2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 1

Ačkoliv jméno Bowers&Wilkins je už mnohá desetiletí spojeno s high-endovými reprosoustavami, přesto v 21. století získala firma renomé i v jiném segmentu, často vnímaném až jako kvalitativní protipól seriózního audio high-endu. Konkrétně u bezdrátových reproduktorů - kdo by neznal model Zeppelin, kterému je dnes už více než 10 let. Po několik letech vývoje pod křídly nového vlastníka nyní Angličané představili platformu Formation a pětici produktů.

Svým způsobem na tradici zmíněného Zeppelin navazuje nejdostupnější model ze série Formation, bezdrátový reproduktor Wedge. A právě na něm je také nejvíce vidět výrazná změna designového stylu, který provází tento nový směr lifestylových produktů. Respektive jeho modernizace, stavící na výrazných prolisech čtyřúhelníkového tvaru.

Tělo reproduktoru má zhruba tvar trojúhelníku (odtud ostatně jméno, které anglicky znamená "klín"), kde je člení stěna ukrytá za luxusní hedvábnou mřížkou, vypouklou a oblou, zatímco zadní panel tvoří taktéž klenutá dřevěná plocha s úzkým proříznutým horizontálním otvorem. Objekt stojí na nevelké ploché základně s gumovými protiskluzovými prvky, na horní straně je nevelká lesklá plocha s dotykovými ovládacími tlačítky (která efektně reagují rozsvícením při pohybu ruky směrem k nim). Základna pak ještě ukrývá veškerou konektivitu, která nicméně sestává jen z napájecího konektoru a ethernetového konektoru.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 2

Za estetickou plochou látky se pak ukrývá rovnou pětice reproduktorů, nasměrovaných pod mírným úhlem nahoru. Přímo kupředu míří největší reproduktor - ten je určený pro basy a společný pro oba kanály. Má už opravdu pěkných 15 cm průměru.

Středotónový a vysokotónový jsou pak na levém a pravém boku, fyzicky umístěné co nejdál od sebe. Cílem této koncepce je dosažení co nejširšího stereo obrazu. Střední pásmo zpracovávají reproduktory o průměru 9 cm a používají technologii FST, kterou můžete znát i z klasických firemních reprosoustav. Vysokotónový reproduktor je odvozený od toho z nové řady 600 s průměrem 2,5 cm a je ukrytý za bohatě perforovanou mřížkou; má dvojitou kopulku membrány.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 3

V této kategorii se krom estetiky počítá i zpracování - a i v tom patří Bowers&Wilkins mezi premianty. A tím si Formation Wedge zaslouží plnohodnotné označení "prémiový produkt". Koneckonců, reproduktor váží 6,5 kg při nijak obřích rozměrech 23,2 cm na výšku, 24,4 cm do hloubky a 44 cm na šířku.

O "pohon" se stará zesilovač pracující ve třídě D, jeho výkon dělí mezi tři pásma (2x 40 Wattů pro nejvyšší, 2x 40 Wattů pro střední a 80 Wattů pro nejnižší) DSP řešení. To tedy funguje jak jako výhybka, tak jako regulace hlasitosti, tak jako dynamický ekvalizér, který zejména u basů kontroluje výchylku reproduktoru a stará se mimo jiné i o to, aby byl chod membrán vždy optimální bez ohledu na frekvenci nebo hlasitost. Plynule tak třeba vyvažuje energii a hloubku reprodukce v závislosti na charakteru signálu (tedy žádná puristická audiofilie, ale naopak moderní, ale špičkově kontrolovaný zvuk). Výsledkem je kupříkladu působivé udávané pracovní frekvenční rozpětí 35 - 28 000 Hz.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 4

Formation Wedge je ale mimochodem také vybaven řadou mikrofonů, které jsou zatím neaktivní a v rámci rozvoje Formation série (respektive hlavně její softwarové části) jsou v plánu třeba i možnosti typu automatizované kalibrace v rámci domácí akustiky (trochu po vzoru té z nové řady subwooferů jako je DB3D) a další a další věci. Nejbližším přírůstkem má pak ale zrovna pro Wedge být stojan v podobě trojnožky, který už tak moderní estetiku katapultuje směrem, kde doposud kraloval třeba Bang & Olufsen.

Nejdůležitější a nejzajímavější je nicméně ona samotná platforma Formation, na níž do budoucna hodlá Bowers&Wilkins nabídnout ještě mnohem širší portfolio lifetylových výrobků s hi-fi / high-endovými prvky. Celý koncept se totiž svým zaměřením na absolutní jednoduchost obsluhy a automatizované nastavení jasně oslovuje právě ty, pro které kupříkladu BOSE nepředstavuje dostatečnou prestiž a ani Bang & Oflusen kupříkladu nestačí zvukově, ač právě nenáročný komfort soužití s produkty dánské značky je jednou z met, kterou má platforma za cíl dobýt.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 5

A nutno říci, že se to daří. Systém Formation totiž skutečně pracuje naprosto samozřejmě, intuitivně a bez vyžadování jakékoliv hlubší snahy od uživatele. Na druhou stranu, není to ani rozhraní, jímž by si - navzdory mimořádnému potenciálu a schopnostem - nadšený audiofil mohl "hrát" se zvukem dle libosti. Důležité je, že Formation pracuje primárně bezdrátově a právě na stabilitu a sílu spojení bylo vynaloženo při vývoji nejvíce sil. Ačkoliv se produkty Formation připojí k vaší Wi-Fi, používají ji výhradně k prvotní akvizici audio signálu - všechno ostatní probíhá interně na síti typu mesh (což značí to, že každé zařízení komunikuje s každým dalším v dosahu a průběžně se tedy optimalizuje signálová cesta na ta momentálně nejsilnější a nejrychlejší spojení; je tu celkem šest komunikačních antén - pár pro každý typ datové komunikace; je tu celkem šest komunikačních antén - pár pro každý typ datové komunikace). Audio signál je načten do malé vyrovnávací paměti (ačkoliv třeba při spouštění není patrná žádná prodleva), aby byla zajištěna precizní synchronizace všech zón / zařízení. To znamená žádné zpoždění, žádný pocit ozvěny při přecházení mezi zónami. Veškeré zpracování audio signálu pak probíhá v rozlišení 24 bit / 96 kHz (jakkoliv je to omezení dané jen softwarem a v dalších fázích rozvoje, pokud se Formation ukáže stabilní a rychlý s tímto rozlišením, by mělo být "odemčeno" rozlišení až 24 bit / 192 kHz, na které je dimenzován hardware).

Nedílnou součástí platformy Formation je také aplikace, ve které jednoduše přidáte jednotlivé zóny, do nich jednotlivé přístroje a můžete je libovolně spojovat, rozpojovat, nastavovat a třeba regulovat hlasitost. Nejsou tu žádná delikátní nastavení nebo všemožné sofistikovanosti, vše funguje plně automaticky.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 10

Připojení do rodiny produktů Formation pak patrně povětšinou budete využívat přímo pomocí funkcí typu Play To z aplikací - jedno zda půjde o TIDAL, Spotify či jiné podobné. Stream z domácích úložišť (tedy nejen ten) pak zajistí protokol AirPlay 2. Můžete také využít pohodlí Bluetooth spojení s aptX HD, pokud chcete. Náročnější posluchač pak může využít i plnou kompatibilitu s knihovnou Roon.

Bowers&Wilkins Formation Wedge jsme si zkoušeli v prezentačních prostorách dovozce spolu se zbytkem řady Formation, ale v daných prostorách jsme slyšeli i několik dalších soundbarů či bezdrátových reproduktorů od Bowers&Wilkins nebo Denon či Polk Audio.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 14

Upřímně řečeno, od zjevně designového bezdrátového reproduktoru tak nějak podvědomě neočekáváte výraznější výkony a možná i tím byl umocněn až šokující prvotní dojem ze zvuku modelu Wedge. Začalo to s mohutnou basovou linkou ve "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2) - ačkoliv i tady je cítit lehké změkčení s vřelejším dotekem, které je vlastní celé rodině Formation, tak vás rozhodně zaskočí hloubka a hutnost, do které se Wedge navzdory svým proporcím odváží. Technik Bowers&Wilkins nám to vysvětloval tím, že DSP umí precizně dávkovat výkon zesilovačů a kontrolovat výkmit membrány, takže membrána reproduktoru může bez zkreslení urazit výrazně větší dráhu, než by tomu bylo u tradičních systémů. Ani při vyšší hlasitosti nemáte pocit, že by se zvuk pod náporem basu hroutil a ačkoliv DSP vaše ucho prostě obalamutí, činí tak chytře a působivě, takže je radost bas poslouchat.

Co je ale snad ještě lepší - protože to prostě v kontextu velikosti, zařazení, ale vlastně ani ceny takového zařízení neočekáváte - to je podání středního pásma. Hlas Eleanor McEvoy v "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) byl jasný, čistý a hlavně pevný, přirozeně dominující nahrávce. Je to solidní hi-fi kvalita, překvapivě blízká dobře zapojených modelů šestistovkové řady výrobce. Atypický pak byl i pocit, že celé hudební dění se odehrává až za reproduktorem, jako kdyby reproduktor odsunul scénu třeba o půl metru, metr za sebe, místo obvyklého tlačení kupředu, kterým se vyznačuje většina konkurentů.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 12

Činel v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01/10) neměl určitě audiofilsky delikátní rozlišení, ale zazníval zněle, pevně a jasně, s vkusně realistickou kovovostí a navíc (i to je vlastnost patrná napříč celým systémem Formation) přes vší objem a výraznost nesklouzl nikdy k ani náznaku ostrosti. Naopak tu je vždy patrný spíše lehký dotek vřelosti a jemnosti.

Syntetická a rytmická "Love is gone" Davida Guetty ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) měla působivou sílu a drajv a z nijak zásadně velkého reproduktoru vytéká velké množství zvuku i energie. Sytý, mocný bas má solidní důraz i kontrolu, přes vší pocit energičnosti to ale není prvoplánový tlak vysloveně na efekt. Dynamika je pak rozhodně dílem pečlivě vyladěné elektroniky.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 10

Při jiném než kulisovém poslechu bývá u bezdrátových reproduktorů jistým limitem omezené vnímání stereo scény, respektive (logická) absence tohoto vjemu. U Formation Wedge sice nelze vytvořit stereo pár (ale kdo ví, třeba to bude další bod v rozvoji platformy), ale i sám o sobě Wedge kupodivu nabízí relativně zřetelný pocit prostoru. Možná byla stereobáze v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) relativně malá, ale přesto tam byl patrný prostor s pravolevou lokalizací nástrojů s férovou celkovou definicí.

Vášnivá "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) byla měkčí a nafouknutější odspodu, ale příjemně energická, svižná a prostě celkově dobře čitelná a kultivovaná. Poslech muziky je s Formation Wedge bezproblémově příjemný a na daný typ přístroje až nečekaně dobrý v čistotě i dynamice.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Wedge 7

Bowers&Wilkins Formation Wedge je příkladně dospělý bezdrátový reproduktor. Jednak oceníte rychlost a stabilitu bezdrátové platformy a tedy celkový uživatelský komfort, jednak oceníte perfektní synchronizaci celého ekosystému napříč místnostmi bez známky zpoždění a hlavně pak oceníte to, že Wedge umí zahrát hlubší basy a čistší středy, než byste se v dané třídy a kategorii nadáli. Není to samozřejmě stále nástroj pro potěchu audiofila, ale i náročné ucho zvuk musí ocenit, jak dobře, byť se svou vlastní vřelejší a měkčí kultivovanou signaturou, si Wedge poradí s jakýmkoliv hudebním materiálem v jakékoliv hlasitosti. Takhle má vypadat a hrát moderní, uživatelsky i zvukově přívětivý prémiový bezdrátový reproduktor.

Kč 26 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ design

+ stabilita platformy s perfektní synchronizací

+ naprosto nekonfliktní zvukové podání

+ pěkná energie

+ velmi pěkně čisté středy

ZÁPORY

- některé zajímavé funkce přibudou teprve v budoucnu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio