Před týdnem jsme zhodnotili klady a zápory integrovaného zesilovače NAD C355BEE, dnes se podíváme na i v minulé recenzi zmíněný firemní CD přehrávač C545BEE. Jak již bylo řečeno, jedná se o druhý nejvyšší model mimo špičkovou M(aster) Series. N(ew) A(coustic) D(imension) vždy vyráběli naprosto skvělé zesilovače, ostatní přístroje ale tak povedené nebývaly. Přímý konkurent mnohem populárnějších a na pohled efektnějších modelů ze stáje Denon / Marantz má zvukové ambice nad svou třídou.

C545BEE

Podíváme-li se na tenkou, nevtíravě elegantní krabičku v duchu toho nejlepšího od NADu, tedy šedě zbarveného kvádru s nádechem designu, budeme patrně spokojeni. Je to pravý britský (no dobře, kanadský), nenápadně ustrojený gentleman, správný sluha, který nestaví sebe před náplň své práce. Grafitová barva kovového těla s pevným, dobře stavěným čelním panelem, velký, jasný a velmi snadno čitelný displej i všechna tlačítka v té přesně správné velikosti i tvaru pro pohodlné ovládání a jako jemný úsměv pak vypadá zaoblený kryt mechaniky. Měl-li bych jakkoliv vypodobnit slovo „decentní“, stačilo by zajít do obchodu a koupit tenhle přehrávač. Když už hovoříme o čelním panelu, rozveďme blíže přítomné ovládací prvky. Krom očekávaného knoflíku Standby režimu stojí stranou dvě tlačítka pro zrychlené přehrávání, kombinující i funkci přeskakování mezi skladbami. Dále pak už jen nejnutnější otvírání mechaniky, Play, Stop, ovládání displeje a nastavení režimu přehrávání, tj. jistě všeobecně známé funkce Random a Repeat. Jasné, čisté, bez potřeby učit se čemukoliv novému. Tomu se říká efektivní ovládání. Tentýž komfort samozřejmě nalezneme i na přiloženém dálkovém ovladači.

Zadní panel pak nabízí pohled na konektor napájecího kabelu, celkem standardní barevně odlišené RCA konektory a o kousek doprava pak výstupy digitální – konkrétně optiku a koaxiální verzi. Dva malé jacky pak zajišťují připojení pro dálkové ovládání a 12 trigger. Nyní je čas na technické specifikace, mezi nimiž je nejdůležitější přítomnost 24bitového D/A převodníku Burr Brown, frekvenční rozsah 5Hz – 20kHz, zkreslení pod 0,01%, oddělená vinutí toroidního transformátoru pro analogovou a digitální sekci a odstup signálu a šumu 118dB. Potud dobré. Potenciál tohoto necelých 5kg těžkého přehrávače s rozměry 43,5 x 7 x 28,5 cm je tedy papírově velmi slušný, vzpomeneme-li jeho pořizovací cenu.

Přehrávač umí zpracovat ve svých útrobách disk CD, CD-R i CD-RW, dokonce na nich mohou být skladby ve formátech MP3 nebo WMA s libovolným datovým tokem. Tím se přehrávač přibližuje k centru domácí zábavy, kde může sloužit pro vážný poslech i celodenní kulisu s ohledem na fakt, že při nižších bitrate dokáže hudba z CD hrát až 10 hodin.

První stisk tlačítka k otevření mechaniky provázelo zcela nečekaně….ticho. Byl jsem tak nějak připraven na hučení, škrábání, cvakání a další standardní zvuky levných CD mechanik z plastu, ale nedostavily se. Ne snad, že by vyjíždění bylo úplně bez zvuku, na to je šuplík přeci jen příliš subtilní a křehký, ale evidentně mu byla věnována péče náležitá pro vytvoření dostatečně dobrého dojmu. Vložil jsem tedy CD a nechal působit hudbu.

CD bylo načteno rychle, ač přeci jen s o něco větší gentlemanskou rozvahou než třeba u nedávno testovaného CD přehrávače Roksan Kandy K2. Přesto ani zde bylo nutno nějak zásadně řešit fyzickou kvalitu záznamového média, přehrávač se popasoval i s disky nevkusně poškrábanými léty padání, posouvání po stolech a točení v mechanikách.

U obyčejnějších přístrojů kategorie do 15 – 20ti tisíc snad poslech nebývá přímo problém, přesto se často stává, že některé skladby vás prostě za srdce nechytí (ač na kvalitnějších strojích v nich něco je) nebo jsou vysloveně obtěžující (přestože jindy a jinde problém nevzniká). NAD oproti tomu dokáže být nevtíravě příjemným společníkem při jakémkoliv poslechu. Zvuk je příjemně sytý a pevný, zvláště nižší frekvence jsou přítomny v množství opravdu štědrém. Při propojení s integrovaným zesilovačem C355BEE, jenž trpí stejnou zvukovou charakteristikou, tedy snad až přebytkem basu už je to za hranicí přirozenosti a zvuk se začíná podobat produkci nejbližší diskotéky, pěkně dunivý a bouchající. Není to sice na úkor nějaké přehnané nečitelnosti nejnižších frekvencí nebo jiné zvukové vady, vyváženost zvukové spektra se zde mění na nevyváženou preferenci basů. U ostatních testovaných zesilovačů jsme se ničeho takového nenadáli, tam byl projev sice stále ve spodních pásmech velmi plný, ale ne obtěžujícím způsobem.

Celkový dojem ze zvuku CD přehrávače C545BEE je hlavně příjemná mohutnost a síla. Zvláště patrné je to u symfonických nahrávek, kdy máte z dostatečně kvalitních nahrávek dojem skutečně mocného tělesa. Malý problém objevíte až na opačném konci hudebního spektra, u těch nejkomornějších nahrávek, ať už se jedná o sólové piano, folk či třeba jen zpěv. Vše zní poměrně temně a přes více než uspokojivé množství detailů na danou cenovou kategorii se nikdy nedopracujete k uvolněné lehkosti a pohodovosti, efektnost a síla mají prostě navrch před zvukovou neutralitou. Tím se ovšem nemíní to, že by snad NAD nějak výrazně barvil, měnil tóny nebo nedej bože nějaké tóny zapomínal, to určitě ne, jedná se prostě o určité zvýraznění určité části nahrávek, což je velmi příjemné pro běžný poslech i pro poslech kulisový, ale hodláme-li hudbu vnímat opravdu celým svým já a nechceme se nechat ničím rušit, známé nahrávky nezní tak jak by měly, není jim dáno tolik zapůsobit a řekněme vznést se k výšinám, snaží se uši až příliš nalákat na sladký a hutný zvukový nektar místo osvěžujícího a lehkého originálu.

Co je ale velmi povedené a co bylo dosud zmíněno jen slůvkem je podání detailů. Oblast, která si zaslouží bližší rozbor, protože zde je jedna z těch opravdu silných stránek NAD C545BEE. Ne snad, že množství detailů vytažených z nahrávky by bylo tím nejdůležitějším pro získání dobrého a příjemného pocitu z reprodukované hudby, přesto je třeba dosáhnout určité úrovně pro dobrý zážitek. NAD vás v tomhle vyloženě potěší, protože (skoro) každé cinknutí, (skoro) každé vrznutí i údery do strun, vše je naprosto konkrétně zobrazeno, každé zpěvákovo slovo jako by bylo vysloveno přímo před vámi, prostě vše je tam, kde má být a celková úroveň detailů, které NAD dokáže z nahrávky vydolovat je při jeho ceně vynikající. Stejně tak rozložení jednotlivých instrumentů v prostoru je výborné, posazení hudebníků nemusíte nijak luštit, vše přichází lehce a jednoduše. Plasticita celé zvukové scény je prostě přesně taková, jaká by měla být a v dané cenové kategorii nad očekávání dobrá, žádné slévání jednotlivých nástrojů, natož třeba příval všech zvuků z jednoho místa.

CD přehrávač NAD C545BEE je plnohodnotným vážně míněným produktem a na rozdíl od mnoha podobně finančně ohodnocených konkurentů vás nezklame. Ač nejsilnější stránkou kanadské značky jsou a asi také vždy budou zesilovače, tento přehrávač jim ostudu neudělá. Za své peníze dostane kupující poctivou výrobní kvalitu, jíž se v kategorii přístrojů pod 20 tisíc Kč nemůže rovnat téměř nic, zvuk mocný, efektní a detailní, ačkoliv to neznamená neutrální či reálný, přesto uspokojivý a opravdu dobrý. Za své peníze také dostává zákazník CD player schopný mnohahodinové neobtěžující kulisové reprodukce, stejně jako schopný uspokojit i náročné a soustředěné chvíle opravdového poslouchání hudby. A nakonec za své peníze posluchač dostává přístroj neunavující, zvukově příjemný a přitahující a ve správné společnosti nebývale zajímavý. Konečný verdikt tedy bude na slovo stejný jako byl u firemního integrovaného zesilovače C355BEE minulý týden - NAD může být výbornou startovní čárou do velkého světa hudby, ale dost dobře také cílovou páskou pro méně movité nebo méně náročné. Obé zvládne se ctí…

Cena: 14 990,-

K testu laskavě zapůjčila firma JBPtech ( www.jbptech.cz ).

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio