2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 1

Polská značka RCM je činná již od konce 80. let a specializuje se na návrh a výrobu gramofonových předzesilovačů (byť má v nabídce také jeden klasický integrovaný zesilovač). Králem nabídky je ultimativní phono za bezmála milion korun, základ nabídky pak tvoří logicky jednodušší, ale přesto koncepčně ne zcela odlišný model Sensor 2 MkII.

Prvním pohledem je jasné, že RCM Audio neholdují nějakým opulentním estetickým řešením. Phono je ve zcela jednoduché, čisté a pravoúhlé krabici, většina šasi je černá, čelní panel si můžete vybrat černý nebo stříbrný, v obou případech je tu horizontální vyfrézovaná linka, firemní logo a modelové označení. Jde jednoduše o účelné řešení, nijak neobvyklé u phono předzesilovačů.

Sensor 2 MkII je rozdělený do dvou šasi, to menší, ještě nenápadnější než hlavní skříň, ukrývá napájecí zdroj, připojující se k hlavní jednotce dlouhým kabelem s pětikolíkovým rozhraním.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 13

Jediné, co by vás vlastně na Sensor 2 MkII mělo zajímat, se nachází na zadní straně – po levé straně jsou to výstupy (jeden pár nesymetrických cinchů a druhý pár symetrických XLR), uprostřed cinchové vstupy (levý kanál je vždy nahoře, pravý dole) a po pravé straně je jednak zmíněný napájecí konektor a nad ním šroubovací svorka zemnícího kolíku. Všechny konektory jsou kvalitní modely od Furutech, připlatit si můžete za zlacené nebo rhodiované verze.

Vedle vstupních cinchů jsou na každém patře dva bloky dvoupolohových šoupátek – pravý blok má pět prvků a řídí zisk zesilovače, levý blok má prvků osm a reguluje zátěž, respektive tím osmým prvkem řeší, zda se výstup bude chovat jako symetrický nebo nesymetrický. Kupodivu fixní je úroveň vstupní kapacity, činící 150 uF. Vzájemnou kombinací různých poloh lze nastavit opravdu, ale opravdu hodně různých možností, takže i sebeesoteričtější přenoska by měla být s tímto předzesilovačem kompatibilní.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 2

Vnitřní konstrukce je poctivě dvoupatrová, obvodové desky jsou oddělené a sdílí jen velkou baterii kondenzátorů, které filtrují napájecí napětí.

Pokud se vnitřní řešení něčím liší od běžných standardů, je to schopnost dodat vysoké výstupní napětí – standard jsou sice běžné 2V, ale zařízení disponuje schopností „vykouzlit“ až 8V. I u standardního výstupu to nicméně znamená, že signál běžné MC přenosky s výstupní úrovní 0,3 mV je zesílen 6 300x – zachovat při takovém zesílení přijatelnou míru šumu vyžaduje skutečně pečlivá řešení.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 4

Zesílení samotné je realizováno integrovaným obvodem, choulostivá RIAA korekce pak diskrétním dvoustupňovým řešením na bázi nízkošumových odporů a polypropylenových kondenzátorů. Výrobce říká, že každou součástku vybírá ručně za pomoci měření, aby parametry odpovídaly požadavkům. Výsledkem by měla být frekvenční odezva v toleranci pouhých +/- 0,3 dB v celém pásmu od 20 do 20 000 Hz.

Samostatnou zmínku si zaslouží napájecí zdroj. Má symetrické provedení a RCM Audio říkají, že zásadní pozornost tu věnují výběru typu kondenzátorů, stejně jako snižování impedance.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 7

Technickými parametry Sensor 2 MkII odpovídá standardům – zisk lze nastavit od 52 do 76 dB, impednaci od 20 do 47 000 ohm a celkové harmonické zkreslení na 1 kHz signálu nepřekračuje 0,01%. Odstup signálu a šumu na nejnižší úrovni zisku dosahuje velmi dobrých 85 dB.

Šasi Sensor 2 MkII jsou poměrně robustní – hlavní část váží zřetelných 3,5 kg při šířce 24,5 cm, hloubce 22,7 cm a výšce 11 cm, napájecí zdroj má bezmála 2 kg při šířce 12,2 cm, hloubce 23 cm a výšce 7 cm.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 10

Phono předzesilovač jsme poslouchali v hlavní redakční sestavě – ke srovnání hrál Grandinote Celio, poslouchalo se na VPI Scout s ramenem Jelco SA-250 a přenoskou HANA ML na podložce IsoAcoustics Delos. Hrálo se přes Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR a Xavian Quarta Evoluzione, propojeno bylo mixem kabelů Nordost Heimdall 2 / Valhalla 2 a napájeno přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P.

Přestože Sensor 2 MkII rozhodně není žádný levný předzesilovač, brnkání kontrabasu Charlie Hadena v „My Old Flame“ z kooperativní desky „Last Dance“ s Keithem Jarretem (2014 | ECM | ECM 2399) bylo čistší a autoritativnější, než byste od nenápadné krabičky čekali. Každý tón má velmi dobré ohraničení, jsou zprostředkovány věcně, ale přirozeně, s charakteristickou měkkostí, kterou ale phono dále neakcentuje, je to tedy vřelost autentická, nikoliv „do hezka“. Phono si nehraje na kdovíjaký objem, i v tomto ohledu je patrné, že akcent je kladen na korektní prezentaci všech odstínů, dobrou strukturu a celkově pocit přesnosti.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 8

Velmi jasný a konkrétní byl hlas LP v „Muddy Waters“ z desky („Lost on you“ | 2017 | Vagrant | 538284881), čitelnost byla velmi snadná a to zejména díky velmi nízkému pocitu přítomnosti nějaké vlastní charakteristiky. Phono je spíše analytičtější, i když kupodivu netlačí na prezentaci těch horších, ostřejších detailů, je to trochu učesaná prezentace, přesto velmi dobře přehledná. Nahrávku tak vnímáte i s jejími limity, ačkoliv to není nepříjemné, neodrazuje to od poslechu.

Výšky v „Joni“ Mathiase Eicka („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) zněly moc hezky, rychlé, čisté, znělé a přesto ne agresivní. Zvuk je celkově v zásadě stále civilní, ničím nepřimalovaný a dobře prokreslený, celkově v objemu přiměřeném, nijak zásadně expanzivním, ale zároveň výtečně vyváženém po všech stránkách. Skrze phono proniká charakteristika přenosky, částečně ale jakoby „neutralizovaná“, posunutá od jisté zvukomalebnosti směrem k analytičnosti.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 12

Ani mohutný buben v „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) nezněl kdovíjak velký, zato byl velmi pevný, soustředěný a konkrétní, takže dopad paličky měl fyzickou sílu a důraz. Sensor 2 MkII má reprodukci zjevně pod kontrolou, údery jsou velmi dobře ohraničené a rychlé, průbojné. Nečekejte nějakou efektní dynamičnost, s níž by hudba roztřásala prkna v podlaze, tady panuje spíše audiofilská čistota, čitelnost a členitost nad hrubou silou.

Sensor 2 MkII má spíše tendence k lehce analytičtějšímu podání, rozlišení v „Modul 60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603), skladbě plné vrstev, dozvuků a detailů, tak bylo velmi dobré, ačkoliv zvuk nemá tendenci ukazovat detaily nějak suše nebo technicistně či tvrdě. Naopak se drží reality v tom dobrém slova smyslu, reprodukce je otevřená a klidná, lehounké dozvuky křehkých tónů doznívají bezproblémově a dlouho a všechno vlastně působí tak nějak harmonicky a organicky.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 3

Prostor v „There is a Kingdom“ od Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) byl moc hezký dobře zorganizovaný a parádně spojitý. Ani tady nejsou proporce jednotlivých nástrojů nějak obrovské, ale vejdou se na scénu všechny včetně vzduchu okolo. Ohraničení a lokalizace jsou dobré, je patrná hloubka i šířka, prezentovaná s klidem a vlastně až lehce nenápadně, takže chvilku trvá, než doceníte úroveň přehlednosti celého stereofonního obrazu.

Na „Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) se jasně ukázalo, že phono hraje tak, jak hraje vaše nahrávka, že vlastní signatury je pramálo. Na jednu stranu Sensor 2 MkII nijak neupozorňuje na jisté drobné chyby, ale ani je nemaskuje. Hlavní je, že hudba jako taková je pronikavá a že si ji můžete poslechnout už opravdu, ale opravdu na úrovni, že má drajv, ale ne zbytečnou agresi a celkově je harmonická a zábavná.

2022 04 30 TST RCM Sensor mkii 11

Polské phono RMC Audio Sensor 2 MkII vypadá nenápadně a vlastně tak trochu nenápadně i zní – pod touto maskou ovšem ukrývá důstojné high-endové schopnosti a za sice ne úplně nízkou, ale v kontextu rozhodně nijak šílenou cenu nabízí tonální neutralitu bez suchosti, analytičnost bez únavnosti a klidný přednes bez pocitu odtažitosti. Je to velmi dobře vyvážený phono předzesilovač, který snadno „ušijete“ na míru své přenosce (nebo svému vkusu, pokud na to přijde) a který už z drážek vašich elpíček zvládne vydestilovat víc než poctivou dávku opravdové hudby, kterou je radost poslouchat.

Kč 69 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ možnosti nastavení

+ celkově harmonický, klidný zvuk

+ pevnost a přesnost s dobrou čitelností

+ jen malá vlastní signatura

ZÁPORY

- vzhled by za danou cenu mohl být nápaditější

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: HiFi Styl | www.hifistyl.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies