Minulý týden jsme tu měli poměrně povedený a za danou cenu naprosto pohodový zesilovač Harman Kardon s číselným označením 990, který v poslední době sbírá jedno ocenění za druhým. Dnes testovaný CD přehrávač stejné značky svádí k použití právě s tímto zesilovačem z několika důvodů – ať už je to táž číslovka 990 v názvu, ať už je to možnost propojit oba přístroje přes synchronizační zásuvku nebo je to stejný oku lahodící design či zařazení do cenově dosažitelné kategorie pro každého, což platí v případě CD přehrávače dvojnásob.

Není pochyb o tom, že HD990 je zaměřen do komerční sféry elektroniky (což rozhodně neznamená vůbec nic špatného, jak si to mnozí často rádi a mylně vykládají). Pozná se to nejsnáze podle opravdu hezkého designu těla s hmotností necelých čtyř kilogramů a rozměry 6,3 x 44 x 33,2 cm (v x š x h), který kopíruje vzhled všech moderních produktů se znakem Harman Kardon a už od pohledu tak žádá spárování se zesilovačem právě této značky – když jej postavíte třeba na námi testovaný HK990, je to radost pohledět. Ovšem i díky nestejné hloubce a faktu, že HK990 solidně topí a snadno by tak z plastových částí CD přehrávače udělal pudink, není toto umístění – alespoň při provozu – úplně ideální. Černý zevnějšek s kartáčovaným hliníkovým čelním panelem, černým sklem, pod nímž se skrývá velmi přehledný maticový displej s bílými znaky, úzkým profilem naprosto standardní a průměrně rychlé CD mechaniky a sadou úzkých tlačítek, kterými se přehrávač opravdu špatně ovládá, ale která opravdu hezky vypadají. V příslušenství k přehrávači dostáváte ještě zvláštně tvarovaný malý dálkový ovladač, který nepostrádá nic kromě elegance.

Zadní strana přehrávače dává tušit, že tento Harman Kardon zapadne snadno do jakékoliv sestavy – dva páry analogových výstupů s RCA a XLR konektory, digitální koaxiální a optický výstup umožní předat přečtená data kamkoliv v jakékoliv formě, optický a koaxiální digitální vstup pak dovolují využít HD990 i jako externí digitálně-analogový převodník. Za pořizovací cenu tedy vlastně dostáváte dva přístroje. Kvalitu D/A převodu zajišťuje čip AD1955 v každém kanále, zařízení známé z mnoha jiných přístrojů i podstatně vyšší cenové hladiny a ověřené jako jedno z těch opravdu dobrých převodníkových řešení. Získaný signál z jedniček a nul na nosiči je zpracován pomocí technologie Asynchronous Sample Rate Converter, která zajistí převod vzorkovací frekvence na 384 kHz a zvýšení rozlišení na 24 bitů, jinými slovy osminásobný oversampling (dle údajů výrobce), což má mít za následek snížení šumu v reprodukci. Další vliv na zpracování signálu pak může mít použití poslední nezmíněné zásuvky na zadním panelu a sice HRS rozhraní, které po spojení se zesilovačem HK dokáže využít pro oba přístroje pouze hodiny uvnitř zesilovače a tím nejlogičtějším a nejefektivnějším možným způsobem vymazat jitter a jeho negativní vliv na zvuk. Mezi další přítomné technologie a schopnosti hodné zmínění patří ještě třeba Real-Time Linear Smoothing třetí generace, opět potlačující jitter v konfiguraci, kdy není aktivní HRS.

Mou testovací aparaturou byl ve většině času tandem integrovaného zesilovače Harman Kardon HK990 a cd přehrávač HD990 s kabely Monster Cable M1000i, spojených v HRS režimu a připojených ke skvělým sloupovým třípásmovým reprosoustavám JBL LS80 pomocí reprokabelu KrautWire Awakening. Pro ověření výsledku jsem pak odpojoval HRS propojení či prohodil CD přehrávač za Roksan Kandy K2. Několik hodin jsem nahrál též na elektronkovém výkonovém zesilovači KR Audio Antares VA320, kde HK990 plnil pouze roli předzesilovače. Referenční mi pak ale byla prvně jmenovaná kombinace, v níž se Harman cítil zdaleka nejlépe.

Poslouchal jsem desítky různých možných i nemožných nahrávek a žánrů, z těch nejdůležitějších to byl výběr Crystal Cable Arabesque, tedy skvěle nahrané a dobře vybrané kusy z klasiky od výrobce kabelů a reprosoustav, Vivaldiho „Čtvero ročních období“ v čele se Stradivárkami Anne-Sophie Mutter na labelu Deutsche Grammophon, Jarretův klavírní koncert „The Koln Concert“, fantastický živák Diana Krall „Live in Paris“ a „Echoes“ od Pink Floyd, výborně remasterované dvoj-CD s výběrem toho nejlepšího od legendární britské kapely.

V kombinaci s firemním siličem se stejným číselným označením a aktivními pouze jedněmi hodinami je dnes testovanému přehrávači málo co vytýkat a to nejen v rámci jeho cenové kategorie. Dokonce je to tak, že v tu chvíli hraje HD990 stejně dobře jako jakýkoliv CD přehrávač s cenovkou kolem 30ti tisíc korun – ať už je to absolutní imunitou vůči jitteru či prostě čímkoliv jiným, funguje to.

V popových a rockových nahrávkách, obecně pak v jakýchkoliv elektrifikovaných hudebních dílech moderní hudby neschází v této konfiguraci nic podstatného, vyrovnanost frekvenčního pásma včetně nejnižších kmitočtů je skvělá. Stejně tak výšky jsou dostatečně „hladké“ a celé zvukové spektrum postrádá jakákoliv zabarvení nebo nádech umělosti, který přeci jen poměrně často přehrávače této cenové kategorie produkují. Klasická hudba je pak reprodukována s důrazem a dynamikou, jakou lze od tohoto druhu muziky na CD formátu očekávat, ačkoliv je slyšet, že kvalitní nahrávka tohoto žánru vyžaduje pro kvalitní reprodukci vyšší třídu přehrávače. I tak je ale kvalita dostatečná na to, aby se hudba dala prostě poslouchat bez hledání drobných mušek, ačkoliv pozornější poslech je objeví. Vzdušnost nahrávek, lokalizace nástrojů i podání textur jednotlivých instrumentů jsou bez výhrad.

Pokud odpojíme synchronizační okruhy HRS, kvalita reprodukce poměrně dost klesá a přístroj se propadá tam, kde očekáváte dle cenovky lehce přes deset tisíc. To ovšem neznamená, že by se nedal v tomto režimu poslouchat, to absolutně ne – jedná se prostě o zcela standardní přehrávač za dvanáct tisíc korun, tedy to patrně nejdostupnější, co už lze nazvat hi-fi kategorií. Oproti spojení s Harman Kardon HK990 s aktivním HRS Link ubude množství detailů v nahrávkách a celkově jako kdyby tóny byly o něco méně artikulované, rozmazanější než v předchozí konfiguraci. Je prostě vidět, že HD990 byl navrhován již od začátku jako partner pro HK990 a teprve tak z něj dostanete to nejlepší – v tu chvíli jej lze srovnat s Roksan Kandy K2, který ve svém testu před časem získal v dané cenové úrovni absolutní hodnocení. Harman je přeci jen na o něco nižší úrovni, ale nikoliv o tolik, o kolik se liší pořizovací cena.

Harman Kardon HD990 je přesný, uživatelsky příjemný, designově povedený a velmi dobře hrající levný CD přehrávač – při použití HRS Link v HK990. Harman Kardon HD990 je přesný, uživatelsky příjemný, designově povedený a průměrně hrající levný CD přehrávač – při použití s čímkoliv jiným než firemním zesilovačem s HRS Link. Budete-li kdy uvažovat o koupi integrovaného zesilovače HK990, HD990 je jasnou volbou do role CD přehrávače – za hubičku dostanete to, zač byste jinde museli platit dvakrát či spíše třikrát tolik. Budete-li ale chtít použít HK990 jako samostatný CD přehrávač, jeho kvality odpovídají pořizovací ceně na úrovni nejlevnějších dostupných strojů, ale v jeho prospěch hovoří i tak dostatečně poslouchatelný zvuk a možnost využít jej jako D/A převodník. Nicméně za dvanáct tisícikorun pořizovací ceny se jedná o CD přehrávač, který vás nezklame, ba naopak – uspokojí, potěší a nedonutí vás přemýšlet, zda jeho koupě za to stála, což je charakteristika více než pozitivní.

Kč 12 190,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ funguje ideálně ve spojení se zesilovači stejné značky

+ poměr ceny a výkonu

+ možnost využít přehrávač jako slušný externí D/A převodník

+ design

ZÁPORY

- funguje ideálně POUZE ve spojení se zesilovači stejné značky

- neergonomická tlačítka přímo na přístroji (velkou měrou subjektivní dojem - nevyhovovala mým prstům)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

DSI Czech

www.harmanshop.cz 

+420 225 386 142

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio