„Všechno to začalo v Abbey Road", praví motto na hlavní straně webu firmy Studio Connections. Podtitulem jejího názvu je pak stejně výstižné heslo „profesionální kabely pro milovníky hudby". Za touto značkou stojí pánové Michael Whiteside a John Dunkerley, první je již téměř tři desítky let špičkovým návrhářem a nahrávacím techikem, druhý pak již více než tři dekády konzultuje veleznámé firmě Bowers&Wilkins a nahrál na 1 000 desek s klasikou.

To rozhodně není špatný základ, jak jistě uznáte. Značka Studio Connections, respektive tehdy zatím jen její produkty, vznikly při poslední přestavbě studií EMI Abbey Road, protože tohle patrně nejdůležitější a nejznámější studio na světě nebylo spokojeno s žádným z dosud prodávaných kabelů. Londýnská studia se rozhodla k nejméně kompromisní cestě – nechat vytvořit kabeláž přesně na míru svým potřebám a standardům, k čemuž se dostali právě výše zmínění pánové, hlavně pak Michael Whiteside. Právě on je tím člověkem, který si hrátky s kabeláží, respektive celou technikou vyzkoušel již při přestavbách v letech 1996, 2000 a 2004. A co je nejlepší, všechny kabely se značkou Studio Connections vyrábí právě a jen on, navíc ručně a před finálním zabalením je ještě kompletně otestuje a přidá vám testovací protokol. Trochu to připomíná vášeň A.J van den Hula pro přenosky, kde cívky svých zamilovaných kousků také ještě v pokročilém věku motá.

Základním pilířem filozofie značky je tvrzení, že když bude signál klidný a nerušený i hodně vysoko nad prahem slyšitelnosti, tak teprve pak dosáhneme klidu a uvolněnosti. Whiteside tu není příliš konkrétní, ale v principu jde o fázovou koherenci, díky níž máte pocit „rychlého" zvuku. To ale podle Studio Connections není vše, neméně velkou porci energie věnovali v Anglii také izolaci vodičů. Přestože používají „obyčejný" polyetylen, jsou ho dvě vrstvy a mají k tomu rozumně znějící důvody. Primární vrstvu tvoří pěnový polyetylen, který absorbuje menší část elektrického signálu, než jeho plná varianta. Ta tvoří druhou vrstvu izolace, společně nabízí konzistentní elektrické parametry v jakékoliv délce, což – jak tedy tvrdí Michael Whiteside – není prý jev tak samozřejmý, jak bychom čekali.

Soustředění na fázovou dokonalost je znát i z volby materiálu a jeho finální podobu. Jde o tradiční kroucený kabel, protože výrobce tvrdí, že důležitá je celková vnější plocha, hlavně kvůli takzvanému „skin efektu". Díky tomu vodiče z kombinace bezkyslíkaté mědi vysoké čistoty a stříbra excelují hlavně na nejvyšších kmitočtech a poskytují tak nejlepší, nepřekvapivě, fázové sladění. Možná jste se již koukali, zda jste nepřehlédli informace o materiálu stínění – je to jednoduché, žádné tu není. Kabely z Abbey Road totiž tak nějak neřeší nakumulované rušení, neb jeho většina se prý stejně vyruší pozitivním a negativním vodičem, takže důležitější je co nejnižší kapacita kabelů – a odstranění stínění pomáhá právě kapacitu dramaticky omezit.

Je fakt, že kabely z Abbey Road si nehrají na žádnou technologickou revoluci, nesnaží se nikde tvrdit, že přináší nějak zásadně inovativní přístup a je pravda, že je to přístup sympatický. Pánové ze studií zjevně vědí, co jim v praxi funguje a co ne, proto například doporučují maximálně se věnovat uzemnění celého systému, využívají znalosti fyzikálních zákonů a staví i kabel jako komplexně se chovající systém, v němž vše souvisí se vším. Doporučujeme přečíst mimo jiné i jejich technologické povídání, rozvádějící námi popsaná fakta: http://www.studioconnections.co.uk/Tech/Cable1.html (v angličtině).

Měli jsme možnost chvíli žít se signálovými kabely Studio Connections Reference Plus s RCA konektory. Černobílé provedení drátů v průhledném obalu je jednoduše sexy, o tom žádná. Relativně malý průměr drátu a vysoká ohebnost vám v domácím prostředí také budou spíše pro radost. Stejně tak „naše" koncovky Bullet Plug plně odpovídají jak cenové třídě, tak nárokům na maximální pohodlí, neb pevně a snadno zapadnou na nejobyčejnější, i na robustní RCA konektory.

Kabely Abbey Road Studio Connections Reference Plus RCA jsme měli zapojené mezi Naim Nait XS a Naim CD5si, soulution 530 a soulution 540, NAD C370 a Pioneer BDP-LX71, mezi Burmester 101 a Burmester 102, ale také mezi Musical Fidelity M8 PRE a M8 700m. Porovnávali jsme s KrautWire Guru SX, Eagle Cable Condor Blue 3.1, QUAD QA-900 a Monster M1000i.

Klavír a kontrabas v „Largo du Concerto No 5" v podání Simone Dinnerstein („Cabasse La Collection" | SACD vrstva | 2011 | SONY | 88691918262) na všech sestavách po připojení propojovacího kabelu Reference Plus obohatil bas a to jak objemově (najednou ho bylo více), tak co do přesnosti (definice byla nejvýznamnějším přínosem kabelu, najednou byly tóny mnohem lépe kontrolované, konkrétnější a energičtější). Čitelnost nejspodnějších znějících oktáv se skokově zlepšila, přitom ale podobný, i když ne tak markantní vliv měl kabel i na rozlišení středního a nejvyššího pásma; bez příkras se najednou zkonkrétní i velmi subtilní detaily.

Podobně signifikantní a zásadní nárůst sebejistoty při reprodukci basu jsme zaznamenali i na jiné skladbě z výše zmíněného sampleru – hip hopové „Bye Bye" francouzského rappera Menelika. Impuls a timing klouzající elektrické basy s velmi dominantní pozicí získá pevnost a tah na branku, tóny se přitom nijak nevydělují z okolní hudby, naopak pocitově se integrují s ostatními pásmy o to lépe. Pocit vyčištění provází i Menelikův vokál, stejně jako hlas jeho vokalistky.

Velmi zajímavý je pocit rychlosti, jako kdyby po zapojení kabelu Studio Connections zvuku něco přestalo klást odpor a ten se tak mohl naplno rozletět. „Flim Bob Didley" z disku „Vintage BB´s" od Flim & The BB´s (1991 | dmp | CD-486) svádí svou čistotou a prostotou hrubostí a agresivity k vysokým hlasitostem, je vysloveně radost poslouchat ten hladký, čistý zvuk. Je zvláštní, že se jen velmi obtížně hledají slova pro jakoukoliv charakteristiku tohoto kabelu – prostě jako kdyby nebyl. Je vlastně studiově přesný a naprosto transparentní, vlastně až trochu „nudně nijaký", takže díky němu o to výrazněji prosakuje charakter propojené elektroniky. Dovedeme si představit i situaci, kdy hrubší, ostřejší zvuk bude nepříjemný, protože ho Reference Plus prostě vezme takový, jaký dostane.

Na mnoha systémech má sklony k hrubosti a říznosti celé album „Clangers and mash" od Gwyneth Herbert (2010 | Naim Edge | naimcd137). Ne tak s kabelem Studio Connection Reference Plus. I když dává najevo případné přibroušené hrany a pronikavější tóny, jakýmsi kouzelným způsobem nejsou agresivní, nepříjemné, jsou to prostě definovaná fakta. Celek je také velmi uvolněný a opět tu nelze nepochválit výjimečně perfektní kontrolu spodních oktáv. Basa je velká, plná a velice svižná a téměř dokonale suchá.

Tendence k analytické přesnosti ukazuje Studio Connections také ve středním pásmu – „The Queen and the soldier" z výběrové desky „Tried and true" od Suzanne Vega (1998 | A&M | 540 945-2) táhne jasná, naprosto samozřejmá akustická kytara, téměř cítíte její rezonující korpus a znělé struny, na druhou stranu jsou ale díky mimořádné transparentnosti také zdůrazněny nedokonalosti nahrávky. U vokálu tak cítíte, že trochu schází pocit skutečných úst, která ho vydávají, že jaksi visí ve vzduchu. Ukazuje to ale na množství informací, kterými vás kabel umí zásobit.

Skutečně špičkovou nestrannost a vyrovnanost kabelu prokázala také „Ask a woman who knows" od Natalie Cole („KEF Ultimate Resolution Demonstration Disc 2" | 2010 | Universal | 4803148). Plné tóny, vše perfektně srozumitelné a přehledné, plastické. Máte jednoduše pocit, že ono „ultimativní rozlišení" tu skutečně platí.

Ani velmi komplexní signál, jakým je třeba Elgarova „Enigma Variations" ze sampleru s plody spolupráce Bowers&Wilkins a londýnských symfoniků, Studio Connections Reference Plus nezaskočí. Kabel subjektivně v ničem neomezuje dynamiku skladby ani jednotlivých nástrojů, ale je tu znát, že se nesnaží o ultra přesný přednes, ale právě spíše o komplexní přenos hudby jako celku, o uvolněnost a přirozenost. Vše je sebevědomě vykreslené, důrazné jak má být a působí naprosto nepřehnaným a „správným" dojmem, stejně jako velmi věrně prezentuje barevnost jednotlivých nástrojů.

Propojovací kabel Studio Connections Reference Plus RCA je velmi podařeným mixem studiových kvalit a domácí „použitelnosti". Jakkoliv se ani náznakem nesnaží o cinkavý, muzikální nebo pěkný přednes, není to striktně suchý a chladný zvuk. Dominantní charakteristikou kabelu je rychlost (a také transparentnost) a vyrovnanost, pocitově průchozímu signálu neklade žádný odpor a přednes je tak lehký a jistý. Je tu znát ladění studiového rutinéra s mnohaletou praxí, který touží slyšet prostě jen to, co mu elektronika servíruje – a přesně toho se dočkáte od kabelů Studio Connections, samozřejmého a věrného přenosu signálu tak, jak ho (ne)ovlivní připojená elektronika. Nic míň, nic víc, což znamená i přes relativně vysokou cenu kabelu vynikající hodnotu, věrnou ideálům high fidelity.

Kč 19 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi věrný a přesný přenos signálu

+ transparentní

+ rychlý, čistý zvuk

+ vyrovnané pásmo

ZÁPORY

- nesnaží se o muzikálnost nebo prostě „příjemnost"

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika