2018 08 03 TST Norma Revo CDP 1BR 1

Značka Norma patří pod křídla výrobce laboratorní a měřící techniky - z toho si lze udělat celkem jasně obrázek o tom, s jakým záměrem tato firma své audio výroby vyvíjí. Přesnost a racionalita jsou tu jednoduše na prvním místě. A přestože katalogu dominují zesilovače integrované i dělené, najdete v nabídce také několik zdrojů signálu - základním je puristicky pojatý CD přehrávač CDP-1BR.

Stroj svou estetikou vychází z tradičních firemních postupů, poznáte jej snadno díky poměrně štíhlému čelnímu panelu s výškou jen 7,5 cm s lomenou horní a spodní hranou, odkud pak hloubku 35 cm směrem dozadu odlehčují zaoblené hrany. Přehrávač působí i přes standardní šířku 43 cm poměrně elegantně kompaktním dojmem, k čemuž přispívá krom celkové jednoduchosti i skvělá kvalita zpracování a zvolených materiálů.

Čelní panel opanovává dvojice stejně velkých obdélníků - ten vrchní, to jsou dvířka mechaniky s klasickým plastovým šuplíkem, ten spodní tvoří displej s jasnými velkými znaky, které jsou tak akorát informativní, ve standardu září modře a na přání je lze mít také v červené. Vpravo jsou do kříže uspořádané základní ovládací prvky, doplněné o dvojici tlačítek pro přeskakování skladeb, v levé části je krom loga jen tlačítko spínací. Většinu toho důležitého ale budete jistě řešit přes luxusní kovové dálkové ovládání velikosti takové menší cihly.

2018 08 03 TST Norma Revo CDP 1BR 2

Zadní panel je pak naprosto jednoduchý - spínací zásuvku se spínací kolébkou doplňují jen dva klasické analogové výstupy, jeden symetrický XLR, druhý nesymetrický cinchový.

Vnitřní uspořádání je pak velmi logické a promyšlené. Vlevo od centrální mechaniky je poměrně velký toroidní transformátor (který se řádně podílí na celkové hmotnosti 10 kg) a bohatě dimenzovaný napájecí zdroj - ten využívá více menších nízkoimpedančních kondenzátorů místo několika větších a je tu třináct regulačních prvků, zdroj je oddělený pro analogovou a digitální část přehrávače.

2018 08 03 TST Norma Revo CDP 1BR 3

V pravé části přístroje jsou pak obvody zpracování signálu, kde to důležité je pečlivě zakryto nejen kvůli stínění, ale i kvůli utajení konkrétního řešení. Data se načítají solidní mechanikou s podporou čistě pro CD (přes jistou vizuální jednoduchost je to poctivý Teac s pětisekundovou vyrovnávací pamětí) a putují dále do čipu Burr Brown PCM1704, který sice není žhavou novinkou, ale dle výrobce funguje stále ideálně, pokud jde o nakládání s PCM signálem z kompaktních disků. Pro každý kanál je tu osazen jeden čip s rozlišením 24 bitů. Při vývoji prý v Normě zkoušeli mnoho různých řešení včetně nejmodernějších a nejvybavenějších čipů od ESS Sabre, ale kvůli přirozenosti zvukového výstupu zvítězil právě tento.

Digitální filtr provádí osminásobné převzorkování, proudovo-napěťovou konverzi zajišťuje vlastní firemní diskrétní řešení. Diskrétně pak je proveden také analogový výstup, kladoucí důraz na maximální linearitu. Má také netypicky silný výstup - 3 V pro RCA a 6 V pro XLR. Celý systém je optimalizován pro kompaktní disky, i proto má frekvenční rozsah 0 - 22 000 Hz (+/- 0,3 dB), analogový filtr ale pracuje od 0 až do 180 000 Hz (+/- 3 dB) a celkově pak analogová výstupní část v téže toleranci až do 2 000 000 Hz.

2018 08 03 TST Norma Revo CDP 1BR 4

Norma Revo CDP-1BR jsme měli možnost poslouchat jak samostatně, tak v porovnání s firemním D/A převodníkem DAC-1 v hostivické poslechové mísnosti dovozce (s Xavian Orfeo, Xavian Prometeo, Norma Revo IPA-140 nebo třeba Marantz PM8006, ale i dalšími komponenty a reproustavami), ale také v běžných redakčních sestavách, tedy místo OPPO UDP-205 s Normou Revo IPA-140 a na Harbeth Monitor 30, místo Cambridge CXC s Cambridge CXA80 a Fischer&Fischer SN-70 nebo Grandinote Shinai a Grandinote Celio, kde byl zdrojem VPI Scout (pro těch pár identických nahrávek, co máme na CD i LP) a poslouchalo se přes Harbeth. O dalších komponentech se dozvíte více v pravém sloupci. -->

Od "jednoúčelového" přehrávače v této ceně už lze očekávat velké výsledky, ale to, jak výtečně, jak přesně a jak autoritativně Norma nakládá s cellem a kontrabasem v Rossiniho duetu pro tyto nástroje ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152), to je v dané lize a vlastně i nad ní maximálně uspokojivé. Mroukání kontrabasu je mohutné, razantní, konkrétní, každé vrznutí má přirozené vyznění, vřelé, poddajné a hlavně s krásně podanou tonalitou. Basy se umí nadechnout, jsou vykroužené s nadhledem a excelentní čistotou.

2018 08 03 TST Norma Revo CDP 1BR 9

Vokál Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) je nádherně zrestaurovaný, ale přesto z něj povětšinou cítíte jistou zrnitost. Ne tak na CDP-1BR, které na výstupu nemá ani stopu po tvrdosti či ostrosti. I tady je cítit, jak přesně Norma hraje, je tu až extatické množství informací, skládajících krásně komplexně prokreslený zpěv, zpěv pocitově velmi přítomný, čistý jako sklo a překypující životní energií. Norma rozkrývá i takové ty jemňoučké, delikátní detailíky, ty kratičké nádechy nebo doznění v prostoru a každá taková jemnost skládá finální mozaiku velmi realisticky znějícího hlasu beze stopy přehánění či nedostatečnosti.

Na mnoha a mnoha kovových perkusích, chřestítkách a cinkátkách ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) vnímáte, kterak Norma pečlivě odděluje a zaostřuje každý detail v cenové hladině pod 100 000,- je to jedinečně informativní zvuk. Kov je mimořádně znělý, jasný a až hmatatelně konkrétní. Všechny perkuse jsou snad až trochu přímočaře načrtnuté, ale pokud nemáte "ostré" bedny, neměl by to být problém. Je to velmi analytický přednes.

2018 08 03 TST Norma Revo CDP 1BR 10

Dynamika je pak v kontextu kategorie (a opět vlastně nejen v něm) vysloveně úchvatná, té energie, která proudí z výbuchů dynamických špiček ve Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139), se jen stěží nabažíte. CDP-1BR hraje i tady zjevně přímočaře, je to dravý, velký, razantní a famózně soustředěný přednes, můžete se kochat opulentní makrodynamikou (aniž byste ztratili pocit řádné kontroly) i mikrodynamickými nuancemi. Přednes je velmi autoritativní a ani ta nejkomplexnější pasáž neztrácí tah na branku a výbušnost, s níž vás doslova přiková do křesla.

Luxusní je pak i rozlišení - CDP-1BR možná nepřehraje takzvané hi-res formáty, ale na druhou stranu se budete rozhodně divit, co všechno se nachází na podceňovaném "obyčejném" CD. V "Pie Jesu" od Ellen van Zomeren ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) jsou i ty nejhlubší varhanní tóny krásně propracované, vnímáte spoustu odstínů, jejich průběh i doznění, vnímáte to snadno a nenásilně. Nesmírně přirozeným "live" dojmem pak působí i zpěvaččin hlas, který je krásně plastický, skvěle zaostřený a excelentně čistý. Navíc ty jemnůstky, lehounké vrznutí tam, tiché odkašlání támhle, zašustění stránky tady, to všechno v kombinaci s ozvěnou prostoru budí parádní dojem skutečné živosti.

2018 08 03 TST Norma Revo CDP 1BR 8

V čem pak Norma exceluje maximálně, to je prostor - i výrobce sám to v propagačních materiálech tvrdí a zjevně nejde o žádnou marketingovou vějičku. Takovou hloubku a tak přesvědčivě homogenní (byť možná ne obrovský či nějak neuvěřitelně roztažený), vzdušný prostor jsme už hodně dlouho neslyšeli. I jednoduchá "Dream About You" (Eva / Stevie B. | "STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byla geniálně jasná, prezentovaná s realistickými proporcemi, zakotvená pevně na místě a úžasně samozřejmě čitelná. Žádná bariéra jako by vám nebránila nahlédnout do nahrávky a jako kdyby stačilo jen natáhnout ruku a dotknout se - tam kytary, támhle druhé, tuhle zase zpěvačky. Všechno je excelentně konturované a konkrétní.

"Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) stojí na rychlých hlubokých syntetických tónech s lehounkou, nenápadnou proměnlivostí, kterou ale když systém nestihne vykreslit, tak skladba snadno působí mrtvě, zatímco jsou-li tam, zdánlivě repetitivní hudba je najednou překvapivě bohatá. Norma je technicky brilantní, má velkou suverénnost a hlavně autoritu, která vám odhalí, že v temnotě nejnižších oktáv se skrývá všemožné dění, o kterém jste dost možná ani netušili. Tak či tak, přes vší analytičnost Norma "nekouše" a je čistá radost nořit se do další a další nahrávky.

2018 08 03 TST Norma Revo CDP 1BR 7

Pokud se vaše milovaná hudební sbírka skládá výhradně z kompaktní disků klasického střihu a nechcete řešit HDCD, SACD, Blu-ray či prostě jiné kotoučky, slibující teoreticky (a důležité je slovo teoreticky) lepší rozlišení a více hudby, pak zpozorněte. V Cremoně totiž vyrábí nejen vizuálně krásný CD přehrávač za - v kontextu daného výkonu - rozumnou cenu. Přehrávač svým analytickým, ale hlavně ve finále naprosto přirozeně působícím zvukem rozkrývá i hluboko uložené taje nahrávek, doslova opráší vaše stříbrné kotoučky a vtáhne vás do světa neuvěřitelně bohaté hudby s nádhernou prezentací detailů a prostoru, což jsou jeho nejsilnější stránky. Je to ale celkově nesmírně vyrovnaný stroj, který bude ozdobou každého high-endového systému a který vás přesvědčí, že kompaktní disk rozhodně není mrtvý formát...

Kč 89 000,- - stříbrná

Kč 99 000,- - černá

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantasticky zdůrazněný prostor nahrávky

+ puristicky čistý a organizovaný přednes

+ naprostá přirozenost, obvyklá spíše v dražších kategoriích

+ z formátu CD zvládá dostat víc, než byste čekali

+ detail

ZÁPORY

- jen 10% příplatek a máte verzi s užitečnými digitálními vstupy

- nemá digitální výstupy pro případný upgrade

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Xavian | www.xavian.cz | https://eshop.xavian.cz/

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio