Řada 6xx tvoří základní kámen katalogu Bowers&Wilkins již několik let. Jejím cílem je spojit dostupnou cenu s typickou kvalitou výrobního provedení, hodnou nést písmena B a W, a také s technologiemi, jimiž se britský výrobce proslavil - pojmy jako tkaný Kevlar a Nautilus jistě nejsou neznámé. Model 683 je pak postavený na samý vrchol této základní řady.

Třípásmovovou bassreflexovou repsosoustavu B&W 683 tvoří zcela pravoúhlá, rozměrná ozvučnice, jíž je možno ustavit na dodávanou až lehce nepřiměřeně velkou desku, určenou pro hroty či nožičky. S výškou kousek přes metrovou hranici, šířkou dvacet centimetrů a hloubkou třicet čtyři centimetrů se jedná již o poměrně velký kus „nábytku", zvláště ve světlých barvách výrazný i ve velké místnosti. Na velkou rigiditu skříně lze usoudit již z hmotnosti 26 kilogramů. Zajímavým designovým prvkem je pogumovaná černá přední stěna.

Přední stěna ozvučnice skrývá čtyři reproduktory a typicky „děrovaný" bassreflex s technologií FlowPort, mající za úkol usměrňovat proudění vzduchu a zamezovat jeho syčení, šumu a dalším nežádoucím artefaktům. O nejvyšší tóny od 4 000 do 22 000 Hz se stará pro značku B&W typický výškový reproduktor s hliníkovou kalotou, tentokrát o průměru 25 mm. Uzavřený je ve vlastní ozvučnici typu Nautlius, eliminující díky nazad ubíhajícímu a zužujícímu se tvaru nežádoucí odrazy. Nejlepším použitým reproduktorem v modelu 683 je bezpochyby ten středotónový FST, s membránou z tkaného Kevlaru s různou délkou vláken a průměrem 150 mm. Hraje kritické pásmo mezi 350ti a 4 000 Hz. Basový tlak v pásmu 38 až 350 Hz pak vytváří dvojice reproduktorů s průměrem 165 mm, jejich konstrukce stojí na kombinaci Kevlaru a papíru, pokovené tenkou vrstvou hliníku. Zadní strana pak hostí jen dva páry zlacených reproterminálů v plastové kolébce, vše nijak nevybočující ze slušného kvalitativního standardu své třídy.

Psaný frekvenční rozsah ve slyšitelném tolerančním pásmu -6dB je velmi působivých 30 - 50 000 Hz, v přísné toleranci -3dB pak 38 - 22 000 Hz, což i tak činí z modelu 683 plnohodnotný sloupek, do nějž se „vejdou" téměř všechny nástroje. Jmenovitá impedance je stanovena na 8 Ohmů, s poklesem k minimu na úrovni 3 Ohm. Citlivost je vysokých 90dB, což z šest set osmdesát trojek činí ideálního partnera jak pro nízkovýkonné elektronkové zesilovače, tak třeba i pro A/V receivery v sestavách domácího kina, které běžně také nedisponují ohromujícími výkony. Doporučovaný výkon zesilovače je někde mezi 30ti a 200ty Watty na kanál, ani téměř dvojnásobek maxima však Bowersům nijak nevadí, stejně jako 20 lampových Wattů - vždy a všude dokáží hrát nahlas a bez problémů.

Co se týká umístění v prostoru, nejsou B&W 683 nijak přehnaně náročnými společníky. Díky velmi široké horizontální disperzi přes 60 stupňů s poklesem do dvou decibelů není nutné nijak zvlášť experimentovat s natočením dovnitř či vně poslechového trojúhelníku, ani se vzdálenostmi mezi reprosoustavami. Nejlepší výsledky byly dosaženy s mírným natočením směrem k posluchači, s o něco větším než dvoumetrovým rozestupem mezi oběma sloupky a minimálně metrem vzdálenosti od bočních i zadních stěn. Je ovšem možné umístit - hlavně díky kupředu pálícímu bassreflexu - tyto reprosoustavy i blíže zadní zdi, samozřejmě tím nabírá na síle již tak silná basová složka.

B&W 683 hrály nejčastěji na zesilovačích Lyngdorf TDAI 2200, Vincent SA-T1 / SP331MK a Myryad MXP2000 / MXA2150. Zdrojem signálu pak byl Myryad MXC7000, případě díky digitálnímu Lyngdorfu také hudební sbírka z HDD ve vysokém i „běžném" rozlišení. Kabely od napájecích, přes signálové až po silové nesly značky KrautWire, Proson nebo Vincent (až na jeden veškeré napájení dodal právě tento výrobce). Pro porovnání hrály AdamVox SET / HE-W-ET, KR Audio SP-2 a Quadral Rhodium 90.

683ky zní plně, přitažlivě, na albu Esperanzy Spalding „Chamber Music Society" zní plná, barevná basa s rezonujícím tělem, lehce plynou i smyčce, vše je velmi vřelé a nenásilné, poklidně odtikávající a běžící. Famózní hlas hlavní protagonistiky je vykreslen do detailu, bez artefaktů a náznaků syntetičnosti, navíc čistě a přítomně, ale bez agresivity. Zvuk je velký, nástroje mají svou opravdovou velikost, zvuku je dokonce tolik, že v malé místnosti může působit až nepatřičně.

Šum metliček na albu Diany Krall „Quiet Nights" hned v úvodní „Where or When" je sice přirozeně kovový, přeci jen ale není možné tak úplně rozlišit nejmenší detaily dopadu a „škrábnutí" metličky na činelu. Není to nepříjemně rušivé, důležitá část frekvenčního pásma kolem klavíru a hlasu zpěvačky je v tomto smyslu v pořádku a činely jsou prostě spíše homogenní zvukovou hmotou.

Vykreslení prostorové scény je slušné, ačkoliv ta svou velikostí nijak nepřesahuje standard třídy. „Like Minds" Garyho Burtona dalších hvězdných jazzmanů dominuje Garyho vibrafon, uložený sice tam kde má být, ale celkově je scéna uzavřena mezi sloupky, stejně tak i předo-zadní prostor je mírně mělčí. Celkový dojem ale není rušivý, šest set osmdesát trojky přirozeně otevírají zvuk k posluchači a vtahují do hudebního zážitku.

Schopnost zvládnout dynamické přechody je jednou z deviz B&W 683. Transientů a dynamicky náročných pasáží je na albu Avishai Cohena „Continuo" dost a dost. Bowersy dokáží ustát i ty náročnější a zvláště v oblasti středů a basů nenarazí posluchač na probém či kompresi.

Pohodově, s velkým zvukem a jistotou hráli Dire Straits a jejich hitovka „Sultans of Swing". Na elektrifikovanou hudbu jsou vůbec Bowers&Wilkins talentem, dokáží jí předat s nadhledem a pohodou, aniž by se z ní ztratily důležité informace.

Sbor hlasů v „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" pak ukazuje na nevtíravě vřelejší zvukové podání, lidské hlasy jsou o něco kulatější a jemnější než ve skutečnosti, nikoliv však neuvěřitelně. Tak trochu to připomíná „elektronkovitost" zvuku.

Bowers&Wilkins 683 jsou plnohodnotnými sloupky se zajímavým zvukem, dokáží zahrát příjemně a s dobrou kontrolou jakýkoliv hudební žánr a ačkoliv mají některé drobné neduhy, nejedná se o nic fatálního při dané cenové úrovni. Jedinou podmínkou jak si je plnohodnotně užít je zcela určitě vlastnictví velké poslechové místnosti, protože jejich zvuk je skutečně masivní a vyžaduje prostor, kam by mohl proudit. Pak dokáží šest set osmdesát trojky předat do místnosti spoustu pozitivní hudební energie, nebude vadit ani to, že nejsou zcela dokonale realistické a analytické a že jejich zvukový projev míří spíše k zábavnosti a hudebnosti. Tak či tak, nenáročnost na zbytek reprodukčního řetězce (s tím, že lépe je jim přeci jen s výkonnějšími zesilovači) a schopnost generovat velký zvuk je činí atraktivními.

Kč 36 380,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velký, pevný zvuk

+ nenásilný projev

+ kvalita provedení a nevtíravý vzhled

ZÁPORY

- výšky by mohly mít trochu více detailu

- potřebují pro vyniknutí velkou místnost

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies