2018 11 07 TST McIntosh MT2 1

Americký McIntosh patří mezi ty nejdéle působící výrobce high-endové audio techniky na trhu; s rodokmenem sahajícím až do roku 1949 a aktuálním katalogem čítajícím desítky a desítky komponentů, s nimiž poskládáte systém od zásuvky po reprosoustavy, patří tahle newyorská firma mezi nejvýraznější značky na světě. A to vlastně tak trochu navzdory svítivé a rozmáchlé estetické stránce svých produktů, které lidé buď zbožňují nebo z duše nenávidí.

McIntosh má ve své nabídce kombinaci řekněme moderních produktů, jako jsou streamery, převodníky nebo SACD přehrávače a staromilských komponentů, ať už jsou to elektronkové zesilovače nebo třeba gramofony. Základem nabídky pro milovníky vinylu je (minimálně oproti svým dvěma vyšším sourozencům) kompaktní gramofon MT2.

Oproti zmíněným vyšším modelům je MT2 vlastně velmi klasicky koncipovaným gramofonem - má šasi obdélníkového půdorysu, které není příliš vysoké, takže gramofon není zbytečně robustní a ovládání je shora a nikoliv na svislém panelu. Dotek luxusu a firemní identity gramofonu dává skleněný panel na horní části.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 2

Ačkoliv je, jak bylo řečeno, gramofon menší než vyšší modely, tak stále patří mezi výrazné - s šířkou 45,2 cm, výškou 12,7 cm a hloubkou 43,2 cm je to prostě kus gramofonu, zvláště připočítáme-li i váhu 13,2 kg. Výrobce dodává i akrylový protiprachový kryt, je ale skoro škoda jím přikrývat výraznou podobu tohoto gramofonu.

Všechny prvky na horní straně gramofonu jsou usazeny na úhlopříčce vycházející z levého dolního rohu - typické kolečko se stříbrnou obrubou gramofon zapne a nastaví požadovanou rychlost, dále je tu talíř o tloušťce téměř 3 cm, vyrobený z polyoxymetylénu (tuhý, pružný a odolný polymer), subtalíř je pak hliníkový, točící se v bronzovém ložisku a nakonec je tu raménko - to je trubička z duralu a hliníku, usazená na safírovém ložisku a mající možnost seřízení azimutu, úhlu i antiskatingu.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 3

Na jejím konci je z továrny usazena přenoska typu MC, která nabízí vysoký výstup 2,5 mV a je tak kompatibilní i s MM vstupy předzesilovačů. Pracuje v rozsahu 20 - 50 000 Hz, hrot na hliníkové chvějce je z eliptického diamantu a výrobce doporučuje zátěž 1 000 Ohm.

Pohon talíře je zajišťován řemínkem z vestavěného motoru, napájení je řešeno externím stabilizovaným zdrojem.

Podíváte-li se na zadní stranu, je jasné, že i konektivita gramofonu je naprosto standardní - krom vstupu napájení je tady totiž jen dvojice pěkných cinchů a zemnící kolík.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 4

Velkou výhodou je pak to, že gramofon je k použití takříkajíc "z krabice", cílí tak zjevně hlavně na "běžného konzumenta" než na ty, kteří mají potěšení z dlouhého seřizování gramofonů, výběru přenosek či experimentování s drobnostmi.

McIntosh MT2 jsme poslouchali v luxusních prostorách dovozce v Praze, kde mu společnost dělal komplet elektroniky McIntosh a to včetně strojů jako MCD550, MA252, MC1.25KW, MP1100, C52 a dalšími. Srovnávat jsme mohli s velkým modelem MT10. Používali jsme kabeláž InAkustik Referenz, přenosku Sumiko Blue Point No.2 a reprosoustavy Bowers&Wilkins 800 D3 či Sonus faber Olympica III, doplněné příležitostně subwooferem Bowers&Wilkins DB3D.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 5

V "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Stocfish Records Vinyl Collection" | 2006 | Stockfish | SFR 357.8006.1) byla už tak exponovaná basová linka pěkně hutná, spodní frekvence jsou pěkně bohaté, veliké a možná i trošku těžké, ale zato mají mocnou, vrnivou a temnou důraznost, se kterou si prostě tu rozmáchlou a pumpující prezentaci užijete. Zvuk kupodivu není ani tak "analogově" měkký, jak byste od gramofonu mohli čekat, má už solidně spořádané kontury a razanci, je to až trochu našlápnutý bas.

Hlas Emili Sandé v "Hurts" ("Long Live Angels" | 2016 | Virgin | V 3163) byl ale naopak pěkně uvolněný, nenašponovaný, ale přesto i tady zůstala energie a mocnost; opět je to ale konkrétnější, dobře artikulovaný zvuk, který nenese stopy "analogové" měkkosti a uvolněnosti, je to prezentace prostá nějaké umělé hezkosti. Přesto je zpěv vřelý, velmi "lidský".

2018 11 07 TST McIntosh MT2 6

Cinkot nejvyšších frekvencí v "Gate Ved Gate" Kari Bremnes ("InAkustik Reference Soundcheck" | 2014 | inakustik | INAK 7505121) byl vlastně moc pěkně čistý, realistický a možná maličko tenčí, minimálně pak v poměru ke zbytku frekvenčního pásma. Jako kdyby rozmáchlost patrná vespod se proměňovala se stoupající frekvencí v čím dál realističtější a "neutrálnější" zvukový styl. Cinkání má už opravdu pěkné prokreslení, spoustu jemných detailů i křehkost a kovovou jadrnost, kterou mít má.

V elektronické "Magama" od Yello ("Toy" | 2016 | Yello | 0060254760261) bylo znát, že gramofon umí zkrotit i razantní a dynamickou hudbu, že jeho zvuk je pevný a konkrétní, pružný a živý. Na vinyl je všechno, zdá se, až překvapivě civilní a realistické, gramofon v kombinaci se zvolenou přenoskou umí nechat hudbu pěkně vygradovat a nechat dýchat. Není to taková ta barevně nadýchaná makrodynamika velkého stylu (ač možná v tom nejhlubším pásmu trochu ano), ale spořádaná, důrazná dynamičnost s kontrolou a jistotou.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 11

Ke klasické "Spanish Harlem" od Rebeccy Pidgeon ("Retrospective" | 2003 | Chesky | JR330) přistoupil gramofon s velmi realistickým, upřímným stylem - jsou tu ty lehce ostřejší sykavky, jsou tu ty jemňoučké nádechy, je tu ten pocit vzdušnosti a hlas zářící uprostřed toho všeho dění. Kontrabas v pozadí má tu svou luxusní měkkost a vřelost a přesto cítíte, že do toho gramofon s přenoskou vlastně nijak nevstupují, že to je čistý, až překvapivě nepřikrášlený zvuk, respektující charakter nahrávky. Není to reprodukce vysloveně analytická a technické, ale ani "vinylová". Ve velkém zvukovém obrazu jsou ale detaily dobře dostupné.

Velikost a ukázněnost, vlastně až precizní ukotvení v pravolevém i předozadním směru bylo jasně patrné v "In the fall" Sary K. ("Water falls" | 2003 | Stockfish | SFR 357.8025.1). Také už je jasné, že tohle je high-endový gramofon (a přenoska), protože lokalizace v prostoru je jednoduše bezproblémová, přirozená, samozřejmá a pokud už tady je nějaká stopa "analogovosti", je to v netechnické organičnosti, s níž celé hudební dění rozkvétá do prostoru.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 13

Možná ještě v tom, jak přes až překvapivou přesnost a konkrétnost zůstává v "So far away" od Dire Straits ("Brothers in Arms" | 1985 | Vertigo | 3752607) taková ta šťavnatost, není to suchý zvuk, byť ani tak nějak "hezký". Je to ale plynulá reprodukce, s dostatečně velkým, energickým i autoritativním basem, relaxovaná a přesto odsýpající. Je to prostě dospělé a příjemně muzikální zároveň.

Ani nejlevnější gramofon MT2 od amerických McIntosh nelze považovat zrovna za levný přístroj, ba naopak; na druhou stranu, dostanete klasický gramofon šmrncnutý tou efektní estetikou značky, dostanete dobrou přenosku a dostanete zvuk, který drží pohromadě, je čistý, konkrétní a highendově organizovaný, nepřehrává, neakcentuje přednes do "hezka" a vůbec působí dospěle, zřetelně a má všechno co má mít. Není to takový ten typicky "gramofonový" zvuk, na to je příliš přímočarý a nestranný, má ale v sobě příjemnou netechničnost, takže ve finále můžete roztáčet desku za deskou a ani si nevšimnete uplývajícího času, jakkoliv si určitě všimnete, nebude-li nahrávka úplně stoprocentní. McIntosh MT2 je prémiový gramofon - už tím odkud pochází a jak je udělaný. Na světě se zajisté dají najít i cenově výhodnější řešení, na druhou stranu pro ty, kteří už světu černo-modro-zelených zářivých strojů z USA propadli, těm dost možná všechny ostatní varianty budou připadat trochu nudné - a navíc zvukově nabízí MT2 velmi seriózní porci muziky.

Kč 144 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ čistý a kontrolovaný přednes

+ velmi snadný co do nastavení i používání

ZÁPORY

- možná byste čekali o něco bohatší zvuk

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio