800 250 loewe

Pokud budete chvíli poslouchat, jak konstruktéři z firmy Axiom Audio diskutují o novém digitálním multikanálovém zesilovači A1400-8, začnete možná uvažovat o tom, jak vybavit vaše křeslo bezpečnostními pásy. Ne, opravdu nežertuji! Nový zesilovač Axiom byl navržen s obrovskou výkonovou rezervou, a tak se může klidně stát, že vás svým výkonem během hlasité pasáže prostě smete z křesla. Ptáte se, k čemu proboha někdo potřebuje tak vysoký výkon? Jednoduše proto, že dnešní hollywoodské filmy obsahují neuvěřitelně dynamický zvukový doprovod - srážky vozidel, tryskové motory letadel, výbuchy a mnohé další. Navzdory faktu, že typický A/V receiver dokáže reprodukovat převážnou část moderní zvukové stopy, často dojde k tomu, že během dynamických pasáží nedokáže dlouhodobě poskytnout potřebný výkon. Výsledkem je slyšitelné zkreslení, jak zesilovač bojuje proti přetížení. Nový Axiom A1400-8 slibuje parametry, na které jsme zvyklí u vícestupňových klasických zesilovačů třídy A/B. Maloobchodní cena uvedená na internetových stránkách společnosti Axiom www.axiomaudio.com  je 3850 amerických dolarů.

Osmikanálový digitální zesilovač A1400-8 dosahuje celkového výkonu 1400 wattů. Počet aktivních kanálů, kam je možno tento výkon směrovat, lze zvolit v rozmezí jednoho až osmi. Je například možné rozdělit výkon do sedmi kanálů, takže každý z nich poskytuje 200 wattů. Tento zesilovač dokáže poskytnout více než dostatečný výkon do jakékoliv kombinace reproduktorů s impedancí od 2 do 8 ohmů. Společný napájecí zdroj dodává proud do čtyř samostatných obvodů, z nichž každý obsahuje dva kanály. Současně také napájí všechny ostatní obvody. Povrchová úprava zajišťuje, aby zesilovač barevně ladil s ostatními komponenty. Můžete si vybrat mezi černou, stříbrnou nebo v barvě champagne. Tady se buď budou všichni, kdo vlastní komponenty v této barvě, radovat, nebo se nám tu Axiom snaží představit nový trend! Ve srovnání s klasickými analogovými zesilovači třídy A/B nabízí digitální konstrukce zesilovače A1400-8 několik výhod: mimořádně vysokou účinnost, nižší ztrátové teplo a kompaktní šasi o velikosti: 10 cm výška, 46 cm šířka a 45 cm hloubka (výška je méně než poloviční oproti klasickým multikanálovým zesilovačům). Nenechte se však zmást velikostí šasi, zesilovač A1400-8 totiž váží téměř 25 kilogramů.

Zadní strana zesilovače skrývá osm vstupních konektorů v konfiguraci XLR, čtvrtpalcový stereo konektor, nebo konektory typu RCA. Pokud hodláte použít RCA kabely, neobejdete se bez pozlacených čtvrtpalcových adaptérů. Osm rovných nebo v 90stupňovém úhlu zahnutých adaptérů od každého typu je součástí balení. Pro dosažení optimálního výkonu se doporučuje použít konektory typu XLR. Pěticestné reproduktorové terminály pro každý kanál bez problémů akceptují jakýkoliv konektor nebo kabel. A na závěr je tu 12voltový spouštěcí obvod, jenž umožňuje ovládat zapnutí a vypnutí celého zařízení pomocí předzesilovače.

Pro začátek jsem připojil zesilovač k A/V receiveru Pioneer Elite VSX-84TXSi a páru reprosoustav KEF série iQ. Ačkoliv je zesilovač A1400-8 určen k připojení špičkového předzesilovače/procesoru, chtěl jsem ho nejdříve připojit k A/V receiveru, abych ukázal majitelům, že v jejich případě by to byl rozumný a logický krok pro rozšíření systému. Samostatný předzesilovač a procesor je kdykoliv možno dokoupit. Jakmile jsem propojil A/V receiver a zesilovač pomocí RCA kabelů Gutwire, ozval se z reproduktorů slyšitelný brum. Nebyl to samozřejmě problém žádného z komponentů ani kabelů, nýbrž klasická zemnicí smyčka – problém, ke kterému dochází u všech audio komponentů. Po chvíli detektivní činnosti a několika radách z horké linky Axiomu jsem eliminoval problém hučení jediným možným způsobem, a to použitím kabelových adaptérů RCA do XLR. Tady bych chtěl upozornit, že Axiom poskytuje v případě potřeby velmi užitečnou zákaznickou podporu, například když se dostanete do problémů při zapojování vašeho systému.

Abych vyzkoušel zesilovač v praxi, vybral jsem si k poslechu DVD z koncertu skupiny Collective Soul, nahrané živě za podpory symfonického orchestru města Atlanty. Tento úžasný koncert představuje jednu z nejlepších živých nahrávek, se kterými jsem se kdy setkal. Zanícený hlas Eda Rollanda za doprovodu kytary a orchestru představuje úchvatnou kombinaci. S hlasitostí nastavenou na úroveň živého vystoupení se můj pokoj rázem proměnil v jeviště rockového koncertu. Tento zesilovač byl koneckonců navržen za účelem přiblížit skutečný koncert po všech stránkách. Zvukové podání bylo tak čisté a dynamicky nabité, že jsem ztratil pojem o čase a sledoval koncert téměř až do konce. I když nahrávka obsahovala tak obrovské množství zvukových vrstev včetně Rollandova zpěvu, nástrojů skupiny a celého orchestru, byl každý nástroj snadno rozpoznatelný. Každé slovo z úst zpěváka bylo zřetelné, dokázal jsem rozeznat jednotlivé tóny kytar a komplexní zvuk orchestru celou kulisu neustále doplňoval. Nedá se pochybovat o tom, že A1400-8 je zesilovač s velkým hudebním talentem. Přirozený zvuk nástrojů i lidského hlasu s sebou přináší skutečné emoce. Po více jak 45 minutách takto hlasitého poslechu jsem překvapivě nezaznamenal žádnou únavu. To je obvykle u zvukových systémů dobré znamení.

Akční scény z DVD filmu Potomci lidí představily A1400-8 v ještě impozantnějším světle. Ve scéně, kdy Theo prochází uprchlickým táborem při hledání Kea, dostaly všechny reproduktory v mém okolí náležitě zabrat. Výstřely z karabin, exploze a výkřiky opravdu naháněly díky realistickému přenosu zvuku hrůzu. Ulicemi duněly tanky a to všechno umocňoval strašidelný soundtrack. Místnost se otřásala jednotlivými výbuchy, ale ani přes to nevykazoval zesilovač po celou dobu sebemenší známky jakékoliv námahy. Konečně se moje velké regálové reproduktory KEF dočkaly opravdu solidního výkonu, aby ukázaly, co umí! Tato hrůzyplná scéna obsahovala obrovské množství různých zvukových vrstev. Všechny však byly díky obrovskému dynamickému rozsahu zesilovače A1400-8 perfektně slyšitelné.

Pravá chvíle, abych nahradil A/V receiver Pioneer něčím vhodnějším, a tak jsem připojil na jeho místo digitální procesor/předzesilovač Lexicon MC-8. Oba komponenty jsem propojil pomocí kabelů Ultralink Platinum Audiophile XLR. Nadešel čas pocítit vrchol dokonalosti zesilovače A1400-8.

Zvuk z disků, jako jsou 2kanálové kompakty Diana Krall The Look of Love, Best Audiophile Voices III a SuperSounds! III (XRCD), se mi okamžitě zalíbil. Zesilovač vytvořil opravdu širokou a hlubokou zvukovou kulisu. Nástroje jako cimbály a triangly doznívaly opravdu přirozeně a bez přílišného syčení a praskání. Nízké frekvence byly přesné a velmi důrazné. Vokály byly přirozené a živé a bylo z nich cítit emoce. Celé kmitočtové spektrum bylo velmi dobře vyvážené. Čistý zvuk vynikal na pozadí bez jakéhokoliv rušivého šumu, což dokazuje že Axiom A1400-8 je opravdu velice tichý zesilovač.

Opět jsem se vrátil k vícekanálové hudbě a vybral si album Legendy Jazzu na Blu-ray nosiči, což je velmi kvalitně nahraná jazzová kompilace. V tomto případě jsem se dočkal neuvěřitelně plného a hřejivého zvuku. Precizní aranžmá všech instrumentů a interpretů přesně vystihovalo celou situaci. Zdaleka nejlepší slyšitelné zlepšení u tohoto disku představovalo obrovské množství hudebních detailů. Nejjemnější detaily zahrané s finesou a tak delikátně, že hlasy interpretů a zvuky nástrojů byly opravdu skutečné. Díky zvýšené hlasitosti jsem měl pocit, že jsem se stal součástí opravdového koncertu. To je koneckonců skutečný důkaz, že zesilovač plní přesně to, co se od něj očekává.

Probíraje se svou sbírkou filmů, vybral jsem si válečné drama plné bojových akcí, a to snímek „300“ na disku Blu-ray. Jak jsem se přiblížil k akčním scénám, bylo slyšet přesvědčivé svištění mečů a zvuky zápasů mezi spartánskými bojovníky a jejich nepřítelem. Akční scény v tomto filmu zněly neuvěřitelně dynamicky a hlasitě, ale navzdory tomu nebylo možno zaznamenat ze strany zesilovače žádné nadměrné úsilí. Blesky protínaly oblohu následovány realistickým zvukem hromu, jenž otřásal celou místností. Všechny dialogy byly nádherně srozumitelné, takže nikdy nedošlo k tomu, že bych měl problém se sledováním rozhovorů.
Rozhodně se nedá pochybovat o tom, že pro autentický hudební zážitek v domácích podmínkách budete potřebovat skutečně výkonný zesilovač. Tady je opravdu vidět, že se technikům společnosti Axiom podařilo dosáhnout úspěchu. Jejich A1400-8 nabízí všechny vlastnosti, které jsou nezbytné pro špičkový zesilovač – vysoký výkon, okamžitou a přesnou reakci a v neposlední řadě i šarm a eleganci. Zesilovač dokázal simulovat jak přední řady koncertní síně, tak i pocit přímé účasti v ději hollywoodských akčních trháků. Zesilovač bylo také díky jeho kompaktnímu tvaru velmi snadné umístit do regálu mezi ostatní přístroje. Nakonec mi zůstal jen jediný problém – vrátit zápůjčku společnosti Axiom. Ale ještě předtím si určitě stihnu pustit několik dalších filmů.

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika