„Nejodolnější reprosoustavy, které jsme kdy vyrobili", tak zní první věta popisku elegantních venkovních monitorů Bowers&Wilkins AM-1, kde A znamená „Architectural" a M zcela nepřekvapivě „Monitor". Mohou být i instalační, čistě funkční reprosoustavy hezké? Dobře hrající? Prostě skutečně high fidelity? Ale ano; možná vás to překvapí, ale ano.

K povídání o mírně netradičních, v podstatě vždy však podceňovaných reprosoustavách pro venkovní použití (kdo by nechtěl při grilování či snídani na terase poslouchat svou oblíbenou hudbu?), nás inspiroval volný seriál o mulitroom instalacích a inteligentním bydlení. Ostatně i sebevědomé prohlášení legendární britské značky ledacos napovídá, stejně jako první dojem z osobního setkání. Protože tam, kde byste čekali nevzhlednou, nezajímavou a hlavně maximálně funkční krabici s nějakým tím reproduktorem, najdete elegantní, i náročným estetickým měřítkům vyhovující tvar, který se od běžných reprosoustav liší snad jen tím, že víc vydrží. Dokonce svádí k tomu, abyste je díky atraktivnímu vzhledu a příznivé ceně využili třeba i jako efektové kanály pro domácí kino.

Základem designu B&W AM-1 jsou jemné tvary, obliny, zakulacení a absolutní ignorance pravého úhlu. Nesnímatelná, průzvučná kovová krycí mřížka zabírá kompletně celou přední stranu, je uložena v tenkém rámečku a mírně vypuklá, aby co nejlépe odolala všem vnějším vlivům. Rámeček je při pohledu ze stran oddělen od těla uzoučkou mezírkou, za ní pak ozvučnice zakulaceně pokračuje až na zadní stranu. Ta je k tělu připevněna masivním gumovým závěsem, takže u jinak uzavřené ozvučnice funguje jako účinný pasivní zářič.

Na spodní / boční straně vejci podobného těla s rozměry 31 x 18 x 21 cm (v x š x h) a hmotnosti 4 kg najdeme masivní otvor, do kterého se šroubuje držák tvaru zakulaceného L, díky němuž můžete plynule nastavovat sklon reprosoustavy. Snad jediným praktickým problémem je fakt, že držák je vymyšlen ideálně k připevnění skrz zeď a reproduktorové kabely je možné zavést pouze právě v místě, kde držák přilne ke zdi. Typické malé reproterminály vám práci sice také neulehčí, ale když už do nich kabel provléknete, bude držet napořád.

Vnitřní konstrukce nabízí klasickou technologii Bowers&Wilkins, na kterou jste v téhle cenové třídě od B&W zvyklí. Dvoupásmová konstrukce využívá tweeter v samostatné Nautilus ozvučnici pro minimální zabarvení, hliníková kopulka má průměr 25 mm. Na dané rozměry má středobasové pásmo na starosti poměrně masivní měnič – jeho 130 mm široká membrána je vyrobena ze skelných vláken.

S ohledem na cenu, rozměry a předpokládané užití jsou i technické parametry víc než dobré. Díky basovému zářiči v těsné blízkosti zdi si AM-1 sáhnou až na 46 Hz, známý tweeter zase umí vystoupat až k 50 000 Hz (s tolerancí +/- 6 dB). Přestože není tak úplně pravděpodobné, že by k reprosoustavám pro venkovní použití byl připojen extra výkonný zesilovač, u Bowersů vybavili tento monitor vcelku dost průměrnou citlivostí 86 dB (2,83V/m), která by i díky nominální impedanci 8 Ohm s propadem jen na úroveň 5,2 Ohmu vcelku zasloužila právě nějaký silnější stroj; na druhou stranu, poctivých 25 Wattů do 8 Ohm se ukázalo jako bezproblémové i pro party hlasitost.

Monitory Bowers&Wilkins AM-1 jsme poslouchali na dvou sestavách – na integrovaném zesilovači TEAC A-H01, jemuž signál dodával buď USB vstup a soubory s vysokým rozlišením, nebo streamer OXX Digital Tube. Druhým systémem byla redakční sestava NAD C370 a Pioneer BDP-LX71. Třetím pak fantastické duo od Denon – PMA-2020AE a DCD-2020AE. Jako kabeláž jsme použili dráty od Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a reproduktorové kabely Eagle Cable, HAMA a Supra. Kvalitu proudu zajišťoval Xindak XF-2000B. Pro porovnání jsme poslouchali jednak Harbeth Monitor 30, jednak Xavian Bonbonus.

Mnohé venkovní reprosoustavy nabízí primárně ochranu proti povětrnostním vlivům, kvalita reprodukce jde však trošku stranou. Ne tak u Bowersů... Překvapí vás zejména čistota a srozumitelnost zvuku, stejně tak jako objem a razance zvuku. V podstatě si v ničem nezadají třeba s modelem 686. Budete určitě překvapeni i objemem spodních frekvencí – na to, že basy generuje středně velký měnič a podporuje je jen pasivní zářič, je jich opravdu hodně a umí být i vcelku dominantní. Jde nicméně o charakter velmi příhodný pro hlučné venkovní prostředí.

Velmi solidní byla také reprodukce Haydnova „Smyčcového kvarteta v D moll, op. 76, č. 5 – Finale – Presto" (2L | 24/192 | FLAC) v podání souboru Engegardkvartetten. Dobrý dojem stál kromě čistoty a organizovanosti zvuku na jeho dynamice. Na tak malé reproduktory jsou AM-1 velmi živé, jejich hutný a sytý zvuk je tak laděn proto, aby se v exteriéru snadno prosadil. Při libovolné hlasitosti si můžete všimnout pevných, chvílemi až tvrdších tonů houslí. Toto autoritativní ladění pomáhá udržet zvuk pod plnou kontrolou.

Razance a energie sluší i poklidnějším, jednodušším skladbám typu Knopflerova „Privateering" (24/96 | FLAC) ze stejnojmenného alba. Kytara je opravdu velmi akurátní, prokreslená a kdo někdy slyšel hrát malé monitory z řady 600, bude jako doma. Snad jen spodních frekvencí je tu víc a jsou bohatší, takže když se ozve rána do velkého bubnu, AM-1 do toho dají vše a pořádně „bouchnou" – díky pevné ozvučnici se do zvuku nemísí nežádoucí rezonance. Někdo by snad mohl zvuk prohlásit až za trochu profesorský, my si nicméně myslíme, že pro reprosoustavy tohoto určení a cenové třídy jde o velmi slušně odvedenou práci.

Limity koncepce se ukážou až u opravdu náročných skladeb, jako je třeba „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" („Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901). Přestože separace hlasů je stále na velmi dobré úrovni a můžeme si užívat množství informací, poněkud tu schází pozadí, tedy onen šum a odrazy prostoru, v němž se nahrávalo – zde konkrétně velké chrámové lodě. Onu až dýchatelnou atmosféru byste si ale ve vnějším prostředí stejně jen stěží užili.

Že to Bowersům jde nejen co do rozlišení výšek a energie a bohatosti basů, ale že opravdu mají i velmi pěkné středy, to vám ukáže „Misery" od Dave´s True Story (najdete v testovacím balíčku služby HD Tracks jako 24/96 FLAC). Snadno srozumitelný a prokreslený hlas melodicky odplouvá jako součást homogenního zvuku, rány do bicí jsou suché, sevřené a energické a vůbec mají tyhle monitory slušný talent pro timing.

Bowers&Wilkins AM-1 jsou překvapující. Nejen, že na rozdíl od mnoha jiných instalačních monitorů mají moderní šmrnc, takže byste si je s gustem dali i do pokoje a používali je pro běžný poslech, ony navíc hrají skutečně dobře. V dané cenové kategorii bychom se nebáli je prohlásit za zcela standardní hi-fi, které toho jaksi prostě víc vydrží. Pokud tedy zrovna hledáte vhodné ozvučení na terasy, do užitných prostor typu kuchyní, hal či pracoven, případně hodí-li se vám reprosoustavy, které snadno v libovolném úhlu zavěsíte na zeď a použijete třeba jako efektové kanály domácího kina, B&W AM-1 jsou parádní varianta. Uspokojí i vysoké estetické nároky, vydrží i nešetrné zacházení a běsnění matky přírody (stačí, když je čas od času přetřete a smažete tak všechny stopy používání), maximálně vám usnadní instalaci a k tomu všemu ještě hrají tak, jak byste čekali od jakýchkoliv jiných reprosoustav značky Bowers&Wilkins s podobnou cenovkou. Což – upřímně řečeno – je skutečně úžasné a nečekané. AM-1 jsou skvělým důkazem, že i jinde než u velké hifi sestavy můžete mít příjemný a realistický zvuk.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 15 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 100 Hz a výše, v pásmu 10 – 100 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Podíváte-li se na průběh naměřené frekvenční křivky, budete mile překvapeni – v běžném prostoru, blízko stěny (tak jak velí nutnost instalace na stěnu), je čára až fantasticky rovná. V podstatě celý frekvenční rozsah se vejde do přísné tolerance +/- 3dB, nenajdeme žádný exces, žádný nežádoucí peak. Nástup reprodukce v plné síle bychom posadili na naprosto dostatečnou hranici lehce nad 40ti Hz, tedy ještě o kousek níž, než praví oficiální dokumentace.

Kč 7 990,- / ks

--- --- --- --- ---

KLADY

+ opravdu elegantní a extra odolný design

+ když už je přiděláte, drží

+ jakákoliv špína se velmi snadno setře

+ překvapivě dospělý, plnokrevný zvuk

ZÁPORY

- není možné si zvolit jiný držák, občas budete muset více přemýšlet nad úhly

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies