800 150 dynaudio partner

Řada 6xx tvoří základní kámen katalogu Bowers&Wilkins již několik let. Jejím cílem je spojit dostupnou cenu s typickou kvalitou výrobního provedení, hodnou nést písmena B a W, a také s technologiemi, jimiž se britský výrobce proslavil - pojmy jako tkaný Kevlar a Nautilus jistě nejsou neznámé. Model 683 je pak postavený na samý vrchol této základní řady.

Třípásmovovou bassreflexovou repsosoustavu B&W 683 tvoří zcela pravoúhlá, rozměrná ozvučnice, jíž je možno ustavit na dodávanou až lehce nepřiměřeně velkou desku, určenou pro hroty či nožičky. S výškou kousek přes metrovou hranici, šířkou dvacet centimetrů a hloubkou třicet čtyři centimetrů se jedná již o poměrně velký kus „nábytku", zvláště ve světlých barvách výrazný i ve velké místnosti. Na velkou rigiditu skříně lze usoudit již z hmotnosti 26 kilogramů. Zajímavým designovým prvkem je pogumovaná černá přední stěna.

Přední stěna ozvučnice skrývá čtyři reproduktory a typicky „děrovaný" bassreflex s technologií FlowPort, mající za úkol usměrňovat proudění vzduchu a zamezovat jeho syčení, šumu a dalším nežádoucím artefaktům. O nejvyšší tóny od 4 000 do 22 000 Hz se stará pro značku B&W typický výškový reproduktor s hliníkovou kalotou, tentokrát o průměru 25 mm. Uzavřený je ve vlastní ozvučnici typu Nautlius, eliminující díky nazad ubíhajícímu a zužujícímu se tvaru nežádoucí odrazy. Nejlepším použitým reproduktorem v modelu 683 je bezpochyby ten středotónový FST, s membránou z tkaného Kevlaru s různou délkou vláken a průměrem 150 mm. Hraje kritické pásmo mezi 350ti a 4 000 Hz. Basový tlak v pásmu 38 až 350 Hz pak vytváří dvojice reproduktorů s průměrem 165 mm, jejich konstrukce stojí na kombinaci Kevlaru a papíru, pokovené tenkou vrstvou hliníku. Zadní strana pak hostí jen dva páry zlacených reproterminálů v plastové kolébce, vše nijak nevybočující ze slušného kvalitativního standardu své třídy.

Psaný frekvenční rozsah ve slyšitelném tolerančním pásmu -6dB je velmi působivých 30 - 50 000 Hz, v přísné toleranci -3dB pak 38 - 22 000 Hz, což i tak činí z modelu 683 plnohodnotný sloupek, do nějž se „vejdou" téměř všechny nástroje. Jmenovitá impedance je stanovena na 8 Ohmů, s poklesem k minimu na úrovni 3 Ohm. Citlivost je vysokých 90dB, což z šest set osmdesát trojek činí ideálního partnera jak pro nízkovýkonné elektronkové zesilovače, tak třeba i pro A/V receivery v sestavách domácího kina, které běžně také nedisponují ohromujícími výkony. Doporučovaný výkon zesilovače je někde mezi 30ti a 200ty Watty na kanál, ani téměř dvojnásobek maxima však Bowersům nijak nevadí, stejně jako 20 lampových Wattů - vždy a všude dokáží hrát nahlas a bez problémů.

Co se týká umístění v prostoru, nejsou B&W 683 nijak přehnaně náročnými společníky. Díky velmi široké horizontální disperzi přes 60 stupňů s poklesem do dvou decibelů není nutné nijak zvlášť experimentovat s natočením dovnitř či vně poslechového trojúhelníku, ani se vzdálenostmi mezi reprosoustavami. Nejlepší výsledky byly dosaženy s mírným natočením směrem k posluchači, s o něco větším než dvoumetrovým rozestupem mezi oběma sloupky a minimálně metrem vzdálenosti od bočních i zadních stěn. Je ovšem možné umístit - hlavně díky kupředu pálícímu bassreflexu - tyto reprosoustavy i blíže zadní zdi, samozřejmě tím nabírá na síle již tak silná basová složka.

B&W 683 hrály nejčastěji na zesilovačích Lyngdorf TDAI 2200, Vincent SA-T1 / SP331MK a Myryad MXP2000 / MXA2150. Zdrojem signálu pak byl Myryad MXC7000, případě díky digitálnímu Lyngdorfu také hudební sbírka z HDD ve vysokém i „běžném" rozlišení. Kabely od napájecích, přes signálové až po silové nesly značky KrautWire, Proson nebo Vincent (až na jeden veškeré napájení dodal právě tento výrobce). Pro porovnání hrály AdamVox SET / HE-W-ET, KR Audio SP-2 a Quadral Rhodium 90.

683ky zní plně, přitažlivě, na albu Esperanzy Spalding „Chamber Music Society" zní plná, barevná basa s rezonujícím tělem, lehce plynou i smyčce, vše je velmi vřelé a nenásilné, poklidně odtikávající a běžící. Famózní hlas hlavní protagonistiky je vykreslen do detailu, bez artefaktů a náznaků syntetičnosti, navíc čistě a přítomně, ale bez agresivity. Zvuk je velký, nástroje mají svou opravdovou velikost, zvuku je dokonce tolik, že v malé místnosti může působit až nepatřičně.

Šum metliček na albu Diany Krall „Quiet Nights" hned v úvodní „Where or When" je sice přirozeně kovový, přeci jen ale není možné tak úplně rozlišit nejmenší detaily dopadu a „škrábnutí" metličky na činelu. Není to nepříjemně rušivé, důležitá část frekvenčního pásma kolem klavíru a hlasu zpěvačky je v tomto smyslu v pořádku a činely jsou prostě spíše homogenní zvukovou hmotou.

Vykreslení prostorové scény je slušné, ačkoliv ta svou velikostí nijak nepřesahuje standard třídy. „Like Minds" Garyho Burtona dalších hvězdných jazzmanů dominuje Garyho vibrafon, uložený sice tam kde má být, ale celkově je scéna uzavřena mezi sloupky, stejně tak i předo-zadní prostor je mírně mělčí. Celkový dojem ale není rušivý, šest set osmdesát trojky přirozeně otevírají zvuk k posluchači a vtahují do hudebního zážitku.

Schopnost zvládnout dynamické přechody je jednou z deviz B&W 683. Transientů a dynamicky náročných pasáží je na albu Avishai Cohena „Continuo" dost a dost. Bowersy dokáží ustát i ty náročnější a zvláště v oblasti středů a basů nenarazí posluchač na probém či kompresi.

Pohodově, s velkým zvukem a jistotou hráli Dire Straits a jejich hitovka „Sultans of Swing". Na elektrifikovanou hudbu jsou vůbec Bowers&Wilkins talentem, dokáží jí předat s nadhledem a pohodou, aniž by se z ní ztratily důležité informace.

Sbor hlasů v „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" pak ukazuje na nevtíravě vřelejší zvukové podání, lidské hlasy jsou o něco kulatější a jemnější než ve skutečnosti, nikoliv však neuvěřitelně. Tak trochu to připomíná „elektronkovitost" zvuku.

Bowers&Wilkins 683 jsou plnohodnotnými sloupky se zajímavým zvukem, dokáží zahrát příjemně a s dobrou kontrolou jakýkoliv hudební žánr a ačkoliv mají některé drobné neduhy, nejedná se o nic fatálního při dané cenové úrovni. Jedinou podmínkou jak si je plnohodnotně užít je zcela určitě vlastnictví velké poslechové místnosti, protože jejich zvuk je skutečně masivní a vyžaduje prostor, kam by mohl proudit. Pak dokáží šest set osmdesát trojky předat do místnosti spoustu pozitivní hudební energie, nebude vadit ani to, že nejsou zcela dokonale realistické a analytické a že jejich zvukový projev míří spíše k zábavnosti a hudebnosti. Tak či tak, nenáročnost na zbytek reprodukčního řetězce (s tím, že lépe je jim přeci jen s výkonnějšími zesilovači) a schopnost generovat velký zvuk je činí atraktivními.

Kč 36 380,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velký, pevný zvuk

+ nenásilný projev

+ kvalita provedení a nevtíravý vzhled

ZÁPORY

- výšky by mohly mít trochu více detailu

- potřebují pro vyniknutí velkou místnost

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio