2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 1

Vinylové desky kdysi bývaly přední audiofilskou cestou, jak poslouchat hudbu. V jednadvacátém století se ze stavu mírné hibernace, do kterého upadly po mohutném nástupu kompaktních disků v osmdesátých letech, dostávají opět na výsluní, jakkoliv i dnes tvoří jen nepatrné procento celkových prodejů hudebních nosičů. Pokud jste ale i vy smeteni vlnou elpíčkové renesance, patrně se pohlížíte po nějakém gramofonu. A pokud jste podobní většině těch, kteří na oné vlně jedou, hledáte nejspíše gramofon spíše z nižší až střední kategorie a nejste analogovými puristy.

Možná tak neuškodí popovídat si o pár základních faktech. Gramofon jako takový je poměrně jednoduché, byť často sofistikovaně navržené zařízení a při své nekomplikovanosti je docela odolný. Není tak výjimkou, že mnohý milovník vinylu opráší svůj starý stroj (nebo stroj svých rodičů) klidně po dvaceti, třiceti letech. A na takovém pak roztáčí své desky. Málokdo si však uvědomí, že i když gramofon jako takový bude (snad kromě řemínku) naprosto v pohodě, nejcitlivější částí přístroje (vlastně ve všech smyslech toho slova) je přenoska, respektive její hrot.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 2

Viděli jste někdy makro snímek hrotu, nebo dokonce video, kterak tančí ve vlnité drážce? Pokud ne, stačí jen chvíli hledat na internetu a vyskočí na vás desítky takových. V podstatě v nich uvidíte maličký hrot, kmitající jako o život údolíčkem plným různě velkých výběžků a překážek (tedy zaznamenané hudby). Právě při takto blízkém pohledu si konečně uvědomíte, že právě tento drouboučký a křehký konec přenosky je strašlivě namáhaný.

Takže co se stane, když budete den za dnem, měsíc za měsícem a rok za rokem jen hrát, hrát a hrát? Máte pocit, že nic? Ale to je skutečně jen pocit, protože pouze nevidíte opotřebení, kterým hrot trpí. Je navíc úplně jedno, jestli máte přenosku za stokoruny, tisícovky, nebo klidně za sto tisíc - po určitém a pro některého až překvapivě krátkém čase bude hrot potřebovat výměnu, po dalším čase možná bude stát za to vyměnit dokonce i celou přenosku.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 3

Snad si právě teď kladete otázku, kdy nadejte onen Den D, kdy už přenoska bude na odpis. Vězte, že je to velice individuální. Řekněme, že dostupnější přenosky vám budou hrát rámcově stovky hodin, kolem 500 je rozumný odhad. Běžné přenosky mohou mít životnost dvojnásobnou, ty nejodolnější, pokud se o ně dobře staráte, pak mohou přežít i 2 000 hodin. Jenže pokud si přehrajete byť jedinou desku denně, i ta nejodolnější přenoska vám poslouží 5 let. V reálném světě to může být i deset, protože nebudete hrát každý den. Pokud ale vinylu propadnete, může to být v extrémním případně třeba i pouhý rok, zejména u zmíněných základních přenosek.

Životnost přenosek navíc poměrně razantně ovlivňuje i to, jak s ní zacházíte, zdali dodržujete výrobcem předepsané parametry (tedy například přítlak a další)s. Pokud ano, možná i prvních 1 000 hodin byste neměli zaznamenat žádné změny, za touto hranicí už ale zvuk pomalu "odchází". A co víc, jehla pak drážky začíná také "vyřezávat" a poškozovat, je tak rozhodně v zájmu posluchače pravidelně o přenosku pečovat.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 4

Tolik ke zjednodušenému úvodu do světa vinylu, přenosek a analogové radosti - mějte tedy na paměti, že jednou za čas budete svou radost muset povýšit i o nákup nové přenosky, či alespoň nového hrotu do ní. Nyní pár slov k našim hrátkám s gramofonem střední kategorie, Thorens TD 203, u kterého jsme měli možnost pohrát si i s výměnou přenosky za populární, zaplatitelnou, ale již populární Ortofon 2M Blue. Právě Ortofon patří k těm společnostem, které se snaží mezi "analogaře" dostat nejen své jehly, ale také základní povědomí o výše řečeném...

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 5

Samotný gramofon je příkladem moderního, jednoduchého střihu. Základní šasi je z relativně tenké, ovšem na poklep poměrně vibracím odolné MDF desky (snad i proto gramofon při rozměrech 40 x 9,3 x 32 cm váží jen 3,5 kg) s velmi pěkným lakováním a zaoblenými hranami. Levou část téměř dokonale ke krajům vyplňuje hliníkový talíř s gumovou podložkou. Talíř se otáčí na bronzovém, odolném ložisku. V levém předním růžku zbylo místo právě na dva kolébkové přepínače - jedním se gramofon zapíná a roztáčí, druhým se mění rychlost mezi 45 a 33 otáčkami za minutu. Přesnost otáček je hlídána elektronikou.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 6

TD 203 je plně osazený a nastavený již z továrny, takže stačí vybalit a zkontrolovat všechna nastavení a můžete hrát. Výrobce pro TD 203 připravil nové raménko TP 82 s jednobodovým usazením a tvrdí, že v této cenové třídě je prvním takovým. Využívá komponenty z uhlíku, samotné raménko je ale rovná hliníková dutinka, respektive dvě - vprostřed je spojena trochu křehkým článkem.

Výrobce dodává i svou přenosku - model TAS 257, patřící spíše k základním MM přenoskám. Má kónický hrot, vyrábí se v Japonsku, zemi přenoskám zaslíbené, doporučená impedance činí 47 kOhm, výstupní napětí 3,5 mV a separace kanálů 20 dB na 1 kHz.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 7

Naše náhradní přenoska Ortofon 2M Blue je již na papíře o kus vpředu. Výstupní napětí je 5,5 mV a separace kanálů za stejných podmínek o 5 dB lepší. Hrot je navíc eliptický, diamantový. Zajímavé je, že doporučený přítlak na hrot 2M Blue (1,8 g) je v podstatě poloviční oproti tomu u TAS 257 (3,5 g). Váhou od sebe přenosky dělí jen něco přes 1 gram a Ortofon je těžší.

Gramofon a rozdíly mezi přenoskami jsme zkoušeli na různých sestavách, zejména pak na Naim Nait XS s předzesilovačem Pro-Ject Phono Box, na T+A PA 2000 R se stejným přenoskovým předzesilovačem, ale i na Rogue Audio RP-5 a jeho integrovaném přenoskovém předzesilovači. Srovnávalo se s Pro-Ject Elemental a Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB nebo Onkyo CP-1050. Zesilovaly ještě monobloky Rogue Audio M-180. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a GoldenEar AON 3, kvalitu napájení zajišťovaly lišty GigaWatt a filtry ProPower. Propojeno bylo kabláží TelluriumQ řady Silver a Black.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 8

Elektrická baskytara v titulní skladbě desky "Obsession" Boba Jamese (1986 | Warner Bros. | 925 495-1) byla podaná sytě a plně, tvořila výrazný a poměrně solidní basový základ. Tóny byly spíše měkčí, ale už s velmi pěkným, citelným impulsem, bas jde do plné hloubky a ani tam nepostrádá důraz. Ve chvíli, kdy se do dění přidají i klávesy by separace tónů mohla být přeci jen o něco lepší, taktéž i definice ve složitějších pasážích trošičku povolí.

S přenoskou Ortofon 2M Blue se bas stal výrazně různorodějším a konkrétnějším, lépe konturovaným. O něco málo přibyla též údernost. Bas jako kdyby se utáhl a objemově mírně ubyl, což je vždy dojem provázející zlepšení definice.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 9

Vokál Kate Bush v "Deeper Understanding" ("Sensual World" | 1989 | EMI | 50 060-1) byl velmi slušně zaostřený a čitelný, nevystupoval ovšem nad okolní dění. I podání středních tónů je plnější, hutnější, zato ale příjemně hladké, až hebké, možná trochu tvrdší. Množství informací je slušné - byť to není úplná analýza a příval detailů, srozumitelnost hlasu je přirozená, v kategorii nadprůměrná.

Po výměně přenosky ta samá skladba rozkvetla a otevřela se, vokál pak přirozeně vystoupil do popředí a změkl, zněl plastičtěji. Také získal již náznak třetí dimenze. Posun kupředu směrem k přirozenosti byl nejznatelnější právě ve středním pásmu.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 10

V základní konfiguraci zněly činely v "Taking the veil" Davida Sylviana ("Gone to Earth" | 1986 | Virgin | 5012981239015) s kratším dozvukem, zato ale výrazně, konkrétně a pronikavě. Překvapivě pěkně se gramofon vypořádal s podáním kovovosti činelu. Rozlišení je ovšem spíše průměrné vzhledem k cenové kategorii.

Ortofon 2M Blue přidala reprodukci maličko na čistotě, hodně zato na rozlišení - průběh tónu byl bohatší, každý úder znělejší a s citelně delším dozvukem. Také kov má přirozenější tonalitu, zvuk prostě poskočil bez diskuse o výrazný krok dál.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 11

"Higgs Boson Blues" Nicka Cavea ("Live at KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) byla příjemně živá, plná a s tahem pěkně od podlahy, zvuk klouzal a nástroje byly plné, jejich dynamika pak slušná, i když s mírně znatelnou kompresí ve špičkách. Celkově ale působí hudba živě a hutně.

S vyšší přenoskou přibyla dynamická jistota a nástrojům jistota a energie, zejména mikrodynamika je lepší a díky tomu zážitek svižnější, jiskrnější a kontrolovanější. Hlavní změnou byla vyšší suverenita, že by vás najednou celková dynamika ohromila, to ne.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 12

Thorens TD 203 už se svou základní přenoskou nabízí docela slušné rozlišení, v "Run the VooDoo down" Cassandry Wilson ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 5412318) byly nástrojové linky slušně prokreslené, nemáte pocit, že by něco bylo zapadlé, i malé informace jsou zřetelné, snad až trochu intenzivnější a mírně zdůrazněné, prezentace je sytá a živá, schází jí ale trocha nadhledu a uvolněnosti.

Přenoska Ortofon 2M Blue přinesla do zvuku výrazné uvolnění a zklidnění, pocit zdůraznění zmizel. Ortofon vás nechá proniknout o něco hlouběji, významně méně tlačí na pilu a nechá vás slyšet více hudby.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 13

Prostor v "Someday You´ll Be Sorry" Louise Armstronga ("No. 1" | Metro | 2356 072) byl trochu vytlačený kupředu, nástroje hrály srovnané v linii mezi reprosoustavami. Gramofon nicméně dokázal docela dobře vykreslit i nástroje v pozadí se slušnou přesností a zřetelně. Separace nástrojů byla slušná, ale přeci jen mezi nimi nebylo zrovna moc vzduchu a místa a nebylo úplně samozřejmě snadné je lokalizovat.

Ortofon scénu rozšířil, takže nástroje se roztáhly do šířky, posluchač tak získává výrazně lepší přehled jak o jejich velikosti, tak o konkrétním místě, kde stojí. Ačkoliv stále prostor zůstával naznačený spíše kupředu, přeci jen získal již náznak třetí dimenze směrem dozadu. Všechno bylo také pevnější, konkrétnější.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 14

Zappova "Titties & Beer" z alba "In New York" (Warner Bros. | DIS69204) byla přesná, sytá a hutná, trochu však přitažená za uzdu a neměli jsme pocit, že by přednes byl strhující a pohlcující. Atmosféru živé nahrávky Thorens spíše naznačuje.

S 2M Blue hudba získala na rytmu a plynulosti, výrazně se zlepšil timing a živák zněl živočišněji, energičtěji a byla to jednoduše větší jízda; s větším nadhledem a uvolněností.

2015 07 28 TST Thorens TD 203 a Ortofon 15

Samotný gramofon Thorens TD 203 s přenoskou Thorens TAS 257 je na poměry své cenové kategorie rozhodně dobrý; hraje přesně, čistě, byť nadprůměrně hutně a bez větší míry takové té analogové poetiky. Jde nicméně o dobrý zvuk, hodný vynaložených peněz. Gramofon také moc pěkně vypadá, je elegantní, byť jeho subtilní, pěkně provedené šasi působí v určitých partiích křehce s ne úplně logicky umístěnými některými prvky. Jakmile jsme nainstalovali přenosku Ortofon 2M Blue z výrazně vyšší, byť stále zaplatitelné ligy, zvuk se uklidnil, změkl a objevila se v něm právě ona "analogovost". Stejně tak poskočil zvuk kupředu v podstatě ve všech oblastech; tu více, tu méně. Je nicméně zřejmé, že továrně osazené přenoska plně neodpovídá potenciálu šasi a raménka, ke kterým naopak mnohem více sedí zmíněná Ortofon 2M Blue. Právě s ní byla reprodukce již skutečně zábavná a podmanivá, takže je to dobrý tip pro upgrade - za rozumné peníze je to krok dospělejším směrem.

Kč 18 990,- - Thorens TD 203
Kč 4 800,- - Ortofon 2M Blue

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní, byť trochu křehké provedení

+ přenoska Ortofon 2M Blue je velmi příjemným upgradem

+ celkově čistý zvuk

+ velmi dobrý bas

+ zřetelný pocit "analogovosti" s Ortofon 2M Blue

ZÁPORY

- trochu křehká konstrukce s menší absorpcí vibrací

- některé drobné kiksy v návrhu, jako třeba vyvedení napájení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.horizontrading.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio