800 150 dynaudio partner

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 1

Řada Rubicon od Danish Audiophile Loudspeaker Industry je druhým nejvyšším stupněm v katalogu firmy a soustředí se - na rozdíl od vysloveně nábytkářsky luxusně pojatých modelech Epicon - na dotažení řekněme typického firemního designu do high-endových sfér. Už malé Rubicon 5 nás přesvědčily, že Dali umí z kompaktního rozměru vystavět hodně mohutný zvuk a tak nás zajímalo, co asi udělají vysloveně velké sloupky Rubicon 8.

Ozvučnice modelu 8 narostly do výšky 110 cm, na šířku nabraly 22 cm a do hloubky 44,5 cm a hmotnost dosáhla 27,3 kg - to, jistě si řeknete, ale ještě není úplně výjimečné, nicméně Rubicon 8 vypadají v přímém kontaktu dost robustně. Snad je to relativně jednoduchými, téměř čistě pravoúhlými tvary (úplnou geometrickou strohost trochu narušují lehce vyklenutá přední a zadní stěna), snad za to mohl parádně zpracovaný hluboký černý lak na povrchu, snad celkem pět měničů v čelní desce, kdo ví. Faktem je, Dali Rubicon 8 jsou velké a nápadné.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 2

Dominantou čelní desky jsou tři velké kotoučky měničů s jemnými stříbrnými obrubami, na horní reproduktor pak navazuje štíhlý kovový pás, v němž je osazen charakteristický firemní dvojitý vysokotónový reproduktor (tj. pásek a kalota). Čistotu designu pak už narušuje jen decentní logo výrobce.

Při pohledu zezadu jsou k vidění hned tři bytelné nátrubky bassreflexů (za každým z velkých měničů jeden), u dolní hrany ozvučnice se nachází vanička s bi-ampingovými / bi-wiringovými reproterminály více než perfektní kvality. Ozvučnice pak stojí na nenápadných nožkách.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 3

Samotné kabinety jsou vyrobeny z MDF profilů, spodní dva woofery mají uzavřenou pracovní komoru, oddělující jen od tří měničů nad nimi. Ozvučnice je kvůli vyšší pevnosti ještě na několika místech vyztužena dalšími příčkami.

Všechny v Rubicon 8 použité měniče jsou vyvinuté a vyrobené v dánské centrále firmy, kde se staví i kabinety a vůbec řada Rubicon jako celek. Charakteristickým firemním znakem je hybridní tweeter, kombinující nahoře umístěný páskový měnič s plochou 4,5 x 1,7 cm, doplněný klasickou měkkou textilní kopulkou o průměru 2,9 cm. Díky zdvojenému konceptu bylo možné nastavit dělící frekvenci netradičně nízko, takže kopulka hraje již od 2 500 Hz. Bohatě vzorované okolí pak snižuje difrakce.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 4

Neméně pro dánskou značku charakteristické je i použití načervenalých membrán se "špinavým" povrchem - 16,5 cm široké kónusy membrán staví na technologii vrcholné řady Epicon a jsou připevněné na měkoučkých závěsech, navržených právě pro Rubicon. Materiálem je směs dřevěných vláken, zajišťující podle Dali ideální mix pevnosti a lehkosti.

Zajímavá je definice konceptu reprosoustav jako 2,5 pásmových s dodatečnou půlkou pásma "nahoru" a další půlkou pásma "dolů". Řečí čísel si měniče dělí práci na úrovních 500 Hz, 800 Hz, 2 500 Hz a 14 000 Hz. Charakteristická citlivost 90,5 dB / 2,83 V / m patří k těm rozhodně vyšším, jmenovitá impedance 4 Ohmy zase k nižším, výsledkem čehož by mělo být snadné rozehrávání. V toleranci +/- 3 dB pak udává výrobce působivý frekvenční rozsah 38 - 34 000 Hz.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 5

Dali Rubicon 8 jsme poslouchali v pražském studio Rodel Audio a to na sestavě T+A ze série E (Power Plant a Music Player), zkoušeli jsme ale i sestavu Primare, z níž nakonec vznikl "hybridní" systém, kdy se k T+A přidal koncový stupeň Primare A34.2 v bi-ampingovém zapojení. Všechny kabely nesly značku Cardas Parsec. Porovnávalo se s Dali Epicon 8 a KEF R900.

Bi-ampingová sestava nebyla naším hlavním nástrojem náhodou - velké Rubicon 8 mají opravdu mohutný bas a právě bi-amping je jedním z účinných řešení, jak basovým měničům nasadit otěže a udržet je pod kontrolou. Druhou volbou je samozřejmě poslech z dálky a ve velkoryse dimenzovaném prostoru...

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 6

Zvuk kontrabasu v Davisově "So What" ("Kind of Blue" | 2005 | Columbia |CK 64935) byl vpravdě dominantní, mohutný, rozbujelý a až neuvěřitelně objemný a sytý. Na vyšší hlasitosti měl impuls tolik síly, že jeden každý tón připomínal přílivovou vlnu. Když už spodní tóny zkrotíte, objevíte příjemnou vláčnost, bohatost a barevnost s nádechem vřelosti, bas měkký, uvolněný, laskající, až medově příjemný. Reprosoustavy nejsou audiofilsky utažené, naopak jsou rozmáchlé a působivé, je tu důraz, váha a razance, přes určitou rozvolněnost ale už reprosoustavy umí rozlišit jednotlivé polohy a přes měkčí kontury mají tóny jasný začátek i konec, stejně jako nenásilné oddělení.

I Rubicon 8 s sebou nesou talent pro krásnou, až poetickou reprodukci vokálního pásma, hlas Katie Melua v "God on the drum, Devil on the bass" ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) byl trochu hebčí, trochu teplejší a spíše o kousek uvolněnější, zato ale barevný, plný a v projevu zcela prostý jakékoliv techničnosti, byl nádherně přirozený a sladký, nonšalantní, přičemž všechno už má tak dobré rozlišení, že srozumitelnost a plasticita jsou solidně autentické. Líbilo se nám, jak Rubicon 8 hrají jaksi mimochodem, bez pocitu tlačení dopředu a nějakého nervózního spěchu. Vokál je také proporčně veliký, bohatý, plný barev, jinými slovy muzikálně líbezný.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 9

Hybridní vysokotónový reproduktor je u Dali celkem spolehlivou zárukou znělosti a dostatečné průraznosti nejvyšších tónů - kovové perkuse v "That Slavic Smile" od The Modern Jazz Quartet ("Echoes" | 1987 | Pablo | 00025218014229) byly až nečekaně kultivované, hladké, přesto jasné, adekvátně objemné a rozhodně nadstandardně znělé. Přednes je trochu cítit lehounce jiskřivým páskem, ale jen v míře rozumné a nijak neobtěžující. Je pravda, že právě použitý pásek lehce táhne reprodukci směrem k lehčímu, až éteričtějšímu vyznění, ale zato se vám rozhodně bude velice líbit ta rychlost a přesnost, s níž vykresluje rychlé údery do činelu a jak zároveň umí velmi solidně vystihnout kulatou robustnost vibrafonu. Bez pocitu analytičnosti umí Dali prokreslit šum činelů už na velmi dobré úrovni a dát jim excelentní kovovost.

Dali Rubicon 8 jsou už natolik velké a umí být natolik mohutné, že působí dynamicky jaksi automaticky. Navíc umí jít za signálem sice ne možná s dravostí atleta, ale tak trochu s neúprosností postupujícího ledovce - klavír v Musorgského "Velké bráně kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827) byl velký, cítili jsme jeho tělo a to, jak rezonuje a zní v prostoru, reprosoustavy dokázaly udržet proporce ohromného nástroje a téměř ho posadit do poslechovky. Neuvěřitelná je pak síla, jakou umí Rubicon 8 vyvinout, umí se položit do reprodukce s takovou vahou a dynamikou, že perkusní výbušnost nástroje je velice přesvědčivá. Navíc Rubicon 8 unesou se stejnou samozřejmostí větší rozsah hlasitostí, než vaše uši (alespoň chcete-li poslouchat víc než jednu dvě skladby) - pořád pak mají zjevnou rezervu.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 10

Rubicon 8 nepatří mezi přímé, ani analytické reprosoustavy, vlastně se snaží působit přesně naopak. V "Indigo dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities" | 1993 | Zaiks | JD 1251/52) bylo cítit celkovou uvolněnost, klid a neuspěchanost, přičemž ale byla cítit autorita a rozličnost rychlého broukání basy, bylo slyšet lehké šumění a pokřikování diváků kdesi v pozadí nebo celkově harmonický, samozřejmý přednes, kdy se všechno spojuje a prolíná, aniž by jediný nástroj ztratil čitelnost. Rozlišení je vlastně velice dobré, neokázalé a samozřejmé.

Hudební scéna ve "Spirit of the Air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) byla už úplně oproštěná od korpusů reprosoustav, byť pro dosažení úplně ideální plasticity je třeba trochu pošoupat s boxy i se sebou a kvůli lehounké směrovost si najít to správné posezení. Asi netřeba zmiňovat, že Rubicon 8 asi do dvacetimetrové místnůstky nevtěsnáte a že to chce ideálně dvakrát tolik - čím dále od stěn i od sebe Dali postavíte, tím působivější a větší scénu obdržíte. Nástroje drží na místech, ač nemají krystalicky dokonalé zaostření, je to spíše trochu live dojem, je tu už znát pěkné protažení do hloubky a také rozložení nástrojů v předozadním směru.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 12

V čem se Dali daří velice dobře, to je schopnost jaksi bezprostředně a zábavně hrát - v "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) se hudba valila, stavěla na mohutné, intenzivní basové lince, byl to rockový zážitek s velkými proporcemi, velkým tlakem a zcela prostý agresivity; Rubicon 8 umí příjemně vykompenzovat svým sladkým přednesem technické nedostatky nahrávek, aniž byste měli pocit "rozpatlání" či vysloveného maskování.

Dali Rubicon 8 jsou velkolepé reprosoustavy - ať už fyzickými rozměry, tak rozměry zvukovými, kdy umí zprostředkovat drtivou a dramatickou dynamiku, poslat vám zvuk barevný, uvolněný, laskavě příjemný a muzikální a jednoduše, bez překážek vás dokážou bavit hudbou. Dali nejsou určené těm, kteří preferují puristickou věrnost tónu (která hrozí strohostí) nebo monitorovou zaostřenost - Rubicon 8 hrají trochu po svém, ale až opulentně nádherně a ve velkých místnostech vám poskytnout tlak, objem, proporce a důraz živého hudebního představení. Je velmi jednoduché je poslouchat a je to příjemné, neúnavné, muzikální - jediné co po vás budou Rubicon 8 chtít je dostatečně autoritativní elektronika a významně velká podlahová plocha. Pokud máte ale rádi velikost a zvukovou eleganci, dejte jim šanci...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 30 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 m1

Nástup na slibovaných 38 Hz lze skutečně celkem jasně vidět, což je v praxi excelentní výsledek, propad na hranici 110 Hz lze připsat mnohem spíše vlivu místnosti, než samotným reprosoustavám, u nichž spíše skutečně realistický smysl dává plynulý, lehký pokles k hranici 2,5 kHz, kde svou roli začíná až do 14 kHz jasně prosazovat velká kopulka tweeteru, rychlejší pokles nad 14 000 Hz opět vypovídá o použití pásku. Rubicon 8 ani svým zvukovým charakterem netouží být studiovými nástroji, proto asi ani nijak nevadí lehce zdůrazněný bas a vokální pásmo.

2017 01 29 TST Dali Rubicon 8 m2

Křivka impedance není úplně jednoduchá, protože ač prostá prudkých přechodů, osciluje mezi 4 a 5 Ohmy, v oblasti působnosti páskového tweeteru pak padá až ke 3 Ohmům, s čímž se pojí i poměrně prudká změna v elektrické fázi - ta je jinak naprosto čistá a neproblematická. Naladění bassreflexu lze najít na úrovni 35 Hz.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 139 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ impozantní stavba

+ bohatý, barevný zvuk

+ hladivé charisma

+ dynamika

ZÁPORY

- těžko zkrotitelný, velký bas

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horn | www.horn.eu 

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio