Kabely jsou ožehavým tématem, v němž existuje snad více pověstí než v severské mytologii. Stejně tak tu najdeme skupinky, obhajující v nekonečných debatách přínos kvalitní kabeláž fanatičtěji než příznivci UFO. S úplně stejnou vervou jim odpovídají ti, jenž v kabeláži rozdíl neslyší a považují toto odvětví jen za vábničku na peníze. Faktem ale zůstává, že rozdíly ve zvuku s použitím rozdílných kabelů jsou a nejsou zanedbatelné. Ten kdo je neslyší, prostě musí jen nasbírat ještě pár poslechových zkušeností nebo poněkud vylepšit či pozměnit svůj hi-fi systém.

Do těchto bouřlivých vod vstoupil i český Xavian, když na trh uvedl svůj koaxiální reproduktorový kabel Mondiale. Podle slov výrobce umožňuje „vyjádřit reprosoustavám Xavian všechny jejich hudební možnosti“. To napovídá, že kabel je sladěn hlavně tak, aby hrál dobře s širokou paletou reprosoustav kladenské značky, ale jak se ukázalo, není důležité, k jakým bednám ho připojíte – i když u Xavian doplňuje zvukový charakter ještě příjemněji než u jiných.

Na první pohled je jasné, že cílem tohoto kabelu není ohromit uživatele tloušťkou, tvarem, opletem nebo jakýmkoliv jiným vizuálním efektem. Poměrně tenký drát vede na obou koncích do originálně působících dřevěných krabiček červené barvy, z nichž poté vylézají docela dlouhé koncovky s banánky značky WBT (dlouhá zakončení jsou geniální pro snadnou manipulaci s kabelem). Již od pohledu působí Mondiale jako výrobek Xavian – nenápadný, ale bezpochyby elegantní a velmi dobře vyrobený. To vše navíc při zachování rozumné ceny (za patnáct tisíc totiž dělá reprokabely kdejaký čínský výrobce).

Ruční výroba (samozřejmě kromě samotných vodičů) probíhá přímo v Kladně, zpracování je skutečně skvělé, zvláště pak s přihlédnutím k cenovce. Dokonce i luxusní dřevěná krabice a sametové pytlíčky, chránící všechny čtyři konce kabelů působí hodnotně. Mondiale je v tomto příkladem neokázalého luxusu.

Materiálem vodičů je postříbřená měď, o jejich průřezu se od výrobce dozvíme jen tolik, že je vybírán pro nejlepší hudební reprodukci a harmonii. Lehký obrázek si ale můžeme udělat, uvědomíme-li si, že průřez celého kabelu je zhruba centimetr. Přičtěme k vodičům teflonovou a silikonovou izolaci spolu s vrstvičkou opletu, vyjde poměrně malý průřez. Mondiale také prý vykazuje velmi nízké hodnoty kapacity a indukce, což bývá často doprovázeno větším odporem. Bohužel, žádné konkrétní hodnoty k dispozici nejsou a vzato kolem a kolem, ony nejsou zase až tak zásadní.

Důležité je jak kabel hraje a mimo jiné také to, že se s ním výborně žije – není problém ho ohnout podle potřeby, není problém připojit jej pevně (díky skvělým konektorům WBT) a pohodlně (díky dlouhým tenkým zakončením) k jakýmkoliv reprosousatavám, které díky své nízké váze nijak neohrožuje (například stržení z podstavce je u „nejhighendověji“ tlustých kabelů reálným rizikem).

Xavian Modniale byl poslouchán na reprosoustavách Harbeth Monitor 30, KEF R900, Xavian Giulietta a hlavně Xavian XN 125 Junior. Jako zesilovač hrál buď NAD C370 nebo Rotel RCX-1500. Reproduktorová kabeláž pro srovnání nesla britský punc – jednalo se o ProAc Response Signature Black. Signál dodal Pioneer BDP-LX71 (jako integrovaný zdroj i jako transport), Pioneer N-50 (jako streamer i jako D/A převodník) a KingRex UD384 v roli počítačového transportu i USB D/A převodníku. O kvalitu napájení se staraly filtry Xindak alternované IsoTek Aquarius s kabelem DC Syncro. Každé reprosoustavy byly pečlivě nastaveny do ideálních pozic pomocí kompaktního disku IsoTek.

První nápadnou věcí, které si posluchač po výměně svého reprokabelu za Mondiale jistě všimne je živost projevu. Zvuk na všech připojených reprosoustavách získal na barevnosti, sytosti a hlavně klidu a pohodě. Jestliže s původním kabelem zněla na XN 125 Junior Diana Krall se svou „Where or when" jemně, ale lehce suše, s Mondiale jako by se zvuk usadil pevněji, zkonkrétnily se kontury jednotlivých nástrojů. Subjektivně jako kdyby z reprodukce někdo sloupl průhlednou plastikovou fólii, bránící (byť jen trochu, ale přeci) čistému průchodu informací k uším posluchače. S Mondiale má Krall onu úžasnou a do morku kostí se zavrtávající atmosféru.

Xavian promítl do svého kabelu stejnou filozofii, jakou uplatňuje u reprosoustav – nejedná se o analytickou, suchou a čistě exaktní součást sestavy, soustředící se na předání zvuku, nikoliv hudby. Zde je to přesně naopak – dominuje hudba. Přirozeně a volně ukazuje Xavian Mondiale i jemné detaily úderů do bubnů na testovací hi-res nahrávce LessLoss Drums; jsou ale natolik přirozenou součástí celkové vyznění, natolik neexponované, že v prvé chvíli se zdá, že nejsou – až po uvolněném zaposlouchání postupně vyplouvají na povrch.

V čem je ale Mondiale nejen ve své cenové kategorii excelentní, to je přenos dynamiky. To ocení obzvláště milovníci akustické a hlavně klasické hudby, mezi něž se čítá i tvůrce kabelu Roberto Barletta (a je to tedy na výsledku znát). Otevřený a podmanivý zvuk houslí včetně malých nuancí proudících tónů ve Vivaldiho „La Stavaganza“ ukazuje na velmi dobrou kontrolu průchozího signálu s velmi malým ovlivněním a omezením. A hlavně – Mondiale reprodukuje housle barevně, živě a dodá do sestavy nenápadnou, nevtíravou jiskrnost a radost z poslechu.

Co je společné všem dojmům ze zvuku, to je jejich kultivovanost a nevtíravost – Mondiale napomáhá zvuku sestavy do klidné, dospělé polohy a puncem high endu je fakt, že vše hraje tak nějak obyčejně, normálně (to rozhodně není pejorativní konstatování, aby nemohl vzniknout omyl – naopak high endové podání by mělo být přesně takové). Vlastně až při delším poslechu jde zhodnotit, že zvuk má ty „správné“ parametry.

Znát je to třeba na krásně rozlišených a sborech Palestrinových mší na nahrávce Deccy „5 Masses“. Množství ženských vokálů zní prostorem, lze jasně sledovat oddělené hlasy, ne jen zvukový chumel. Do nich se pak mísí hlasy mužů, aniž by jedny druhé zastiňovaly či se zvuk sléval. Povedená konkurence z kategorií kolem 40ti – 50ti tisíc a výše přidává k tomuto dojmu ještě trochu více vzdušnosti a širší pravo-levý prostor. Mondiale umí vystavět iluzi prostoru velmi homogenní, kompaktní, přesto o něco celkově menší. Otázkou je, zda není podání konkurenčních kabelů spíš uměle „na efekt“ přehnané. Každopádně je otázkou osobního vkusu, čemu posluchač dá přednost – kabel od Xavianu nevzbuzuje dojem žádného omezení či nepravosti co do prostorového podání.

Xavian Mondiale je kabel, který bude v cenové kategorii patnácti tisíc za dvoumetrový set jen stěží hledat konkurenci. Zjevně je totiž vyroben bez potřeby ohánět se kolem něj tajnostmi, mýty, zázraky a umělým budováním dobrého dojmu podle rovnice „co je drahé, musí být i dobré“. Mondiale je prostě a jednoduše funkční kabel, nabízející přesně to, co by kabel nabízet měl – čistý přenos signálu. Třeba oproti referenčnímu a desetinásobně dražšímu Neyton Berlin LS je u něj znát tendence hudbu přehrát poněkud muzikálněji, ale to zároveň činí reprodukci zábavnou za každých okolností a Mondiale je tak také mnohem tolerantnější ke zvukovým nectnostem sestavy.

Právě oproti Berlin LS jde poznat i to, že je vyvíjen hlavně na reprosoustavách Xavian – tam lze pro většinu modelů Xavian jen v málo případech bez ohledu na cenovou kategorii najít vhodnějšího partnera. U ostatních je to – tak jako u jakéhokoliv jiného kabelu – laborování a alchymie při výrobě výsledné zvukové ambrosie, ovšem i zde je vzhledem k ceně Mondiale zářivou hvězdou. Co je ale na Mondiale krásné, to je nejen jeho zvukový charakter a muzikální schopnosti, ale také velmi přijatelná cenovka, víc než rozumně odrážející jeho výkon, na rozdíl od mnohé, často poněkud cenově nadsazené konkurence.

Kabelu Xavian Mondiale by měl dát šanci každý, kdo chce do své sestavy vnést trochu sytosti, hudebnosti, radosti z poslechu, klidu a relaxace. Do cenové relace třiceti tisíc totiž Mondiale nabízí hodnoty v této třídě ne zcela obvyklé a to přesně podle firemního motta „La vita in musica“ = „Život v hudbě“. A nejlepší referencí pro tento kabel může snad být i to, že byl víc než důstojným partnerem reprosoustavám KEF R900 za téměř sto tisíc korun…

Kč 14 990,- (set 2m) – Kč 29 990,- (set 5m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ na danou cenu velmi dobré provedení

+ ideálně fungující kabel k reprosoustavám Xavian

+ živý projev, sytý a muzikální zvuk

+ skvělý poměr ceny a výkonu

ZÁPORY

- hodí se hlavně k reprosoustavám Xavian, byť i s jinými odpovídá víc než své kategorii

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Xavian

www.xavian.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 311 329 876

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Aquarius
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio