2018 11 07 TST McIntosh MT2 1

Americký McIntosh patří mezi ty nejdéle působící výrobce high-endové audio techniky na trhu; s rodokmenem sahajícím až do roku 1949 a aktuálním katalogem čítajícím desítky a desítky komponentů, s nimiž poskládáte systém od zásuvky po reprosoustavy, patří tahle newyorská firma mezi nejvýraznější značky na světě. A to vlastně tak trochu navzdory svítivé a rozmáchlé estetické stránce svých produktů, které lidé buď zbožňují nebo z duše nenávidí.

McIntosh má ve své nabídce kombinaci řekněme moderních produktů, jako jsou streamery, převodníky nebo SACD přehrávače a staromilských komponentů, ať už jsou to elektronkové zesilovače nebo třeba gramofony. Základem nabídky pro milovníky vinylu je (minimálně oproti svým dvěma vyšším sourozencům) kompaktní gramofon MT2.

Oproti zmíněným vyšším modelům je MT2 vlastně velmi klasicky koncipovaným gramofonem - má šasi obdélníkového půdorysu, které není příliš vysoké, takže gramofon není zbytečně robustní a ovládání je shora a nikoliv na svislém panelu. Dotek luxusu a firemní identity gramofonu dává skleněný panel na horní části.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 2

Ačkoliv je, jak bylo řečeno, gramofon menší než vyšší modely, tak stále patří mezi výrazné - s šířkou 45,2 cm, výškou 12,7 cm a hloubkou 43,2 cm je to prostě kus gramofonu, zvláště připočítáme-li i váhu 13,2 kg. Výrobce dodává i akrylový protiprachový kryt, je ale skoro škoda jím přikrývat výraznou podobu tohoto gramofonu.

Všechny prvky na horní straně gramofonu jsou usazeny na úhlopříčce vycházející z levého dolního rohu - typické kolečko se stříbrnou obrubou gramofon zapne a nastaví požadovanou rychlost, dále je tu talíř o tloušťce téměř 3 cm, vyrobený z polyoxymetylénu (tuhý, pružný a odolný polymer), subtalíř je pak hliníkový, točící se v bronzovém ložisku a nakonec je tu raménko - to je trubička z duralu a hliníku, usazená na safírovém ložisku a mající možnost seřízení azimutu, úhlu i antiskatingu.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 3

Na jejím konci je z továrny usazena přenoska typu MC, která nabízí vysoký výstup 2,5 mV a je tak kompatibilní i s MM vstupy předzesilovačů. Pracuje v rozsahu 20 - 50 000 Hz, hrot na hliníkové chvějce je z eliptického diamantu a výrobce doporučuje zátěž 1 000 Ohm.

Pohon talíře je zajišťován řemínkem z vestavěného motoru, napájení je řešeno externím stabilizovaným zdrojem.

Podíváte-li se na zadní stranu, je jasné, že i konektivita gramofonu je naprosto standardní - krom vstupu napájení je tady totiž jen dvojice pěkných cinchů a zemnící kolík.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 4

Velkou výhodou je pak to, že gramofon je k použití takříkajíc "z krabice", cílí tak zjevně hlavně na "běžného konzumenta" než na ty, kteří mají potěšení z dlouhého seřizování gramofonů, výběru přenosek či experimentování s drobnostmi.

McIntosh MT2 jsme poslouchali v luxusních prostorách dovozce v Praze, kde mu společnost dělal komplet elektroniky McIntosh a to včetně strojů jako MCD550, MA252, MC1.25KW, MP1100, C52 a dalšími. Srovnávat jsme mohli s velkým modelem MT10. Používali jsme kabeláž InAkustik Referenz, přenosku Sumiko Blue Point No.2 a reprosoustavy Bowers&Wilkins 800 D3 či Sonus faber Olympica III, doplněné příležitostně subwooferem Bowers&Wilkins DB3D.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 5

V "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Stocfish Records Vinyl Collection" | 2006 | Stockfish | SFR 357.8006.1) byla už tak exponovaná basová linka pěkně hutná, spodní frekvence jsou pěkně bohaté, veliké a možná i trošku těžké, ale zato mají mocnou, vrnivou a temnou důraznost, se kterou si prostě tu rozmáchlou a pumpující prezentaci užijete. Zvuk kupodivu není ani tak "analogově" měkký, jak byste od gramofonu mohli čekat, má už solidně spořádané kontury a razanci, je to až trochu našlápnutý bas.

Hlas Emili Sandé v "Hurts" ("Long Live Angels" | 2016 | Virgin | V 3163) byl ale naopak pěkně uvolněný, nenašponovaný, ale přesto i tady zůstala energie a mocnost; opět je to ale konkrétnější, dobře artikulovaný zvuk, který nenese stopy "analogové" měkkosti a uvolněnosti, je to prezentace prostá nějaké umělé hezkosti. Přesto je zpěv vřelý, velmi "lidský".

2018 11 07 TST McIntosh MT2 6

Cinkot nejvyšších frekvencí v "Gate Ved Gate" Kari Bremnes ("InAkustik Reference Soundcheck" | 2014 | inakustik | INAK 7505121) byl vlastně moc pěkně čistý, realistický a možná maličko tenčí, minimálně pak v poměru ke zbytku frekvenčního pásma. Jako kdyby rozmáchlost patrná vespod se proměňovala se stoupající frekvencí v čím dál realističtější a "neutrálnější" zvukový styl. Cinkání má už opravdu pěkné prokreslení, spoustu jemných detailů i křehkost a kovovou jadrnost, kterou mít má.

V elektronické "Magama" od Yello ("Toy" | 2016 | Yello | 0060254760261) bylo znát, že gramofon umí zkrotit i razantní a dynamickou hudbu, že jeho zvuk je pevný a konkrétní, pružný a živý. Na vinyl je všechno, zdá se, až překvapivě civilní a realistické, gramofon v kombinaci se zvolenou přenoskou umí nechat hudbu pěkně vygradovat a nechat dýchat. Není to taková ta barevně nadýchaná makrodynamika velkého stylu (ač možná v tom nejhlubším pásmu trochu ano), ale spořádaná, důrazná dynamičnost s kontrolou a jistotou.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 11

Ke klasické "Spanish Harlem" od Rebeccy Pidgeon ("Retrospective" | 2003 | Chesky | JR330) přistoupil gramofon s velmi realistickým, upřímným stylem - jsou tu ty lehce ostřejší sykavky, jsou tu ty jemňoučké nádechy, je tu ten pocit vzdušnosti a hlas zářící uprostřed toho všeho dění. Kontrabas v pozadí má tu svou luxusní měkkost a vřelost a přesto cítíte, že do toho gramofon s přenoskou vlastně nijak nevstupují, že to je čistý, až překvapivě nepřikrášlený zvuk, respektující charakter nahrávky. Není to reprodukce vysloveně analytická a technické, ale ani "vinylová". Ve velkém zvukovém obrazu jsou ale detaily dobře dostupné.

Velikost a ukázněnost, vlastně až precizní ukotvení v pravolevém i předozadním směru bylo jasně patrné v "In the fall" Sary K. ("Water falls" | 2003 | Stockfish | SFR 357.8025.1). Také už je jasné, že tohle je high-endový gramofon (a přenoska), protože lokalizace v prostoru je jednoduše bezproblémová, přirozená, samozřejmá a pokud už tady je nějaká stopa "analogovosti", je to v netechnické organičnosti, s níž celé hudební dění rozkvétá do prostoru.

2018 11 07 TST McIntosh MT2 13

Možná ještě v tom, jak přes až překvapivou přesnost a konkrétnost zůstává v "So far away" od Dire Straits ("Brothers in Arms" | 1985 | Vertigo | 3752607) taková ta šťavnatost, není to suchý zvuk, byť ani tak nějak "hezký". Je to ale plynulá reprodukce, s dostatečně velkým, energickým i autoritativním basem, relaxovaná a přesto odsýpající. Je to prostě dospělé a příjemně muzikální zároveň.

Ani nejlevnější gramofon MT2 od amerických McIntosh nelze považovat zrovna za levný přístroj, ba naopak; na druhou stranu, dostanete klasický gramofon šmrncnutý tou efektní estetikou značky, dostanete dobrou přenosku a dostanete zvuk, který drží pohromadě, je čistý, konkrétní a highendově organizovaný, nepřehrává, neakcentuje přednes do "hezka" a vůbec působí dospěle, zřetelně a má všechno co má mít. Není to takový ten typicky "gramofonový" zvuk, na to je příliš přímočarý a nestranný, má ale v sobě příjemnou netechničnost, takže ve finále můžete roztáčet desku za deskou a ani si nevšimnete uplývajícího času, jakkoliv si určitě všimnete, nebude-li nahrávka úplně stoprocentní. McIntosh MT2 je prémiový gramofon - už tím odkud pochází a jak je udělaný. Na světě se zajisté dají najít i cenově výhodnější řešení, na druhou stranu pro ty, kteří už světu černo-modro-zelených zářivých strojů z USA propadli, těm dost možná všechny ostatní varianty budou připadat trochu nudné - a navíc zvukově nabízí MT2 velmi seriózní porci muziky.

Kč 144 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ čistý a kontrolovaný přednes

+ velmi snadný co do nastavení i používání

ZÁPORY

- možná byste čekali o něco bohatší zvuk

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio