800 150 dynaudio partner

Německý Quadral má velmi „plynule" poskládaný výrobní program – přestože ceny jejich reprosoustav začínají na čtyřmístných cenovkách a stoupají až nad 300 000,-, v první třetině tohoto stoupání najdete snad desítky modelů. Navíc s podobnými cenovkami, což je trochu zvláštní. Ale jak vidno třeba z řady Chromium Style, zaměření jednotlivých řad z katalogu je tak nesmírně odlišné, že si nejen vybere každý, ale ani velmi podobně naceněné modely si nijak nepřekáží.

Série Chromium Style (jak už název napovídá) je rozhodně určena těm, kteří od svých reprosoustav vyžadují v prvé řadě styl a eleganci. I proto je nejvyšší sloupový model této řady spíše sloupeček a také typický muskulaturní „Quadral-design" je tu značně zklidněný.

Chromium Style 102 je nejvyšší model, sloupek o výšce 111 cm, šířce 17,8 cm a hloubce 25,9 cm, přičemž i přes svou poměrně kompaktní stavbu váží solidních 22 kg. Část má na svědomí také efektní kulatý skleněný podstavec, připevněný několika šrouby – není to však úplně nejšikovnější řešení, protože sklo má tendenci se lehce „křupnout" při přílišném dotahování (inu, je to prostě sklo). Ale je to rozhodně estetické.

Úzký přední profil sloupku je téměř beze zbytku vyplněn pěti reproduktory, zadní strana je pak narušena pouze „quadralovsky" rozměrným bassreflexem a pod ním umístěnou kovovou plaketou, z níž vyčnívá jediný pár reproduktorových terminálů WBT kvalit. Boční stěny jsou lehce vyklenuté. Pro firmu typický je i hluboký klavírní lak a vůbec celkově velice pěkné zpracování – to byste vlastně ale asi od reprosoustav v této cenové třídě čekali u každé značky.

Čelní panel je osazen čtyřmi klasickými dynamickými měniči a jedním páskovým měničem. Už od pohledu víte, že patří k produkci firmy Quadral. Zcela nahoře je netypicky umístěn středotónový reproduktor s průměrem membrány 13,5 cm; ta je vyrobena z polypropylenu, pokrytého vrstvičkou titanu. Jak se od „svalnatého" designu čeká, jsou měniče obkrouženy poměrně masivním, technicistně působícím rámečkem.

O patro níž najdeme v obrovském rámečku pásový měnič, tentokrát však bez bližších specifikací. Jde ale o skládaný kovový pásek. Nejspodnější tři úrovně okupují basové měniče – na pohled vypadají zcela identicky, jako ten středový. Mají tedy průměr 13,5 cm a také membránu z polypropylenu a titanu.

Díky pěti měničům, rozděleným do tří pásem, umí Chromium Style 102 prý sáhnout (bez udané tolerance) až na 32 Hz a vystoupat k 65 000 Hz, přičemž přechodové frekvence najdeme na úrovni 250 a 2 800 Hz. Citlivost 89 dB je slušná, zatímco impedance nabývá standardních quadralovských hodnot v intervalu 4 – 8 Ohm.

Quadral Chromium Style 102 jsme poslouchali primárně na sestavě Naim Nait XS a Naim CD5si, ale také na NAD C370, Pioneer BDP-LX71 či ASUS Xonar Essence One MUSES. Analogové tóny vnesl do reprodukce Pro-Ject Elemental a Pro-Ject Phono Box. Poslech se konal za pomoci kabelů Naim, ProAc, QUAD, TelluriumQ, Eagle Cable a Monster Cable. Pro srovnání jsme měli k dispozici Harbeth Monitor 30, Dali Zensor 3, Monitor Audio BX5, Monitor Audio MR4, ale také Bowers&Wilkins 683 S2 a také některé další modely Quadral – Platinum M40, Signo Avantgarde 70 a Ascent 80 LE.

Janáčkova „Symfonieta" („Rok české hudby" | 2004 | Panter | TU 0002-2) je na podobně koncipovanou reprosoustavu hodně netypickým soustem. Přesto obzvláště „výše položené" nástroje zvládá Chromium Style 102 se ctí – píšťaly, flétny a pikoly, ale také žesťová sekce vychází skutečně báječně. Tóny obhospodařované páskovým tweeterem mají dost prezentní formu, možná jsou až příliš energické, jsou takovou hudební obdobou divoké vlnky na klidné hladině. Výměnou ale dostanete velmi solidní rozlišení a pěknou porci informací. Ty vyniknou hlavně proto, že navzdory psaným parametrům se tyhle sloupky zrovna příliš hluboko nepouští a basové pásmo je spíše informativně neznačené, než že by se dokázalo doopravdy prosadit. Je to nakonec logické, vezmeme-li v potaz rozměry ozvučnice. Třeba buben jako kdyby byl výrazně menší, navíc mu schází také trochu důraz.

Na druhou stranu vyšší bas někde v okolí 50 Hz (tedy klasická elektrická basa) tu ještě je a to i v celkem přijatelné síle. Třeba tak jako v „Caroline" od Fleetwood Mac („Tango in the Night" | 1987 | Warner | 7599-25471-2). Bas je sice měkčí a lehce vřelejší, tedy žádná suchá studiová přesnost, ale to nevadí – alespoň to pocitově dohání faktickou tenkost. Směrem vzhůru od baskytary po stupnici frekvenčního rozsahu je ale reprodukce bez výhrad vynikající, odpovídající cenové třídě. Menší ozvučnice pak nabízí velice kompaktní přednes, semknutý a pevný přednes s dobrou kontrolou, ale také vynikající výšky. Kovové perkuse a činely jsou znělé, poměrně „masité" a přehledné, páskový tweeter svou práci jednoduše umí „prodat".

Přednes Chromium Style 102 je dramatický a jak už bylo řečeno, velmi kompaktní a úderný. I díky tomu vynikly velmi dobře kontury jednotlivých nástrojů i jejich dynamika. Týkalo se to všech nástrojů, s drobnou výjimkou kontrabasu, ve skladbě „Flim Bob Diddley" z desky „Vintage BB´s" skupiny Flim & The BB´s. Kolem nástrojů sice necítíte moc vzduchu, to ostatně v reprodukci obecně, ale to vlastně nevadí. Objemově je zvuku spíše méně, zato má drajv a tah na branku, jak ukazuje znělý, řízný saxofon i velký činel, nebo třeba rána do bubnu s výbornou dynamikou – v tom poznáváme charakteristické rysy reprosoustav Quadral. Byť zde jsou přítomny v trochu menších porcích.

Dylanova „Hurricane" z výběru „DYLAN" (2007 | Columbia | 88697 16131 2) se moc pěkně poslouchala i relativně potichu, reprosoustavy se patrně i díky výrazně hrajícímu pásku umí prosadit. Činely a akustická kytara jsou vysloveně skvělé, parádně rozlišené, zato bas jako kdyby tu vůbec nebyl, reprosoustavy méně intenzivní nižší bas v podstatě ignorují a musíte se nesmírně snažit, abyste sluchem našli jeho náznak. To je jednoduše daň za styl, kterou vykoupíte třeba některým ze subwooferů Qube.

Malý objem Chromium Style 102 nezabraňuje udržet potřebné tempo, třeba „City of Angels" od L.A. Guns („Waking the dead" | 2002 | Spitfire | SPT-15192) pěkně odsýpá, byť celková energie vás rozhodně nezavalí. Jde svého druhu o monitorový zvuk. Sloupky umí být dostatečně přesné a tvrdé, byť občasný řez kytary nebo činelů se reprodukci nevyhne. Ale to nevadí, jde spíše o zdůraznění nahrávky – to probíhá vlastně pořád, Quadral zdůrazňuje a lehce dramatizuje, nicméně není to otravné či přehnané, jde jednoduše o trochu „kinofilmové" ladění. Opět ale nejde nezmínit mírně nahnutou frekvenční křivku, která směrem k výškám plynule stoupá, výšek je tedy citelně víc, než basů.

Vlastně až mechanicky přesný, pevný přednes je vlastní každému okamžiku reprodukce. I Waitsova zakouřená „Alice" ze stejnojmenné desky (2002 | Anti | 6632-2) je tak velmi pevná, trochu jí schází pohodové uvolnění. Zato bohatství tónů a barev není co vyčítat, tady zase prosakuje firemní charakteristika. Velice objemný basový základ vytěží z Chromium Style 102 maximum možného, ale stále to není kdovíjaký zázrak.

Až trochu překvapivá je skutečnost, že se Chromium Style 102 vypořádaly obstojně i s Čajkovského „Koncertem pro housle a orchestr v D-dur opus 35" v čele se stradivárkami Anne-Sophie Mutter a Karajanem vedenými vídeňskými filharmoniky v pozadí (1988 | Deutsche Grammophon | 419 241-2). Může za to patrně velice rychlý přednes – malé měniče a pásek se snadno rozhýbávají i zastavují a subjektivně je dynamika působivá. Barvy houslí i ostatních nástrojů v orchestru jsou slušně naznačené, ale přeci jen trochu moc syté a celkově je přednes jaksi příliš bombastický a efektní – jako kdyby sloupky tak nějak neuměly hrát v klidu, pořád se snaží uhánět kupředu. Na druhou stranu je zvuk čistý a příjemný. Na to, že je tu ve hře výrazný páskový tweeter, umí být tyhle sloupky také poměrně přesvědčivé v podání prostorových informací. Nečekejte zázraky, ale jednotlivé nástrojové sekce a hlavní housle jsou od sebe velmi dobře separovány a jejich lokalizace je také jednoduchá.

Firma Quadral má své specifické charakteristiky, podle kterých jejich reprosoustavy spolehlivě poznáte – ať už na pohled, nebo po sluchu. Pokus se trochu vymanit a zamířit do vod pro ty, kteří touží po efektu a stylu (což ostatně reflektuje už název), se jim ale také povedl a nese firemní rysy. Skvělé zpracování a elegantní vzhled jsou tu základem, uzoučký sloupek na druhou stranu jednoduše neumí poskytnout basy pod hranicí takových 50 Hz, natož aby si sáhl na deklarované úrovně. Vynahrazuje to přesností a autoritou v pásmu od vyšších basů až k nejvyšším tónům. Zvláště tam se zvuk povedl – páskový tweeter není hrubý či vulgární, naopak se umí chovat kultivovaně, byť jeho přednes tak trochu nad zbytkem tónů vyčnívá. Rozhodně tu ale je cítit radost z poslechu a tah na branku, což by u stylových reprosoustav mělo být zdůrazněno jako velký klad. Sečteno a podtrženo, za své peníze dostanete efektní provedení i zvuk, byť s citelnými omezeními – třeba pro domácí kino v kombinaci s občasným poslechem to ale budou skvělé nástroje.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 54 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ krásné zpracování

+ elegantní vzhled

+ slušná čistota a rozlišení

+ pro domácí kino a výbušnou hudbu jsou fajn

+ páskový tweeter je téměř nesměrový (a buduje hezký prostor)

ZÁPORY

- bas a objem budete muset dohnat subwooferem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Trade | www.quadral.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio