2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 1

Dánská značka Dynaudio z malebného Skanderborgu proslula hlavně nekompromisní aktivní studiovou technikou a domácími reprosoustavami vyšší (až nejvyšší) třídy. Navzdory své pověsti prémiového výrobce má v nabídce i vlastně velmi dostupné reprosoustavy. Úplně nejzákladnějším krokem do hájemství této značky je dnes kompaktní regálovka Emit M10.

Že jsou Emit M10 levné neznamená, že by postrádaly ducha Dynaudio. Už na první pohled je patrný firemní designový rukopis, ať už jde o technicistně působící měniče, sražené hrany čelního panelu nebo celkový pocit minimalistické robustnosti.

Vpředu na skříni z běžných MDF profilů s matným černým nebo bílým povrchem najdete klasickou dvojici měničů s lehkým přesahem koše středobasu přes planžetu výškáče (což dodává Dynaudiu ten snadno rozpoznatelný look). Vzadu jsou jen dva kruhy – ten horní patří jednoduchému vyústění plastikového bassreflexu, ten druhý tvoří vanička s jedním párem pěkných reproterminálů.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 2

Celková konstrukce se nese v duchu účelnosti a jednoduchosti, ale Dynaudio dokázalo „cenově efektivní“ výrobu zvládnout a nabídnout pocit, že máte v ruce dobře zpracovaný objekt.

Snadnou „skladnost“ v reálném prostoru zajišťují rozměry 17 x 29,2 x 23,8 cm (š x v x h), hmotnost 5,6 kg zase umožní postavit je bez problémů i na běžnou polici.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 3

Po technické stránce jsou Emit M10 koncipovány pro maximální „snadnost“ provozu. Vysokotónová kopulka má průměr 2,8 cm a je zasazená v široké planžetě s malým zvukovodem. Středobas má průměr 14 cm a jde o klasickou MSP membránu s prořezy kolem centrální prachovky. Oba reproduktory pochází z výrobních kapacit Dynaudio. Obě pásma Emit M10 pak spojuje jednoduchá frekvenční výhybka prvního řádu s přechodovou frekvencí naladěnou na 1 800 Hz.

Z technických parametrů stojí za to citovat frekvenční rozsah 50 – 23 000 Hz (+/- 3 dB), jmenovitou impedanci 6 ohm a charakteristickou citlivost 86 dB / 2,83 V / m.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 4

Dynaudio Emit M10 jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách – s OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 a to proti Harbeth Monitor 30 nebo Elfton Ringo, ale i na Cambridge CXA80 / Cambridge CXC proti Fischer&Fischer SN-70. V první sestavě se používaly kabely Nordost Heimdall 2, v druhé Dynamique Audio Horizon 2.

Emit M10 jsou přeci jen menší regálovky a proto logicky do jisté míry basově limitované – rytmický basový základ „Twist in My Sobriety“ od Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) měl lehký akcent na oblasti vyšších basových frekvencí, což zároveň vzbuzovalo dojem lepšího pulsování a důraznosti, než byste malé (a finančně dosažitelné) reprosoustavě přiřkli jen tak od pohledu. Na dané proporce nabízí Emit M10 slušnou porci basu, byť spíše v celkově kompaktnějších rozměrech. Pokud nicméně chcete trochu těla, je třeba zvýšit hlasitost.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 5

Zpěv Franka Sinatry (a dcery Nancy) v „Somethin‘ Stupid“ („My Way – Best of“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) byl lehce hebčí a klidnější, ne úplně našlápnutý, ale vlastně mile čistý. Jde už o solidní hi-fi úroveň byť je zvuk neanalytický, není „dutý“, má dobrou míru detailu i kontroly, stejně tak solidní celkovou čistotu (jak už bylo řečeno) a tím splňuje bezezbytku nároky své třídy.

Nejvyšších tónů v „“On Her Way“ Pata Methenyho („Speaking of Now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) bylo naprosto přiměřeně, pocitově ani málo, ani moc (v této třídě bývá výšek většinou buď velmi málo kvůli kontrole ostrosti nebo naopak pro efekt až moc, takže Dynaudio naladilo Emit M10 korektně). Celkově je linka činelů slušně čitelná, i tady je zvuk ale proporčně o něco menší, tenčí, tu a tam je zvuk „pichlavější“, i když ne agresivní. Pocitu větší objemnosti pomůže opět vyšší hlasitost.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 7

Rázné momenty bubínků a všerůzných dalších perkusních nástrojů v „India with Jazz“ (The Band | „STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195). Nástrojům by do optimálního stavu pomohlo také ještě trochu těla a objemu navrch (ale opět stačí hrát mírně hlasitěji a efekt se dostaví), energie je ale poměrně snaživá, reprodukce je docela rychlá, docela pevná a tím i konkrétní a důrazná. Je to trochu náznak studiového ladění – Emit M10 budou dobré i s klidněji hrající elektronikou, kterou trochu „probudí“.

Výše zmíněný charakter pak pomáhá i v čitelnosti reprodukce – Emit M10 působí v kontextu své třídy pěkně detailním způsobem a to právě díky celkové spořádanosti a lehce důraznějšímu stylu. „My Ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is New“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) je plná detailů v mnoha úrovních – malé Dynaudio hrají pocitově přehledně a už se dokážou dostat i trochu pod povrch, prostě plní svou roli dobrého a přesto dostupného hi-fi. Není to analytický zvuk jako u některých jiných firemních modelů, přesto nabízí lepší a čistší vhled do nahrávek, než je v této třídě lepší standard.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 6

Lepší než standardní je také podání prostoru, související patrně i s blízkostí měničů a celkovým „dvoupásmovým monitorovým kouzlem“, které podobně koncipované reprosoustavy často mají. „My Romance“ Billa Evanse („Turn out the Stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) byla pěkně rozpracovaná v pravolevém směru a přestože nejlepší fokus mají reprosoustavy spíše v rozestavení pro menší místnosti (blíže k sobě i posluchači), ani ve velkém prostoru se scéna nerozpadla. Když Emit M10 posadíte do (adekvátní) menší místnosti, umí nabídnout vlastně slušnou plasticitu, jakkoliv jsou celkové proporce scény i nástrojů o něco menší.

Řízná a divoká „Heathen Child“ od Grinderman („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) byla pak jaksi uhlazená, Dynaudio kupodivu nepustí ven tu úplnou syrovost – je tu slušná energie i slušná přehlednost, dá to docela dobře najevo tu těžkou basovou základnu skladby i její rytmus, ale tak nějak klidněji – na jednu stranu se díky tomu nemusíte bát nějaké únavnosti, na stranu druhou občas prostě chcete trochu větší pikantnost.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 13

Kompaktní a moderní Emit M10 nabízí dobrý standard toho, co můžete očekávat od zasloužilé značky, jako je Dynaudio. Dobré zpracování, dobrý zvuk v rámci své třídy – občas trochu klidnější, občas trochu menší a optimální zejména při alespoň mírně vyšší hlasitosti, ale celkově na svou úroveň čistý, dostatečně důrazný a pěkně „prostorový“. Emit M10 jsou dobrou ukázkou toho, jak má vypadat hi-fi pro menší poslechové prostory (nebo třeba na stůl) v 21. století.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

I nejzákladnější reprosoustavy Dynaudio mají zřetelný trend vyrovnanosti, byť poplatně „lifestyle“ segmentu je na obou koncích viditelný mírný přírůstek energie – vyšší pak na výškách, což je oblíbená praktika pro zvýšení atraktivnosti pro krátké poslechy. Mimo osu pak ale výšek bude tak akorát, Emit M10 berou ohled na nejběžnější umístění kolmo ke zdi. Oproti segmetnu 100 – 300 a 3 000 až 15 000 Hz trochu chybí energie středního pásma, mimo osu (tedy v doporučeném usazení) se ale i tak reprosoustavy dají nejen v kontextu své třídy prohlásit za rozumně vyrovnané. Nástup na 50 Hz je reálně deklarovaný, byť wow efekt tu stojí spíše na zdůraznění vyššího basu. Pod 100 Hz je nicméně celkem zřetelná klesající energie a proto se vyplatí skutečně je postavit ke zdi.

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 m2

Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 m3

Waterfall

2021 02 28 TST Dynaudio Emit M10 m4

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedance se zcela korektně drží nad úrovní 6 ohm, bassreflex je soudě dle sedla mezi prvními peaky naladěn kolem 60 Hz. Nikde není vidět žádná rezonance nebo podobné artefakty. Průběh elektrické fáze je obdobné klidný, prostý problémů a Emit M10 jsou celkově velmi nekomplikovaná zátěž. V rámci dané kategorie jde o excelentně fungující technický návrh.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 16 790,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobrá pevnost a důraz

+ dobré podání prostoru

+ atraktivní a živý zvuk při vyšší hlasitosti

ZÁPORY

- při nižších hlasitostech jsou poněkud tenké

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies