800 150 dynaudio partner

2018 07 05 TST PSB Imagine B 1

Kanadští PSB vyrábí reprosoustavy už pěknou řádku let, vlastně už od roku 1972. Jméno firmy, to jsou vlastně iniciály zakladatelů Paula a Sue Bartonových, dnes patří pod křídla skupiny Lenbrook, kam mimo jiné spadá třeba i NAD a Bluesound. Právě s NAD sdílí PSB jednu ze základních myšlenek - nabídnout co nejvyšší užitnou hodnotu za férové peníze.

Zásadní postavení ve firemním katalogu má zajisté řada Imagine - možná se vám v ní nebude úplně jednoduše orientovat, protože názvy i základní designové prvky tří regálových a pěti sloupových modelů jsou si poměrně dost blízké. Nejvýše postavenou firemní regálovkou je pak každopádně model Imagine B.

Nutno říci, že tak jako NAD nabízí spíše vizuálně jednoduchá řešení, tak i PSB se drží spíše jakési tradičnosti, bez snahy oslňovat materiály či moderností linek. Kabinety z MDF panelů jsou nicméně tvarovány velmi organicky, jak boční stěny, tak horní a spodní stěna jsou klenuté a tím pádem nesouběžné, nepodněcující vznik stojatého vlnění.

2018 07 05 TST PSB Imagine B 2

Oblý je pak i čelní panel z trochu "plastikově" působícího materiálu, v němž jsou mělké zvukovody jak pro tweeter, tak pro středobas. Pohled zezadu pak odhalí, že nahoru ustupující zadní část spodní plochy výrobce kvůli stabilitě doplnil "kýlem". Ten navazuje na měkčenou plastovou plochu, která zhruba v úrovni horní třetiny ozvučnice "vtéká" dovnitř jako nátrubek bassreflexu. Na cestě mezi "kýlem" a bassreflexem jsou pak vertikálně uspořádány dva páry solidních reproterminálů.

Imagine B jsou pak regálovky velké "tak akorát". Jejich 7,8 kg je ukryto ve výšce 32,4 cm, šířce 19 cm a hloubce 30,5 cm, což dává dohromady 7,7 litru pracovního objemu.

2018 07 05 TST PSB Imagine B 3

Nejvyšším tónům je vyhrazena kopulka o průměru 2,5 cm, materiálem je tu titan. Reproduktor je chlazen ferrofluidem a používá magnetické obvody na bázi neodymu. Středobasová membrána má výrazně žlutou barvu, kónický tvar a výrazný kovový fázový nástavec. Průměr membrány je 13,3 cm, na výrazném gumovém závěsu spočívá membrána z polypropylenu zpevněného vrstvou keramiky. Výhybka dělí dvoupásmové řešení na úrovni 1 800 Hz.

Reprosoustavy mají udávaný frekvenční rozsah 52 - 23 000 Hz (+/- 3 dB), na -10 dB udává výrobce, že si sáhnou až na 48 Hz. U jmenovité impedance 8 ohm je přiznaný propad na poloviční hodnotu, u charakteristické citlivosti najdete hodnotu 89 dB / W / m.

2018 07 05 TST PSB Imagine B 4

PSB Imagine B jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách, tedy jak na OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140, tak na Cambridge CXA80 / Cambridge CXC i Teac NT-503 / Emotiva XPA-DR2. Porovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Fischer & Fischer SN-70 a KEF LS50. O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte v seznamu na pravé straně -->.

Na to, jak jsou Imagine B poměrně kompaktní, mají milý "wow efekt", když přijde na podání basů. Sice cítíte, že třeba na nejnižších kmitočtech basy v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) přeci jen lehce tlačí na pilu a snaží se tuhle část až lehce zdůraznit, vzhledem k až sametově tekoucímu charakteru to není nepříjemné. Máte pocit až materializovaného, hmatatelného zvuku, reprosoustavy s velkou poddajností odkrajují basy jako máslo a za všech okolností a ve všech sestavách zanechávají svůj příjemný podpis, ale také dojem hutnosti a plnosti.

2018 07 05 TST PSB Imagine B 5

Vokální pásmo je pak rozhodně expresivní, velmi zřetelně podané, ale stále měkčí až hedvábnější, takže se i školené hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) příjemně poslouchají, zvuk je takový neuspěchaný, plovoucí a jemnější, PSB sází na kultivované, jemné a pohodové vyznění celku s pěkným podáním barev bez suchosti a techničnosti.

Kovová kalota se pak stará o to, že činel v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) má výraznou znělost, břink a spoustu energie, také se zdá, že nejvyšší pásmo má požehnaně prostoru a oživuje celkově klidnější charakter Imagine B. Reprosoustavy balancují na hraně jisté cinkavosti, nicméně nevybočují ze svého kultivovaného přednesu ani tady, nemáte pocit, že by to byly výšky příliš důrazné nebo vysloveně zdůrazňované.

2018 07 05 TST PSB Imagine B 6

Na smyčcích ve "Voodoo Child" v podání Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) bylo jasně znát, že v PSB vyrobili reprosoustavy snadno rozehratelné a dýchající s lehkostí a takovým příjemně pozitivním charaktere, kdy se na vás hudba nehrne, spíše tak proplouvá, nicméně umí se také vzedmout, je-li to potřeba. Na Imagine B nepotřebujete velké výkony, aby vydaly svůj dynamický potenciál. Na druhou stranu jejich charakter stále patří spíše do klidnějších sfér, takže efektní výbušnost tu nehledejte - není to ale ani opatrný, nějak sešněrovaný přednes, prostě si hrají svoje.

To platí i pro Claptonovu "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367), z níž se PSB nesnažily povytahovat jeden každý maličký detail, ale nechaly spíše vše jemně a hladce poskládat přes sebe do spojitého celku, v němž ale není komplikované se vyznat. Je to zvláštní kombinace nenucenosti a solidního prokreslení odpovídajícího nárokům dané třídy. Dalo by se říci, že se Imagine B drží způsobů solidního klasického hi-fi, takové té až britské přirozenosti bez efektů, která už dnes není úplně moderní.

2018 07 05 TST PSB Imagine B 7

Pokud chcete z Imagine B dostat opravdu pěkně poskládaný prostor hudební scény (nejen) v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5), dejte jim minimálně 30 centimetrů prostoru k dýchání od zadní zdi, volný prostor jim jednoznačně prospívá. Pak se rozvine pěkný pravolevý prostor i kolem nich a aktivní práce bassreflexu na sebe nebude strhávat pozornost. Ani tady to není utažený monitorový přednes, ale spíše jemně nadýchaný, rozhodně zase ale vzdušný prostor, v němž je vše nenásilně usazeno a organizováno.

Přátelský, kultivovaný zvuk pak ohladil "riskantní", hodně napřímo nahranou "Ain´t No Grave" Johnnyho Cashe ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402), dal jí jistý důstojný klid, vytáhl pěkně hlas chřadnoucího muže do popředí a i když to nebyl vysloveně intenzivní zážitek, poslouchat takhle "na pohodu" vydržíte cokoliv opravdu dlouho bez stopy únavy.

2018 07 05 TST PSB Imagine B 11

Kanadské PSB Imagine B jsou klasickým hi-fi, které si jde tak trochu svou vlastní cestou, ale nechává vás poslouchat hudbu bez nějaké upjatosti či honu za podružnostmi. Reprosoustavy se nehonosí zrovna luxusním zevnějškem a jejich linie jsou tak trochu poplatné době jejich návrhu dekádu nazpět. Ale jejich zvuk, ten umí hladit, je příjemný, nekonfliktní a na danou cenovou hladinu mimořádně příjemně muzikální, byť má svůj vlastní charakter. Imagine B umí sáhnout poměrně hluboko do basových oktáv, stejně jako umí dát najevo "cink" frekvencí nejvyšších, to celé pak balí do soudržného, příjemně hladkého a přitom dobře čitelného zvuku, který se dá nejlépe popsat jako "snadný".

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 07 05 TST PSB Imagine B m1

Na naměřené křivce frekvenční odpovědi je vidět nástup skutečně na slibovaných 52 Hz, nicméně následuje ho poměrně výrazný propad a zpět se energie vrací až na 65 Hz, poté je tu ještě poměrně velké zdůraznění na 100 - 110 Hz. Zbytek frekvenčního pásma pak není "studiově" dokonalý, ale od 150 do 20 000 Hz se s klidným svědomím Imagine B vejdou do běžné tolerance +/- 3 dB. Pokud něco, je tu mírně důraznější vokální pásmo.

2018 07 05 TST PSB Imagine B m2

Impedance (červená) klesá ke slibovaným 4 ohmům a ne níž, sedlo mezi peaky napovídá o naladění bassreflexu na úroveň 60 Hz. Křivka je pak bezchybně čistá, žádné rezonance, žádné potenciálně problematické peaky a propady. Vlastně totéž platí i pro elektrickou fázi (černá), byť výkyv na 110 Hz až někam na -50 stupňů by mohl být pro zesilovače běžné v této kategorii přeci jen zátěž. Od tohoto bodu výše celým frekvenčním spektrem jsou už ale Imagine B lehké na rozehrání.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 29 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jemná muzikálnost

+ příjemně nenásilný přednes, který kultivovaně zvládne vše

+ umí vzbudit dojem hutnosti basů

+ celkový dojem integrity a lehkosti přednesu

ZÁPORY

- trochu příliš "plastikový" pocit z konstrukce

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Ketos | www.ketos.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio