Německý InAkustik je značka nenápadná, situovaná do středních vod high fidelity, byť v jejím portfoliu najdeme jak „výlety" do těch nejdostupnějších i high endových koutů světa komponentů pro věrnou reprodukci zvuku. Extra široký záběr přesahuje dnes od kabelů i k elektronice a reprosoustavám, určeným téměř výhradně pro domácí zástavby a instalace. V katalogu ale najdete třeba i HDMI dongle pro streamování dat (tedy obdobu Google Chromecast), nebo internetový televizní set-top-box (tedy alternativu k Apple TV).

Množství produktů sice ve finále lehce znesnadňuje orientaci, ale v audio kabelech lze v podstatě rozeznat tři základní úrovně produktů – Star (tedy základní), Premium a Referenz (která už pokukuje po high-endových výšinách). K nám se dostal po nejvyšších modelech signálový drát nazvaný jednoduše Premium Audio. Když se podíváte na cenu, kdy půl druhého metru dlouhý kabel s vcelku pěkným zpracováním od renomované značky stojí jen pár korun přes tisícikorunovou hranici, zjistíte, že na světě v této třídě zrovna moc konkurence podobného typu nenajdete.

InAkustik Premium Audio kabel s RCA koncovkami vypadá sice jednoduše, šedomodrý povrch je ale na omak hodnotný a asi by vás neurazil ani na desetkrát dražším produktu, podobně jako zlacené, dostatečně masivní koncovky.

Kabel není nijak obzvláštně tlustý, samotný vodič přitom má průměr slušných 6 mm. Je vyroben dle osvědčené firemní filozofie z čistě měděných vláken s vysokou čistotou. Vodič je obalen dvojitým stíněním, o kterém se toho ale příliš nedozvíte. Jedinou další dostupnou informací je ta o konstrukci – vodiče nejsou kroucené, ale využívají double mono uspořádání. V dané cenové třídě si prostě není mnoho o čem povídat, jde o základní koncept a důležité je u něj pouze použití dostatečně kvalitních materiálů – díky velikosti firmy lze spoléhat na to, že umí udržet velmi rozumnou cenu právě i při použití neošizených materiálů.

InAkustik Premium Audio s RCA konektory jsme poslouchali mezi NAD C370 a Pioneer BDP-LX71, případně mezi Naim Nait XS a CD5si, občas také mezi Pro-Ject Phono Box a jedním ze zesilovačů. Porovnávali jsme s Eagle Cable Condor Blue 3.1, TelluriumQ Black, KrautWire Guru S a Monster Cable M1000i. Hudbu vyzařovaly Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus.

Premium Audio od InAkustik si naprosto na nic nehraje. Žádný efekt, žádné pozlátko, nic navíc – a díky tomu skutečně skvělá cena. Levnější už je snad jen zvonkový drát. Stejnou charakteristikou jde počastovat i styl reprodukce – například v komplexní a reprodukčně nelehké „Granada" ze záznamu živého vystoupení legendárních tří tenorů ve složení Carraras, Domingo a Pavarotti (1990 | MFSL | UDCD 587) je dobře znát jednoduché podání, jdoucí po podstatě hudby a nijak zvlášť se netrápící čímkoliv nadstandardním, ale to je jednak vlastní všem drátům této cenové třídy, jednak je zvuk i tak vcelku příjemný a hlavně (opět s ohledem na cenu) cítíte slušnou dynamiku. Je pravda, že měděná konstrukce s sebou nese i lehce sytější, hutnější a možná v basové oblasti lehoučce výraznější podání. Jde ale jen o nepatrně silnější důraz, který je ostatně také vcelku charakteristický pro běžné měděné kabely.

Optimistická countryová „Waiting" od The Paperboys („Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) nabízí v podání InAkustik Premium Audio jednoznačně hlavně soustředění na celek, byť jednotlivé nástroje jsou i celkem dobře separované. Dle očekávání nenabízí kabel úplně dokonalý vzhled do mikrodynamických kontrastů instrumentů, zato má ale příjemné, syté a kultivované barvy akustických nástrojů. Je až s podivem, že celek je tak hezky barevný a čistý, že není plochý a jaksi „bez chuti a bez zápachu", jak se to u levných komponentů jakéhokoliv druhu stává.

„Eclipse" z „Dark Side of the Moon" od Pink Floyd (MFSL | UDCD 517) se nese ve znamení pěkně pulzující, měkké a bohaté baskytary, která tvoří hezký základ celkové reprodukci. Ta je lehce pomalejší, klidnější, jsou tu ale dobře čitelné všechny nástroje a žádné pásmo nemá nijak zřetelně navrch. Nemáte ani pocit, že by se zvuk jakkoliv hrnul kupředu, ba naopak. Snad i díky tomu ale působí přehledně a čistě. Kytara nemá takový ten intenzivní kovový témbr, nad strunami je cítit trochu sametové jemnosti, ale není to nepříjemné.

Jemnost a něha vůbec díky lehce sametovému nádechu reprodukce pronikají do reprodukce, ale jak už bylo řečeno, nejde to proti dobrému hudebnímu zážitku jako celku. Saxofon v „Born to love you" od Flim & The BB´s ("Vintage BB´s" | 1991 | dmp | CD-486) má spíše jen naznačený jiskrný kovový charakter, není to takový ten typický jiskřivý zvuk, ačkoliv energii a nekonfliktní pohodu saxofonu upřít nelze. To za tisícovku rozhodně není špatné. Naopak skutečně fajnová je basa – měkká, hravá a jakkoliv cítíte rezervy v její plasticitě a síle impulzů, v kontextu situace je to naprosto v pořádku.

Dylanova krásná „Hurricane" z výběru „DYLAN" (2007 | Columbia | 88697 16131 2) nabízí poměrně vkusnou akustickou kytaru a činely – u obou je znát kultivovaná kovová charakteristika strun (respektive činelu samotného) a i když rezonance nástrojů je vcelku dost potlačená a soustředění jednoznačně směřuje k hlavní lince, je skladba hezká, dobře se poslouchá, i když tempo je velmi uvolněné.

Nabasovaná rocková jízda „City of Angels" od L.A. Guns („Waking the dead" | 2007 | Spitfire | SPT-15192) dostává v podání InAkustik Premium Audio další dávku energie právě v nejnižším pásmu, takže je ho víc než dost, i když zvuk naštěstí nepřepadne do bublavosti a hučivosti. Nevzniká tu pocit akustického tlaku, ale čitelnost a oddělení všech nástrojů jsou tu zase velmi slušné. Všechny nástroje tu mají své jasné místo, nesnaží se dostat jeden přes druhý a vše je příjemně čitelné, byť samozřejmě nikterak hluboké a holografické.

Kabel InAkustik Premium RCA představuje patrně nejlevnější možnou alternativu za no-name tkaničky. Zvláště pokud jej doplníte do sestavy spolu s reproduktorovými kabely ze stejné stáje, výsledek je vyloženě dobrý, za dané peníze dokonce velmi dobrý. V této cenové třídě představuje InAkustik Premium Audio RCA dobře vloženou tisícikorunu, která dobře doplní v podstatě jakýkoliv entry level systém – asi bychom ho úplně nedoporučili k elektronice s hodně výrazným přednesem nejnižších oktáv, které by mohl ještě zdůraznit, jinak je ale jeho přednes čistý, zřetelný a velmi poklidný. Občas by možná mírná porce energie a dramatu zážitku prospěla, od toho jsou nicméně kabely z vyšších řad. Vzato kolem a kolem, je i tenhle InAkustik ve svém kontextu férovou nabídkou.

Kč 1 019,- - 2x 1,5m

Kč 858,- - 2x 0,75m
Kč 1 647,- - 2x 5m

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rozhodně vynikající cena

+ slušné zpracování

+ synergický efekt s reprokabely InAkustik

+ čistý, přímý zvuk, který si na nic nehraje

ZÁPORY

- zvuk by snesl trochu jiskry

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio