Teorie a Aplikace, to je plné znění zkratky T+A, pod níž proslula značka, kterou pan Amft (když s ním mluvíte v němčině) nebo Sigi (to pokud anglicky) založil v roce 1978. Učinil tak ve vestfálském Herfordu a od té doby tam firma pilně roste. Dokonce tak pilně, že se stala nejen důležitým světovým hráčem, ale je i s obrovským náskokem největším high-endovým německým výrobcem – vezměte si ta nejznámější jména značek od našich západních sousedů a zříte, že mají tak 10 až 20 prodejců po celém Německu. T+A jich má 120. Tak známá a důležitá na trhu je, i když se to naší perspektivou nemusí vůbec jevit.
Jednoho listopadového dopoledne roku 2022 jsme spolu s českým distributorem nasedli do vozu směr západ a o pouhých sedm hodin, šest set kilometrů, něco ošklivého kafe a bujaré pocity vzbuzující typické kuchyně na podivně vyprázdněných benzínkách bývalého východního Německa jsme vstoupili do vrátnice továrny T+A na okraji města, které mimochodem leží na stejné rovnoběžce jako Londýn a sdílí také jeho vlastně příjemné podnebí, vykoupené zato obří dávkou deštivých dnů.
Když říkáme vrátnice, myslíme obří vstupní halu a říkáme-li továrna, máme na mysli skutečně působivý objekt moderního typu, který se skládá ze tří křídel a zabírá sedm kilometrů čtverečních (to skutečně není překlep). V nich pracuje 80 zaměstnanců, z toho patnáct ve vývojovém oddělení, zbytek pak v samotné výrobě a montáži, pár samozřejmě i ve skladech.
Předtím, než se pustíme do virtuální prohlídky továrny pomocí komentované fotogalerie, stojí za to říct si ještě pár věcí, i když ta nejpůsobivější fakta už jsme napsali. Duší a mozkem firmy je dodnes Siegfried Amft, vstávající ráno před pátou a před šestou mající zaúkolované všechny své zaměstnance. Je to prototyp soustředěného pracanta, který extrémně brzy začíná a končí často až za tmy. Dnes, ve svých více než sedmdesáti letech, pomalu připravuje svého syna jako nástupce v řízení společnosti.
Pan Amft je sám důvodem, proč je T+A jedním z mála výrobců špičkového audia, kde proklamovaný výzkum a vývoj skutečně není jen frází, ale skutečnou a věrohodnou vědeckou realitou. Jako mladík začal studiem elektroakustiky u pana Sennheisera (ano, toho…) a ostruhy získal ve skutečném vědeckém světě tehdy, když vyvinul první laditelný laser, původně zamýšlený jako součást projektu fúzního reaktoru. Tento projekt usnul, kariéra pana Amfta rozhodně ne – jak sám říká, T+A je dodnes vlastně vědecko-výzkumný projekt s elektroakustickým zaměřením, jehož „podružné výsledky“ jsou špičkové hi-fi produkty, sloužící pro jeho další financování.
T+A patří také k vybraným členům, spolupracujícím se sdružením německých technických univerzit TU 9, jejichž nadaným žákům poskytuje stipendia, bere si je „na zkušenou“ a nakonec z nich zkouší vychovat nové vývojáře a inženýry.
Možná to tak dnes nevypadá, ale značka T+A započala svou existenci jako výrobce reprosoustav a rychle v tomto oboru uspěla. A už od začátku na tomto poli měla firma velmi zajímavé nápady, ať už to byl model Delta s nepřímým vyzařováním, řada Solitaire, která tehdy byla aktivní a měla optickou zpětnou vazbu pro korekci chování měničů nebo třeba elektronkový zesilovač pro páskový tweeter (psal se rok 1984, to pro docenění pokrokovosti značky) či komunikační rozhraní RS232, jež T+A použili jako první na světě pro sjednocení ovládání celé sestavy komponentů.
Elektroniku začali vyvíjet v roce 1985 z prostého důvodu – byla skvělým zdrojem financí pro investování do dalšího rozvoje reprosoustav. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat – již v roce 1992 prodala značka desítky tisíc kusů přístrojů řady R (ta také mimochodem zůstává v nabídce dodnes) a to jen v domovském Německu.
Schopnost vidět budoucnost prokázal tým T+A i v roce 1993, kdy poprvé ve velkém vsadil na digitální technologie a uvedl třeba jako první programovatelný čip s algoritmy pro upsampling signálu, konkrétně v předzesilovači PreDA 3000 AC. A už v roce 1995 následovaly třeba první plně digitální reprosoustavy Solitaire A2D, umožňující přes digitální vstup přímý vstup z CD přehrávačů. Signál tam zpracovávalo neuvěřitelných 11 DSP, přičemž DAC byl spolu se zesilovačem jen pár centimetrů za každým měničem – to je koncept, který by byl považován za ultimativní i dnešním pohledem.
Přelom tisíciletí znamenal ve firmě příklon k all-in-one konceptům a také k domácímu kinu, multikanálu a produktům jako 5.1 DVD receiver K 6. Enormní náklady spojené s licencováním kodeků a každoroční aktualizací v tomto segmentu ale T+A po zhruba dekádě odradily od dalšího pokračování.
Místo toho se firma vrátila třeba k ultimativním konstrukcím s elektronkami, jako byla řada V (jako „Valve“). Nebo ke konstrukci řady E, která byla jedním ze světových pionýrů streamingu – v roce 2007. Elektronky mimochodem stály také za konceptem řady HV, uvedené poprvé v roce 2013. Ta pracuje s násobně vyšším napětím, než je v domácím audiu běžné (až 350 V) a to právě proto, aby rychlostí napodobila elektronky. A dnes mimochodem ultra high-endové komponenty série HV tvoří více než polovinu obratu firmy, což je s ohledem na množství produkce i cenu těchto modelů fascinující.
V současnosti se T+A pustili také do sluchátek a – tak jako vlastně u všeho – se jim rozhodnutí vyplatilo. Všechny modely firmy s výjimkou Solitaire T i většina jejich součástek vzniká přímo v Herfordu, z velké části ručně a přesto se třeba sluchátek prodávají desítky tisíc kusů.
A nyní již k prohlídce samotné továrny…
Už na recepci nás čekal důkaz milé pozornosti k detailům, kterými je firma proslulá.
Celá továrna jede „na zelenou“ – má velké množství solárních panelů a dalších technologií, které jí po dvě třetiny roku zajišťují energetickou soběstačnost.
Sklady součástek se táhnou do dáli a jsou nesmírně pečlivě zorganizované, ve všem je řád jako v automobilce nebo laboratorním prostředí.
Příklad čelního panelu řady HV – masivní hliníkový ingot je vyfrézován s ohledem na dokonalost a všechno má své místo.
Montážní oddělení, část, kde se testují polosestavené komponenty předtím, než se finálně smontují.
Pohled do montáže – na tomto konci se přivezou „polotovary“ jako desky plošných spojů, trafa apod. a postupuje se směrem dozadu, kde vznikne kompletní produkt. Opět trochu jako v automobilce.
Na každém kroku se testuje, testuje a testuje, aby se zaručila dlouhodobá spolehlivost přístrojů.
Konstrukce T+A rozhodně nejsou jednoduché, technická preciznost nehledí na množství součástek – co je potřeba, to se použije.
Čelní panely komponentů nejmladší kompaktní řady 200.
Přestože množství vyrobených produktů dosahuje desítek denně, za vším je ruční práce včetně pájení, šroubování, lepení, prostě všeho…
Šasi firemního gramofonu.
Konstrukční „linka“ – na každém vzdálenějším a vzdálenějším stole je komponent kompletnější.
Elektronky z nejvyššího firemního monobloku.
A sám monoblok – jak jinak, než ve fázi testování korektnosti zapojení.
Nejen sama továrna, ale i komponenty jsou uvnitř maxiálně organizované.
Všechno se tu dělá v rukavičkách, jak se na výrobu luxusních produktů sluší a patří.
Měli jsme možnost si jen tak potěžkat transformátor z řady HV – patří mezi absolutně největší a nejlépe stíněné, s jakými jsme se kdy měli možnost potkat.
Finální testovací stanice před zakrytím vnitřností přístroje. Zkouší se všechno od jednotlivých vstupů, přes zesílení až třeba po streamovací platformu, funkčnost ovládání nebo sluchátkový výstup.
A tady se zase testuje elektrická bezpečnost jednoho každého kusu.
Servis, jedna z méně nápadných, ale o to důležitějších částí firmy. Společnost totiž je schopná a ochotná servisovat cokoliv ze své více než čtyřicetileté historie, což drahým komponentům zaručuje trvalou hodnotu.
Výstupní sklady se stovkami a stovkami kusů – zesilovače, přehrávače, reprosoustavy, kabely,…
Řada HV je dodávána v bytelných dřevěných skříňkách.
Montážní oddělení reprosoustav zabírá celkem velkou halu. Měli jsme možnost spatřit jedny z prvních kusů nových modelů řady Solitaire.
V těchto místech se ručně skládají všechny reprosoustavy z nabídky.
Firma nemá své vlastní prostory pro dřevovýrobu, kabinety pochází od subdodavatele.
Ukázka vnitřního členění sloupových T+A.
Čelní panel mnoha modelů je kvůli pevnosti i estetice tvořen hliníkovým blokem.
Stanice, na které se pájí a připevňují výhybky a měniče.
T+A mají svou vlastní bezdozvukovou komoru – a ne jednu.
Komora bez problémů pojme i největší firemní modely.
To už je větší měřící místnost s mimořádnou úrovní ticha uvnitř.
I tady se pořád spoléhá na ruční práci, nikoliv automat – konkrétní člověk musí přijít a nastavit do správné pozice jak bedny, tak mikrofony.
Větší místnost slouží primárně pro vývoj, zatímco menší je hlavně pro kontrolu kvality.
Tloušťka dveří potvrzuje, že to firma myslí vážně.
Páskové magnetstatické tweetery nové řady Solitaire – vyráběné přímo v T+A, protože jednoduše nebyl nikdo, kdo by takhle dlouhý vysokotónový měnič s takovým uspořádáním neodymových magnetů dodal.
Detail měniče s pevně zalepenými magnety.
Jeden z modulů pro firemní páskové tweetery.
A zadní strana skládané membrány v jednom z nižších modelů.
Také měniče pro sluchátka pochází z dílny T+A.
Dedikovaná vývojová místnost pro sluchátka naznačuje, jak vážně to s tímto segmentem firma myslí. U tohoto stolu sedí dobrovolníci a testují vývojové prototypy…
..což si vyzkoušel i zástupce českého dovozce.
Rozhodně nejvýznamnějším prvkem firemní kultury je kuchyňka spojená s barpultem pro návštěvy. Krom kávovaru tu najdete plnohodnotnou pípu a kameninové půllitry, které zde zručně plní Oliver John.
Vývojové oddělení je poměrně početné – sedí tu patnáct lidí s přesně vymezenými úkoly. Zde se právě ladil páskový měnič pro nové Solitaire, které zrovna v tu dobu přecházely z fáze prototypu do finální výrobní podoby. Jak se sluší a patří, všechno probíhá v moderních CAD programech.
Ještě jeden detail páskového měniče (nebo správně magnetostatu) – ve vývojovém oddělení na něm zkouší různé modifikace.
Všude po chodbách kancelářského druhého patra budovy najdete muzeum s historickými milníky.
To nejlepší na konec – měli jsme možnost poslechu reprosoustav řady Solitaire, které právě ten a předchozí den přišly z výroby, byly to první kusy v (téměř) sériové podobě.
Zde menší model Solitaire S 430.
Detail zadní strany, kde může uživatel snadno přizpůsobit filtry frekvenční výhybky svým preferencím nebo akustice.
Nesériový povrch s luxusním dřevem pod velmi pěkným lakem, který vznikl jako předváděcí model.
T+A u své dvoustovkové série nabízí – soudě dle poslechu – výkony na dohled řady HV, ale v podstatně kompaktnějším balení.
Hlavní poslouchaná sestava. Reprosoustavy díky své koncepci s víc než metr vysokou středo-výškovou sekcí efektivně řeší problém odrazů od podlahy a stropu, jsou tím pádem ale extrémně výškově směrové. Jinými slovy, musíte u poslechu pohodlně sedět.
Výhodou je nicméně prakticky nelimitovaná dynamika a zvuk uvolněný, komplexní a detailní, že s klidem může být srovnáván prakticky s čímkoliv. A to při zachování „umístitelných“ proporcí. Je toho dosaženo téměř nulovým pohybem membrán díky jejich velikánské ploše.
Měniče jsou vyráběné na míru danému modelu a Solitaire S 530 s kombinací magnetostatického výškáče typu Line Source, oválných střeďáků v Line Array uspořádání a do boků mířících basáků patří navzdory vcelku standardnímu zevnějšku k výjimečně působivým řešením.
Dlouhý závěrečný poslech byl čistým potěšením. Když 45 let vyvíjíte nekompromisní reprosoustavy, hledáte nové konstrukční cesty a skutečně chápete Teorii i její Aplikaci, výsledky stojí za to.
Výlet do T+A byl velmi osvěžujícím a vlastně nečekaným osvěžením. Rozhodně za tím nestála jen parádní porce Schweinshaxe ani pár žejdlíků lokálního piva v Hofbräu am Ostertor. Byla to naopak celková vyspělost firmy, kdy po osobním zážitku rozhodně chápete, proč je T+A největším německým výrobcem a takovým Audi ve světě high-end audia. Ta lehkost, s níž je tu prováděn nejen klasický vývoj, ale i skutečný výzkum (škoda, že se nesmělo fotit v R&D oddělení), který se v horizontu let proměňuje v reálné produkty, je skvělá. A ta skvostná lehkost odpovídá pohodě, se kterou si následně užijete poslech komponentů T+A. Takže ne, tato firma není nějakou malou značkou okresního formátu, jak by se mohlo zdát z její místní obliby a proslulosti – jde o jednoho z nejlepších výrobců audio elektroniky na celém světě a rozhodně byste měli plody jeho práce okusit v nejbližším studiu…
https://www.hifi-voice.com/profily/factory-tour/4179-na-navsteve-u-t-a#sigProIdac8abae31c
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Altei | www.altei.cz