Jedno z tradičních anglických jmen, Arcam, v posledních měsících ukončil delší dobu trvající poklidnější období a chrlí do světa jeden produkt za druhým. Drží se při tom směru, určeném v novém tisíciletí řadou FMJ – nazvěme ho třeba dostupná kvalita, což dobře vystihuje velmi slušný poměr ceny a výkonu u drtivé většiny těchto anglických výrobků. Nyní ale Arcam vstoupil do vod populárních, v jeho katalogu ovšem dosud přehlížených – model D33 totiž nakukuje za cenu střední třídy do vod high endových převodníků.

Na první pohled D33 nijak nevybočuje ze zaběhnutých standardů řady FMJ (neboli Faithful Musical Joy – Věrné Hudební Potěšení), přístroj je na první pohled snad až strohý. Kromě loga výrobce a zařazení do zmiňované série zdobí čelo už jen šestice maličkých led diod, ukazující na aktuální vzorkovací frekvenci zpracovávaného signálu a sada tlačítek pro přepínání vstupů a volbu filtru. Zezadu najdeme skutečně rozsáhlé konektorové „žně“ – vstupní část zahrnuje symetrický AES/EBU, dvojici koaxiálních a dvojici optických digitálních vstupů, sekunduje zde také dvojice USB konektorů, byť praktický smysl má jen jeden z nich. Rychlejší port specifikace 2.0 totiž jako jediný dokáže zařízení nainstalovat do počítače (zde je radno držet se manuálu, instalace není z nejintuitivnějších ani nejlogičtějších, nicméně funguje), takže specifikace 1.1, která ještě navíc musí být přepnuta posuvníkem u konektorů, je tak nějak navíc. Potěší i přímý vstup pro iPod, ovšem až později – v době uvedení na trhu Arcam upozorňoval, že vstup je z důvodu nedokončeného firmware neaktivní.

Výstup je možný přes dva páry analogových RCA konektorů nebo jeden pár symetrických XLR – punc kvalitnějšího výstupu zde není jen pohádkou, ale rozdíl byl na testovací sestavě (byť mírně) slyšitelný právě ve prospěch symetriky. K přístroji je dokonce dodáván dálkový ovladače, který jen podtrhuje možnosti komplexního využití D33 – pravdou je, že velká část funkcí je koncipována na spolupráci s ostatní elektronikou Arcam (ovládání skladeb na CD, hlasitosti na zesilovači apod.), ale i tak je centralizace ovládání sestavy příjemným bonusem.

Že na materiálu a provedení se nešetřilo, ukazuje mimo jiné více než šest kilogramů hmotnosti těla o rozměrech dospělého komponentu – 43 x 11 x 37 cm už je pořádný kus převodníku. To podtrhuje i trojice transformátorů jako základ skálopevné zvukové kontroly, dva toroidní pro napájení audio části a jeden pro probouzení přístroje z úsporného režimu.

Středobodem převodníku je dvojice D/A čipů Burr Brown PCM1792, operující v Delta-Sigma režimu. Jejich maximální rozlišení činí 24 bitů a vzorkovací frekvence 192 kHz, to pro „drátové“ koaxiální a AES/EBU vstupy. U optiky a USB si bude uživatel muset vystačit s 24 / 96 (i když Arcam uvádí, že s korektními ovladači by měl D33 zvládnout materiál až 24 / 192, výsledkem přehrávání bylo u testovacího tracku bylo jeho downsamplování – dle indikace – na 96). Arcam D33 disponuje také dvojicí uživatelsky volitelných filtrů a jedním stavem, který není nikde zdokumentován a je patrně „něco mezi“. Rozdíly mezi filtry jsou drobné, ale pro experimentátory se může jedna o zajímavé zpestření reprodukce – zkoumat, jaký vliv, na jakém vstupu a při jaké vzorkovací frekvenci má strmý nebo pozvolný filtr může být záležitostí na dlouhé zimní večery. D33 má také velmi slušný odstup signálu a šumu a to 110 dB, harmonické zkreslení v pásmu 10 – 20 000 Hz činí dle specifikací 0,0008% s tolerancí +0,2 / -0,5 dB.

Arcam D33 měl k sobě širokou škálu přístrojů a nutno říci, že až u nejvyšších příček high-endu nalezl přístroj, jemuž zvukově výrazněji neprospěl. Jako zdroje signálu posloužily počítač s Windows 7, WASAPI výstupem a přehrávačem foobar2000, Blu-ray Pioneer BDP-LX71 a dále CD přehrávače Denon DCD-1510AE a Gryphon Scorpio. Signál zesilovaly NAD C370, Denon PMA-1510AE, Audio Exklusiv P12 a Gryphon Diablo. Pro porovnání USB vstupu byl k dispozici DAC KingRex UD384. Hrálo se přes Harbeth Monitor 30 a Quadral Ascent 90. Kvalitu napájení zajišťoval filtr Xindak XF-2000B.

Když prostorem zazněly první razantní tóny Gabrielovy desky „UP“, bylo jasné, že Arcam odvedl čistou práci. Autoritativní podání napříč celým frekvenčním spektrem nese punc skutečného high endu a „Darkness“ i při střední hlasitosti ovládne smysly posluchače a zcela vtáhne do děje. Syntetické zvuky v desítkách vrstev Arcam vykresluje precizně, ale přitom neagresivně. Frekvenční pásmo je navíc perfektně vyrovnané, ničeho není víc ani míň, natož aby se v kterékoliv oblasti ztrácely detaily nebo přehlednost.

Vivaldiho „Laudamus Dei“ zase ukazuje na velmi přirozeně podané barvy tónů – lhostejno zda hlasů či nástrojů. Na čím vyšší úrovni je zbytek systému, tím více lze docenit realistickou reprodukci – ve spojení se studiovou upřímností Harbeth Monitor 30 a křehkým, plným a vřelým zvukem Gryphon Diablo na sebe husí kůže nenechala dlouho čekat.

D33 není vysloveně muzikálním stojem, Rebecca Pidgeon, zpívající fenomenálně nahranou „Spanish Harlem“ ukazuje spíše důraz na kompletní přenos informací, obsažených v nahrávce. Není se ale třeba obávat přílišné analytičnosti s jejím příslovečným chladem. Arcam hraje dospěle, uvolněně, Rebečin hlas je artikulovaný s lehkostí i autoritou až do nejmenších nuancí.

Arcam D33 ctí principy věrné reprodukce a tudíž (zvukově) špatná nahrávka typu Projektu Parabellum a jejich „In Flagranti“ je na výškách ostrá, u kytar a zpěvů pak nečitelná a na basech poněkud přehnaná – přesně tak, jak to bylo zvukařem ve studiu (bohužel) namícháno. Převodník od Arcamu tak není z nejtolerantnějších, respektive svými chybami nezahlazuje nedokonalost nahrávek do příjemného „stejnozvuku“.

Lisztův „Mephisto“ (testovací skladba od LessLoss ve 24 / 96) je naproti tomu dokonalým prostředkem pro plné využití kvalit fenomenálního převodníku. Vlastně jedinou rozumnou konkurencí (i když je sporné, zda o třetinu dražší převodník může být nazván konkurencí) je z pohledu zvukové kvality v kategorii do sta tisíc Antelope Audio Zodiac Gold. Klavírní party ve zmiňované skladbě mají báječnou dynamiku a hlavně těžce pojmenovatelnou a popsatelnou kvalitu, kterou bychom mohli shrnout pod hlavičku „plynulosti“ nebo snad „timingu“. Zvuk prostě „pluje“, odtéká s dokonalou přesností a v homogenním celku vyplňuje každý kousek poslechového prostoru.

„Time Out“ Davea Brubecka prokázal, že teprve CD přehrávač úrovně Gryphon Scorpio má převodník, který je znatelně lepší než D33 – a také třikrát dražší. Úvodní jemné činely s nádherně čitelnou texturou a nesmírným rozlišením stoprocentně prokazují svůj kovový původ, můžeme sledovat libovolnou linku, aniž bychom ze zřetele ztratily kontext celé skladby a pevnou, jasnou stavbu prostorového uspořádání zvukové scény. Arcam přenáší iluzi rozložení jednotlivých hráčů, odděleným vibrujícím, hudbou prosyceným vzduchem, takže výsledkem je skutečné hudební potěšení naprosto čistého podání dobré nahrávky – prostě high end.

Arcam D33 je sice součástí řady FMJ, ale poněkud ji překonává – jak cenově, tak hlavně kvalitou reprodukce. Jeho zvuková vytříbenost jej jasně řadí na pole high endových D/A převodníků, k nimž ho poutá i povedená vnitřní konstrukce z neošizených součástek a široká škála vstupně-výstupních možností. Jediné, co lze D33 vyčítat, je nedokončený firmware (ale lze vlastně, když jde jen o dočasný problém?) a možná lákavou, ale nevyužitou možnost digitální regulace hlasitosti. Za šedesát pět tisíc toho ale tento převodník předvádí skutečně hodně a jeho nevtíravý, otevřený a hlavně čistě přirozený přednes dokáže strhnout posluchače na mnoho a mnoho hodin či dokonce dní nepřetržitého poslechu. Vezmeme-li v potaz, že rozumná konkurence se svými cenami blíží či překonává hranici sta tisíc a že dokonalým zesilovacím partnerem, který využil naplno všechny možnosti DACu, se stal teprve zesilovač za více než čtvrt milionu, je v poměru ceny a výkonu Arcam hodně vysoko v poli povedených produktů. Hledáte-li tedy cestu, jak za rozumnou cenu vylepšit svůj zdroj signálu nebo toužíte prostě jen po co nejlepším převodníku, Arcam D33 bude určitě velmi úspěšným predátorem ve vodách takových ryb jako je Naim DAC, Antelope Audio Zodiac Gold nebo (jak kolují řeči mezi skutečně zkušenými znalci) dokonce Meitner MA-1. Klobouk dolů, třiatřicítka má prostě skutečně našlápnuto…

Kč 64 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné výrobní provedení

+ perfektní zvuk, konkurující tomu nejlepšímu high-endu

+ široké možnosti konektivity

ZÁPORY

- trochu problematická instalace ovladačů do PC

- vypuštění přístroje s nedokončeným firmware

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio