800 250 loewe

Spolu s všelijakými soundbary a integrovanými zvukovými systémy v posledních dvou letech svět domácího kina zaplavují i „hrající základny pod televizi", vyhovující mnoha běžným posluchačům více než rozměrné multikanálové systémy klasických reprosoustav, nebo ploché soundbary s jasnými limity. Začala s nimi značka BOSE s modelem Solo TV, o něco později už má svou verzi snad každá značka, která se alespoň okrajově pohybuje ve světě domácího kina. Ani první, ani poslední je také americký Klipsch s modelem SB 120.

Na první pohled je televizní zvukový systém stejně decentní jako jakékoliv obdobné zařízení, jinými slovy jde o poměrně velký, černý, pravoúhlý box s krycí mřížkou na čelní stěně. Na toto jednoduše střižené tělo se pak postaví samotný televizor, přes použití plastiku jako hlavního materiálu unese SB 120 na svém hřbetu váhu až 45 kg. To není zlé – určitě ne s ohledem na to, že samotný systém váží pouze 10,4 kg a zabere vám na komodě / racku prostor 83,1 x 33,6 x 9,9 cm (š x h x v).

Jednoduchost křivek prosakuje i do vybavení SB 120 – máte totiž jen tři možnosti, jak do zařízení signál ze své televize (nebo přehrávače) dostat. Vlastně dvě, neb třetí je Bluetooth, díky kterému si můžete snadno připojit třeba svůj telefon a přehrát si nějakou hudbu jako kulisu. Z „drátových" možností, využitelných pro domácí kina, tu najdeme jeden optický digitální vstup a jeden pár analogových RCA vstupů. Toť vše, byť třeba alespoň ještě koaxiální, nebo alespoň zdvojený optický konektor by nebyl od věci. Také tu nenajdeme ani pre-out výstup pro subwoofer, byť i ten by se občas mohl hodit – fér je přiznat, že drtivá většina konkurentů je vybavena stejně.

Díky Bluetooth připojení, používající výborný kodek apex ke bezztárové kompresi přenášeného signálu, můžete snadno téměř z jakéhokoliv dnešního zařízení streamovat zvukové soubory – rozlišení je omezeno na standard Red Book (tedy 16 bitů / 44,1 kHz), ale pro kulisový každodenní poslech nebo na večírek to bohatě stačí, zvláště vezmeme-li v úvahu cenu a zaměření přístroje. Jen tak mezi řečí, přestože do „modrého zubu" proniká tento kompresní algoritmus teprve v jedenadvacátém století, navrhli ho již v roce 1980, ale beztrátová úprava pochází z roku 2009.

Ač by tomu snad relativně skromné rozměry nenapovídaly, uvnitř těla se skrývá třípásmová aktivní reprosoustava s celkem šesti reproduktory. Výšky mají na starosti hliníkové kopulky o průměru 19 mm, usazené (jak jinak u Klipsch) ve zvukovodu Tractrix, středy polymerové membrány o průměru 7,6 cm a basové pásmo obhospodařují ovály, definované výškou 7,6 a šířkou 12,7 cm. Basová část je také vybavena dvěma bassreflexovými porty.

Maximální simplicita se opakuje i ve vybavení – jediným podporovaným kodekem je Dolby Digital, ale je fakt, že bohatě stačí pro většinu situací. Klipsch SB 120 je vybaven také podporou simulace 3D zvuku, tedy schopnosti pomocí změn fáze a časování signálu alespoň trochu připodobnit reprodukci klasickému multikanálovému přednesu. Tak jako kdykoliv jinde, je tento efekt extrémně závislý na konfiguraci zdí, pozici systému a mnoha dalších faktorech a tak jako téměř vždy a všude žádný dramatický dojem neposkytuje. Rozhodně potěší i praktická schopnost naučit se kód vašeho stávajícího dálkového ovládání, takže nebudete muset využívat dodávanou jednoduchou „placičku".

Dostatečné schopnosti pro běžné televizní vysílání zajišťuje frekvenční odezva 50 – 20 000 Hz v tolerančním pásmu +/- 3 dB. Zvukové dojmy jsme sbírali s plochou televizí Philips a také při reprodukci z Pioneer BDP-LX71.

Z relativně kompaktní ozvučnice umí Klipsch vykouzlit pěkně energický zvuk, třeba náraz auta v jedné z úvodních scén na Blu-ray disku „Constantine" se pěkně zařízl zvukem tříštícího se skla a ohýbané oceli až pod kůži. Středy a výšky jsou jednoduše velmi expresivní, občas snad až trošku tvrdé, při filmové reprodukci to je ale spíš k prospěchu věci.

Pravdou je, že basové složky je tak nějak méně, ale od přístroje s tak nízkým profilem byste asi bas jeskynních objemů asi stejně nečekali. Hodně pomůže umístění blízko zdi, ideálně i na nějakou skříňku. Pak má poměrně slušnou sílu a objem i „bručení" mimozemských strojů v nejnovější filmové interpretaci „Války světů".

Zvuk je digitálně čistý, pevný a jasný, dobrému zážitku pomáhá i jeho rychlost, ani komplexní filmové scény s mnoha výbuchy nepůsobí nekontrolovaným dojmem. V porovnání s plochou televizí jde jednoznačně o jinou zvukovou ligu, což je přesně to, proč byste si mohli SB 120 chtít pořídit.

Jako nástroj pro reprodukci hudby pak Klipsch SB 120 opět nabízí lehce světlejší vyvážení. Samozřejmě tu není žádný výrazný dojem prostorovosti, přeci jen rozteč obou kanálů není téměř žádná. Plasticitu prostorové scény tak nehledejte, dynamiku a dopřednou energii ale klidně. Pro běžný poslech, zejména pak popu a rocku, je hudební výkon jednoduše „fajn".

Zvuková základna Klipsch SB 120 nabízí za rozumné peníze rozumný výkon, přesně podle očekávání. Nenápadný design padne kamkoliv, škoda je snad jenom omezeného počtu konektorů. Jeden digitální a jeden analogový vstup sice zřejmě budou pro běžné nasazení stačit, mohl by tu být ale alespoň výstup na subwoofer pro ty, kterým objem spodních tónů nebude stačit. Pokud budete chtít ozvučit třeba i domácí večírek, tak i to SB 120 zvládne, hlavně díky schopnosti hrát pod kontrolou i poměrně nahlas. Celkově je Klipsch SB 120 ztělesněním poměru rozumné ceny a výkonu v dramaticky bujícím segmentu „soundbase" přístrojů.

Kč 11 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ čistý a jednoduše srozumitelný zvuk

+ umí hrát pěkně nahlas a energicky

+ pro filmy jednoduše fajn jednoduché a kompaktní řešení

ZÁPORY

- málo vstupů

- 3D režim je zbytečný

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika