nahrávací produkty v čele s mikrofony a analogoví nadšenci si libují v jejich přenoskách, velmi zajímavé portfolio vlastní i v oblasti sluchátek, zvláště pro profesionální sféru.

Do té patří i dnes představovaný model SRH1840, který samotný výrobce staví do pozice ideálního nástroje pro masteringová studia a kritický poslech. S cenou uprostřed high endových vod by se pak mělo jednat o skutečně špičková sluchátka pro náročné.

Design SRH1840 působí tak trochu jako inspirovaný závodními automobily – jako kdyby z konstrukce někdo odstranil vše, co není nutné a zanechal jen nejlehčí možnou kostru. To se ostatně projevuje i na váze – přestože se jedná o rozměrná sluchátka, jejich váha jen lehce překračuje čtvrt kilogramu. Provedení vládnou ušlechtilé materiály – plast i kov působí odolně a přitom velmi lehce, o sluchátka se tak nebudete bát ani při méně pozorném zacházení.

Circum-aurální mušle je zvenku kryta jen velmi řídkou mřížkou, chlazení velkých měničů uvnitř je tak dokonalé. Velurové náušníky z druhé strany pak díky bohatému polstrování příjemně přilnou k uchu a v kombinaci s otevřenou koncepcí nechávají ucho dýchat, takže ani po delším poslechu nedochází k nepříjemnému zahřívání a pocení jako u mnoha jiných velkých sluchátek. Na spodní straně každé mušle je 3,5mm vstup pro kabel – dodávaný je dvoumetrový drát z bezkyslíkaté mědi.

Uvnitř mušlí najdeme dynamické reproduktory s membránou o průměru solidních 40 mm, „poháněné“ neodymiovými magnety. Výrobce sází na pečlivé párování měničů pro co nejpřesnější shodu jejich parametrů a nejkoherentnější výsledný projev. Měniče dokážou zahrát od 10 Hz a stoupají bez přestávky až na 30 000 Hz, přičemž deklarovaná citlivost 96 dB patří mezi ty slabší. Na druhou stranu impedance 65 Ohm je kompromisem mezi „studiovou“ a „přenosnou“, nicméně mnohem lépe je Shure na dedikovaném sluchátkovém zesilovači; mobilní zdroje signálu téměř nikdy neměly dost sil, aby je rozehrály do uspokojivé hlasitosti. To je nicméně pojem silně individuální, ale kombinace otevřeného designu s množstvím pronikajícího ruchu a ne zrovna nejhlasitější reprodukcí příliš mnoho klidných hudebních zážitků na cestách neslibuje.

Shure SRH1840 jsme zkoušeli hlavně se sluchátkovým zesilovačem Burson Audio HA-160DS, ke slovu ale přišel i výstup NAD C370, ale také mobilní zdroje signálu – telefon HTC Explorer, mobilní přehrávač Philips GoGear Vibe a notebook Acer Aspire 5742Z. Jak se ukázalo, pro uspokojivý přednes je skutečně třeba použít vlastní zesilovač, ideálně z kategorie tak povedené, jako je Burson Audio HA-160DS. I tato nutnost ale řadí SRH1840 mezi drtivou většinu ostatních high endových sluchátek, která sama o sobě prostě nefungují a potřebují „rozhýbat“. Nepřímo jsme ve stejné době porovnávali Sennheiser HD700, ale charakter sluchátek je velmi odlišný a také cenovka je až příliš vysoká, aby bylo možno je označit jako jasnou konkurenci. K dispozici byly dále Sennheiser IE8 či Bowers&Wilkins C5. Jako zdroj signálu sloužil buď notebook s foobar 2000, případně připojený ještě přes KingRex UD384. Jako diskový přehrávač si své odpracoval Pioneer BDP-LX71. Signálová kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, napájení obhospodařovaly filtry Xindak.

Zjednodušeně řečeno, Shure SRH1840 vás bude bavit poslouchat. Platí to už od prvního okamžiku, bez přemýšlení se vám Shure zalíbí svou upřímností a muzikalitou, která ale není způsobena nežádoucím zkreslením. SRH1840 dokážou nádherně zahrát třeba kytarové trio „Friday Night in San Francisco“, zvuk jimi jen přirozeně plyne a nic nenarušuje jeho pohodu. Jednotlivé nástroje mají přirozenou velikost a přesnost, kontrola jednotlivých tónů je vskutku na studiové úrovni. Přitom se ale sluchátka distancují od oné chladnosti a odměřené akurátnosti, tak časté u profesionálních reprodukčních zařízení.

Z této kategorie ale přejímá plnou a vždy přítomnou kontrolu nad zvukem – dynamické schopnosti těchto sluchátek jsou vynikající a vtrhávají do náhlých hlasitých pasáží s nadhledem a klidem, přitom i nechávají vyniknout i tichoučké party. Nic je přitom nevyhodí z konceptu a výkonová rezerva je pocitově víc než dostatečná. Dynamicky náročné zakončení „Velké brány Kyjevské“ ze sampleru Crystal Cable Arabesque dává vyniknout všem nástrojům v čele s masivními bubny. Jejich tóny mají neskutečnou razanci a sluchátka navíc dokážou interpretovat všechny potřebné informace. To vše, aniž bychom ztráceli přehled o všech ostatních nástrojích na volné, vzdušné scéně.

Shure SRH1840 zvládají přehrát libovolnou hudbu a limitujícím faktorem pro spokojený poslech se tu stává v prvé řadě kvalita nahrávky a v řadě druhé sluchátkový zesilovač. Pokud je oboje na alespoň slušné úrovni, poradí si tato sluchátka s čímkoliv, aniž by ztratila svůj realistický přístup se špetkou velmi příjemné muzikálnosti, která z jejich poslouchání činí radost. Množství detailů a informací, která tato sluchátka odhalí u Gabrielovy „Darkness“ je skutečně skvostné, všechny tóny mají své pevné místo a zvuk má řád a kontrolu, díky nimž se v nahrávce lze perfektně orientovat. Se stejným nadhledem si Shure poradí i s méně kvalitními nahrávkami (pro příklad třeba český metal Dymytry a jejich „Strážná věz“) s nižší dynamikou, kde ovšem logicky nechají pocítit všechny rezervy. Ani to jim ale nezabrání učinit nahrávku poslouchatelnou a na výškách energickou a na basech skálopevnou.

I po několika hodinách poslechu velmi věrné reprodukce ale umí Shure SRH1840 potěšit a překvapit citem pro atmosféru. Diana Krall se svou „Where or when“ je jemná, klidná a plná pohody a něhy, ačkoliv množství informací řadí podání jasně na analytickou stranu spektra. Přesto neschází emoce, chlad a přemíra akurátnosti, které zrovna tuto skladbu spolehlivě „zabijí“, se nedostavují. Velkou zásluhu na tom má i to, že Shure zanechávají na skladbě jen minimální vlastní otisk a slyšíte tak jen svůj reprodukční řetězec a kvalitu nahrávky.

Sluchátka Shure SRH1840 jsou takovým nebombastickým pracantem, skutečným profesionálem, který umí své řemeslo, ale nedává to nijak na obdiv. Jejich hudební výkon je sebevědomý, nic je nezaskočí ani nerozhodí, a i když je potřeba jim dodat dostatek energie (což zařídí jedině kvalitní zesilovač), odvděčí se za to nenásilným, přirozeným a přitom nesmírně detailním zvukem, který by měl dělat vrásky i dražší konkurenci. Nestačí sice na tu úplně nejvyšší sluchátkovou ligu, ale za ještě relativně rozumnou cenu nabízí drtivou většinu jejího výkonu, což je naprosto skvělá zpráva. Shure se u těchto sluchátek podařilo výborně vybalancovat energické podání výšek, pevný bas a velmi dobře čitelné středy s až udivujícím množstvím informací, které dokážou SRH1840 „vydolovat“. To vše výrobce zabalil do upřímného, ale nikoliv suchého zvuku. Co víc si vlastně přát? Snad jen tu poslední kapičku jakési těžko definovatelné „živé vody“, která by Shure SRH1840 katapultovala do ligy nejvyšší. I tak je ale poměr ceny a výkonu skvostný.

Kč 13 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi realistický zvuk s přesně nadávkovanou porcí muzikálnosti

+ fortelná a přitom lehká konstrukce

+ pohodlné nošení

+ detailní, ale neagresivní podání

ZÁPORY

- i přes nízkou impedanci nutnost pořádného sluchátkového zesilovače

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

GOTHIC

www.gothic.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 548 531 049

200 300 produkt roku 2017

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Xavian Orfeo
Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB USB
KrautWire Custom USB
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 300 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka audio 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 amarock studio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 altei

1024 200 audio video show praha