ELAC hi-fi reprosoustavy

Termín „black box" se často používá pro zařízení, která jednoduše připojíte a ona plní svou funkci; jinými slovy, víte, co jde dovnitř, víte i co jde ven a nijak se nestaráte o to, co se děje mezi tím. Toho využila i malá anglická firma, prezentující se trochu nevážně jako „skupina milovníků televize, muziky a disko tance". Tvrdí, že když jsme dokázali před více než 40 lety postavit člověka na Měsíc, je nepochopitelné, že ke sledování televize a svých oblíbených pořadů potřebujeme pořád ještě tolik přístrojů a drátů. Jednoduše se tak rozhodli to změnit a nabídnout světu jedinou krabičku, která zvládne všechno.

Plán trochu vágní a smělý, jehož výsledkem je The Little Black Box, skutečně maličká černá krabička, přicházející nyní s přídomkem „v2". Na pohled není ničím zvláštní – váží pár desítek gramů, má čtvercový půdorys 11,6 x 11,6 cm a výšku 2,9 cm, definovanou víceméně vzadu umístěným LAN konektorem. Aby bylo učiněno zadost i estetickým nárokům, pravoúhlá nezajímavost vzhledu je rozbita v levém předním rohu výrazným, fialově zbarveným zkosením. A také firemním logem na horní straně. Čelní stěnu zabírá jen jediná stavová LEDka modré barvy a vedle ní velmi nenápadné spouštěcí tlačítko.

Pravému boku dominují chladící otvory, částečně přesahující až na horní stranu. Zařízení se díky tomu uchladí i při malých rozměrech a v plastovém těle pasivně. Na levém boku jsou dva USB porty 2.0, do kterých zasunete paměti nebo pevné disky s obrazovým materiálem. Je tu také čtečka SD karet, třeba pro obsah z mobilních zařízení. Vzadu pak najdeme již zmíněný LAN konektor, vedle pak jeden výstupní HDMI verze 1.4. Zdroj je externí, pulzní s klasickým vstupem. Žádné sofistikovanosti a hračičky, The Little Black Box v2 jde k věci maximálně jednoduše a přímo.

Stojí rozhodně ztratit slovo za dálkové ovládání – je malé, ergonomicky nadstandardně příjemné a hlavně tak nějak dobře rozvržené, takže se během chviličky naučíte přistupovat k důležitým funkcím v podstatě poslepu. Jako bonus navíc dostanete ještě druhé ovládání (ještě nedávno příplatkové), které má na zadní straně klasickou klávesnici a řeší tak problém zdlouhavého zadávání textů třeba při vyhledávání.

Samotné zařízení je postaveno na platformě Linux, o dostatečnou pružnost běhu se stará dvoujádrový procesor na čipsetu ARM Cortex A9 s 1 GB operační paměti. V praxi jsme se nesetkali s tím, že by se stream byť i ve vysokém rozlišení zadrhl, případně měl systém nějaká zpoždění v reakci na pokyny. Ba naopak, vše je příjemně plynulé. Uvnitř přístroje je ještě 8 GB flash paměti, která slouží pro uchovávání dočasných dat (načtených databází, ale i samotných streamů...). Skvělé je, že pokud ke krabičce nemůžete dovést kabel, není problém fungovat také bez drátů – vestavěná Wi-Fisice postrádá ten nejaktuálnější protokol ac, ale i se standardy 802.11 b/g/n nám stahování dat fungovalo bez obtíží.

The Little Black Box v2 podporuje širokou řádku kodeků a formátů – je jich tolik, že doporučujeme celý seznam projít v popisku u dovozce: http://www.eurostar-ostrava.cz/cs/produkt/2031-the-little-black-box-v2/ . Ani při několika týdnech v podstatě denního používání se nestalo, že by nějaký film, byť z libovolného zdroje, nešel přehrát, nebo mu scházel zvuk; však si krom video formátů poradí přístroj snadno i se všemi kodeky Dolby a DTS, které zvládne buď zpracovat na stereo, nebo jen poslat dál. Co víc, software The Little Black Box v2 je stále ve vývoji a jednou za čas dorazí aktualizace – těch pár, co jsme zažili my, bylo výhradně k lepšímu, ať už v podpoře nových služeb, nebo rychlosti reakcí.

TLBB v2 stojí sice v základu na platformě Linux, tím zásadním je ale softwarová nadstavba XBMC – ta začala jako Xbox Media Center, ale neziskové konsorcium ji během zhruba dekády existence dovedlo na hodně jinou úroveň. V současnosti jde o jednu z nejlepších platforem, pokud je vaším cílem věnovat se digitálním médiím. Největší silou této platformy je obrovské, nepřeberné množství doplňků, které si můžete stáhnout a nainstalovat. Naopak nejslabším článkem XBMC je tak trochu fakt, že je určeno pro geeky, takže je nutné stáhnout jakýsi softwarový „sklad" těchto doplňků, pak najít jejich instalační balíčky, ta nainstalovat a pak teprve rozběhnout. To má k principu „black box" zařízení hodně daleko...

V Anglii se proto rozhodli napsat ještě uživatelsky přívětivou nadstavbu XBMC, který vám přináší možná i miliony filmů, seriálů a hudebních alb na dosah dálkového ovládání. A nejlepší je, že celé ladění prostředí The Little Black Box v2 zjevně míří na počítačově spíš průměrně gramotné uživatele a ty, kteří nemají touhu nic příliš řešit.

Začněme od začátku – úvodní nastavení po prvním spuštění je otázkou volby jazyka prostředí (čeština je přítomna) a preferovaného jazyka titulků. V tu chvíli je zařízení spuštěno a proběhne jen základní aktualizace všech součástí.

Zorientovat se v nabídce je nesmírně jednoduché – názvy jako „Filmy", „Seriály", „Sport", „Rodina" apod. jsou přehledné. Po otevření kterékoliv z nabídek na vás ale vykoukne jen prázdno a ikona „Přidat obsah". Ta nedělá nic jiného, než že vás zavede k seznamu zdrojů obsahu a vy si libovolný můžete nainstalovat. A pak další, další, další a další, dokud nebudete mít dost. Nám se osvědčila služba Genesis (je dostupná pro filmy i seriály, kde najdete cokoliv. Opravdu cokoliv. Možná bude chvíli trvat, než se proklikáte k obskurním horrorům z japonského undergroundu, ale jsou tam také. Najít můžete snadno třeba i to, co je momentálně v kinech. Jde vlastně o velmi uživatelsky příjemnou formu instalace doplňků XBMC.

Genesis je asi nejzajímavější službou pro milovníky filmů a seriálů, byť existují i některé české doplňky s filmy a seriály v češtině. Asi každého napadne, jestli podobné zařízení tedy není nelegální – a my musíme říct, že není. Instalace doplňku vás mimo jiné totiž varuje, že některý obsah může být v některých zemích nelegální a je tedy jen na vás, co si pustíte. Za druhé The Little Black Box vlastně jen nabízí streamy třetích stran, ne žádné své vlastní. A za třetí stažení v Čechách ještě pořád není nelegální (byť byste se upřímně řečeno asi neměli na takový film koukat). Genesis ale mimo jiné nabízí i naprosto „čisté" zdroje – ať už je to váš NAS, nebo služby typu YouTube a mnohé další.

O všech možných i nemožných nastaveních a možnostech The Little Black Box v2 se nejsnáze přesvědčíte ve videu:

Můžeme snad jen dodat, že není problém načíst téměř jakémukoliv obsahu titulky z OpenSugtitles,org, přístroj sám vybere ty pravděpodobně nejlepší a ve většině případů mu to vychází. Pokud by náhodou nesedělo jejich časování, stačí tlačítkem + a – na dálkovém ovládání poupravit v rozsahu až 60 sekund dopředu či dozadu.

Vzhledem k nesmírně příznivé ceně přístroje, jeho úžasně pohodlnému a přehlednému uživatelskému prostředí v češtině a až neskutečným databázím obrazového materiálu, kterými některé doplňky disponují, nelze The Little Black Box v2 nic vytknout. Zobrazovat umí až 1080p a dobrý materiál vypadá zcela srovnatelně se základními Blu-ray přehrávači. I když – snad bychom si mohli postesknout, že TLBB neumí přečíst ISO formát. Malá černá krabička nicméně jednoznačně cílí na pohodlí, pohodlné uživatele a běžné sledování; pokud chcete high end video, samozřejmě sáhnete trochu jinam, ale budete muset zaplatit třeba také 15x tolik. Poměr cena výkon a extrémně pohodlná dodávka obsahu až pod nos jsou v současnosti naprosto nepřekonatelným mixem – v podstatě totiž můžete, pokud zrovna nepotřebujete sledovat některou z českých soup oper, s klidným svědomím zapomenout na klasické televizní vysílání a ušetřit si nějaký ten poplatek za služby typu UPC a podobné. Chcete dobrou radu? Pokud máte rádi filmy a seriály, pokud je pro vás obsah důležitější než ne vždy brilantní forma, pokud máte rádi maximální pohodlí při používání a pokud hledáte ten nejlepší poměr ceny a výkonu v segmentu dostupných zařízení, pak The Little Black Box v2 nemá jednoduše konkurenci.

Kč 3 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ obrovská, v praxi dokonalá databáze filmů a seriálů

+ i zajímavé možnosti získat český obsah

+ velmi přátelská cena

+ LAN i Wi-Fi fungují dobře

+ možnost streamovat video, audio, ale také procházet fotografie a vůbec obsah v síti

+ rychlost a stabilita prostředí

+ české prostředí

ZÁPORY

- jste odkázáni co do kvality obrazu trochu na náhodu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio