2015 05 26 TST pathos converto 1

Digitálně-analogový převod je jedním z hlavních směrů, kterými se poslední léta ubírá pozornost výrobců audio techniky všech úrovní. Na začátku druhé dekády 21. století přišlo explozivní šíření D/A převodníků, zejména s USB porty, nyní spolu s boomem sluchátek přichází ještě další a další nárůst jejich počtů, typů a pojetí. A protože vlnu touhy po seriózním sluchátkovém poslechu zachytil i severoitalský Pathos, připravil ke svému elektronkovo-tranzistorovému kompaktnímu sluchátkovému zesilovači Aurium partnerský D/A převodník s jasným názvem Converto.

Pathos Converto je uzavřen v téměř identickém šasi, jako zmiňovaný zesilovač Aurium, na první pohled se liší jedině tím, že z horní strany Auria trčí dvojice elektronek a že ovladač hlasitosti je mnohem, mnohem robustnější. Ano - i Converto má svůj ovladač hlasitosti, protože má (i když netušíme z jakého vlastně důvodu) vlastní výstup na sluchátka.

2015 05 26 TST pathos converto 2

Dvoukilogramový převodník Converto vám na stole či v racku mnoho místa nezabere: jeho výška činí pouhých 6 cm, šířka 20 a hloubka 23 cm. Velkou úsporu místa má zajisté vyvedení napájecího zdroje mimo základní tělo přístroje. Zepředu je Converto esencí minimalismu, čistě pravoúhlé, ostré hrany tlustého čelního panelu narušuje jen "zubatý" regulátor hlasitosti, připomínající tak trochu prvky ze zvukařských pultů ve zvukových režiích. Dále vpředu vlastně najdeme jen 6,3 mm jack, dvojici maličkých tlačítek se stavovou diodou mezi nimi (jedno přístroj zapíná, druhé přehazuje vstupy) a čtveřici svislých, dlouhých indikátorů aktivních vstupů a provozních stavů. Kupodivu na našich vzorcích svítili s jinou intenzitou ty v Convertu a jinak ty v Auriu.

Horní strana je bohatě perforována pro optimální chlazení, u přední stěny najdeme vyfrézované poměrně velké logo výrobce, jak je na jeho produktech zvykem. Konektory se, tak jako u sluchátkového zesilovače, "schovávají" pod maličkou stříškou z horní a bočních stran. I na Convertu je zadní stěna konektory doslova posetá. Signál můžete do přístroje dostat čtveřicí vstupů, prvním je USB, druhým optika a koax (používaná forma se přepíná miniaturní páčkou), třetím pouze koax a čtvrtým, což je atypické, ale ne nezajímavé v některých aplikacích, běžný analogový linkový vstup v podobě dvojice cinchů.

2015 05 26 TST pathos converto 3

Zpracovaný signál z přístroje pak lze dostat buď pomocí jednoho páru analogových symetrických XLR, nebo jednoho páru analogových nesymetrických RCA konektorů. Škoda, že tu není ještě alespoň jeden digitální audio výstup, tím by výrobce dovedl variabilitu z pohledu připojení v podstatě do absolutna. Málo běžnou, ale rozhodně užitečnou možnost přizpůsobení provozních vlastností skýtá dvojice opět tak trochu "režijních" ovládacích prvků; horní umožňuje plynule a v dosti velkém rozsahu měnit zisk, spodní pak vyvážení kanálů (byť ani zde tak úplně nevidíme reálný smysl této možnosti, podobně jako u Pathos Aurium).

Poslední trojice konektorů je úplně vpravo - jeden patří napájení, další dva jsou vstupem a výstupem pro spínací napětí. Nejedná se ale o běžné používané 3,5 mm jacky, nýbrž o konektory se středovým trnem, takže nejpravděpodobnějším partnerem bude opět Aurium, který svým zapnutím sepne i Converto.

2015 05 26 TST pathos converto 4

Pathos neuvádí konkrétní typ převodníku, který v modelu Converto používá, omezuje se na prohlášení, že jde o diferenciální delta-sigma D/A převodník s rozlišením až 24 bit / 192 kHz. Po troše pátrání by se však mělo jednat o Burr Brown PCM1793. USB vstup pak má svůj původ v technologiích jiné firmy - specializovaného výrobce m2Tech. I když zmíněný čip nepodporuje DSD, což je v dnešní době rozhodně škoda, nabízí vynikající technické parametry. Nejde jen o rozlišení, ale také o odstup signálu a šumu za hranicí 110 dB, respektive celkovou dynamiku na úrovni 120 dB. To vše při maximálním celkovém harmonickém zkreslení 0,01%. Zajímavé je, že celá analogová část je provedena plně symetricky a veškeré zpracování signálu probíhá v čisté třídě A bez zpětné vazby.

Sluchátkový zesilovač pak pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 100 000 Hz, do zátěže 16 Ohm dokáže dodat solidní 1 Watt (to je víc, než mají často i dedikované sluchátkové zesilovače) a nepřekročí s celkovým harmonickým zkreslením hodnotu 0,02%. To na "doplněk" vůbec nejsou špatné parametry.

2015 05 26 TST pathos converto 5

Pathos Converto jsme poslouchali zejména v kombinaci s firemním partnerem, sluchátkovým zesilovačem Pathos Aurium, ke slovu ale přišel i ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Zdrojem signálu byl i Naim CD5si, Cocktail Audio X40 nebo Pioneer BDP-LX71. Signál zesiloval primárně zmiňovaný Pathos, ale také "velký" systém s Naim Nait XS a Harbeth Monitor 30. Jako kabely jsme měli k dispozici TelluriumQ řady Silver jak v XLR, tak v RCA provedení, ze stejné řady pocházel i reproduktorový kabel. Sluchátkový výstup a výstup z Auria jsme primárně hodnotili na Audeze LCD 2 a na Sennheiser HD 26 Pro.

Pathos Converto působí zvenku jako pevný, fortelný kvádr, stejně tak pevný a bytelný je i jeho bas. Syntetická linka v "National Anthem" Lany del Rey jde hodně hluboko, má impuls a energie na rozdávání. Vlastně je bas i trochu tvrdší, ale velmi rychlý a výborně definovaný - tak trochu technicistně přesný, ale v kombinaci s charakterem Pathos Aurium je výsledek úžasně "správný". Při poslechu máte jednoduše pocit, že Converto má vše pevně v rukou., že suverénně dává vyniknout různorodosti basových tónů a že přitom všem do hudby nepumpuje přehnané množství energie, které by z basových oktáv udělalo nepřirozenou dominantu.

2015 05 26 TST pathos converto 6

Svižnost a přesnost převodníku sice není na první poslech okouzlující, oceníte na druhou stranu detaily a pocit plasticity, který díky tomu spontánně a naprosto přirozeně vzniká. Converto dokáže, byť trochu technicky, předat celou hloubku vokálu, jako třeba toho u Franka Sinatry v jeho vánoční "Silent Night". Slyšíte, jak se mírně pohybuje kolem mikrofonu, slyšíte každý nádech, slyšíte i droboučká mlasknutí. Converto v tomto případě připomíná "rovnou" studiovou techniku.

Ona studiovost se projevuje i nejvyšším pásmu, vibrafon a činely v "Like Minds" party Burton - Corea - Metheny - Haynes - Holland jsou znělé a jasné, výrazné a velmi konkrétní, přesto ne cinkající, ale spíše pevné a možná s o trošičku kratším dozvukem. Právě vibrafon by snad mohl zaznívat i trochu uvolněněji, Converto se nesnaží vrhnout na vás i ty nejjemnější nuance, ale spíše pevně sledovat základní linii. Líbila se nám rychlost, s jakou Converto jednotlivé tóny vytváří.

2015 05 26 TST pathos converto 7

U "Kyrie" z Mozartova "Requiem, K626" v podání Masaaki Suzukiho a Bach Collegium Japan jsme docenili solidní dynamické schopnosti, byť zvuk je možná o maličko lehčí, než by mohl být. Na trhu jsou i dynamičtější sluchátkové kousky, než ten od Pathos (míněno Converto a Aurium), jako je třeba OPPO HA-1, případně i set z nejvyšších pater produkce HeadRoom. Ale v kontextu cenové kategorie zvládá i Converto svou práci velmi dobře. Možná je to trochu i tím, že Pathos jako kdyby se lehoučce držel zpátky, aby stihl vždy vše přesně a jasně vykreslit. Dobře se ale Converto pere s mikrodynamikou nástrojů, dokáže udržet jejich linky živé, pevné a jisté.

2015 05 26 TST pathos converto 8

Asi není překvapením, že s tímto charakterem Converto nabízí doslova myriády detailů, zvuk je bohatý na informace, přesně formulované drobnosti a není pochyb o tom, že rozlišení je výjimečně vysoké. "Koncert pro fagot a orchestr" Davida Cheskyho tak působí velice živě, všechno je přehledné a převodník vás nenechá nic přeslechnout. Můžete slyšet i to, jak smyčce kloužou po strunách, jak proudí vzduch fagotem, není to jen výsledný tón, ale celý jeho vznik jako na talíři. Pravda, opět může Converto sám o sobě působit lehce "přísně", na druhou stranu v kombinaci s jemnějším Auriem je to vyrovnaná, pohodová autentičnost.

Preciznost kresby pomáhá také přehlednosti stereo scény, byť není oslnivě široká ani hluboká, možná je i trochu menší, zůstává velmi silně propojená a kompaktní a hlavně přehledná. "Night Train" Sabiny Sciubby a Antonia Forcioneho sice nemá nijak složité obsazení, často se ale stává, že kytara i vokál kloužou mezi kanály. Converto drží oba protagonisty pevnou rukou na jejich místech, definice je výborná a pokud máte velká sluchátka, schopná kreslit vzdušnou scénu (nebo třeba monitorové reprosoustavy), Converto jim dovolí vyniknout dodáním autority a nepřikrášlováním.

2015 05 26 TST pathos converto 9

Autorita se projevila i v "This means war" od Avenged Sevenfold, metalová jízda má grády a hutnost, má přesnost a snad i náznak tvrdosti, vše se valí jako hurikán s divokou energií. Zvláště kopáku umí Converto zachovat jeho skvěle zachycenou vzdušnost a hloubku. Converto umí proniknout i tím lehkým závojem, který na nahrávce najdete, umí dobře oddělit jednotlivé nástrojové linky a dát jim konkrétnost, ani při vyšší poslechové úrovni to však není vulgární. Pevnost a důraz vás dokážou zatlouct do poslechového místa i bez vypálení zvukovodů.

2015 05 26 TST pathos converto 10

Pathos Converto je přesný, účelný, autoritativní převodník s dobrým vhledem do nahrávky, širokou konektivitou i možností přizpůsobit parametry aktuální situaci. Za nás by klidně mohl být vynechán sluchátkový výstup s regulací, který nedosahuje kvalit linkového výstupu v zadní části (a to zejména potom, co vyzkoušíte kombinaci s firemním sluchátkáčem Aurium). Jinak ale rychlost a rozlišení, hodné dobrých polovodičových konstrukcí, umí proniknout každou nahrávkou a vytáhnout z ní vše, co je potřeba slyšet. Sám o sobě by mohl být Pathos Converto přeci jen lehce analytický, v duu s jemným, muzikálním sluchátkovým zesilovačem Pathos Aurium ovšem tvoří skutečně dobrý high endový set, který má grády.

Kč 31 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pevný, autoritativní zvuk

+ čistý, rychlý přednes

+ minimalistické a kvalitní provedení

+ konektorová výbava

ZÁPORY

- sluchátkový zesilovač je skutečně jen doplňkový

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio