2017 09 07 TST Pro Ject 2Xperience S Shape 1

Gramofony Pro-Ject jsou fenomén a (alespoň do určité cenovky) důkaz obchodního génia Heinze Lichteneggera. Ostatně - kde jinde koupíte za tak málo peněz "tolik gramofonu". Je fakt, že poslední léta nabobtnává nabídka značky Pro-Ject neuvěřitelným tempem a možná už člověk vlastně ani neví co kde najít. Jen gramofonů nabízí firma 11 řad a v každé pár kousků, což dává patrně globálně největší počet modelů mezi všemi dostupnými značkami.

Jednou z posledních inovací firmy jsou pak raménka, díky čemuž vznikla - nepřekvapivě - variace tří modelů s eskovitým raménkem S-Shape - konkrétně jde o dostupný 1Xpression Classic, střední třídu 2Xperience SB a high-endový Xtension 9. Všechny mají krom použitého raménka společné také černé lesklé provedení základny.

Představovaný 2Xprerience SB S-Shape patří mezi "komfortní" modely, neb ve své základně z MDF má vestavěný jak motor, tak Speed Box, jímž lze elektronicky pohodlně přepínat otáčky mezi 33 a 45 a navíc dbá i na jejich udržování. Motorek je v levém zadním rohu a v levém předním pak spínací / přepínací tlačítko. Velký talíř o klasickém průměru 30 cm je taktéž zhotovený z MDF a posazený téměř doprostřed. Standardně na jeho vrcholu najdete klamp pro optimální přitlačení desky. Pohon je zajištěn klasickým firemním kulatým řemínkem.

2017 09 07 TST Pro Ject 2Xperience S Shape 2

Zásadní je pro tento model až chromově lesklé devítipalcové raménko S-Shape, které nenajdete v samostatné nabídce. Celé raménko je zhotoveno z hliníku. Raménko nabízí odnímatelnou hlavici, díky níž můžete mít připraveno třeba i vícero přenosek a snadno je měnit.

Možnosti seřízení se nijak neliší od lepších modelů firmy a lze celkem snadno a rychle dosáhnout optima - úprava antiskatingu, VTA či azimutu je dohromady hotová v jednotkách minut, už proto, že gramofon přichází z výroby v podstatě perfektně nastavený. Nebyl tak problém ani s osazením přenosky Sumiko Blue Point No. 2.

2017 09 07 TST Pro Ject 2Xperience S Shape 3

Gramofon je poměrně velký - 46 x 16 x 36 cm (š x v x h) a 7,7 kg už doma nepřehlédnete. Je ale vidět, že gramofon je cílený tak trošku na eleganci a efekt. Proto jsou třeba výstupní cinche umístěny maličko neprakticky daleko za hranou vespod šasi. Je to logické s ohledem na vedení kabelů přímo z raménka dolů, je to ovšem trochu krkolomné při připojování kabelu.

Pro-Ject 2Xperience SB S-Shape jsme poslouchali v poslechové místnosti AQ v Července, kde bylo jak dost prostoru, tak řádný systém - hlavními součástmi byl zesilovač Arcam FMJ A49, phono předzesilovač Pro-Ject Phono Box RS, reprosoustavy AQ Passion. Propojeno bylo kabely AudioQuest Aspen, případně kabely Pro-Ject. Porovnávali jsme s modelem Classic a RPM 10, taktéž od Pro-Ject.

2017 09 07 TST Pro Ject 2Xperience S Shape 4

Basová linka v titulní skladbě desky "Obsession" (1986 | Warner Brothers | 925 495-1) Boba Jamese měla výtečně pevné, konkrétní kontury, bez stopy strohosti, každý tón měl šťávu a důraz, zvuk výtečně vystihl různorodost hlubokých tónů. Žádná nekonkrétnost, kontrola byla výtečná a přednes bez umělé přibarvenosti a "hezkosti". Basová "plácnutí" s sebou nesla impuls a příjemně bohatou, pružnou poddajnost.

Stejně tak hlas Cassandry Wilson v "Run the VooDoo down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) byl přímý, zaostřený a konkrétní, velmi čistý. Plastické podání a už i mnoho jemných nuancí dávají pocit blízkosti zpěvačky, zvuk byl navíc autenticky nenačančaný, ani příliš vřelý, ani suchý a strohý. Výrazněji nahraným sykavkám dopřál gramofon lehounkou "hranu", ale ne agresivní, prostě autentickou.

2017 09 07 TST Pro Ject 2Xperience S Shape 6

Činelům a dalším kovovým zvukům z nejvyššího pásma v "People ain´t no good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) vnukl 2Xperience SB S-Shape krásnou sladkost, jistou až olejnatou, hladkou plynulost a zřetelnou znělost. Každé cinknutí bylo plné a ač neuspěchané, tak zřetelné a nenucené, s velice dobrým podáním textur.

Díky dynamice použité přenosky a její synergii s dobře postaveným raménkem a tělem jsme měli pocit, že velký klavír v "Blanc" Sylvaina Chauveaua ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) velmi pěkně dýchal, každý stisk klávesy vyvolal spoustu dění s velkou energií, byla cítit už i mechanická rezonance těla klavíru a jeho důraz, ta rezonující masa. Necítíte tu dynamické omezení ani v tichých pasážích, je to už dospěle působící přednes.

2017 09 07 TST Pro Ject 2Xperience S Shape 8

Ve světě gramofonů patří zvuk Pro-Ject 2Xperience SB S-Shape v kombinaci se Sumiko Blue Point No. 2 k těm analytičtějším - v "Ianouarios" Beaty Hlavenkové ("Théodóros" | 2013 | Minority Records | MIN31) nebyla cítit žádná "tolerantní měkkost" nebo závoj či opar, bylo cítit i doznívání v pozadí nahrávací místnosti, tichoučké klapnutí pedálu nebo další jemné zvuky mimo hlavní hudební linku, všechny podané pevně, konkrétně a budující společně pěkně prokreslený velký klavír - neměli jsme ani pocit nějakého nátlaku či nucenosti, tato kombinace už je natolik dobrá, že nabízí skutečný nadhled a přirozenost.

Nástrojovou a hudební divočinu "A Love Supreme" v podání Santany a McLaughlina ("Love / Devotion / Surrender" | 1973 | CBS | SOPL 200) zvládl gramofon pěkně "ukočírovat", pravolevé rozprostření nástrojů bylo opravdu široké, mezi nástroji bylo dost prostoru a nekonal se žádný nepřehledný chumel, naopak lokalizace byla precizní a přesto vše působí organicky, netechnicky a nenásilně. Přehlednosti vlastně není co vytýkat, proporce zvuku byly spíše větší a všechno bylo natolik příjemné, že jsme se mohli bez stresu věnovat hudbě samotné.

2017 09 07 TST Pro Ject 2Xperience S Shape 10

To platí vlastně napříč žánry - i popová "Fine Line" Barryho Gibba ("Now Voyager" | 1984 | Polydor | 823429-1) šlapala v uvolněném, ale neochvějném rytmu, byla šťavnatá, plná a energická, dychtící po dalším a dalším a dalším tónu, zorganizovaná a jednoduše zábavná. Jak už bylo řečeno, zvuk je natolik dobře rozlišený a dobře podaný a nijak uměle zdůrazňovaný, že prostě stačí jen poslouchat a bavit se.

Gramofon Pro-Ject 2Xperience SB S-Shape vybavený přenoskou Sumiko Blue Point No. 2 je nejenom vizuální ozdobou interiéru se svou luxusní kombinací černého laku a kovových lesklých prvků, ale je i výtečným společníkem, v jehož zvuku je cítit dotek muzikálnosti, dotek autority i dotek nadhledu, díky čemuž v podstatě jakákoliv hudba už plyne s takovou uvolněností a takovou konkrétností, že je, krátce řečeno, zábavný. Zvuk je prostý efektů, přibarvení a lacinosti a s jeho dospělostí se už dá bez zábran žít. V takhle stylovém a uživatelsky komfortním balení si to zaslouží jednoznačnou pochvalu.

Kč 44 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadá velice pěkně

+ začíná to být opravdu dospělý gramofonový zvuk

+ příjemně funkční model "zapoj a hraj"

ZÁPORY

- příplatek oproti standardní verzi je poměrně velký

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio